Sayfa 554/1312 İlkİlk ... 544545045445525535545555565646046541054 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,425 - 4,432 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Belarus"ta 500 m2 arsa içinde 120 m2 2+1 ev fiyatı 25000$ şehir merkezine uzaklık 5 km doktor maaşıda 400 $ şimdi 2 milyon verip 80 m2 beton içinde mi yoksa 25000$ verip kendi bahçende mi oturmak iyi 😉

2.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    12 yıl önce sıfır olarak 80 bin peşin 90bin kredi(0,94 - 10 yıl vade 1250tl taksit) çekerek 170bin tl ev aldım. Evin değeri o zamanki dolar kuruna göre(1,5tl) 110bin dolar ediyor. Evin şu son ralliden önceki değeri 400bin civarıydı(yaklaşık 50bin dolar). Bu ralliden sonra ederi 1,5milyonu geçti halada artıyor. 110bin dolar desek 1,7milyona kadar yolu var gibi. Belkide dahada artacak bilmiyorum ama sonunu çok merak ediyorum.

Şöyle bakınca karlıymış gibi duruyor. Oysa eline kağıt kalem alıp adam gibi hesap yapınca hiçte öyle değil. Yatırdığın parayı dolara altına yatırsan daha fazla kazanabiliyorsun. Hesaplayınca altına yatırsam 2,5milyon falan ediyor. İçinden kirayı düşssem bile yine karlı. Dolar alıp eurobond alsam totalde yine karlıyım. Borsada ereğli ford tüpraş şişe gibi büyük kağıtlardan ortalama yapsam 4-5milyon gibi bir para ediyor.

Hiçbir yatırım aracına aşık değilim umrumdada değil. Eğer gayrimenkul karlıysa ona yatırım yaparım. Benim ev konusunda göremediğim yada hatalı düşündüğüm bişey var mı? Yada hesap hatası yaptığım bir nokta. Ev yatırımını uzun vade olarak düşünürüm en az 20 yıl. Elbette 2 yıl önce geleceği görüp düşükten alıp şuan yada zirve ne zaman olacaksa o zaman satan ekonomi gurularına bişey demiyorum. Onlar muazzam kar ettiler etmeyede devam ederler. Benim öyle bir yeteneğim yok. Şu son rallide dahil olmak üzere hala daha gayrimenkul bana cazip gelmiyor. Hatta şuan bu evi satmanın daha karlı olduğunu düşünüyorum. Ama cesaretim yok tabi. İlerde bu aptalca yönetilen ekonomik sistem düzelirse ev fiyatlarının dolar bazında tekrar düşeceğini düşünüyorum. Belki 1 yıl belki 2-3 yıl sonra olacak ama mutlaka olacak diye düşünüyorum.
    Tekrar hesaplama yaptım ay ay. Bu sefer aylık kira gelirini taksitlerden düşerek hesapladım. Kiraları düştükten sonra eve ödediğim toplam rakam 65bin dolar gözüküyor. Borcun 7. yılında kira taksitleri geçiyor. O tarihten bu güne artıda oluyor ve 10bin dolar ekstradan kazanıyorum. Şuan evin değeri 110bin dolar civarı+10bin dolarda kira geliri desek toplam 120bin dolar ediyor. Ben eve net 65bin dolar harcadım. Evin şuan bana net getirisi 120bin dolar. Eğer eve harcadığım 65bin doları o tarihlerde eurobonda yatırsaydım şuan yine 120bin dolarım olacaktı. Ereğli alsaydım 250bin dolar froto alsaydım 350bin dolarım olacakmış. Tüpraş alsaydım 100bin dolarım thy alsaymışım 86bin dolarım olacakmış. Açıkcası şaşırdım diyebilirim. Ne zaman hesap yapsam hep gayrimenkul geride kalıyordu. Sanırım bu aralar fiyatlar zirvede olduğu için getirisi iyi gözüküyor. Kirayı hesaba katarken yanlış hesaplama yapıyormuşum. Düzelterek yapınca sonuçlar değişti. Tabi kiraları düzenli ve aksamadan aldığımı farzederek ve eve bu süre içerisinde hiçbir harcama tadilat yapmadığımı kabullenerek hesap yaptım. Önümüzdeki 5 yılın sonuçlarının gayrimenkul aleyhinde olacağını tahmin ediyorum ama yinede belli olmaz. Şuan gayrimenkul kendisine yatırım gözüyle bakmayan başta ben olmak üzere herkesi utandırıyor.

Onu bunu boş verin de üstatlar 0,89 krediyi vermeyecekler galiba. Hala bir haber yok. Bugün bankadaki arkadaş ile konuştum hiçbir yazı gelmedi bize diyor. Vazgeçtiler herhalde...
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

4.  Alıntı Originally Posted by beklemeli Yazıyı Oku
    Benim istanbulda kazaskerde evim var sıkıntı yok fakat ben kiraya vermiyorum oraya geldiğimde kullanıyorum artış olayına gelince bu günkü fiyatlarla zaten önümüzdeki 5 yıl kimse evini satamaz 2003 2013 arasında olduğu gibi
    enflasyonu kontrol altına alamazlarsa 5 sene sonra 1 milyona ikinci el araba bile alamazsınız. 10 sene sonra ise aylık 1 milyona ev kiralarsınız.

5.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    ... Şuan evin değeri 110bin dolar civarı+10bin dolarda kira geliri desek toplam 120bin dolar ediyor. Ben eve net 65bin dolar harcadım. Evin şuan bana net getirisi 120bin dolar. Eğer eve harcadığım 65bin doları o tarihlerde eurobonda yatırsaydım şuan yine 120bin dolarım olacaktı. Ereğli alsaydım 250bin dolar froto alsaydım 350bin dolarım olacakmış.
    eve yatırdığınız parayla eurobond, froto, eregl alamazdınız emin olun.

o sürede 15 temmuz geçti, brunson krizi geçti, 2019 resesyon ve yüksek faiz ortamı geçti, 2020 mart ayı pandemi şoku geçti, öncesinde alsaydınız bile buralarda malı ucuza verip arkasından bakardınız.
    dahası kredi ödeme zorunluluğu olmadığı için parayı çarcur ederdiniz muhtemelen.

kolay değil öyle şunu alsaydım deli kar ederdim demek, gidip aynı sürede düşen hisseleri de seçebilirdiniz mesela halkb alıp şu an kara kara ev fiyatlarına bakıyor olabilirdiniz.

mesela şu an evler reel olarak ve dolara karşı pahalı gözüküyor, hadi o evi satıp tamamıyla eregl, froto, tuprs eurobond alın hemen, yapabilir misiniz?

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    enflasyonu kontrol altına alamazlarsa 5 sene sonra 1 milyona ikinci el araba bile alamazsınız. 10 sene sonra ise aylık 1 milyona ev kiralarsınız.
    benim anlamadigim kiralardaki artis maaslardaki artisi gecebilirmi?

bence gecemez

Cunku kira maasla odenir.

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    benim anlamadigim kiralardaki artis maaslardaki artisi gecebilirmi?

bence gecemez

Cunku kira maasla odenir.
    Diğer arkadaşa da onu dedim ya, olaya hep tek yıllık bakıyorsunuz.
    "Bu yıl maaşa x zam oldu, hımm o zaman kiranın 2x zamlanması yanlış"
    Öyle değil işte.
    Benim semtimde rutubetten duvarları dökülen 1+1'e bir asgari ücret kadar kira ödenirdi. Şimdi asgari ücretliler tek maaşla hem yeni ev tutup hem geçinmek istiyor, olmayınca da isyan ediyor.
    Yıllardır yapılamayan zamların sonucunu yaşıyoruz. Ev kiralarının biraz daha gidecek yolu var bence.

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Diğer arkadaşa da onu dedim ya, olaya hep tek yıllık bakıyorsunuz.
    "Bu yıl maaşa x zam oldu, hımm o zaman kiranın 2x zamlanması yanlış"
    Öyle değil işte.
    Benim semtimde rutubetten duvarları dökülen 1+1'e bir asgari ücret kadar kira ödenirdi. Şimdi asgari ücretliler tek maaşla hem yeni ev tutup hem geçinmek istiyor, olmayınca da isyan ediyor.
    Yıllardır yapılamayan zamların sonucunu yaşıyoruz. Ev kiralarının biraz daha gidecek yolu var bence.
    Çözüm basit cimerede yazdım araç kiralama gibi ev kiralama şirketleri kurulsun devlet tarafından kiralar kontrol altına alınsın 2 den fazla evi olana yüksek ÖTV kiralama şirketleri için vergi düzenlemesi yapılsı avrupada buna benzer örneklerin incelenerek uyarlanması konut olayının üretmeden para kazanma yolu olmasının önüne geçilecek düzenlemelerin yapılması kiralama şirketlerinin kentsel dönüşüm projelerine yönlendirilmesi .... 😉

Sayfa 554/1312 İlkİlk ... 544545045445525535545555565646046541054 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •