Sayfa 496/698 İlkİlk ... 396446486494495496497498506546596 ... SonSon
Arama sonucu : 5582 madde; 3,961 - 3,968 arası.

Konu: BRKSN - Berkosan Yalıtım

1. yeni yıl tüm ortaklara sağlık ,mutluluk ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. arkadaşlar brksn ile benzer sermayeye sahip tuğçelik hissesisi ile bir karşılaştırmak istiyorum...

.........................TUĞÇELİK.............BERK OSAN
    Dönen varlıklar.........967....................205
    nakit.......................41.................... ...25
    stoklar......................182.................. ..49
    duran varlıklar............1042..................128
    kısa borç....................922...................118
    finansal borç...............609...................40
    uzun borç....................680..................28
    öz kaynaklar.................498..................187
    sermaye.......................30.................. ..31
    ciro...............................802............ ......348
    net kar...........................28.................. ...62
    yurtiçi satış.....................424...................94
    yurtdışı satış....................382...................176
    döviz pozisyonu................-229..................+100
    fk.....................................38......... ..........9,78
    pd.....................................3,78....... .........3,88
    borsa fiyatı..........................62,75............. ..22,80
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. Yukarıdaki karşılaştırmada da görüldüğü üzere tuğçelik çok borçlu bir şirkettir..finansalları çok kötü..döviz pozisyonu ekside olan ve her an tekrardan bedelli yapmak zorunda kalacak finansallara sahip iken berkosan finansalları çok daha iyi olan döviz fazlası olan yurtdışından gelirleri çok daha fazla olan bir şirket durumunda iken tuğçeliğin fk sı 38 iken berkosanın 9,78 de ...tuğçeliğin pd si ile berkosanın pd si birbirine yakın iken tuğçeliğin borsa fiyatı 62,75 iken berkosanın 22,80 dedir...

4. tuğçelik üçüncü çeyrek itibari ile sadece 28 milyon net kar üretebilmiş iken berkosan 62 milyonluk bir net kar üretebilmiştir..tuğçelik tek bir ciroda brksn dan iyidir...tuğçelik 967 milyon tl ciro üretebilmiş iken berkosan 205 milyon ciro üretebilmiştir...

yalnız brksn da ciro artışı trendi güzel yakalanabilmiştir...ikinci çeyrekte 97 milyon iken üçüncü çeyrekte sıçrama yaparak 148 milyon ciro yapmıştır...geçmiş verilere baktığımızda berkosanın üçüncü ve dördüncü çeyreklerinin iyi olduğunu görebiliyoruz...bu durumda son çeyrekte de güzel bir bilanço bekleyebiliriz...

pazartesiden itibaren ana pazara geçiyoruz...önümüzdeki üç ay içinde norveçteki fabrikanın da yarısını satın alacak ve böylece oradan da kar takviyesi gelecek...bu yılın 9. ayında da bir makinayı satın almıştı...bu makinanın da olumlu etkileri son çeyrekte görülmeye başlanacaktır...

kısacası finansalları iyi olan ve sürekli büyüme isteğinde olan bir şirket görünümü var önümüzde..döviz fazlası olan ve cirosunu sürekli artırma trendinde olan bir şirket görünümü de mevcuttur...

bu bebek hisse ileride çok büyümeye adaydır ki bunu geçen yıl yaptığı 19 milyon kara karşılık bu yıl tahminen 85-90 milyonlara varan karlardan da görebileceğiz...

5. ileriki günlerde brksn ın sermayesine yakın olan başka şirketleri de karşılaştıracağız...

6. Bu arada tugceligin halka açıklık oranı yüzde 58 dir...berkosanin ise yüzde 66 dir..görüldüğü üzere öyle çok ciddi bir fark da yoktur.
    Tugceligin dönen varlıkları 967 milyon iken vede bu dönen varlıklar içinde nakit miktarı sadece 41 milyon gibi az miktarda iken kısa borçları 922 milyondur..bu kısa borclarinin içinde finansal borçları 609 milyon gibi korkunç bir miktardadir..

Bunun anlamı şudur: tugcelik finansal anlamda çok kötü..kısa vadeli borçlarını ,dönen varlıklar ile karşılamakta zorlanıyor..faizlerin çok arttığı bu günlerde artık zarar etme olasılığı çok yüksek..bu durumda da şirket kısa vadeli borçlarını cevirebilmek için bedelli yapmaya mecbur kalabilir...

En son 2_3 yıl önce yine o şirketi incelemiş ve benzer duruma şahit olmuştum..o vakitlerde istişare ettiğim dostlarıma bu şirket bedelli yapacak demiştim..gerçekten de ancak bir iki ay geçmemişti ki bedelliyi patlamıştı..şirket o bedelli kararından sonra çok sert düşmeye başlamıştı...sonrasında takipten çıkarmıştım..
    İlginç olan şey tugcelik patronunun bu bedelli işini sık sık yaptığını o vakitler öğrenmiştim..patronu yatırımcıyı yolunacak bir kaz gibi gördüğünü herkes söylüyordu...yani güven sıfırdı...

Evet güvenin de olmadığı ,karın da doğru dürüst olmadığı bu şirket bu gün fk 38 den değer görüyor...oysa berkosan fk si sadece 9.78 de..
    Berkosan büyüyen kar eden ve finansallari güçlü olmasına rağmen üvey evlat muamelesi görüyor..

7. Yine verilere tekrardan baktığımızda tugceligin ihracat oranı yüzde 55 iken berkosanda bu oran yüzde 65 tır...

Döviz pozisyonuna da baktığımızda tugcelik _229 milyon açık pozisyonunda iken berkosan + 100 milyon pozisyona sahiptir...döviz kuru kabaca bu çeyrekte yüzde 8 çıkmıştır..bu kur çıkışından tugcelik kabaca 20 milyon zarar yazacakken ve belki de bu yüzden son çeyrekte zarar yapabilecekken berkosan ise 8 milyon kar yazacak ve son çeyrek karını 25_30 milyon civarında yapabilecektir...
    PD rasyolarinda ise oranlar şu anda birbirine yakın gorunuyorken berkosanin son çeyrekte duran varlıklarına yaptığı değerleme ile öz sermayesi artacak ve kabaca PD rasyosu 2 civarlarina düşerek çok ucuzlamis olacak...

İkisi arasındaki fark kabaca görülmektedir..

8. Keko hayırlı seneler dostum ,, varlığın yeter be,, bıkmadan usanmadan yazıyorsun sağol varol !!!
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

Sayfa 496/698 İlkİlk ... 396446486494495496497498506546596 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •