Sayfa 524/579 İlkİlk ... 24424474514522523524525526534574 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 4,185 - 4,192 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Gösterge US10T ABD 10 yıllık tahvillerin yıllık getirisi bugün %4 artarak %1.2'ye dayandı. Son haftalardaki artış anormal oldu, bunu ekleyeyim. Şu anda pandemi arifesindeki getiriden daha yüksek getiri var. Bu gelişme hayra alamet değildir borsalar için.

Sayın TRENDHOUND

Değerli bilgilendirmeler için teşekkürler. Ellerine emeğine sağlık olsun
    Yorumlarım kişisel görüşlerimdir. Yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yaparken, alım veya satım kararlarınızda tavsiye alacağınız kişiler ve kurumlar Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yatırım danışmanlığı belgesine sahip kişi ve kurumlar olmalıdır.

2. Bakın burası çok önemli, tekrar ediyorum: Borsada mantık işlemez hele hele BİST gibi sığ borsalarda, borsada tamamen kumarcı mantalitesi ile hareket etmek gerekiyor.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. TR'nin S400'lerinin Azerbaycan'a satılma olasılığı söz konusu olabilir. Eğer böyle olursa bu mesele böylece kapanmış olacak.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4. Devlet kamu bankaları hisselerinde korumacılık ve tahta yapıcılık görevlerini üstlenmiyor diye eleştiriler var ancak şu anda devletin el atması gereken pek çok mesele var. Kamu bankalarının hisselerini koruyup kollamak bu listenin üst sıralarında yer almıyor maalesef.

5. Sermayelerini yitirmiş, sürekli zarar yazan, bilançoları delik deşik olmuş şirketlerin hisseleri muhteşem performans gösteriyor. Pek çok şirketin hissesi de defter değerinin 30 katından 100-200 F/K gibi manyak rasyolardan işlem görüyor. Akıl almaz şeyler bunlar. Borsada mantık işleseydi, analitik hesaplara güvenilebilseydi, rasyonellik geçerli olsaydı bunların hiçbiri gerçekleşmezdi. Demek ki borsada mantık işlemiyor. Herkes birbirinin cebindeki parayı almaya çalışıyor bu ortamda. Yatırım, temettü, şirketin küçük ortağı olmak gibi asıl nedenlerin alayı çöpe gitmiş durumda. Bu kumar masasında herkes çok kısa vadeye odaklanmış durumda.

6. ABD'deki borsalarda da durum pek farklı değil. Bununla ilgili pek çok analiz okuyorum ve piyasaların artık mantık çerçevesinde hareket etmediğini gelişmiş piyasa oyuncuları da kabul ediyorlar. Size geçen gün Tesla örneğini verdim. Yıllık 28 milyar dolarlık cirosu olan, yarım milyar dolar gibi yıllık kâr elde eden, özkaynakları sadece 16 milyar dolar olan, teknolojisi bataryası filan emsallerine göre düşük kalitede olan bu şirketin piyasa değeri nasıl olur da 1 trilyon dolara yaklaşabilyor? F/K'sı 2000 e yakın hale nasıl gelebiliyor? Kumar mantalitesi burada da geçerli.

7. FED ve diğer dünya merkez bankalarının icraatları maalesef bu bahsettiğim kumar mantalitesinin yerleşmesine büyük katkıda bulundu. Daha önce yapılmış olan QE'ler banka ve finans kurumlarına gitmişken pandemi yüzünden enjekte edilen dolarlar vs doğrudan vatandaşların cebine gitti. Zaten bu yüzden buna helikopter parası diyorlar. Vatandaşların cebine giren bu paranın çoğu da borsaya aktı.

8. Biden ABD vatandaşlarına bir 2 trilyon dolar daha vermeyi tasarlıyor, yine doğrudan insanların cebine inecek bu para. İşte bu yüzden ABD borsaları şu anda bulunduğu en zirveden aşağıya inmekte isteksiz davranıyor çünkü bu 2 trilyon doların çoğu yine ABD borsalarına akacak.

Sayfa 524/579 İlkİlk ... 24424474514522523524525526534574 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •