Sayfa 54/106 İlkİlk ... 444525354555664104 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 425 - 432 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    @ctugrul hocam çok güzel açıklamışsınız bakın ne güzel tanımları dogru kurmuşsunuz

özellikle bakkaldan alınan kar karnını doyurmak için alınan kar kısmı çok hoşuma gitti güzel.

Şuralar bence şöyle düzeltilebilir yazınızda:

Borsada yatırım temelinin Tek sebebi var oda para kazanmak herkesin en temel ihtiyacı bu.

BU para kazanma olayı iki şekilde yapılabilir.

1-Bir şirketin hissesini alıp ortak olmak, dolayısı ile elde edeceği karın fiyatlanması sonrası verilen temettü ile karın payından para kazanmak.

2-Bir şirketin hissesini alıp ortak olmak, dolayısı ile elde edeceği karın fiyatlanması sonrası temettü şartı beklemeden karınızın payının bir kısmını satarak para kazanmak.

BU iki tanım bu sekılde değiştirmek daha uygundur. Biri ortakken diğeride ortaktır. bir ikinciside elde ettiği kar fiyatlanmaz ise elde edeceğimiz kar payı kazanç sağlamaz bu sebeple fiyatlanması diye ibare koydum.

Gelelim yazınıza her kim ki 1. kazanma şeklinin yanlış/gereksiz oldugunu söylüyorsa yanılıyordur. Çünkü 1. yöntemlede para kazanılır.

Onun haricindeki teşhisleriniz güzel fakat bizlerin sıkıntısı şu yada kendi adıma benim sıkıntım şu

1. Yöntem ile İkinci yöntem arasında bir uçurum varmış gibi 1. yöntem süpermiş harikaymış filan gibi maniplasyonlar yapılıyor benim şahsen sıkıntım bu.

1. Yöntemle para kazanmak isteyen teknik analize ve fiyat hareketine ihtiyaç duymaz ama ikinci yöntem analiz etmeli fiyata bakmalı vesaire deniliyor. Hayır böyle değil. 1. YÖNTEM HANGİ GÜN kar payı alacaksa 2. yöntemi uygulayanda aynı gün bir kısım hisse satarak aynı parayı kazanabiliyor. Bu yüzden 1. yöntem daha kolay 2. yöntem daha zordur diyemeyiz. Yine keza 2. yöntemi uygulayan adam uygun fiyatı beklemeli efendim teknik yapmalı gibi birşey söz konusu değildir.

Dolayısıyla 1. yöntemle 2. yöntemde oldukça basittir ne finansal okur yazarlıga ne tekniğe ihtiyaç duyar mehmet 1. yötenmi uygulayar 31,05,2017 gününde sabah temettüsünü alır aynı şekilde erhanda 2. yöntemi uygular ve 31,05,2017 günü sabah istediği kadar kar payını bir kısım hisse satarak yapar. Satarken herhangibir teknik analiz vesaire bilgisine gerek yoktur sabah açılır açılmaz satabilir. üstelik bu kişiler kazanç olarakta ister kısa vadede ister uzun vadede aynı getiri elde edeceklerdir. 2. yötenmi uygulayanın lot miktarı eksiliyor olmasına rağmen.

Kısacası 1. ve ikinci yöntemin uygulanışı itibariyle herhangibir zorlugu veya birinin diğerine göre daha üstün olduğu bir durum yoktur. Bende bunun tam tersini yapan yani 1. yöntem süperdir diyenlere yazıyorum.

diğer meselemiz ise 1. ve 2. yöntemin avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek.

Avantaj veya dezavantajlarından bahsediyor olmak Niçin 1. yöntem savunucularını kızdırıyor veya tepki göstermelerine sebebiyet veriyor ?

Bu konuda bilinçlenmek mi istemiyoruz ?

yani bizim buradaki amacımız Yöntemlerin avantaj ve dezavantajından bahsetmek. Yatırımcı ister 1. Yötenmin avantajlarını görüp ona yatırım yapar gerekirse 2. yöntemin avantajları hoşuna gider onu yapar.

KİMİSİDE 1. YÖNTEMİ UYGULARKEN ŞİRKETİ BİRAN TEMETTÜ VERMEMEYİ TERCİH ETTİĞİNDE ÜZÜLMEZ ÇÜNKÜ BİLİRKİ BU KEZ 2. YÖTENMİN AVANTAJLARINDAN YARARLANABİLECEĞİM DER. BOŞ YERE KAPI GİBİ HİSSESİNİ SATMAZ. AĞLAYIP ULUMAZ. YÖNETİME KÜFRETMEK ZORUNDA KALMAZ. DLDAN DALA HİSSE DEĞİŞTİRİP TEMETTÜSÜ EN YÜKSEK HİSSEYE GEÇMEK ZORUNDA KALMAZ. TEMETTÜ STRATEJİSİNİN ANLAM VE ÖNEMİNİ AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARINI İDRAK ETTİĞİ İÇİN EZBERE YATIRIM YAPMADIĞI İÇİN TEMETTÜ VERİLDİĞİ ZAMAN GEREKSİZ YERE SEVİNÇ NAĞRALARI ATMAYACAĞI GİBİ TEMETTÜ VERİLMEDİĞİ ZAMANDA GEREKSİZ YERE KÜFRETMEKTEN KURTULUR. YİNE AYNI ŞEY 2. YÖTENMİ UYGULAYAN İÇİNDE GEÇERLİ HİSSESİ TEMETTÜ DAĞITMAYA KALKTIGINDA GEREKSİZ YERE HİSSE DEĞİŞTİRMEZ. GEREKSİZ YERE NİYE TEMETTÜ DAĞITTINIZ SALAK YÖNETİM DİYE ŞİRKETİNİ AŞAĞILAMAZ. VESAİRE.

AMACIMIZ EZBERE YATIRIM YAPMAYI BIRAKIP ANLAYARAK ÖĞRENEREK/ÖĞRETEREK BİLİNÇLİ YATIRIMCILAR YETİŞTİRMEK. MALSEF ÜLKEMİZDE 1. VE 2. YÖNTEMİN ARASINDA POPULER VE YAYGIN YANLIŞ ANLAŞILMALAR VAR. YATIRIMCI TİPLERİMİZ ÜLKE OLARAK OKUMAK VE ÖĞRENMEK YERİNE DAHA ÇOK HAZIRCILIK VE EZBER ÜZERİNE KURULU OLDUĞU İÇİN 1. VE 2. YÖNTEM ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK OLDUĞUNU ZANNEDEREK HİSSE SEÇİYOR. HADİ SEÇTİK DİYELİM BİRDE GİDİP SANKİ ÇOK ŞEY OKUMUŞUSUZDA ÖĞRENMİŞSİZ GİBİ SAĞDA SOLDA 1.YÖNTEMİN PROPAGANDASI YAPILIYOR. MADEM EZBERE YATIRIM YAPIYORSUN. BARİ YATIRIMIN KENDİNE KALSINDA PROPAGANDASINI REKLAMINI YAPMA. DEĞİL Mİ ?

NOT: ALDIGIM BİR ÇOK HİSSE 1. YÖNTEMİ UYGULAYANLARA HİTAP EDİYOR HİSSEYİ YÖNTEMLERDEN BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE TEMEL AMAÇ OLAN PARA KAZANMAK İÇİN ALIRIM. ALDIGIM BU HİSSE 1.YÖNTEME UYGUDUR. SORUN YOK 1. YÖTENMİN ŞARTLARIYLA PARA KAZANIRIM 2. YÖNTEME UYAR 2. YÖNTEMLE PARA KAZANIRIM. YADA ALIRIM İLK SENE 2. YÖTENME UYGUN SEKILDE TEMETTÜ DAĞITMADAN GİDER ŞİRKET BİR SONRAKİ SENE İSE 1. YÖNTEME UYGUN HALE GELİR YANİ TEMETTÜ DAĞITIR BENİM İÇİN SORUN TEŞKİL ETMEZ BU DURUM. PARA KAZANIYORMUYUM EVET HA 1. YÖTENMLE HA 2. YÖNTEM 2017 DE 1. YÖNTEMLE KAZANMIŞIMIŞDIR 2018 DE 2. YÖTENMLE 2019 DA 1. YÖNTEMLE KAZANABİLİRİM. BENİM YATIRIM FELSEFEM YÖNTEM ÜZERİNE KURULU DEĞİLDİR. VE YÖNTEM ÜZERİNE KURULU YATIRIMLARIN SAĞLIKLI OLDUGUNU DÜŞÜNMÜYORUM BU YÜZDEN TEMEL AMAÇ OLAN PARA KAZANMAK ÜZERİNE KURULMALIDIR.
    Erhan bey,

Tanımlamaları benim yaptığım şekilden alıp aşağıdaki şekilde yaptığınızda,

1-Bir şirketin hissesini alıp ortak olmak, dolayısı ile elde edeceği karın fiyatlanması sonrası verilen temettü ile karın payından para kazanmak.

2-Bir şirketin hissesini alıp ortak olmak, dolayısı ile elde edeceği karın fiyatlanması sonrası temettü şartı beklemeden karınızın payının bir kısmını satarak para kazanmak.

Karşı tarafın bakış açısını yine kaçırmış oluyor, konuyu yine "Fiyat temettü kadar düşer" basit mantığına indirgemiş oluyorsunuz.

Bu basit mantığın, hesaplamada doğru olduğu konusunda zaten anlaştık. Artık bunu tartışmıyoruz. Bunu aşın.

Bakkal örneğine dönersek, karnı aç olan adamın bakkalın toplam değerinden çok hayatını sürdürebilmesi için gereken parayı cebine koyması gerektiği konusunda anlaşmışsak, sizin tarafınızdan temettü yatırımcısının mantığı anlaşılmış demektir.

Burada kişi, spekülatif hisse artış değerinden çok, şirkete belli bir oranda ortak olmayı ve bu ortaklığından dolayı, şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay almayı hedefliyor. Elbette bakkal dükkanının temel verilerini sürekli kontrol ederek. Ama piyasadaki hareketlerden sürekli etkilenen bir aşağı bir yukarı süzülen spekülatif hisse fiyatı ile fazla ilgilenmeden en azından odak noktası o olmadan.

Bunu anlayıp saygı gösterebilirsek herkes için adil olacaktır.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Erhan bey,

Tanımlamaları benim yaptığım şekilden alıp aşağıdaki şekilde yaptığınızda,

Karşı tarafın bakış açısını yine kaçırmış oluyor, konuyu yine "Fiyat temettü kadar düşer" basit mantığına indirgemiş oluyorsunuz.

Bu basit mantığın, hesaplamada doğru olduğu konusunda zaten anlaştık. Artık bunu tartışmıyoruz. Bunu aşın.

Bakkal örneğine dönersek, karnı aç olan adamın bakkalın toplam değerinden çok hayatını sürdürebilmesi için gereken parayı cebine koyması gerektiği konusunda anlaşmışsak, sizin tarafınızdan temettü yatırımcısının mantığı anlaşılmış demektir.

Burada kişi, spekülatif hisse artış değerinden çok, şirkete belli bir oranda ortak olmayı ve bu ortaklığından dolayı, şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay almayı hedefliyor. Elbette bakkal dükkanının temel verilerini sürekli kontrol ederek. Ama piyasadaki hareketlerden sürekli etkilenen bir aşağı bir yukarı süzülen spekülatif hisse fiyatı ile fazla ilgilenmeden en azından odak noktası o olmadan.

Bunu anlayıp saygı gösterebilirsek herkes için adil olacaktır.

ustadım ben zaten senin bakkalın karından gelen parayı almak istediğin konusunu çok net biliyor ve anlıyorum hatta çok güzel açıklamışsın diye bu yüzden dolayı söyledim.

Fakat bunu şimdiden anlattıgın gibi sanki hisse senedi hiç hareket etmessede yukarı yönde biz bakkaldan karımızı alırız gibi yansıtıyorsun.

mesela diyorsunki bir aşağı bi,r yukarı hareket eden hisse fiyatından ilgilenmeden diyorsun yani hisse fiyatı düşsede hatta adlgıı fiyattan hiç düşmesede kardan pay alıyorssan temettü ile yine kar etmiş olursun diyorsun.

Böylemi ? değil bende böyle anlatma böyle yansıtma diyorum. Yazınızı okuyunca vallaha böyle algılanıyor hocam.

Hisse fiyatını sallamayın siz ortaksınız ve operasyonlardan gelen parayla bunuda temettü ile verilmesi sonucu kar ederiz demiş gibi anltıyorsun. ee sonra 10 lıradan adam mal alıyor 1 sene sonunda hisse çıkmış inmiş ama yine 10 lırada 1 lıra temettü dağıtıyor.

Sonra senin başına geliyor adam diyorkı

tugrul abeyyyyyyy sen dedinki spekülatif hisse fiyat artışını hiç önemseme dedin bende öyle yaptım.

hatta arkadaşım erhan bana dediki bak senin hisse 11 lıraya çıkıp yine aldıgın fiyat maliyetin olan 10 lıraya geri düştü dedi.

Bende ben hissenin spekülatif hareketlerine değil de şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay almayı hedefliyorum dedim. nihayetinde o gün geldi temettü günü.

10 lıradan 1 lıra temettü, yani şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay alma durumuna geldim.

Aldım da ama bir baktım ki toplam param eksilmiş bankaya yatan extra bir parada var ikisini topladım 1 sene öncekiyle aynı parayı aldıgımı gördüm üstelik ufak bir miktarda vergi ödemişim.

Şimdi ctugrul abi.

benim şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında payım nereye kayboldu.

sen demedinmi hisse fiyatı spekülatif hareketi önemsiz. senin hedefin şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay almaktır dedin.

iyide abi ben bunu senin dediğin gibi yapmama rağmen kar edemedim nasıl oldu bu iş.

YOKSA ERHAN ARKADAŞIMIN DEDİĞİ GİBİ. HİSSE FİYATI ARTIŞI OLMADAN ONUN YÜKSELİŞİNİ TAKİP ETMEDEN ELDE ETTİĞİMİZ şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay alma HAKKIMIZ BOŞAMI GİDİYOR KAYIP MI OLUYOR ? GÖRDÜĞÜM KADARIYLA KAYBOLDU BENDE ABİİİİİ

EEE DURUM BUYSAAAAA ABİ ŞİRKETİN FİYATININ SPEKÜLATİF İNİŞ VE CIKISLARINI TAKİP ETMEK GEREKMİYORMU TAMAM AMACIMIZ şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay almak OLSADA DEMEKKİ BİZDE TIPKI TEMETTÜ ALMAYANLAR GİBİ ASLINDA HİSSE FİYATININ SPEKÜLATİF İNİŞ VE CIKISLARINI TAKİP ETMEK ZORUNDA KALIYORMUŞUZ.

DURUM BUYSA şirketin operasyon/satış veya hizmetlerinden oluşacak kardan ortaklığı oranında pay alma hakkı olsa ne değişir olmasa ne değişir ???????????????

DESE NE DİYECEKSİN.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Ustadim,
    Su lastigi girdigi cukurdan bir cikarabilsen, cok yol katedeceksin karşı tarafi anlama konusunda da bir turlu cikmiyor.

Cukurda fiyatin temettu kadar dusmesi cukuru. 😊

Sirketin kar edip karini dağıtması farkli bir sey fiyatin artip inmesi farkli bir sey.

Evet sirket karini dagittiktan sonra sirketin degeri dagittigi oranda dusuyor ama toplamda yarattigi deger azalmiyor. (Temettu dagittiktan sonra sirketin degeri+ ortaklarin cebindeki temettu) Toplam degerin bir kismi sirkette bir kismida ortaklarin cebinde.

Sonra dunyanin hangi borsasinda gorulmus, temettu dagitip dagitip fiyati sifirlanan bir sirket. Sirket dolandirici degilse cok kotu yonetilmiyorsa boyle bir sey olmaz. Sirket kotu niyrtli veya kotu yonetiliyorsa zaten batiş temettüye kalmaz. O sirket yine batar gider.

Nihayetinde, temettü dagitiminin ertesi gunu çukurundan bir cikabilirsek, uzun vadede isin hissenin fiyatiyla ve temettü yatirimcisinin toplam pirtfoy buyuklugu ile ilgisi olmadığını anlayabilecegiz.

Bakin tekrar söylüyorum, temettü yatirimcisi körü körüne gidip hisse alsin demedigim gibi, hisse hareketlerinden para kazanmaya calismakta yanlıştır demiyorum.

Sadece temettüye gonul vermis kisilere cok yanlış kotu bir sey yapiyormus yaklasiminin doğru olmadığını soyluyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku

Sadece temettüye gonul vermis kisilere cok yanlış kotu bir sey yapiyormus yaklasiminin doğru olmadığını soyluyorum. .
    temettüyü kötüler hangi yazıyı buldugunuzu merak ediyorum.

100 tane hisse almışsam bugune kadar bunların %95'i temettü dagıtan hisselerdi. bundan sonrada bundan öncede öyle olacak.

Dolayısıyla bunu hala daha söylemeye devam eden birinin temettü ile bir alıp veremediği oolmadıgını görebildiğinizi umuyorum.

eğer temettü kötü ise veya ben onu kötülüyor isem nasıl olurda hisselerimin %95 i temettü dağıtıyor diyebilirim.......

O halde bu kötüleme noktasını artık kapatalım.... kötüleme yokkkkkk.

benim sıkıntım derdim temettü kötüdür algısı yaratmakta değil. temettü iyidir algısı zaten popüler.

Ben ise temettü mantalıtesını mantıgını anlatarak temettü alsanız da almasanız da farketmez siz hissenin kendisine bakın diyorum. BUndan daha gerçekçi ne var ??????????? bunda temettüyü kötüler ne buldunuz.

bu temettü vernler bu temettü vermeyenler bu bedelsız verenler diye ayırmayın şirketlerin kar dagıtım politikalarına yatırım yapmayı bırakıp hisse iyi oldugu için o hisseyi seçelim. bu seçtiğiniz hisselerin cogu temettü veriyormuş yine al vermiyormuş yine al. Benim amacım bu hissenin kendisine bakmanızı saglamak.

Herkes hissenin kendisine bakmayı bir kenara bırakıp temettü iyidir algısıyla en yüksek temettü veren şirketi seçiyor. BU doğrumu değil. Peki ben ne anlatıyorum temettüye bakmayında şirketin kendisine bakın temettü veredebilir vermeyedebilir boşverrrrrr.

Demenin kötüler tarafı neeeeeeeeee.

BU yuzden yukardaki örnegı verdim. BU algılar yaratılıyor malesef siz ilk değilsiniz. Temettüye gönül vermiş deniliyor ?

Temettüye gönül vermek ne demek bu bir algı yaratıyor insanda işte temettüye gönül vermişler diye okuyan bir yatırımcı vahy be demekki temettü devasa birşeymiş imajı yaratılıyor.

Bizde bak bu gözünde büyüttüğün temettü olayı aslında versede vermesede aynı ikiz şirketi yan yana koy hesapla aynı getiriyi kazanıyormusun kazanıyorsun.

Dolayısıyla bunu deyince temettü gönül vermişler cümlesinin anlamı olan imajı büyük temettü biranda yatırımcının gözünde düşüyor. Olması gerektiği gibi çünkü büyük bir anlamı imajı olmadıgını hesaplayarak görmüş oluyorlar.

Ancak bunu deyince sen temettü düşmasnısın deniliyor yaw ne alakası var benim amacım size verilen yanlış algıları temettü cümlesini maniple edilerek imajını değerini göklere cıkaranların aslında isteyerek/istemeyerek temettüyü olumlu yonde maniple ediyorlar. bende bunu olması gereken değerinin ne oldugunu aktarıyorum.

Bedelsize gönül verenler diye duydunuz mu yada yıllarda bedelsize yatırım yapmışlar filan gibi cumleler duymadınız.

Yani temettü cümlesi okadar maniple edilmiş ki. Temettüye gönül verenler temettü yatırımı yapanlar temettüyle kazananlar vesaire şeklinde.

Temettünün insanların gözündeki imajı şişirilmiş. temettü ile bedelsizin insanların aklında imajı aynı seviyede olmalı.

yani insanların gözünde temettü nün imajı 10 lırada bedelsizin imajı 5 lırada hiçbirşey vermeyen şirketin imajı ise 1 lerde.

BU doğrumu ?

bedelsizi temettü verenide vermeyenide bir kenara atın...

A şirketi B şirketi C şirketi deyin hangisinin ne verdiğini bie kenara atın. BU önemsiz. Hesaplayın.

Şirket bedelsiz verince portfoyunuzde ne değişiyor. Hiçbirşey değişmiyor değil mi. Bunu gördüğünüz için bedelsiz için içi boş diyenleriniz var yok mu ?????????????? var.

Aynı şekilde temettüyüde böyle hesaplayın hiçbirşey değişmediğini gördünüz değilmi o halde temettüde boş. fakat insanların maniplasyonları sebebiyle bu böyle anlaşışmıyor farklı algılar sebebiyle. işte ne bileyim bedelsiz verince hisse kısa süreli bir yukarı hareket yapıyor. SOnra algıları kapalı yatırımcı. yaw bedelsiz daha iyimiş diyor.

Saçma sapan bir çıkarım bedelsiz verince yukarı gitti diye bedelsiz veren hisselere dalıyor. o hisse kısa süreli hareket etse dahi o seviyede gezmeyeceği belli. temelle uyuşmuyor cunku.

Hahhhhh işte temettüde öyle temettü hissesi temettü verilecek diye pirim yaptıgını görmedim ama oyle oluyorsa bile bu temelle çakıştıgı için zaten hisse geri değerine inecektir. tıpkı bedelsiz verildiğinde oldugu gibi.

o haldeeee bedelsize nasıl ki içi bom boş diyebiliyorsak temettünün için boştur.

Temettüye gönül vermeyi bir açıkla mesela ne demektir temettüye gönül vermek.
    Mesela niye bedelsize gönül verilmiyor.

eğer maksat kar payı ödeniyor olması ise bedelsizde bir kar payı çeşidi olmasına rağmen niye aynı degerde değil imaj olarak. veyahutta nakit kar payı dagıtımının şirketin iç dinamiklerine olan negatif etkisi niçin konulmuyor. Yada konulmak istenmiyor.

Bunlar Gerçekler değil mi ? karın bir kısmının şirket dışına cıkarılıyor olmasının negatif bir tarafı yokmu şirketin geleceği acısından. Bunları konusup tartısmayak mı.

Yada bunları konusunda Sanki yalan söylüyormuşcasına niçin sen temettü düşmanısın yaftası yapılıyor. ben yalan mı konuştum.

yani diyeceğim o ki bu maniplasyonlara anlam veremiyorum ben hocam. temettü hisselerinin farklı bir değeri oldugu aktarılıyor ve manipule ediliyor.

İşte dünyada bilmemne temettü veriyormuş bak.
    Temettü hisselerinden şaşmam
    temettü veren patronlar şöyle iyi insanlardır.
    temettü veren hisse şöyle kar ettirmiştir.
    temettü vermiyor tüüü kaka.
    temettüye gönül vermek.
    temettü emeklilk yatırımıdır.

daha sayabilirim..........

bende diyorumkı bak saydıgın bu şeyler soyut şeylerdir. SOmut olan nedir?

Nakit kar payı dagıtımında şirketin cebinden eksilen paradır. O halde somut olan bu şeye baktıgınızda.

Yukarda saydıgınız yorumları yapabilecek misiniz ? yapamazsınız. İnsanlara temettü verilince şirketten eksilen paranın ne tür bir etkisi olabileceğini aktarırsak yukarıdaki soyut maniplasyonlara yapacak adam bulunmaz. Böylece insanlar gereksiz yere hiçbirşeye bakmadan temettüye yatırım yapmaz. veyahutta temettüye yatırım yapan adam temettü verilecek diye hisse satmaz.

Temettüye gönül verenler deniliyor böyle bir tanım nerden cıktı ? Kimler temettüye gönül veren yatırımcılardır.

mesela ben bundan 3 sene öncesinde temettü hisse aldım.2 senedir temettü alıyorum. bu sene temettü vermeyecekmiş.

Şimdi ben temettü gönül verenlerden miyim vermeyenlerdenmiyim. ????????

yada eğer bu bir tanım topluluksa ben kendimi nasıl temettüye gönül verenler topluluguna atabilirim.

veyahutta bu temettüye gönül verenler toplulugu yarın burgun hissesi temettü dagıtmadıgında ne oluyor ? temettü tanımazlar toplulugunamı ait oluyor.

Yada temettüye gönül verenler toplulugunda kalmak için güzel olan bu şirketini satıp temettü vermiş herhangibir hisseye mi geçiyor ?
    Peki bu yatırımcılar bir topluluga ait olmak içinmi yoksa para kazanmak içinmi yatırım yapıyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. temettünün yatırımcılar gözündeki imajının daha iyi anlaşılması için şöyle örnek vereyim.

örnegın temettü imajının bir bakkalın değeriymiş gibi düşünelim.

BU bakkal normalde olması gereken değeri 10,000 TL fakat yatırımcılar bunun değerine 15,000 TL diyorlar.

Ben ne yapıyorum işte şişirilmiş ve maniple edilmiş bu bakkalın gerçek değerinin 15 değilde 10 TL olması lazım diyor ve bunu acıklıyorum.

Gösteriyorum içerdeki malzemeleri topla hesapla bakkın değerine bak kaç para etti diyorum 10,000 TL etti diyor.

O halde bu bakkalın değeri 10,000 TL değil mi diyorum.

Hayır diyor neden diyorum

E cunku bu bakkala gönül vermişler var. Yıllarca emeklilik yatırımı için bu bakkala yatırım yapmışlar var.

O yüzden bunun değeri 15,000 TL dir diyor. Bak onu gönül veriyor olması bu şirketin değerini değiştirmez diyorum.

O da diyorki hayır değiştirir cünkü bu bakkala gönül vermiş insanlar var demekki bu bakkal değerli bir bakkal bu yuzden fiyatı 10 değil 15 dir diyor. Okadar değerli ki gönül verenler var. :D (SANKİ KAPSININ ÖNÜNE GİDİP HERGUN DUA EDİYORLAR İYİKİ VARSIN FİLAN DİYE)

Öyle bir imaj çizilince yatırımcıyı bakkalın gerçek değerine ikna etmek oldukça zor oluyor. Ne kadar hesaplama yaptırırsan yaptır.

İşte bu inanmışlık yüzünden herkes okuduguna inandı ve bu bir inanç biçimine dönüştü. Birileri cıktı dediki yaw burada bir terslik var. Temettünün imajı boş yere gerçek değerinin üzerine geziyor. Olması gereken yeri burası dedi.

Gerçekten sorgulayanlar doğru yola geldi. Fakat Sorgulamayanlar okduklarına inanmaya devam etti.

EĞER SORGULAMAYI ÖĞRENİRSEK İNAN BANA GERÇEKLER GÜN YÜZÜ GİBİ ORTAYA CIKACAK.

BENİM GÖRDÜĞÜM GERÇEK İSE ŞU TEMETTÜ VERSİN YADA VERMESİN BİR HİSSEYİ İYİ DİYE ALIRIM. GÖRDÜĞÜM GERÇEK ŞU DEĞİL TEMETTÜ KÖTÜDÜR GERÇEK BU DEĞİL TEMETTÜ NE İYİDİR NEDE KÖTÜDÜR.

GERÇEK OLAN ŞEY ŞİRKETİ KAR PAYI POLITIKASINDAN BAGIMSIZ BİR BİÇİMDE DEGERLENDİRMEK.

6. neden yatırımcıların gözünde kar payı dagıtım polıtıkasından bagımsız bir şekilde degerlendirme yapılmıyor abi.

Niçi temettü dagıtanlar bir kenara ayrılıyor.

Bu sorunun cevabını bulalım ? Niye temettüye gönül verenler oldugu içinmi.

Yani soyut şeyler üzerine mi yatırım yapacağız veya inançlarımızı buna göremi belirleyecez.

Ozman hırıstıyanlık daha yaygın diye hırıstıyanmı olalım. müslümanlıga gönül verenler çok diye onamı inanalım.

Hiçmi öğrenmek okumak anlamak çözmek istemyeceğiz. hep birilerinin soyut inançları uzerıne yatırımmı yapmalıyız.

GERÇEĞİ BİZ BULAMAZMIYIZ. ONLAR NASIL KI GERÇEĞİ BULDUGUNU IDDA EDİYORSA ONLARDA SENDEN FARKLI DEGIL SEN ACIZ VEYA EKSIK DEGİLSİN SENDE ONLAR GİBİ GERÇEĞİ KENDIN BULABILIRSIN.

TEK YAPMAN GEREKEN DÜŞÜNÜP SORGULAMAK!!!

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Bizde bak bu gözünde büyüttüğün temettü olayı aslında versede vermesede aynı ikiz şirketi yan yana koy hesapla aynı getiriyi kazanıyormusun kazanıyorsun.
    Böyle yazdığınız zaman Fredy'nin kabusu gibi dönüp dolaşıp aynı sokağa çıkıyoruz. Bu tek yumurta ikizi şirket meselesi asıl soyut olan. Böyle bir şey olur mu? Ya "Temettü sonrası fiyat düşer" çukurundayız yada "Aynı ikiz şirket hesabı" tek yumurta ikizlerinin çıkmaz sokağında.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    temettüyü kötüler hangi yazıyı buldugunuzu merak ediyorum.

bu temettü vernler bu temettü vermeyenler bu bedelsız verenler diye ayırmayın şirketlerin kar dagıtım politikalarına yatırım yapmayı bırakıp hisse iyi oldugu için o hisseyi seçelim. bu seçtiğiniz hisselerin cogu temettü veriyormuş yine al vermiyormuş yine al. Benim amacım bu hissenin kendisine bakmanızı saglamak.

Herkes hissenin kendisine bakmayı bir kenara bırakıp temettü iyidir algısıyla en yüksek temettü veren şirketi seçiyor. BU doğrumu değil. Peki ben ne anlatıyorum temettüye bakmayında şirketin kendisine bakın temettü veredebilir vermeyedebilir boşverrrrrr.

.
    Peki temettü kötü değildir noktasında anlaştık o zaman. Bunu geçelim.

İkinci ve üçüncü paragraflarda belirttiğiniz "Hisse iyi olduğu için alınmalıdır" yaklaşımına hiç bir itirazım yok. Zaten bende sırf temettü veren alınmalıda demedim hiç.
    Dediğimiz şu ; "Hisse hem iyi olsun hem temettü versin"

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    neden yatırımcıların gözünde kar payı dagıtım polıtıkasından bagımsız bir şekilde degerlendirme yapılmıyor abi.

Niçin temettü dagıtanlar bir kenara ayrılıyor.

Bu sorunun cevabını bulalım ? Niye temettüye gönül verenler oldugu içinmi.

Yani soyut şeyler üzerine mi yatırım yapacağız veya inançlarımızı buna göremi belirleyecez.

Ozman hırıstıyanlık daha yaygın diye hırıstıyanmı olalım. müslümanlıga gönül verenler çok diye onamı inanalım.

Hiçmi öğrenmek okumak anlamak çözmek istemyeceğiz. hep birilerinin soyut inançları uzerıne yatırımmı yapmalıyız.

GERÇEĞİ BİZ BULAMAZMIYIZ. ONLAR NASIL KI GERÇEĞİ BULDUGUNU IDDA EDİYORSA ONLARDA SENDEN FARKLI DEGIL SEN ACIZ VEYA EKSIK DEGİLSİN SENDE ONLAR GİBİ GERÇEĞİ KENDIN BULABILIRSIN.

TEK YAPMAN GEREKEN DÜŞÜNÜP SORGULAMAK!!!

Ayrılırlarsa ayrılsınlar. Kime ne zararları var? Temettücüler çoğunluk filan değil kanımca. Ayrıca çoğunluğun yaptığı doğrudur diye bir yaklaşıma katılmam mümkün değil. Çoğunluğun yaptığı şey sadece diğerlerinden çok yapılan şeydir bana göre. Doğruluk meselesi tartışılır. Duruma görede değişir. Dolayısı ile din değiştirmeye gerek yok

Temettüye gönül veren demekle kastımız "Temettüden fayda gören kimse". Körü körüne temettü veren şirkete aşık olsun anlamında kullanılan bir ifade değil. Eminim ki A hissesinden bir kaç dönem temettü alıpta yerlere göklere koymayan bir yatırımcı, sadece bir dönem o temettüyü almasın tüm gönül ilişkisi biter A hissesi ile

Temettüye gönül verenler değil, fayda sağlayanlar olarak tanımlamak gerekir. Siz kabul etsenizde etmesenizde, adam çocuk okutmuş, evinin ihtiyacını gidermiş, arabasını yenilemiş bilmem ne yapmış bu temettü parası ile. Yani fayda görmüş.

Şu Freddy'nin kabusu sokağından yada bahsi geçen çukurdan bir çıksanız sizde anlayacaksınız temettüden fayda sağlayan adamı.
    Nasıl anlatsam bilemiyorum ki? Birde şöyle deneyeyim;

Borsayı unutun. Diyelim ki mahalledeki süpermarkete ortak olacaksınız. Gittiniz, satışlara baktınız, bilançoya, gelir gider tablolarına, stoklara vb. bakmanız gereken her şeye baktınız ve %10 ortak olmaya karar verdiniz. Borsalık işimiz olmadığına göre, piyasanın fiyatlaması falanda yok. Yani spekülatif bir fiyatlama yok. Atıyorum bir milyon TL'lik markete birisi gelip, XXX sebepten spekülatif olarak bir milyon yüz filan demiyor. Neyse o.

Bir dönemin sonunda ortaklarla oturup hesap yapıyorsunuz vergi sonrası 200.000TL kazanmışsınız size düşen 20.000TL. Sizinde ihtiyacınız var. Ama ortaklar diyor ki tüm karı işe geri yatıralım , nohut alalım fasulye, domates patates alalım falan. Biliyorsunuz ki ortakların dediğinde bir yanlışlık yok aslında. Ama sizinde o paraya ihtiyacınız var. Almaya karar veriyorsunuz ve alıyorsunuz, paranızı. Aslında sizin yaptığınızda da bir yanlışlık yok, zira sizin zaten ortak olmaktaki amacınız, kendinize marketten bir gelir yaratmaktı. Öyle ya, sürekli marketi büyütüp, aç gezecek haliniz yok.

İşte temettücü'nün yaklaşımı bu, diyor ki ben parayı alıp çekilirim, diğer ihtiyaçlarımı karşılarım veya başka yerde yatırım yaparım aldığım parayla.

Tekrar dönelim marketimize. E borsada değiliz ya, marketin değeri spekülatif bir artış veya azalışada sahne olmadığına göre diyorsunuz ki, e niye satayım hissemi%20 kazanan bir yere ortağım. Kazanır dururum.
    İşte borsadaki temettücü arkadaşlarda diyor ki, ben hissenin borsadaki fiyatıyla ilgilenmiyorum. Adam kendini bu hareketten arındırmış. Ben diyor şirketin %000,5 ortağıyım. Hissem sabit kalsın. Sürekli kardan pay alayım.

Bilmem ki böyle mantıklı geliyor mu?

Ha ben o süpermarketteki ortak olsam, birisi çıkıp 3ay sonra bir milyonluk şeye bir milyon yüz verirse satarım, gözünün yaşına bakmam. Alırım parayı, başka markete ortak olurum Ama bende %100 temettücü değilim, ondan böyle düşünüyorum tabi.

8. İkinci ve üçüncü paragraflarda belirttiğiniz "Hisse iyi olduğu için alınmalıdır" yaklaşımına hiç bir itirazım yok. Zaten bende sırf temettü veren alınmalıda demedim hiç.
    Dediğimiz şu ; "Hisse hem iyi olsun hem temettü versin"

Şu cumle noksan olmuş :D hem iyi olsun temettü versin demekle aslında yine temettü veren iyi hisseleri ayırıyorsunuz.

Bir türlü temettü versin yada vermesin iyi hisseyi hep alalım dedittiremedim gittim. :D

çukur meselesinden malsef bahsetmek zorunda bu olmasaydı zaten bu konu başlıgı olmazdı.

Temettüye gönül veren demekle kastımız "Temettüden fayda gören kimse". Körü körüne temettü veren şirkete aşık olsun anlamında kullanılan bir ifade değil. Eminim ki A hissesinden bir kaç dönem temettü alıpta yerlere göklere koymayan bir yatırımcı, sadece bir dönem o temettüyü almasın tüm gönül ilişkisi biter A hissesi ile

Bende bunu eleştiriyorum ya. eğer sen dersenki hem iyi hisse olsun hem temettü versin yani temettü kriterinide koyarsan. iyi hisseyşi 3. dönem temettü dagıtmadı diye satarsın bu doğru bir davranış değil diyorum. Çünkü mantıkla hareket etmeyi bırakıp temettüyle hareket etme evresine geçiliyor ve asıl amaç olan para kazanma amacı bir kenara atılıyor. Hoş para kazanacak olan sizlersiniz beni niye bu durum geriyor bilmiyorum ama benim insanlara yardım etmek ister bir misyonum varmış gibi var gücümle anlatıyorum işim gücüm yokmuş gibi.

temettüye coluk cocuk geçindirme olayında bir problem yok iyi hisseyi seçersin hissen iyi gider gittikçe temettü verir para kazanırsın. bunda itiraz edilmiş herhangibirşey yok. aynı şeyi temettü olmadanda yapılabiliyor. bunun örnegını daha öncede defalarca verdik. yani coluk cocuk geçimi vb geçimi için temettü almak şart değil. BU sadece temettüye özgü birşey değil bunda da anlaşalım.

BUnda kabul ewdilmeyecek birşeyim yok yani kabul ediyorum o sekılde geçim saglayanlar sizde benim dediğim şekilde temttü olmadanda geçim saglanabileceğinde hem fikir olmalısınız zanımca.

gelelim senin bakklına ve nakit alma sezgine. Bunları cok cok iyi farkındayım amacının bakkalın karından pay almak oldugunu biliyorum.

O halde bakkaldan nakit almayanların SUÇU NE DİYORUM BENDE. HER YATIRIMCI İLLA BAKKALDAN PAY ALMAK İÇNMİ ORTAK OLMAK ZORUNDA.

Hayır değil ama sen diyorsun ki.

şirket hem iyi olsun hem temettü versin.

Niye herkes senin gibi bakkaldan elde edilen karın bir kısımını almak istesin.

Deki iyi bir bakkala ortak olun bu bakkal kar payını dağıtmak isteyedebilir istemyedebilir burada seçim sizin. demek yerine

iyi bakkal ancak kar payını dagıtandan alın. dersen.

Bende malesef üzülerek derimki Bakkaldan nakit almak istemeyip bakkalın içine malzeme alarak büyütmek isteyenler kötü birşeymi yapmış olur. olmaz peki sana göre daha mı az kazanır ? hayır.

EEE o halde herhangibir yatırımcıya niçin illa kar payı ödeyeni seç diyorsun yanında kar payıda olsun diye anlatıyorsun kar payı almayanlar bir eksiklikmi var da ön plana kar payını koyuyorsun.

Yoksa objektif bakmadanmı yorumluyorsun. NEDİR ? mesele?

Sayfa 54/106 İlkİlk ... 444525354555664104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •