Sayfa 508/609 İlkİlk ... 8408458498506507508509510518558608 ... SonSon
Arama sonucu : 4868 madde; 4,057 - 4,064 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by kalender Yazıyı Oku
    Petun ve Pnsüt başlıklarını takip eden arkadaşlar geçmiş 1-1,5 yıllık yazıları okurlarsa o zamandan beri sürekli beklentilerle ilgili yazılan yazıları, ve benim o zamanlar yazdıklarımı da görürler.

Eğer hisseyi alanların hissedeki beklentisi birilerinin hisseyi topladığı ve hisseyi x kat götüreceği ise bu konuda bir bilgim yok, bu sebeple alıp bekleyen benim yazdıklarımı hiç okumasın.

Ancak orta ve uzun vade için yatırım yapılıyorsa yatırımın ana odağının ne olduğuna bakıp ona göre hisse seçmek gerek. Yani alınan hissenin amacı temettüsünden faydalanmak mı, yoksa hissenin fiyat artışından faydalanmak mı. Temettü dağıtımı, hisselerin hareketlerini ve dinamiklerini belirleyen çok önemli bir özelliktir. Bir hisse temettü vermiyor ise (örn. Pınar su) o hisseyi elinde tutanların para kazanmaları için tek bir yol vardır; hisse fiyatını yükseltip hisseyi satmak, bunun haricinde bir yol yok, hisseyi yükseltip satan kişi daha sonra hisse fiyatını düşürüp tekrar toplar ve bu şekilde döngü devam eder...

Temettü hisselerinde ise para kazanmanın alıp satmanın haricinde bir başka yolu ise hisseden temettü almaktır, bunun için hisseye yön veren büyük yatırımcıların hisseyi satmalarına gerek yoktur, dolayısıyla hisse fiyatını yukarıya taşımak için uğraşmalarına da gerek olmaz, hatta hisse fiyatı ne kadar ucuz olursa o kadar işlerine gelir, çünkü daha az para yatırarak daha fazla hisse toplar ve temettü getirileri de o kadar yüksek olur.

Grafiklere bakınca Petun ve Pnsüt hisselerine yön veren büyük yatırımcıların geçmiş 11 yıldaki davranışları daha çok temettüden para kazanmayı ön planda tuttukları izlenimini veriyor, hisse fiyatı hep temettü ile orantılı belirlenmiş, bundan sonraki süreçte değişir mi bilinmez, oysa Pınar suyun hareketleri bambaşka bir hikaye anlatıyor...
    2008/2019 yılları arası pnsuyun hareketleri neyi anlatıyor mesela?
    OMAHALI

2.  Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    2008/2019 yılları arası pnsuyun hareketleri neyi anlatıyor mesela?
    "Bir hisse temettü vermiyor ise (örn. Pınar su) o hisseyi elinde tutanların para kazanmaları için tek bir yol vardır; hisse fiyatını yükseltip hisseyi satmak, bunun haricinde bir yol yok, hisseyi yükseltip satan kişi daha sonra hisse fiyatını düşürüp tekrar toplar ve bu şekilde döngü devam eder..."

2008-2019 arası Pınsuda yukarıdaki döngü net bir şekilde görülüyor, hisse çok hareketliymiş, aşağı yukarıya sert hareketler yapıp durmuş, benim gördüğüm bu, sizin gördüğünüz farklı bir durum var mı?

Son düzenleme : kalender; 18-05-2021 saat: 20:03.

3. Yıllar geçtikçe şirketin dinamikleride değişebilir.Misal iştirakler.Bu sene sonu bilançosunda iştiraklerin katkısı ne olacak veya olacak mı bekleyip görmek lazım.

4. Sn. Kalender bazı noktalarda haklısınız belki ama borsada onlarca hisse temettü veriyor, sadece Pınar grubu yatırımcıları mı fiyat kalsın böyle ben temettümü alayım diye düşünüyor?

Bu nasıl mantık? hem temettü alayım hem hissem yükselsin bunu niye istemez? Bunu yapan onlarca hisse var.

Dyo, viking, su hepsi gitti güzelim et ve süt sürünüyor hala.

Ben KY doluşan tahtayı götüren spek görmedim.
    Bile bile lades..

Benden buraya kadar kalan arkadaşlara bol kazançlar.

5.  Alıntı Originally Posted by kalender Yazıyı Oku
    Petun ve Pnsüt başlıklarını takip eden arkadaşlar geçmiş 1-1,5 yıllık yazıları okurlarsa o zamandan beri sürekli beklentilerle ilgili yazılan yazıları, ve benim o zamanlar yazdıklarımı da görürler.

Eğer hisseyi alanların hissedeki beklentisi birilerinin hisseyi topladığı ve hisseyi x kat götüreceği ise bu konuda bir bilgim yok, bu sebeple alıp bekleyen benim yazdıklarımı hiç okumasın.

Ancak orta ve uzun vade için yatırım yapılıyorsa yatırımın ana odağının ne olduğuna bakıp ona göre hisse seçmek gerek. Yani alınan hissenin amacı temettüsünden faydalanmak mı, yoksa hissenin fiyat artışından faydalanmak mı. Temettü dağıtımı, hisselerin hareketlerini ve dinamiklerini belirleyen çok önemli bir özelliktir. Bir hisse temettü vermiyor ise (örn. Pınar su) o hisseyi elinde tutanların para kazanmaları için tek bir yol vardır; hisse fiyatını yükseltip hisseyi satmak, bunun haricinde bir yol yok, hisseyi yükseltip satan kişi daha sonra hisse fiyatını düşürüp tekrar toplar ve bu şekilde döngü devam eder...

Temettü hisselerinde ise para kazanmanın alıp satmanın haricinde bir başka yolu ise hisseden temettü almaktır, bunun için hisseye yön veren büyük yatırımcıların hisseyi satmalarına gerek yoktur, dolayısıyla hisse fiyatını yukarıya taşımak için uğraşmalarına da gerek olmaz, hatta hisse fiyatı ne kadar ucuz olursa o kadar işlerine gelir, çünkü daha az para yatırarak daha fazla hisse toplar ve temettü getirileri de o kadar yüksek olur.

Grafiklere bakınca Petun ve Pnsüt hisselerine yön veren büyük yatırımcıların geçmiş 11 yıldaki davranışları daha çok temettüden para kazanmayı ön planda tuttukları izlenimini veriyor, hisse fiyatı hep temettü ile orantılı belirlenmiş, bundan sonraki süreçte değişir mi bilinmez, oysa Pınar suyun hareketleri bambaşka bir hikaye anlatıyor...

Türkiyede en fazla temettü verimi olan hissenin temettü verimi bile % 7-8'i geçmez hocam. Çok nadir bazı istisnalar olabilir. Ama ortalama temettü verimi de %3-5 arasıdır.

%15 enflasyon olan bir ülkede hiç kimse %3-5 temettü verimi i,çin hisse almaz. PETUN gibi düzenli ve yüksek oranda temettü veren şirketin %6-7 olan temettü verimi bile enflasyonun altında kalır.

O yüzden , temettü almak güzeldir ama kimse tek başına temettü almak için hisse almaz bu ülkede. Burası avrupa ve amerika gibi sıfır enflasyon yada sıfır faizin olduğu bir ülke değil. Amerikada ve avrupada belki %5-6 temettü verimi için hisse alınır ama türkiyede olmaz.

Bir hisse 1 tavan yaptığı zaman bile %10 kazandırırken , %5-6 temettü verimi bana yeter hisse kazandırmasada olur diyebilecek bir yatırımcı tipi görmedim ben.

Zaten bir hisse her sene düzenli kar edip düzenli temettü verirse , o hisseyi herkes tercih edeceği için zaten fiyatı da yükselir.

Pınar su gibi her sene düzenli zarar edip devamlı bedelli sermaye artışı yapan bir şirketi zaten kim neden alır onu anlamış değilim. Devamlı zarar , devamlı eksiye giden öz sermaye , kar yok , temettü yok , olma ihtimali de yok. Bu borsada Pınar su gibi şirketleri alanların zaten kumar oynamaktan farkı yok.

Ama borsamızda görüyoruz ki , ne kadar zararda , öz sermayesi azalan şirket varsa hepsi gün geliyor coşuyor. Bunun sebebini daha önce de yazdım. Bu tür şirketleri borsada ucuza toplamak kolaydır. Toplanınca da yukarı sürerler. O paraları ettikleri için değil spekülatif olarak yükselirler.

Benim yatırım mantığımda böyle kumarlar yoktur. Gerçekten ucuz kalan şirket hissesi alırım.

Ve 30 senelik borsa tecrübem ve bilgim PETUN ve Pınar sütün ederlerinin çok altında olduğunu ve elbet değerlerine geleceğini söylüyor. 1 sene yada 2 sene bilemem ama bu hisselerde bekleyen 2 sene içinde borsa endeksinin çok çok üstünde getiri sağlarlar diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by derinlikler Yazıyı Oku
    Biraz daha verirsen dipten çıkabilirsin...Ha gayret

Biraz daha zorla

7.  Alıntı Originally Posted by derinlikler Yazıyı Oku
    Biraz daha zorla

Bir alt kanala atarsa daha da uzun süre süründürecek gibi...

Sayfa 508/609 İlkİlk ... 8408458498506507508509510518558608 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •