Sayfa 512/1032 İlkİlk ... 124124625025105115125135145225626121012 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,089 - 4,096 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Görünen o ki kağıt üç beş çapulcunun elindw oyuncak olmuş... halkbank yöneticileri sizin yapacağınız geri alımın....
    HALKB yöneticilerinin de vardır bir bildiği elbet. Panik yapma Doktor Hocam.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. TRENDHOUND Reis Selam,

Iki sorum var,

dunya ekonomisinde MErkez bankalarinin yeniden geri donecegine ve hasta ekonomiyi ayaga kaldiracaklarina inaniyorsunuz.

Yalniz su yok mu ? FED 2018 de 2 2019 da 2 tane toplamda 4 faiz artisi daha yapacagini belirtti. Avrupa MErkez bankasida faizleri artiracagini belirtti. Bundan sizce ne zaman vazgeceler ? Vade 2020 sonunda olusmaz mi ?

IKI OFAC bu ceza vermeme suresini 1 yil daha uzatsa, bu kozu elinde tutcam dese 1-2 sene daha, HAlkbank hala bu baski ile buralarda surunur mu ?

Birde DOLAR bazLI maliyetler var, 10 dan alan biri icin gecen sene 2.5 civarinda simdi hisse 0.9 $ bile deil. Sizce 2.5 gitme ihtimali kactir ?

Yoksa 10 lar 2020 den once sadece hayal mi ?

3.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Sürünen hacimler diyorki; alıcı yok buradan satıcıda yok. Öyle bir kırılma yaşanacak ki insanlar tüh kaçırdık diyecek. Buradan alınır mı diye birbirine soracak... az bekleyin şunun şurası 1 ay kaldı. 1 yıldır bataklıktayız 1 ayın esamesi okunmaz...
    Aynen öyle Hocam. Sana basit bir bakkal hesabı yapayım. Tahtadaki dominant oyuncular asgari 1.5 milyar dolarlık bir cezayı fiyatlamış olmalılar, ki Citi'nin beklentisi de aynen bu mertebede. Geçmişteki emsalleri pek çok dillendirdim. Ceza kesilirken 3 faktör göz önüne alınıyor, a) bankanın piyasa değeri, b) bankanın aktifleri, c) ambargoya aykırı şekilde yapılan işlemlerin tahmini parasal boyutu. Emsallere baktığımızda (a) faktörü %10 gibi gerçekleşmiş, (b) faktörü yüzde yarım gibi gerçekleşmiş, (c) faktörü ise %5'i aşmamış. Bunları HALKB'ye uygularsak (a) ya göre 100 milyon dolar, (b) ye göre 300 milyon dolar, (c) ye göre 500 milyon dolar azami ceza kesilebilir. Bu 3 değeri toplayıp 3 e bölüp ortalamasını alalım ki 300 milyon dolar eder. Benim en baştan bu yana beklentim, 300-400 milyon dolar gibi üzerinde uzlaşılmış bir ceza alınabileceği yönündeydi ve hala da öyle düşünüyorum. Eğer olur da beklediğim türden bir ceza gelirse, aradaki fark olan 1.2 milyar doları hisse fiyatına derhal yansıyacaktır. Bu fark kabaca 7.5 milyar tl yapar, hisse başına 6 tl demektir. Mevcut spot fiyat olan 6 tl ye buradan gelen "yeniden değerleme farkını" eklersek 12 tl ortaya çıkar. İşte olası bir mali cezanın benim beklentim dahilinde çıkması durumunda hissenin bir çırpıda gelmesi gereken seviye burasıdır yani 12 tl. Şimdi bunun sağlamasını yapayım: Birkaç ay sonra özkaynaklar 30 milyar tl olacak ki hisse başına 24 tl demektir. 12 tl ye çıkmış bir HALKB hissesi, hala defter değerinin %50'sinden işlem görüyor demektir ve böyle bir iskonto da mevcut konjonktürde makul sayılmalıdır. Demek ki yaptığım bakkal hesabı 3 aşağı 5 yukarı doğru olmalı. TH'ye göre olması gereken işte budur.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4.  Alıntı Originally Posted by erick_von_manhstein2 Yazıyı Oku
    TRENDHOUND Reis Selam,

Iki sorum var,

dunya ekonomisinde MErkez bankalarinin yeniden geri donecegine ve hasta ekonomiyi ayaga kaldiracaklarina inaniyorsunuz.

Yalniz su yok mu ? FED 2018 de 2 2019 da 2 tane toplamda 4 faiz artisi daha yapacagini belirtti. Avrupa MErkez bankasida faizleri artiracagini belirtti. Bundan sizce ne zaman vazgeceler ? Vade 2020 sonunda olusmaz mi ?

IKI OFAC bu ceza vermeme suresini 1 yil daha uzatsa, bu kozu elinde tutcam dese 1-2 sene daha, HAlkbank hala bu baski ile buralarda surunur mu ?

Birde DOLAR bazLI maliyetler var, 10 dan alan biri icin gecen sene 2.5 civarinda simdi hisse 0.9 $ bile deil. Sizce 2.5 gitme ihtimali kactir ?

Yoksa 10 lar 2020 den once sadece hayal mi ?
    Çok zor sorular sormuşsun dostum, bunların cevabını sadece Allah biliyor, benim vereceğim yanıtlar tahminden öteye gitmez, zaten bu bankada/hissede bildiğin gibi yaptığımız tüm tahminler şu ana kadar hep boşa gitti ve hiç biri tutmadı. Elimden geldiğince bir şeyler söyleyeyim:

Merkez bankalarının piyasalarla ilgili yaptıkları tahminlerin %90'ı ters teper, son 100 yıla bakarsan bu dediğimin doğru olduğunu anlarsın. Hele hele FED bu konuda sabıkalıdır, gelecekteki ekonomik performansın, faizlerin, ekonomik büyümenin yönü vs gibi en temel konularda hemen her zaman terso olmuş bir kurumdur FED. Kurulduğu 1913 yılından bu yana 105 yıllık geçmişinde FED'in öngörüleri %95 oranında ters tepmiştir. FED'in bu trackrecord'u ile ilgili Jim Rickards'ın delillerle dopdolu bir araştırması var, okumanı tavsiye ederim. Mesela TCMB enflasyon, dolar kuru, büyüme vs gibi mevzularla ilgili yaptığı tüm tahminlerde büyük bir marjla yanılan bir kurumdur, aynen FED gibi. O yüzden merkez bankalarının tasarladıkları faiz artışlarına filan hiç kafayı takma derim, onların söylediklerinin hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur, hatta onlar ne diyorsa "tersi olacak" gibi düşünmek lazım.

OFAC mevzusu sonuçlanmadığı sürece bu hisse sürünmeye mahkumdur diye düşünüyorum. O yüzden, TC ne yapıp edip bu belirsizliği ortadan kaldırmalı çünkü tüm TR ekonomisini özellikle de TR bankacılık sektörünü doğrudan etkiliyor.

Hissenin hak ettiği seviye bana göre asgari 20 tl dir. OFAC belirsizliği ortadan kalkarsa ve oradan gelen karar makul olursa, TR ekonomisinde raylar yeniden yerine oturmaya başlarsa HALKB rahatlıkla 20 tl yi aşacaktır yani defter değerine doğru yol alacaktır.

5. Yukarıda bakkal hesabımı yaptım. Bu tür hesapları bizim camia çok sık yapar, özellikle de restaurantta yemek sırasında peçetelerin arkasına karalarız bu tür hesapları. Bakkal hesabı deyip geçmeyin, büyük şirket alımları şirket birleşmeleri blok hisse alımları vs hepsi bu tür peçete arkasında yapılan hesaplarla başlamıştır.

6. TR ekonomisi bir darboğazdan geçiyor ama bu darboğaz aşılacaktır. Benim bu konuda güvenim tam. Şu an içinde bulunulan durumu özetlersem; özel sektörün aşırı borçluluğu (dikkatinizi çekerim kamu sektörünün borcu GSMH'ye oranla çok düşüktür ve herhangi bir tehdit oluşturmuyor), bankaların içinde bulunduğu darboğaz (batık kredilerin artması, kârlılığın düşmesi, aktif kalitesinin bozulması, fonlama problemi vs), aşırı yükselmiş olan ve ekonomiyi tehdit eden bir dolar kuru, aşırı yükselmiş olan ve hala da yükselmeye devam eden enflasyon, kurumsalların problemleri, likidite sorunu, resesyon belirtisinin baş göstermesi vs vs ülke için birer risk oluşturuyor. Bu sorunlar kısa vadede çözülmeyecek, bunların çözülmesi için zaman gerekiyor. Bir kamyon düşünün, saatte 100 km hızla gidiyor, 20 tonluk yükü ile birlikte toplam ağırlığı 25 ton diyelim, böyle bir kamyonun momentumu (kütle çarpı hız) çok yüksek olacaktır. Bu kamyonun hemencecik durması ve hemen akabinde ters yönde gitmeye başlaması mümkün değildir. Bu kamyon 100 km hızla giderken siz kamyonu geri vitese takarsanız hiç bir etkisi olmaz, sadece şanzımanı dağıtmış olursunuz o kadar. İşte bu yüzden bir süreç gerekiyor, bu süreç işlemeden ve ekonomideki çarpıklıklar bertaraf edilmeden işler düzelmeyecek.

7. TL reel efektif kur (Real Broad Effective Exchange Rate=REER) şu anda 2001 krizi zirve yaptığında düştüğü seviyenin de altına inmiş durumda. 2001 krizinin zirvesinde (dolar kuru 1.80'e çıktığında) REER 56'ya kadar düşmüştü. Şimdi bunun da altına 50'ye inmiş durumdayız yani 2001 krizinden daha büyük bir krizle boğuşuluyor varsayımı söz konusu. TL böylece Cumhuriyet tarihinde 2. kez en değersiz halini yaşıyor şu anda. 1994 Çiller krizinde REER 43'e kadar düşmüştü, 2001 de 56'ya kadar düştü, şu anda 50'deyiz. Bank of International Settlements'in yayınladığı grafikteki en son veri Haziran 2018'e ait ve 3 ay önceki kur itibariyle REER 62 olarak çıkmış, o zaman dolar kuru 4.5 tl civarındaydı fakat şimdi 6.5 tl ye çıkmış durumda.

https://fred.stlouisfed.org/series/RBTRBIS

8. Çiller krizi 1994 Ocak-Nisan ayları arasında piyasalarda fırtına estirmişti ve 4 ayda dolar kuru 14.000 tl'den 41.000 tl'ye çıkmıştı. Bu süreçte Aralık 1993'te 75 gibi olan REER Nisan ayında 43'e düşmüştü ki %45 lik bir düşüştür bu. 2001 krizinde ise REER 90'daki zirvesinden 56'ya kadar düştü ki %40'a yakın bir düşüşü yansıtıyor. 2018 de şahit olduğumuz düşüş ise 2010 Ekiminde görülmüş tarihi zirve olan 103'den 50'ye kadar bir düşüşü yansıtıyor yani zirveden %51'lik bir düşüşü. Diğer % düşüşlerle karşılaştırdığımızda en yüksek oranlı düşüşün 2018 itibariyle gerçekleştiğini görüyoruz. 1994 öncesi zirveden 1994'deki dibe %45 düşüş oldu, 2001 öncesi zirveden 2001'deki dibe %40 düşüş oldu, tarihi zirveden 2018'deki dibe ise %51 düşüş oldu. Bu düşüşlerin en vahşisi şu an yaşamakta olduğumuzdur.

Sayfa 512/1032 İlkİlk ... 124124625025105115125135145225626121012 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •