Sayfa 520/1312 İlkİlk ... 204204705105185195205215225305706201020 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,153 - 4,160 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Cilginfenci Yazıyı Oku
    değişmeyen hiçbir şey yoktur. geçen sene karşıydım fakat sonradan bu fikrimin hatalı olduğunu gördüm. yanlış yapmışım
    Çok haklısınız. İnsanlar sabit fikirli olmamalı. Ancak ; fikir değiştirmek için de çok önemli nedenler olmalı. Misal ; konutun önem kazandığı yönünde görüş bildirmeye çok geç kaldınız ! Zaten artık zirvedeyiz. İşte tam bu nedenle şahsen ben artık konut almam. Seçim havası, sığınmacılar durumunun yüksek sesle konuşulmaya başlanması, kiraların ödenememesi , diğer tüm yatırım araçlarının çok geride - ucuz- kalması vb. nedenlerle konuttan çıkma zamanı diye düşünüyorum. Nominal olarak fiyatlar geri gelmese bile satışlar düştükçe reel getiri bitecek ve enflasyon kadar artamayacaktır. Bir de gerçekten sığınmacı- göçmen vb. büyük şehirlerden ( en azından ) gönderilirlerse taşlar yerine oturacaktır.

2.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Çok haklısınız. İnsanlar sabit fikirli olmamalı. Ancak ; fikir değiştirmek için de çok önemli nedenler olmalı. Misal ; konutun önem kazandığı yönünde görüş bildirmeye çok geç kaldınız ! Zaten artık zirvedeyiz. İşte tam bu nedenle şahsen ben artık konut almam. Seçim havası, sığınmacılar durumunun yüksek sesle konuşulmaya başlanması, kiraların ödenememesi , diğer tüm yatırım araçlarının çok geride - ucuz- kalması vb. nedenlerle konuttan çıkma zamanı diye düşünüyorum. Nominal olarak fiyatlar geri gelmese bile satışlar düştükçe reel getiri bitecek ve enflasyon kadar artamayacaktır. Bir de gerçekten sığınmacı- göçmen vb. büyük şehirlerden ( en azından ) gönderilirlerse taşlar yerine oturacaktır.
    Siginmacilarin ve kacaklarin cogunlugu gonderilsin, konut alma ile vatandaslik kaldirilsin, ustune biraz duzgun mevduat faizi verilsin konut reel olarak 10 yil kendine gelemez. Hatta iddia ediyorum dolar bazli bi daha buralari goremez.
    Son düzenleme : ahmet306; 06-05-2022 saat: 20:35.

Ev fiyatları enflasyon kadar bile artsa ilerleyen yıllarda enflasyon asla 20 puanın Altına gelmez. Dolayısıyla yıllık maliyeti 25 olan kredi bile sudan ucuzdur. Ben şahsen yükselişin devam edeceğini ön görüyorum. Tr de dolar bazlı artmasa bile tl bazlı artacaktır.

Elimdeki bütün sepetler (eurobond, yabancı hisse, bist, altın) 1 yıldır enflasyona yenildi. Geçen yıl 4 ev alabilecekken şuan 2 ev alabilirim. 0.64 den krediyi kaçırdığım için çok pişmanım.

5.  Alıntı Originally Posted by Cilginfenci Yazıyı Oku
    Elimdeki bütün sepetler (eurobond, yabancı hisse, bist, altın) 1 yıldır enflasyona yenildi. Geçen yıl 4 ev alabilecekken şuan 2 ev alabilirim. 0.64 den krediyi kaçırdığım için çok pişmanım.
    Yatirimlar orta uzun vadede birbirine yakinsar, su an dovizi zor tutuyorlar. Muhtemelen zamani gelince yine 4 ev alabilecek ayni portfoy.

2013te 120bin dolara aldigim evi 2020 basinda 50bin dolara satmistim, ayni ev su an baktim 110bin dolar olmus.

Yani su an konut satma zamani, 2019-2020 alma zamaniydi.

Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Yatirimlar orta uzun vadede birbirine yakinsar, su an dovizi zor tutuyorlar. Muhtemelen zamani gelince yine 4 ev alabilecek ayni portfoy.

2013te 120bin dolara aldigim evi 2020 basinda 50bin dolara satmistim, ayni ev su an baktim 110bin dolar olmus.

Yani su an konut satma zamani, 2019-2020 alma zamaniydi.
    inşallah dediğiniz gibi olur. fakat 2 yıl geçti bile. uzun vade olması için 1 yıl daha beklerim en fazla.

7. minimum 2-3 yil daha konut krizi devam eder
    maliyet artisi yuzunden muteahhtiler bitik
    is yapmak isteyen de sermayeden yeme riski ile karsi karsiya
    ukr savasi en az 2 sene daha devam + cinde yine karantina basladi + tum dunya faiz arttiriyor + FED hem faiz arttirirken hemde genislemeye devam etmek zorunda (stagfalsyon yerine bunu kontrol etmekve aciklamak daha kolay topluma)

yani arz dibin dibine dogru gidiyor hergun... konut denen seyin arzini devlet destegi ile yarin patlatsalar, 2seneden once ortaya urun cikmayacak. yillik minimum ihtiyacin cok altinda yeni yapi ruhsati aliniyor.

konutta yeni zirvelere devam, imkani olan dusuk pesinat ve mortgage imkanindan faydalansin derim

8. "Mülteciler giderse konut fiyatları düşer" savına ben katılmıyorum.

Şu an vatandaşlık için evlere hücum eden paralı yabancılar ayrı, gönderilmesi tartışılan suriyeliler afganlar falan ayrı.

2013-2014-2015 Yıllarında konut fiyatları zirve yaparken ortalıkta suriyeli ve afgan yoktu.
    Onlar çoğaldıkça istanbul değer kaybetti.
    Telefonla yolda kadınları kızları çeken kesimin gitmesi (ekonomi faiz vb diğer tüm etkenleri sabit kabul edersek) bence emlağa pozitif yansır.

"Evler milyon olmuş, daha nereye pozitif yansıyacak" diye düşünen olursa, abarrtığımız milyonun aslında kıçı kırık 60 bin dolar olduğunu hatırlatayım.

O da 10 yıl öncenin 60 bin doları değil hani.

Sayfa 520/1312 İlkİlk ... 204204705105185195205215225305706201020 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •