Sayfa 54/183 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon
Arama sonucu : 1459 madde; 425 - 432 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by debo Yazıyı Oku
    Evet, hesabınızdaki parayı 5100 dolara çıkarın o zaman 5000 dolar nominal değerli alabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    sn ersunan 5000 dolarlık gösterdiğiniz eurobonddan almanız için 5085 dolar ödemeniz gerekiyor. Her bir tane 1000 dolarlık eurobondun değerli 1017dolar. siz 5000dolar ödeme yaparsanız bununla 5 tane 1000dolarlık eurobond almaya paranız yetmemiş olur. Sistemde size 4 tane 1000dolarlık eurobond verir otomatikmen.
    Evet o şekilde oluyormuş, ilk defa denediğim için bir türlü anlayamamıştım, ben tam verdiğim rakamda alınacak sanıyordum, aslında daha yüksek miktarlarda 3-4 parça alacağım ama daha yeterince dolar alamadım. Tekrardan teşekkürler

2. Eurobond satsam ekim 2021 de aldım hesaplarıma göre üfe oranının altında değeri tl bazında vergi çıkmaz değil mi

Dostum net hesabi solersen bende benimkilere bakayim...

Alıntı Originally Posted by HRS Yazıyı Oku
    Eurobond satsam ekim 2021 de aldım hesaplarıma göre üfe oranının altında değeri tl bazında vergi çıkmaz değil mi
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

4.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum net hesabi solersen bende benimkilere bakayim...
    https://www.maliyetbul.com/tuik-para...-hesabi-01.php

Hocam üfe değerine göre bakılıyor buraya o zamanki aldığın kurun tl değerinden yazıp tarihleri girersen güncel değerini gösteriyor 700 küsür olmalıyken benim üfeye göre eurobondtan çıkarsam 600 küsür tl oluyor galiba vergi falan ödemem

Merhaba. Forumda daha önce bahsi geçmiş ve bende şu şekilde bir örneği not almıştım

Satıştan kaynaklanan değer artış kazancını bulmak için, dövizi tlye çevirirken, aldığın ve sattığın tarihteki tcmb döviz alış kuru kullanılır.

Enflasyon duzeltmesi için ise aldığın ve sattığın tarihin bir önceki ayın üfe katsayıları kullanılır. Artış katsayısı %10 dan fazla ise alış miktarını enflasyon duzeltmesine tabii tutabilirsiniz.

Kasım 2020, Kasım 2021 için

Ekim 2020 üfe katsayısı 533.44
    Ekim 2021 üfe katsayısı ise 780.45
    Artış 780.45/533.44= %46 , yüzde 10 dan fazla

Alış enflasyon düzeltmesi: 38,000 x 1.46 = 55,480.00

Alış miktarı satıştan (52,000 tl) yüksek olduğu için zarar var. Bunun için değer artış kazancı olmadığından beyanname vermeyeceksiniz.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

6.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba. Forumda daha önce bahsi geçmiş ve bende şu şekilde bir örneği not almıştım

Satıştan kaynaklanan değer artış kazancını bulmak için, dövizi tlye çevirirken, aldığın ve sattığın tarihteki tcmb döviz alış kuru kullanılır.

Enflasyon duzeltmesi için ise aldığın ve sattığın tarihin bir önceki ayın üfe katsayıları kullanılır. Artış katsayısı %10 dan fazla ise alış miktarını enflasyon duzeltmesine tabii tutabilirsiniz.

Kasım 2020, Kasım 2021 için

Ekim 2020 üfe katsayısı 533.44
    Ekim 2021 üfe katsayısı ise 780.45
    Artış 780.45/533.44= %46 , yüzde 10 dan fazla

Alış enflasyon düzeltmesi: 38,000 x 1.46 = 55,480.00

Alış miktarı satıştan (52,000 tl) yüksek olduğu için zarar var. Bunun için değer artış kazancı olmadığından beyanname vermeyeceksiniz.
    O zaman şimdi satsam ekimde aldım eylülü alcam katsayı olarak satarken kasımı alacam

Eylül 2021 741
    Kasım 2022 2026

2.73 oluyor dolar bu kadar artmadı sorun olmaz o zaman beyanname falan vermeme gerek kalmaz değil mi hocam

Bende geçenlerde buna benzer hesaplama ile düşük getirili bir eurobond satıp daha yüksek getirili başka bir eurobond almıştım.
    Ancak dediğim gibi forumda başka arkadaşların paylaştığı bir şeydi. Benzer paylaşımlarda olduğundan doğru kabul edip işlem yaptım. aldığınız kura üfe katsayısını ekleyip sattığınız kurdan düşükse vergi çıkmaması lazım diye düşünüyorum. Ben öyle hesaplayıp çıkmadığını düşünüp satmıştım.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    hocam teşekkürler bilgi için ama ben geçen sene hallettim o işi hsbc ile. yalnız orada velisi beyanla yükümlü mü değil mi konusu muğlak. ancak hesabı eşim açtığı için beni bağlamıyor. eşimin de beyana tabi ek geliri olmadığı için limite kadar sorun yok.
    Sn. Shorts , ben İşbankasından açtıramamıştım, siz HSBC'den hallettiğinizi belirtmişsiniz. Reşit olmayan çocuğumuz için açtırabiliyorsak çok iyi. Eğer beyan sınırını aşıyorsak, bu şekilde halledebiliriz diye anlıyorum..

Sayfa 54/183 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •