Sayfa 530/1002 İlkİlk ... 30430480520528529530531532540580630 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 4,233 - 4,240 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1. TCD bu aralar cok iyi.

Bu fon ile kafamda deli sorular var. Değişken de olsa hsyf kadar hisse taşıyor herkesin malumu.

Hissenin %50 oraninin altına düşmüşlüğü var mi bu fon tarihinde. Muhtemelen yok.

Vergi mevzuatına gore bu kadar oransal olarak bist hissesi sahipliği varken 1 yil vadeden sonra bu fondan stopaj kesintisi olmaması lazim? Ben mi yanlış yorumluyorum.

Bu konuda bir yetkiliden bilgi alan var mi?

2. Portföyü çeşitlendirmek adına, sadece altın değil, konjünktüre göre içeriğini de değiştirdiğini, manevra yapabildiğini gördüğüm için, tüm periyotlarda getiri anlamında da tatmin edici olan GBC'yi kalıcı olarak biriktirmeye başladım. Portföydeki 10.fon oldu.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Para piyasası fonları, kısa vadeli borçlanma araçları fonları ve kira sertifikası fonları ne kısa vadede ne uzun vadede mevduatı geçemedikleri gibi Nkolay'a yaklaşamıyorlar bile. Burgan bank geçen hafta 13'tü bu hafta bakamadım. Buna rağmen bu fonlara yatırım yapan onbinlerce insan var ve hakikaten mantığını anlayabilmiş değilim. Kaçırdığım bir şeyler mi var?

4.  Alıntı Originally Posted by ReyseSakre Yazıyı Oku
    Para piyasası fonları, kısa vadeli borçlanma araçları fonları ve kira sertifikası fonları ne kısa vadede ne uzun vadede mevduatı geçemedikleri gibi Nkolay'a yaklaşamıyorlar bile. Burgan bank geçen hafta 13'tü bu hafta bakamadım. Buna rağmen bu fonlara yatırım yapan onbinlerce insan var ve hakikaten mantığını anlayabilmiş değilim. Kaçırdığım bir şeyler mi var?
    Bahsettiğiniz bono, TMSF kapsamında değil. Oysa fonları yöneten kurum batsa dahi, ya başka kurum tarafından yönetilmeye devam ediyor, ya da tasfiye oluyor ve fon pay fiyatı üstünden çıkabiliyorsunuz, para ve menkul havuzu takasbank nezdinde MKK üstünde tutulduğu için. Birinci neden bu olabilir belki.
    İkinci nedense bahsettiğiniz fonların çoğu müşterisi sanırım maaş hesaplarından kaynaklanıyor. Fazla kurcalanmadan alınmış fonlar. Ayrıca bu fonlarda stopaj %10-mevduatta 15% onu da hesaba katın.
    Mevduat yerine bu fonları tercih edenlerden biri benim. Bankadan bankaya taşımak istemiyorum, günlük getiriyi görmek istiyorum, istediğim kadarını likite cevirebilmek ve piyasalardaki fırsatlardan yararlanmak istiyorum hızla. Ayrıca günlük getirili bu fonların bileşiği de oluşuyor.
    3 yıldır taşıdığım ve neredeys tüm portföyümün %40'ını oluşturan ppf FİL ile mevduatın zaman zaman üstünde , zaman zaman bir miktar altında kaldım. Kaybım yıllık yaklaşık 0.50 civarı. Ama zaten mevduat yapsam da kamu bankasında yapardım, o yüzden çok yakın benim için değerler. Kamu bankaları da odeanın burganın verdiği faizi vermiyor.
    ppf'lerin mevduatı yakalaması bir buçuk ayı bulabiliyor, mevduatlar aynı hızla düştüğünde düşmesi de biraz zaman alıyor elinde 45 güne kadar menkuller olduğu için.
    40 yaş üstüyüm ve ülkede her dönemi gördüğüm için temkinliyim. Risk her finansal enstrümanda var ama herkesin risk algısı farklı olabiliyor.
    Kazanılan her fazladan bir kuruş, bir birim fazladan risk içerir para piyasalarında.
    Selamlar.
    Son düzenleme : hellistheothers; 28-09-2020 saat: 11:20.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Alıntı Originally Posted by ReyseSakre Yazıyı Oku
    Para piyasası fonları, kısa vadeli borçlanma araçları fonları ve kira sertifikası fonları ne kısa vadede ne uzun vadede mevduatı geçemedikleri gibi Nkolay'a yaklaşamıyorlar bile. Burgan bank geçen hafta 13'tü bu hafta bakamadım. Buna rağmen bu fonlara yatırım yapan onbinlerce insan var ve hakikaten mantığını anlayabilmiş değilim. Kaçırdığım bir şeyler mi var?
    Bu başlığı ilk (birinci ppf başlığı )olarak başlattığımda para piyasası fonları mevduat faizlerinden iyiydi onun için açmıştım...
    https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=34519

https://www.hisse.net/topluluk/showt...31#post4794631
    Yazın Arsa... Kışın Borsa

6. dostlar bir konuda düşüncelerinizi almak isterim. muhtemelen hepimizin temfikir olduğu bir konu var: şu anki ekonomi politikaları devam ettiği sürece döviz fiyatlarında düşüş, sadece bir hayalden ibaret olacak. burası tamam olduğuna göre hisse fonu taşıyanlarımızın şu soruyu cevaplaması gerekecek: madem dolar hep yüksek kalacak, doların yükselmesi borsa için iyi midir? kötümüdür? pandemi çöküşünde mart ayında görülen 1.25 cent seviyeleri, yuvarlak hesap 83 bin endekslere denkgeliyordu. yılbaşında 8 liralık bir dolarla karşılaşabileceğimizi farz etsek 1.25 cent seviyesi, yine yuvarlak hesap yüz bine denk gelir. yani 83 binlerdeki mart dibi, doların yükselişiyle birlikte yüzbin seviyesine denkgelir. sonuçta yabancılar, endekse dolar bazında bakmıyorlar mı? fon yatırımcısı olduğumuza göre anında olmasa bile orta vadede dönüp dolaşıp bu hesaba göre hareket edilmez mi? ve bu durumda olağanüstü krizler çıkmadığını var saydığımızda 83 binlerdeki dibin de yüz bine geldiğini de göze aldığımızda borsamızdaki düşüş marjı, iyice daralmış olmuyor mu? sanırım 2013'te endeks bazında 5 doların üzerini de görmüştük. o zaman gördüğümüz 93 binli seviyeler, 8 liralık kurla 400 binlere denk gelir. tabi hemen böyle olacak falan hayali kurmuyorum da, bir iki yıllık vadelerde uygun fonları aldığımız zaman zarar etme olasılığımız çok düşük olmaz mı? borsa her zaman ileriye dönük beklentileri satın alır. işler ters gidip erken seçim kararı dahi alınacak olsa ilk bir kaç gün keskin bir düşüşün ardından olası beklentilerle yeni yükselişler yaşanmaz mı? genelde çok kısa vadeli düşündüğümüz bir ortamda geniş açı ile ilgili düşüncelerimizi paylaşsak farklı bakış açılarını duysak, hepimiz diğerimizden bir fayda görürüz diye düşünmekteyim, bol kazançlar dileğiyle

Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    dostlar bir konuda düşüncelerinizi almak isterim. muhtemelen hepimizin temfikir olduğu bir konu var: şu anki ekonomi politikaları devam ettiği sürece döviz fiyatlarında düşüş, sadece bir hayalden ibaret olacak. burası tamam olduğuna göre hisse fonu taşıyanlarımızın şu soruyu cevaplaması gerekecek: madem dolar hep yüksek kalacak, doların yükselmesi borsa için iyi midir? kötümüdür? pandemi çöküşünde mart ayında görülen 1.25 cent seviyeleri, yuvarlak hesap 83 bin endekslere denkgeliyordu. yılbaşında 8 liralık bir dolarla karşılaşabileceğimizi farz etsek 1.25 cent seviyesi, yine yuvarlak hesap yüz bine denk gelir. yani 83 binlerdeki mart dibi, doların yükselişiyle birlikte yüzbin seviyesine denkgelir. sonuçta yabancılar, endekse dolar bazında bakmıyorlar mı? fon yatırımcısı olduğumuza göre anında olmasa bile orta vadede dönüp dolaşıp bu hesaba göre hareket edilmez mi? ve bu durumda olağanüstü krizler çıkmadığını var saydığımızda 83 binlerdeki dibin de yüz bine geldiğini de göze aldığımızda borsamızdaki düşüş marjı, iyice daralmış olmuyor mu? sanırım 2013'te endeks bazında 5 doların üzerini de görmüştük. o zaman gördüğümüz 93 binli seviyeler, 8 liralık kurla 400 binlere denk gelir. tabi hemen böyle olacak falan hayali kurmuyorum da, bir iki yıllık vadelerde uygun fonları aldığımız zaman zarar etme olasılığımız çok düşük olmaz mı? borsa her zaman ileriye dönük beklentileri satın alır. işler ters gidip erken seçim kararı dahi alınacak olsa ilk bir kaç gün keskin bir düşüşün ardından olası beklentilerle yeni yükselişler yaşanmaz mı? genelde çok kısa vadeli düşündüğümüz bir ortamda geniş açı ile ilgili düşüncelerimizi paylaşsak farklı bakış açılarını duysak, hepimiz diğerimizden bir fayda görürüz diye düşünmekteyim, bol kazançlar dileğiyle
    yabancı mevcut yönetim devam ettiği sürece (sadece kişi değil, sistemi kastediyorum) yabancı yatırımcı getirmemiz çok zor. Bugün yine büyük bir devaluasyon ile karşı karşıyayız.
    kur nedeniyle borsa belki çok düşmeyebilir ama hacimli derin hisseleri yabancı olmadan yerliler ne kadar götürebilir.
    Aslında hisse senedi fonları da (mac hariç) bu duruma göre oynuyorlar oyunu. Özellikle mps bu stratejiyi kurmuş.
    Açıkcası ülkem için içim kararıyor günden güne.
    Tek sorun keşke kurlar olsa...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8. TCMB 1 HAFTALIK REPO İHALESİ AÇMADI
    sanırım doların ateşini tekrar yükselten sebep bu. ne yapılmaya çalışılıyor anlamak imkânsız ama almanyanın yüzde iki buçuğa yakın artıda olduğu bir günde olan yine borsa yatırımcısına oluyor. sanırım seçimlere kadar dolar ve altının üzerine yatırım aracı olmayacak. bizler de:
    bulgurunan tarhana, fakirlik bizden yana şarkısını söyleyeceğiz. Allah yardımcımız olsun

Sayfa 530/1002 İlkİlk ... 30430480520528529530531532540580630 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •