Sayfa 547/1002 İlkİlk ... 47447497537545546547548549557597647 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,369 - 4,376 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1. Mesele de onu bulabilmekte. Şu an ne düşük kaldıysa ya da son 3 aydır 6 aydır patenaj çektiyse onlara gidiyor aklım. Ufak ufak euro atıyorum kenara tabi ne kadar daha düşeceği belli değil, parça parça altın, yabancı hisse fonları tatsızken acaba diyorum parça parça, emtiyalar falan. İnsan ne halt edeceğini şaşırıyor... Tlyle hisse bazlı bir şeyler yapmazsan getiri az, arsa falan desen uçtu. Nasıl bir döneme girdiysek artık, her halukarda öpüyorlar

2. Mevcut fonlar

AES ( uzun süreli değil , ikinci baskı ilkinde 20 günde %10 gelir elde edince çıkmıştım tekrar girdim ) şimdi biraz uğraştıracak gibi
    resesyon harici petrol fazla düşmez düşüncesindeyim
    GUM ( yüklü değil, şartlar olgunlaşırsa biraz daha ilave edilebilir) şimdilik az da olsa zararda
    YJH , YARINKİ GETİRİ İLE BAŞA BAŞ
    ZBF , yukarıda bahsettiğim fon , yarınki getiriyi hepsi burada ve matriks hissesi epey düşürecek ,
    Bunların hiç birisi 1 ay vadeyi geçmiyor ama enflasyonu düşünürsek alayı zararda tabi
    aylık %10 u geçen getiri olursa satarım , istikbal gördüğüm fona ekleme yaparım
    fon olayını bu dönemde al yat olarak görmüyorum
    ABD ve Avrupa resesyona girerse dünya girer işte o zaman fon işine elveda derim
    pişman olduğum sadece ZBF fonu zararda olmasam satardım , kimseye de tavsiye etmem
    yarın matriks tavan yapar vs işler değişir ama bana göre yine de çok kötü yönetilen bir fon

DBA var bir de uykuda olan bir fon olduğu için unutmuşum , güya risk puanı 6 mı 7 di mi neyse 10 gündür oturan boğa gibi yerinden gıpraşmıyor
    Son düzenleme : Germiyan; 08-09-2022 saat: 00:59.

3. AES konusunda dikkatimi paylaşan bir konuyuda paylaşmak isterim. Yurtdışında piyasaların kapalı olduğu yani bizim işlem yapamadığımız günlerde o sınırlı saat aralığında petrolü çok sert düşürüyorlar. En son Amerika şükran gününde yüzde 10 düşmüştü. 29 Ağustos İngiltere kapalı olduğu için ben o gün satamadım aynı şekilde yüzde 10 düşürdüler. Kasa kazanır gibi bir durum.

4.  Alıntı Originally Posted by Makyevelli Yazıyı Oku
    AES konusunda dikkatimi paylaşan bir konuyuda paylaşmak isterim. Yurtdışında piyasaların kapalı olduğu yani bizim işlem yapamadığımız günlerde o sınırlı saat aralığında petrolü çok sert düşürüyorlar. En son Amerika şükran gününde yüzde 10 düşmüştü. 29 Ağustos İngiltere kapalı olduğu için ben o gün satamadım aynı şekilde yüzde 10 düşürdüler. Kasa kazanır gibi bir durum.
    Nerede okuduğumu hatırlamıyorum bir suudi yetkili şöyle bir anlamlı cümle kurmuştu : petrolü bizler üretip (üretmiyordur tabi) satıyoruz ama bizden çok para kazananlar petrol fonu Spekülatörleridir demişti
    Bugün petrolün bu kadar düşmesinin doğru dürüst sebebi yoktur , (çinin ikide bir covid dolayısıyla manyak manyak kapanmaya gitmesinin haricinde)
    Dün WTI 90 I GEÇMİŞTİ ŞU AN 82 değişen ne oldu ki ?

5.  Alıntı Originally Posted by Germiyan Yazıyı Oku
    Nerede okuduğumu hatırlamıyorum bir suudi yetkili şöyle bir anlamlı cümle kurmuştu : petrolü bizler üretip (üretmiyordur tabi) satıyoruz ama bizden çok para kazananlar petrol fonu Spekülatörleridir demişti
    Bugün petrolün bu kadar düşmesinin doğru dürüst sebebi yoktur , (çinin ikide bir covid dolayısıyla manyak manyak kapanmaya gitmesinin haricinde)
    Dün WTI 90 I GEÇMİŞTİ ŞU AN 82 değişen ne oldu ki ?
    Söyledikleriniz doğru şeyler size katılıyorum Sayın Germiyan. Bunun yanında Spot piyasa fiziki teslim kontrat fiyatları ile de çok farklı fiyatlar. İyi haber , kötü haber olayını işlerine geldiği gibi spekülatif kullanıyorlar. Geçen sene gene Eylülde 20 dolar düşürüp sonra 40 dolar yukarı gidip savaş haberiyle 140 dolara çıkarmışlardı.

6. şöyle bir durum var , ben hisseciyim , fon olayına son 3-4 aydır takılıyorum , dolayısıyla hisse senedi alıp satmakla , fon alıp satmanın pisikolojisi farklıdır

hisse senedinde zarar ettiğinde yerine göre racona göre kol kesme olayına girersin , girmezsen kolla kalmazlar bacakta gider
    (hisse senedinde de yıllarca bekleyen uzun yatırımcılar var bazılarında gerçekten mükemmel kazanç elde etmişlerdir , bazılarında da paraları buhar olmuştur)

ama fon müşterisi öyle değil zararda da olsa beklerim düşüncesi hakim

Netice de emekli birisiyim , bu benim için büyüklere oyuncak gibi geliyor , ilk zamanlar 3-5 gün zarar ettim mi moralim bozulup panik oluyordum... zamanla kazançta kalmaya da , zarardan çıkmaya da alışıyorsun
    bence önemli olan da bu zarardayken kafaya takmayacaksın , kazançtayken de ben neymişim abi demiyeceksin
    oyun gibi göreceksin , böyle düşünüyorum
    Petrolle ilgili bilimsel analizler sonucu olumsuz bir hissiyat uyansa zarar bakmam satar çıkarım
    Belkide yanlış düşünüyorum ama strateji bu

7. 3 bira içince çenem açıldı , son bir şeyler yazıp çıkayım , borsa da olsun , fonda emtiada kısacası finans dünyasında ..
    en çok gıcık kaptığım tipler grafik manyaklarıdır , bunlar da kendi aralarında bölümlere ayrılır
    ilki gerçekten salak tiplerdir inanırlar
    ikincisi la adam yılların borsacısı bir bildiği vardır diye inanma eğiliminde olanlar
    üçüncüsü de grafik işinden para kazananlardır
    ilk borsayla haşır neşir olduğum da , ortama girince herkes te bir grafik furyası
    meşhur Halil Reçberin , Ahmet Mergenin ağzına bakıyoruz ne grafik çizecek diye (ben ikinci şıktaydım yarı salak yani)

sonradan bakıyorsun ki grafik işi KOCA BİR YALANDIR , bu işten ekmek yiyenler bile( ücretli kursunu verip kitaplar yazanlar) grafik falan sallamazlar )
    grafik denilen şey bir hissenin, emtianın her neyse trendine bakmak için işe yarar , fibonacci , bayrak flama , obo ,tobo vs kuşlu sitede çok takipçili birileri bunları diyorsa emin olun size malı yükleyecektir
    Bunların alayını isim isim ve ruhlarını bilirim
    Hemen hemen hepsi para cezası almıştır ama birisi hariç hala aynı şeyleri yapıyorlar az para değil 3-5 milyon tl
    Bilemediğim ise bu ******lar bu parayı ödüyorlarsa nasıl aynı yollarında devam edebiliyorlar
    Bence ödemiyorlar (uzlaşıyorlar mı ,hellaleşiyorlar mı bilmiyorum) ama ödemiyorlar , 3-5 milyon tl ödeyen birisi aynı hatayı yapmaz

8.  Alıntı Originally Posted by Germiyan Yazıyı Oku
    resesyon olursa , ne hisseden , ne emtiadan , ne de fondan para kazanabilirsin azizim ,(özür siz bayansınız sanırım rumuza dikkat etmeden yazmışım), azizem olarak değiştiriyorum (bu seferde bir erkeğe azizim desen saygı ifadesidir ama bayana azizem desen azar bile işitebilirsin zor durumda kaldım) alayı yer bitirir parayı
    Sevgili Germiyan, isim bayan ismini çağrıştırsa da bayım. Sıkıntı yok. Emtialar derken aslında çık genel yazmışım. Sadece sanayi metalleri ve enerjiyi kastetmiştim. Resesyonda kıymetli madenler genelde yükseliş sağlıyor. Gıdanın da temel gider olması nedeniyle en az etkileneceğini düşünüyorum.

Sayfa 547/1002 İlkİlk ... 47447497537545546547548549557597647 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •