Onemli Gunler Banner
Sayfa 548/930 İlkİlk ... 48448498538546547548549550558598648 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 4,377 - 4,384 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1. http://www.borsagundem.com/yazarlar/...yazisi/1363434

SON 5 YILDA PERFORMANSI GÜÇLÜ OLANLAR / İSYAT LİSTEDE YILDIZ GİBİ

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    el insaf ne yabancısı * Yabancı takas adedinin değişiminin son halka açıklık adedi üzerindeki etkisi %0.02 bu da 20.000 lot yapar.
    işyat yatırımcısı yerlidir. yabancı beklemeyin.
    bence fiyat güzel gidiyor. biraz daha hızlanırsa eldekileri ufak ufsak vermeye başlarım. satım başlangıç için .87 bekliyorum. düşer se alttan alırım düşmezse mevduat yaparım. benim hesabım böyle, ufak hesap.
    bizden uzun vadeci temettü yatırımcısı olmayacak demek ki ben de 1.30'ları görünce CRDFA'larımı sattım 1.50'leri gördü

biraz beklemek belki de uzun vade tutmak iyi olabilir mi sizce ne dersiniz? 1-1.10'ları vb. görürse üzülebiliriz.

3.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    bizden uzun vadeci temettü yatırımcısı olmayacak demek ki ben de 1.30'ları görünce CRDFA'larımı sattım 1.50'leri gördü

biraz beklemek belki de uzun vade tutmak iyi olabilir mi sizce ne dersiniz? 1-1.10'ları vb. görürse üzülebiliriz.
    Risk algısıyla alakalı bu durum. Olması gerekenden düşük risk aldığım doğru. Bu durumda kar da düşük kalıyor ama ben böyle huzurlu oluyorum .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Risk algısıyla alakalı bu durum. Olması gerekenden düşük risk aldığım doğru. Bu durumda kar da düşük kalıyor ama ben böyle huzurlu oluyorum .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    bir de şöyle düşünelim:

hesabı 10000 lot üzerinden 0,79 maliyetle yapalım. 0,187 ile düşünürsek 1870tl alırız. 1900tl kar için 0,98 alışa gelmesi gerekir ki %10 gelir vergisini de düşersek 1710tl kalır. hadi komisyonları da hesaplamayalım.( 0,125 üzerinden bile hesaplasak 1250tl için 0,92 alışa gelmesi gerek.) şimdi bu durumda temettü sonrası %18-19 gibi bir yükselişte çıkma şansımız da var ki (bu yükselişi 11. ayda yapsa bile) bu bizim için neredeyse 1 yıllık faiz anlamına gelir. belki bu şansı bize ilk ayda verecek, belki de hiç vermeyecek. hadi vermediğini düşünelim. aldığımız temettüleri en iskontolu fiyatlardan yerine koymak için fırsat kollarız bu durumda.yukarıdaki hesabı bir de 0,73 maliyetle yaptığımızı düşünelim mesela. beklemiş oluruz ama bunun da ödülünü alabiliriz. her şeye rağmen böyle bir kağıtta 1/3 oranında oyunun içinde kalmak risk bile değil sanki.

G3421 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "Kaybetmekten kaçınmak yerine kazanmayı amaçlayan her stratejinin sonucu kesinlikle yenilgidir." Von Neumann

Alıntı Originally Posted by nostromo Yazıyı Oku
    bir de şöyle düşünelim:

hesabı 10000 lot üzerinden 0,79 maliyetle yapalım. 0,187 ile düşünürsek 1870tl alırız. 1900tl kar için 0,98 alışa gelmesi gerekir ki %10 gelir vergisini de düşersek 1710tl kalır. hadi komisyonları da hesaplamayalım.( 0,125 üzerinden bile hesaplasak 1250tl için 0,92 alışa gelmesi gerek.) şimdi bu durumda temettü sonrası %18-19 gibi bir yükselişte çıkma şansımız da var ki (bu yükselişi 11. ayda yapsa bile) bu bizim için neredeyse 1 yıllık faiz anlamına gelir. belki bu şansı bize ilk ayda verecek, belki de hiç vermeyecek. hadi vermediğini düşünelim. aldığımız temettüleri en iskontolu fiyatlardan yerine koymak için fırsat kollarız bu durumda.yukarıdaki hesabı bir de 0,73 maliyetle yaptığımızı düşünelim mesela. beklemiş oluruz ama bunun da ödülünü alabiliriz. her şeye rağmen böyle bir kağıtta 1/3 oranında oyunun içinde kalmak risk bile değil sanki.

ISYAT portföy yöneticilerine güvenebilsem benim satma diye bir düşüncem de yok ama bu yıl yaptıkları çok profesyonel işler değildi bence. 1.42 TL defter değeri olan kağıdı 70-80 kuruşa almışız normalde neden satalım?

6. benim anlamadığım bir şey var arkadaşlar 2017 - 2018 den daha iyi bir yıldı tüm piyasalar için faizler düşük, dolar düşük , gelen bilançolar uçuşlardaydı tüm hisselerin , yanlışsam düzeltin, işyattan 2017 sene sonu gelen kar 25 milyondu öyle değilmi ,şimdi ise an itibari ile 25 milyon kar var yani 2018 de tüm piyasaların kötü gittiği bir dönemde işyat tüm piyasaların iyi gittiği dönemden daha iyi bir kar sergiledi ve önünde daha 1 ay gibi bir süre varkı bu sürede 3-4 milyon kar yapsa geçen seneki verdiği temettü miktarınıda geri kazanmış olacak. şimdi anlamadagım noktaya gelirsek bu gerçeklik ortadayken nasıl oluyorda işyatın yaptığı hamleler kötü oluyor beğenilmiyor,tamam benimde eleştirdiğim noktarı var ama hakkınıda vermek lazım ,bu sene en iyi şirketlerin bilançoları geçen seneye nazaran yarı yarıya düşmüş ,araştırın görüceksiniz. ama işyat geçen seneyi yakaladı ve geçti . ben işyatı bu performası dolayısıyla tebrik ediyorum heee daha iyi olabilirmiydi evet olurdu ama piyasa buna izin vermedi çok çalkantılı bir yıldı bence herşey pürüzsüz gitseydi biz busene 50 milyon kar yapardık. birde şimdi şöyle düşünün biz bundan daha iyisini yapabilseydik burda ne işimiz vardı öyle değilmi .ozaman yermeye germeye gerek yok ,mart 23 te yaslanıp arkamıza sıcak kahvemizi yudumluyacagımız günü düşünelim. neticede zararyok zarar olursa yada geçen seneden daha kötü bir durumda yılı tamamlarsak bunları konuşmaya hakkımız olur diye düşünüyorum.

7. geçmiş donem yapılan kar ve dağıtılan temettü oranlarını inceleyin.düzene sokulmuş kara göre dağıtılan temettü oranları : 20.074.911 milyona ( 12,50 ) --- 21.546.000 ( 16,00) ---- 30.032.066 milyona ( 18,70 ) ---- 32.119.857 milyona (20,00) .

şuan itibari ile 25 milyon kar yapmışız buda yedek akçesiz 17,50 bir oran cepte diyebiliriz.eger seneyi böyle kapatırsa ve yedek akçede kullanırsa 18,70 tekrar cepte olur mart 23 itibari ile. ama ben bu sene yani önümüzde kalan 1 ayda 5 milyon daha kar yapar ve sene sonu itibarı ile 30 milyon karı yakalar , böylece geçen seneki yedek akçeyide tekrar geri kazanmış olur diye umut ediyorum.sonuç olarak ise yedek akçesiz 30 milyon kara denk gelen 18,70 temettü oranını yedek akçeyle birlikte hesaplarsak 22-25 arası bir oranla karşılaşabiliriz.

8.  Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    benim anlamadığım bir şey var arkadaşlar 2017 - 2018 den daha iyi bir yıldı tüm piyasalar için faizler düşük, dolar düşük , gelen bilançolar uçuşlardaydı tüm hisselerin , yanlışsam düzeltin, işyattan 2017 sene sonu gelen kar 25 milyondu öyle değilmi ,şimdi ise an itibari ile 25 milyon kar var yani 2018 de tüm piyasaların kötü gittiği bir dönemde işyat tüm piyasaların iyi gittiği dönemden daha iyi bir kar sergiledi ve önünde daha 1 ay gibi bir süre varkı bu sürede 3-4 milyon kar yapsa geçen seneki verdiği temettü miktarınıda geri kazanmış olacak. şimdi anlamadagım noktaya gelirsek bu gerçeklik ortadayken nasıl oluyorda işyatın yaptığı hamleler kötü oluyor beğenilmiyor,tamam benimde eleştirdiğim noktarı var ama hakkınıda vermek lazım ,bu sene en iyi şirketlerin bilançoları geçen seneye nazaran yarı yarıya düşmüş ,araştırın görüceksiniz. ama işyat geçen seneyi yakaladı ve geçti . ben işyatı bu performası dolayısıyla tebrik ediyorum heee daha iyi olabilirmiydi evet olurdu ama piyasa buna izin vermedi çok çalkantılı bir yıldı bence herşey pürüzsüz gitseydi biz busene 50 milyon kar yapardık. birde şimdi şöyle düşünün biz bundan daha iyisini yapabilseydik burda ne işimiz vardı öyle değilmi .ozaman yermeye germeye gerek yok ,mart 23 te yaslanıp arkamıza sıcak kahvemizi yudumluyacagımız günü düşünelim. neticede zararyok zarar olursa yada geçen seneden daha kötü bir durumda yılı tamamlarsak bunları konuşmaya hakkımız olur diye düşünüyorum.
    aslında portföy yönetim politikasında bir sıradışılık yoktu. geçmiş yıllarda uygulananlar hep makul karlar bırakmış ama bu yıl mayıs-ağustos arası gerçekten ülke için sıkıntılıydı. portföy de eriyince hızlıca 0,78i kırdık. böyle dönemlerde insan psikolojisi kırılgan olabiliyor demek ki. çoğumuz ekleme yapmayacağını paylaştı burada. ama 0,73-0,74 yüklü alım yapanlar kazançlı çıktı. disiplin, sabır ve strateji çok ama çok önemli.

"Kaybetmekten kaçınmak yerine kazanmayı amaçlayan her stratejinin sonucu kesinlikle yenilgidir." Von Neumann

Sayfa 548/930 İlkİlk ... 48448498538546547548549550558598648 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •