Sayfa 5/15 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
Arama sonucu : 119 madde; 33 - 40 arası.

Konu: duz dunya teorisi hakkinda sohbet- tartisma- degerlendirme vb..

Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    ayın hep aynı yüzünü görmemizde bir tesadüf diyor yuvarlak dünyacılar yani dönüş hızları milim kaymadan aynı böyle kaotik evrende böyle bir tesadüf heralde trilyonda birdir diye düşünüyorum
    ayrıca gelgit manyetizma ile alakalı deniyor düz dünyacılara göre yerçekimiyle ilgili değil
    zaten yerçekimini açıklayamiyor bilim halen yok uzayın bükülmesiyle oluşuyormuş böyle binlerce teori eskidende merkezkaç diyolardı :D
    bu arada ay ile güneş aynı boyutta diyorlar düz dünyacılar buda mantıklı geliyor çünkü güneş tutulmasında ay tam olarak güneşi kapatabiliyor. ne kadar büyük bir tesadüf buda düşünün güneş öyle bir uzaklığa konumlanmışki ay kadar küçük gözüküyor yada ikiside aynı boyutta ve 3 bin km uzakta acaba hangisi daha mantiki
    işte bunlar kafaları karıştıran sorular
    ha neden marsa gidilmiyor neden devamlı erteleniyor?? neden aya gidilmedi 60 yıl geçti halen gidilmedi ya da neden uzay yürüyüşü yapanlar 360 derecelik çekim yapmıyolar mesela dönüp güneşi neden çekmiyorlar?? yada neden halen gerçek bir dünya fotoğrafı yok nasanın yayınladığı fotoşoplar var hepside birbirinden farklı vs vs...
    Sn. Tarantula,

Ayin kendi ekseni etrafinda donus hizi, dunyanin kendi ekseni etrafinad donus hiziyla ayni. Bu tesaduf degil, tam aksine kutle cekimi kanununun bir sonucu. bu nedenle dunyanin donus ekseni egiktir ve bu da mevsimlere yol acar.

Ayin gunes ile ayni boyutta olmasi fikrinize katilmiyorum. Eger Ay Gunes'i kapatabiliyorsa ve bu onlarin ayni boyutta oldugunu gisteriyorsa, ayni mantikla benim basparmagimin da gunes ile ayni boyutta oldugunu iddia edebilirim. Cunku basparmagimi gunese tutunca o da kapatiyor.

Uzayda neden gunes fotografi yok konusuna gelince, bunun cevabini gunesin fotografini cekerek gorebilirsiniz. Uzayda atmosfer olmadigi icin gunes isinlarinin sensorlere etkisi daha fazla oluyor. zarar gormemesi icindir. ayrica bazi filtrelere kullanilarak gunesin goruntusu surekli olarak takip ediliyor. buradaki linkten gorebilirsiniz:

https://umbra.nascom.nasa.gov/images/

Ay'a yeniden gidilmemesi maliyet sebepli. Hukumet arastirmalari vergiler ile karsilaniyor. Bir yerden sonra vatandasi kizdirmak istemiyor kimse. Simdi siz binlerce dolar verip tatile Avustralya'ya gitseniz, bir sonraki sene yine oraya gider misiniz? O kadar para vermisken baska yer gormek isterim sahsen. Mars'a gidis konusu da yakinda gerceklesecektir. Calismalar devam ediyor.

Bir de su mevzu var- dunya disindaki bi kusagin gecilmesi filan dan bahsediliyor- diyorlar orayi gececegiz filan yahu aya giderken gecmistik vs vs.....

Antartikadan sonra baska kitalar karalar vs vs olabilir- o zaman dunya cok cok daha buyuk bir alan kuresel yada duzlemsel..

Masonik olaya gelelim, yani bu yoneticiler insanlarin bunlari bilmemesi ile hakimiyet kurmayi sagliyor vs vs peki de nereye kadar bu devam edecek- neymis bu rant be kardesim hehe..

Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Sn. Tarantula,

Ayin kendi ekseni etrafinda donus hizi, dunyanin kendi ekseni etrafinad donus hiziyla ayni. Bu tesaduf degil, tam aksine kutle cekimi kanununun bir sonucu. bu nedenle dunyanin donus ekseni egiktir ve bu da mevsimlere yol acar.

Ayin gunes ile ayni boyutta olmasi fikrinize katilmiyorum. Eger Ay Gunes'i kapatabiliyorsa ve bu onlarin ayni boyutta oldugunu gisteriyorsa, ayni mantikla benim basparmagimin da gunes ile ayni boyutta oldugunu iddia edebilirim. Cunku basparmagimi gunese tutunca o da kapatiyor.

Uzayda neden gunes fotografi yok konusuna gelince, bunun cevabini gunesin fotografini cekerek gorebilirsiniz. Uzayda atmosfer olmadigi icin gunes isinlarinin sensorlere etkisi daha fazla oluyor. zarar gormemesi icindir. ayrica bazi filtrelere kullanilarak gunesin goruntusu surekli olarak takip ediliyor. buradaki linkten gorebilirsiniz:

Ay'a yeniden gidilmemesi maliyet sebepli. Hukumet arastirmalari vergiler ile karsilaniyor. Bir yerden sonra vatandasi kizdirmak istemiyor kimse. Simdi siz binlerce dolar verip tatile Avustralya'ya gitseniz, bir sonraki sene yine oraya gider misiniz? O kadar para vermisken baska yer gormek isterim sahsen. Mars'a gidis konusu da yakinda gerceklesecektir. Calismalar devam ediyor.

3.  Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Sn. Tarantula,

sizin bu mantığınıza göre güneşin biz hep aynı yüzünü görmemiz gerekiyor kütle çekim ise eğer. o zaman güneşte kendi ekseni etrafında dönüşü 24 saatte mi tamamlıyor bizde güneşin bir uydusu sayılırz bu mantığa göre değil mi? bu genellemenizi destekleyecek bi kaynak var mı?
    ayın güneşle aynı boyutta olduğunu söylemedim sadece şunu söyledim öyle büyük bir tesadüfki güneş öyle bir uzaklıkta konumlanmışki şu bakış açımızdan ay ile güneş aynı boyutta gözüküyor. yani güneş tutulmasında tamamını kapaybiliyor ay güneşi. bir kaç milim kaysa kapayamayacaktı yani güneş biraz daha yakın olsa kapayamayacak uzak olsa aynı boyutta gözükmeyecekti. bu tesadüf nasıl olmuş bu kadar kaotik bir evrende katrilyonda bir oluşabilecek bir uzaklıkta güneş. bu tesadüf bana saçma geliyor. ha ya böyle büyük bir tesadüf yada aynı boyuttalar ve sadece 3 bin km uzaklıkta olmalılar .

güneşin fotoğrafı yok 360 derecelik açıyla çekim yapılmıyor uzay yürüyüşlerinde. sadece astronata odaklanılıyor dünya bile geniş açıdan çekilmiyor saçma sapan çekimler yani. yıldızları çek ayı çek güneşi çek ne biliyim dünyayı çek böyle tam açıyla yok yok yok? neden yok bunu soruyorum sensörler bozulur diye varmı böyle mantık takarsın filtre niye bozulsun
    60 yıl önce aya gidiyosun şimdide diyosunki radyosyon kuşağı var marsa gidemiyoruz ee 60 yıl önce nasıl geçti kardeşimmmm :D servetbeyde belirtmiş.
    marsa 2020 de gidilecekti 2040 oldu 2040 yılında 2080 e ertelenir emin olun gerip şeyler bunlar

ha bide geceleri mesela dolunay olduğunda havanın serin olması ayın ışığının güneşin tersine soğuk olmasından kaynaklandığı söyleniyor. mantıklı geliyor buda mesela kışın bulut olmadığında ayaz olur bundan olabilir mi? yani anlatılanlar gerçekten bakılıdğında mantıklı doğru demiyorum mantıklı. sonuçta dünyaın yuvarlak olduğunu iddia edenler kadar mantıklı ...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

4. yaw bide jupiterin hep aynı yüzünü görüyoz hep şu fırtınanın olduğu anı görüyoruz yokmu başka fotoğrafı :D o fırtınada 400 yıldır devammı ediyomuş neymiş garip...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

Dunyanin bile bir gercek fotosunun olmamasi da enteresan, uydularin olmadigini soyluyorlar, uydu antenleri de sahte diyorlar- buralar da enteresan..

O Bali- Alaska- LA ucagi olayinin videosuna da baktim, kuresel den gidilse alaskaya gore daha kisa filan demisler, google a gore la 13 bin alaska ise 11bin cikiyor, demek ki kuresel de sorun yok..

Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    yaw bide jupiterin hep aynı yüzünü görüyoz hep şu fırtınanın olduğu anı görüyoruz yokmu başka fotoğrafı :D o fırtınada 400 yıldır devammı ediyomuş neymiş garip...

Sayin Tarantula ve Servet Bey,

Oncelikle hayirli Pazarlar. Kendime guzel bir kahve yaptim ve yazdiklariniza simdi detaylica bakma firsati buldum. Bazi argumanlar benim de kafami mesgul etti ve internetten biraz arastirma yapmak durumunda kaldim. Mesela Dunya ve Ay birbirini etkiliyorsa, neden Gunes ve Dunyanin kendi eksenleri etrafindaki donu hizi ayni degil sorusu cok hosuma gitti.

Bu ifade genellestirilebilir mi diye dusundum ve astronomide "tidal locking" ya da (kendi cevirim ile gel-git kitlenmesi) ile aciklanabilecegini gordum. Nedir efendim bu gelgit kitlenmesi? Wikipedia'ya gore aciklamasi su sekilde:

Gelgit kilitleme (yer çekimi kilitleme veya çekilen rotasyon), bir yörüngede astronomik bir vücut ve yerçekimi ortağı arasında açısal momentumun net bir transferi olmadığında ortaya çıkar. Bu durum, iki yörünge cisimcikleri arasındaki yerçekimi gradyanından (gelgit kuvveti) kaynaklanabilir ve yeterince uzun bir süre boyunca etki eder. Yörüngesel eksantriklik tam olarak sıfır olduğunda, gelgit kilidi, dönen cisimlerin sürekli olarak eşine bakan bir yarımkürede oluşmasına neden olur; bu, senkron dönüş olarak bilinen bir etkidir

Yani bu ifadeyi genellestirebiliriz. Kaynaklar da tidal locking diye arattiginizda Wikipedia'nin kaynakcasinda belirtilmis. Ilk kaynak bir kitap ve ikincisi bir dergi makalesi. Muhtemelen biliminsanlari bunlari degerlendirmisler ve onaylandiktan sonra yayinlanmistir.

Peki efendim neden Gunes ile Dunya arasinda boyle bir etkilesim yok? Bunun sebebi yine aciklamada mevcut, kutlesel olarak birbirlerine yakin olmasi ve cisimlerin birbirine uzak olmamasi gerekiyor. Dunyanin Ay ile kutlece orani yaklasik 80, ayni oran Dunya ve Gunes arasinda 330.000. Mesafeler de fazla oldugu icin bu etkiyi goremiyoruz.

Gunes tutulmasi neden tam olarak gunesi kapatiyor? Bu da aslinda bulundugunuz konuma gore degisiyor. Bazi yerlerde tam kapatmiyor. Asagidaki gorsel daha iyi aciklayacaktir. Ucgen benzerliginden, Ay Dunya'nin onunde oldugu surece ve Gunes-Ay-Dunya arasindaki mesafelerin belli bir oranda olmasi kosuluyla, Dunya'daki gozlemci, Gunes'in tam olarak Ay'in arkadasinda kaldigini gorecektir. Yani aradaki mesafeler birkac milimetre degisse bile, tam olarak golgede kalan bolgenin alani degisecek.

Radyasyon konusunu da soyle aciklayabiliriz. Evet Dunyanin etrafinda Val Allen radyasyon bolgesi bulunuyor. Dunya'dan uzaklastikca etkisi azaliyor. Radyasyon fazla oldugu icin cesitli kaplama metodlari ile insanlara zararli olmasinin onune geciliyor. Ama uzun vadede yine etkili. Uydular icin de elektronik sistemlerinin yedekleri bulunuyor. Iki ucus bilgisayarindan biri ariza yaparsa, kontrolu digeri ele aliyor gibi.

Jupiter'deki firtina bence nazar boncugu. O konuda pek bir bilgim yok, neden yuzyillarca orada duruyor? Guzel bir soru. Bunu da belki baska bir forumdas arastirip bizi bilgilendirir. Bir de Dünya'nin yuvarlak oldugunu gosterir resimlerin fotoshop olma ihtimali var. Bunun icin gecenlerde bir arkadasim uzaya balon gonderip fotografini cekti. Kendisinden rica ettim, gelince buraya yukleyip sizlerle paylasacagim.

Aileniz ile mutlu ve huzurlu Pazarlar diliyorum
    Son düzenleme : thermofluid; 19-03-2017 saat: 13:09. Sebep: resim eklenmesi

7. eğer dünya düz veya bir düzlem üstünde ise niye kuzey yarım küredekiler ile güney yarım küredekler aynı yıldızları göremiyor..?

ay ile güneş aynı mesafede olduğuna inanıyorsanız aynı büyüklükte gözükmeleri de normal

baktığımda elimde tuttuğum top ile güneş aynı büyüklükte, demek ki ikisi aynı boyutlarda mı diyeceğiz.?

8. çok bilimsel anlatmaya gerek yok dünya düz ise niye ufuk çizgisi var..? gemiyle uzun yolculuk yapanlar bilir bir kıtanın önce yüksek yerleri gözükür..

ufuk çizgisi palavra diyorsanız, iyi bir havada akdeniz kıyılarından güçlü bir dürbün veua teleskopla bakınca afrika kıyıları niye gözükmüyor..? gece veya gündüz..

dünya düzlem üzerinde ise bitiği bir yer olmalı, o zaman , doğu batı eksenininde en uzak iki nokta neresi..? mesala tokyo new york mu..?

böyle iki nokta varsa uçakla seyahat etmesi 40 saatten uzun sürer, dünya üzerinde en uzak iki nokta arası hiç bir yolculukta 40 saat sürmüyor, tabii havada kalma süresi hesaplandığında..!!

Sayfa 5/15 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •