Onemli Gunler Banner
Sayfa 499/1002 İlkİlk ... 399449489497498499500501509549599999 ... SonSon
Arama sonucu : 8009 madde; 3,985 - 3,992 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XII

Tcmb başkanı kavcıoğlu: Rezervlerin güçlendirilmesi hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

2.  Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    Kavcıoğlu: Yeni swap anlaşmaları için 4 ülkeyle görüşüyoruz. Ikisiyle çok iyi noktadayız
    Swap anlaşması...

Paranızı ne olur bizim rezervler içinde gösterebilelim, bunun için bir de size olmayan paramızdan ödeme yapalım anlaşması.

Gelinen nokta rezaletten öte.

3.  Alıntı Originally Posted by TyphoonTrader Yazıyı Oku
    Bu gözden kaçtı mı acaba? Hiç yorumu olan yok mu?
    İlk grafik enteresan..Reel efektif döviz kuru gibi..
    Şu an 60 da bu kur..
    2008 de falan işte 120 leri görmüş..
    Sizin grafikde aynı şeyi söylüyor..
    4 den 8 e gitmiş dolar kuru..
    Yani 2008 de 100.000 dolar alan adam faiz de kalsa idi şu an 50.000 dolar alabilir..
    İşin özeti budur..

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...+-+Mayis+2021/

Öte yandan 2001 2009 arası da dolarcılar 3 de birine düştüler..Faizciler karşısında..
    Yani 2001 de dolar bozup tl ye geçen 2009 a gelindiğinde 3x dolar alabiliyordu..
    20 senelik total bakıldığında 2001 zirvesinde dolar alanlar faizciler karşısında yenik..

Diğer grafik zaten borsacılar tarafından çok iyi bilinen bir grafik..

SWAP yine gündem olmuş..pandemi başında da gündem oldu hatta FED ECB falan diye atıp tutanlar oldu idi..
    Katar dışından da kimse olmaz dedik idi..
    Şimde katar ve çin dışında kimse tl euro falan verip de tl almaz karşılığında..
    Bizim kiler yanaşmaz.
    TL yi eline geçiren açığa satar çünkü anında..

4. Teşekkürler yorumlar için, ben de kendi yorumlarımı yapayım. İlki reel efektif kurun mantığına çok benziyor, neden uğraştın yaptın derseniz, TCMB'nin reel kur verisi çok geçmişe gitmiyor. Ben son 40 yılın dip ve zirvelerini görmek istiyorum. Yoruma gelince;

1- Son 40 yıl içinde günlerin %94'ünde dolar şu an bulunduğu seviyelerin altındaymış. Dolayısıyla uç zamanlar yaşıyoruz.
    2- Doların zirvesinin bugünkü kur ile 12.2 olduğunu görüyoruz. Yani bugün bu ülkede sağlam bir felaket olsa gideceğimiz maksimum değer bu seviyelerde bir yer olacak. Bunu bir köşeye yazalım.
    3- 8.5 - 9 aralığının üstü hakikaten kriz zamanlarında gidilen bir alan. Tarihsel olarak bakarsanız Tansu Çiller'in 1994 krizi ile 2001 krizi haricinde o alana giriş yapmamış. Girince fazla duramamış. Bunun sebebi muhtemelen bu bölgede hem Türk varlıkları çok ucuzlamış oluyor hem de cari denge TL lehine değişiyor. Bu nedenle ülkede çok sağlam bir kriz veya rejim değişikliği vs gibi bir şey beklemiyorsanız dolardan reel değerleme beklemenin giderek zorlaştığı bir alandayız. Bana ülkede kalıcı değişiklikler olmadığı sürece 8 ile 10 arasında hareket eder gibi geliyor. Daha üstü ve altı kalıcı değişiklikler gerektiriyor.

Gelelim ikinci grafiğe, bu basit bir USD bazında endeks grafiği değil. Öyle olsaydı, 2001 dibi 40 cent olurdu ama gördüğünüz gibi 80 centte. Bu grafiği önemsiyorum çünkü çok duyuyorum "Biz 40 centleri gördük, şu an 160 centteyiz ucuzuz sanmayın" diye söyleyenleri. Bu grafik biraz onun altını oyuyor. Diğer bir konuda aradan 20 sene geçmiş şirketler aynı değil, ekonomi aynı değil. Herşeyi bırak arada teknolojinin gelişmesi nedeniyle oluşan verimlilik artışları var. Halen bir kriz durumunda düşebileceği bir alan olduğuna ben de inanıyorum ama rejim değişikliği, iç savaş gibi ekstrem durumlar haricinde bu alanın düşünülen kadar olduğuna inanmıyorum. Bu arada bu analiz XU030 hadi bilemedin XU100 için geçerli, XUTUM çok farklı bir konu. Orada alanın çok olduğunu düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    Tcmb/kavcıoğlu:tl’nin itibarını artırmak için zorunlu karşılıklarda değişiklik yapabiliriz
    Sayın Kavcioglu'nün itibardan tasarruf etmemesi gerektiğini bizatihi buradan hatırlatıyorum.

Alıntı Originally Posted by TyphoonTrader Yazıyı Oku
    Teşekkürler yorumlar için, ben de kendi yorumlarımı yapayım. İlki reel efektif kurun mantığına çok benziyor, neden uğraştın yaptın derseniz, TCMB'nin reel kur verisi çok geçmişe gitmiyor. Ben son 40 yılın dip ve zirvelerini görmek istiyorum. Yoruma gelince;

1- Son 40 yıl içinde günlerin %94'ünde dolar şu an bulunduğu seviyelerin altındaymış. Dolayısıyla uç zamanlar yaşıyoruz.
    2- Doların zirvesinin bugünkü kur ile 12.2 olduğunu görüyoruz. Yani bugün bu ülkede sağlam bir felaket olsa gideceğimiz maksimum değer bu seviyelerde bir yer olacak. Bunu bir köşeye yazalım.
    3- 8.5 - 9 aralığının üstü hakikaten kriz zamanlarında gidilen bir alan. Tarihsel olarak bakarsanız Tansu Çiller'in 1994 krizi ile 2001 krizi haricinde o alana giriş yapmamış. Girince fazla duramamış. Bunun sebebi muhtemelen bu bölgede hem Türk varlıkları çok ucuzlamış oluyor hem de cari denge TL lehine değişiyor. Bu nedenle ülkede çok sağlam bir kriz veya rejim değişikliği vs gibi bir şey beklemiyorsanız dolardan reel değerleme beklemenin giderek zorlaştığı bir alandayız. Bana ülkede kalıcı değişiklikler olmadığı sürece 8 ile 10 arasında hareket eder gibi geliyor. Daha üstü ve altı kalıcı değişiklikler gerektiriyor.

Gelelim ikinci grafiğe, bu basit bir USD bazında endeks grafiği değil. Öyle olsaydı, 2001 dibi 40 cent olurdu ama gördüğünüz gibi 80 centte. Bu grafiği önemsiyorum çünkü çok duyuyorum "Biz 40 centleri gördük, şu an 160 centteyiz ucuzuz sanmayın" diye söyleyenleri. Bu grafik biraz onun altını oyuyor. Diğer bir konuda aradan 20 sene geçmiş şirketler aynı değil, ekonomi aynı değil. Herşeyi bırak arada teknolojinin gelişmesi nedeniyle oluşan verimlilik artışları var. Halen bir kriz durumunda düşebileceği bir alan olduğuna ben de inanıyorum ama rejim değişikliği, iç savaş gibi ekstrem durumlar haricinde bu alanın düşünülen kadar olduğuna inanmıyorum. Bu arada bu analiz XU030 hadi bilemedin XU100 için geçerli, XUTUM çok farklı bir konu. Orada alanın çok olduğunu düşünüyorum.
    Valla sizin analizinize katılamayacağım,reel efektif döviz kuru açıklanan enflasyona göre hesaplanıyor.Bizde açıklanan enflasyon rakamlarına dayanarak yapılan tüm analizler bence gereksizdir.Bizde enflasyon rakamları palavra o rakamların üstüne analiz falan yapılamaz.

Ben olsam cari açığa göre analiz yapardım ,cari açık varsa dolar artmalı,cari açık sıfırlanana kadar dolar ucuzdur,cari fazla verene kadar doları artırmak şart.

Borsaya gelince uzun süredir gavurlar bambaşka bir şeye hazırlık yapıyor gibiler,adamlar her fiyatdan her fırsatta kaçıyorlar.Bir bildikleri var ya neyse.

Sayfa 499/1002 İlkİlk ... 399449489497498499500501509549599999 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •