Sayfa 547/1312 İlkİlk ... 474474975375455465475485495575976471047 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,369 - 4,376 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Konut kredisi kullananlarin orani neden hep dusuyor?

2. Her yerde akıl veriyorlar, krediyle konut alın diye ama bir sorun bakalım bankalar kredi veriyor mu? Özelliklede kaçırmayın dedikleri devlet bankaları
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Konut kredisi kullananlarin orani neden hep dusuyor?

3.  Alıntı Originally Posted by kaiserx Yazıyı Oku
    Şu paranın pul olduğu dönemde ev alalım mantığıyla yaklaşık bir aydır emlakçı ve mütait ler ile muhatap oluyorum.
    Mütaitlerin istisnasız hepsi vergi kaçırıyor. Temelden devam eden eve 1,5 Milyon istiyor beyim, ancak kredi 400 bin anca çıkıyormuş neymiş vergi vs. çıkıyor diye fatura kesemiyormuş, keresteciden ya da işçiden fatura alamıyormuş... Öbürü başka muhitte bitmiş eve 1,25 Milyon istiyor, lakin kredisi 250 bin anca oluyormuş.
    Başka bir it, pardon mütait 1,35 istiyor kredisi 250 bin olur diyor.
    Yahu nefret ediyorum artık bu insanlardan nefret, şu gerzek fiyatlara ev almanın tek mantıklı yolu maxsimum kredi ile borçlanma iken, bu beyzadeler daha iyi yesin, daha iyi arabaya binsin ve daha çok..... yapsın diye ev alamıyoruz yahu.
    Normal bir ülkede bırakın mütaitliği bu adamları sokakta gezdirmezler ticaret hayatını bitirirler bunlar alenen vergi kaçırıyor.
    Yahu koskoca ülke bunlar yüzünden battı, tüm pahalılığın sebebi bu adamlar hala ben daha fazla kazanayım diyorlar.
    Müteahhit fiyatı düşük gösterdiği zaman, devletin kasasına girmesi gereken para giremeyecek.
    Siz o dairenin gerçek fiyatı üzerinden "enflasyonun çok çok altında bir oranla" kredi kullandığınızda da devletin kasasına girmesi gereken para giremeyecek.

Yani siz devletin kasasına az para ödeyince iyi, müteahhit az ödeyince problem.

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bu 3. Ev için ötv olayını hiç analiz ettiniz mi ?
    Sonuç toplum için olumlu mu olur yoksa olumsuz mu ?
    İkinci konu;
    Neden sadece 3.ev için ötv?
    Mesela 5 otobüs hattı olan, 8 farklı tarlası olan, 3 arabası olan, 8 taksi hattı olan, 7 yatı olan, bankada belli bir miktar dan fazla mevduatı olan.. gibi durumlar için de ötv olması gerekir mi ?
    Daha küçücük bir çocukken fark etmiştim. İnsanlar Koç'u Sabancı'yı hiç kıskanmıyorlar, ama kendisi şahin kullanırken komşusu doğan SLX alsa birdenbire çıldırıyorlar.
    Zamanla gördüm ki tüm toplum böyle.
    Evi olmayan, 2-3 evi olanı suçlayıp onu kendi seviyesine çekmeye çalışıyor.
    Çekse rahatlayacak.
    Bu arada halkın hakkını yiyerek dudak uçuklatacak servete sahip olanları falan hiç görmezler.
    Görseler bile onlarla mücadele edecek güçleri yoktur.
    Sonuç olarak derler ki "zenginin ve güçlünün sofrasındaki kuzu çevirmedeki hakkımı almam zaten imkansız, ben en iyisi bağırıp çağırıp yanımdaki diğer fakiri suçlayayım da onun elindeki kuru ekmeğin yarısını bölüp bana versinler".

5.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    katılıyorum harika fikir bu.
    hatta ayda 1kgden fazla domatese, 1 kalıptan fazla peynire, 20 litreden fazla benzine koy %200 ötvyi, bak nasıl fiyatlar çakılıyor. enlasyon v.s. anında biter.
    Harikasınız hocam.
    Geçen yine "2 daireden fazla alanı asalım keselim" tarzındaki birine dedim "o zaman hususi oto da yasaklansın. İş harici toplu taşımaya binmek de yasaklansın, gezmek isteyen yürüme mesafesinde gezsin. Trafik de böylece rahatlar"

Hatta şimdi aklıma geldi. En küçük ekrandan daha büyük televizyonlar yasaklansın. Evde aynı anda tek ampulden fazlasını yakmak yasaklansın. Klima komple yasaklansın. Piasadaki mevcut klimalar da toplatılsın. Böylece elektrik fiyatları düşer. Fakir fukara rahatlar.

Fakir fukara yine rahatlamazsa en son kulağımızın arkası var. Müsait.

6. Devlet gördüğü lüzum üzerine kaynakların nasıl yatırımlara akması gerektiği ile oynayabilir.

Nasıl ki 0.64 bas bas paraları dediği zaman tüm milletin boynu kıldan ince ise, 2 den fazla evin var gel sana vergi dediği zaman da herkesin boynu kıldan ince olur. Hissen var kar etmişsin gel para ver der. Ev aldın sattın gel para. Araba aldın sattın bana pay ver.

Devlet budur.

Şu an böyle bir vergi yok ama gelirse şaşırtıcı olur mu bilmiyorum köşeye sıkışan hükumetler yaratıcı olur önce dışarıdan kümese kaz çekmeye bakar baktı gelmiyor bu sefer içerideki kazlardan ne çıkar ona bakar.

Ev konusu örnek yani herhangi bir konuda Devlet bunu yapabilir Devlet olmanın mantığı budur bir gecede çıkacak yasaya bakar. Ha korkup buna göre yatırın yapın demek de saçma. Ben mesela araba alıyordum 320 bine aldım arabayı bi kanun çıktı araba 500 oldu elimdeki 200 luk araba 300 oldu Devlet bedavaya arabamı sıfırladı, başka vatandaşa da aynı şekilde arabasını elinden aldı belki. Böyle yani bu işler çok can sıkmaya da çok konuşmaya da çağırmaya da gerek yok bence.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Harikasınız hocam.
    Geçen yine "2 daireden fazla alanı asalım keselim" tarzındaki birine dedim "o zaman hususi oto da yasaklansın. İş harici toplu taşımaya binmek de yasaklansın, gezmek isteyen yürüme mesafesinde gezsin. Trafik de böylece rahatlar"

Hatta şimdi aklıma geldi. En küçük ekrandan daha büyük televizyonlar yasaklansın. Evde aynı anda tek ampulden fazlasını yakmak yasaklansın. Klima komple yasaklansın. Piasadaki mevcut klimalar da toplatılsın. Böylece elektrik fiyatları düşer. Fakir fukara rahatlar.

Fakir fukara yine rahatlamazsa en son kulağımızın arkası var. Müsait.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Hep aynı muhabbet ifrat ve tefrit olayı bir dengesini bulamıyoruz evden domatese giden yol .

bir mal toplumda kısıtlıysa ve ulaşılması zora düştüyse devlet bunu düzenlemeli 3. eve 4. eve vergiler arttırılmalı bazılarının en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacını karşılıyamıyorken diğerin 5 tane daire alması zorlaştırılmalı bence cunkü o 5 evi alan yüzünden diğerleri madur oluyor

gecen gün 12 yaşındaki kızım okul cıkışı baya söğleniyordu ne oldu dedim okulda ikindi kahvaltısında cıkılatalı ekmek dağıtmışlar " baba bir cocugun elinde 5 dilim gördum önümdeki 3 dilim aldı sıra bana geldiğinde ekmekler bitti bu haksızlık.. " dedi (evde istediği kadar yer ama okuldakinin tadı farklı ve düştüğü hayal kırıklığının) yanı sosyal adalet olayını 12 yaşında anlamış i ama burda ki büyük büyük abileri, amcaları anlamamış.

mesela piyasada şeker azsa herkese yetmiyorsa o zaman devlet şeker alımını kışı bazında kısıtlayabılır, kısıtlamalıdır, ama şeker bolsa birinin alması diğerinin almasını engellemiyorsa, zorlaştırmıyorsa istediği kadar alsın hatta iyi olur üretimi destekler.

birde sabancı, koç ve komşu muhabbeti var bu aslında bize özgü bir durum değil insanların genel psikolojik davranış modeli çok makül ve mantıklı psikolojik acıklaması mevcut. aslında normal bir durum ama cok fazla konuyu dağıtmamak için girmiyeyim zaten çok uzun yazdım ama isterseniz anlatırım bildiğim kadarı ile

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    ..... Böyle yani bu işler çok can sıkmaya da çok konuşmaya da çağırmaya da gerek yok bence.
    Çok haklısınız. "Çağıranlara" o yüzden kızıyorum.
    Devlet kendi uygun görürse hadi neyse de,
    durup dururken komşusunun 2. dairesine kafayı takıp, kendi yaşadığı ekonomik sıkıntıdan yine kendi gibi sıradan vatandaşları sorumlu tutarak çığırtkanlık yapanlar can sıkıyor.

Devletin uygun gördüğü tüfe oranı zaten yeterince sopalıyor bizi..
    Ama ev almayan kesime bu yetmiyor. İstiyorlar ki hep biz kaybedelim..

Sayfa 547/1312 İlkİlk ... 474474975375455465475485495575976471047 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •