Sayfa 556/2243 İlkİlk ... 5645650654655455555655755856660665610561556 ... SonSon
Arama sonucu : 17942 madde; 4,441 - 4,448 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hiç bir zaman eski bir milletvekili merkez başkanı olmamıştı,bu bir ilk.En iyisi merkez bankası kanunu iptal edilip ,merkez bankasını Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlasınlar,merkez bankası başkanı da sıradan bir memur gibi göreve atansın görevinden alınsın,bu "bağımsızmış gibi" tiyatrosu da daha fazla sergilenmesin,gülünç oluyor...

Eski Merkez Bankası Başkanları

Selahattin Çam (1931-1938)
    A. Kemal Zaim Sunel (1938-1949)
    Mehmet Sadi Bekter (1949-1950)
    Osman Nuri Göver (1951-1953)
    Mustafa Nail Gidel (1953-1960)
    Memduh Aytür (1960)
    İbrahim Münir Mostar (1960-1962)
    Ziyaettin Kayla (1963-1966)
    M. Naim Talu (1967-1971)
    Memduh Güpgüpoğlu (1972-1975)
    Cafer Tayyar Sadıklar (1976-1978)
    İ. Hakkı Aydınoğlu (1979-1981)
    Osman Şıklar (1981-1984)
    Yavuz Canevi (1984-1986)
    Dr. Rüşdü Saracoğlu (1987-1993)
    Dr. N. Bülent Gültekin (1993-1994)
    Ş. Yaman Törüner (1994-1995)
    Gazi Erçel (1996-2001)
    N. Süreyya Serdengeçti (2001-2006)
    Durmuş Yılmaz (2006-2011)
    Doç. Dr. Erdem Başçı (2011-2016)
    Murat Çetinkaya (2016-2019)
    Murat Uysal (2019-...)

Çok büyük çoğunluğu merkez bankası bünyesinde içeride yetişmiş,en alttan en üste liyakatıyla yükselmiş başkanlar,az sayıda devletin ekonomi bürokrasinin tepesinden,ve dışarıdan gelen akademisyenler de var ve hiç birinin siyasi kimliği yoktu.AKP döneminde bu teamül bozulmuş,son 3 başkan'ın ikisi katılım bankacılığı geçmişli,sonuncusu da eski AKP milletvekili.
    Anayacağınız Merkez Bankası Başkanı ataması da siyasallaştı.

2.  Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    ben öyle düşünmüyorum,eskisini faiz artırdı diye görevden alıp(izinsiz artıramaz),şimdiki durumda da politika faizini artırmak şart olduğu için yenisine yaptırmak........
    Yüklü long kaldın galiba...iyi senaryo yazıyorsun.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Pennsylvania'da postadaki oyların sayımına başlanması ile sayılan oylar 80'den,%83'e çıkarken,fark 2 puan birden inerek 5.9 puana düştü.Simülasyonlara göre 20 delegeye sahip bu büyük eyaletin de Biden'a gideceğini hesaplıyorum.Analizin sonucunu sabah kalkınca görürüz.

Not:Michigan'da ise fark giderek Biden lehine açılıyor.Oyların %95'i sayılırken ,Biden posta yolu ile gelen oyların sayımının başlanmasıyla 4.6 puan geriden gelip 1.2 puan öne geçti.
    Sabah kalktık ama,Pennsylvania'da oy sayımı sadece %88'e yükselmiş ve simülasyona uygun olarak da fark 2.9'a inmiş,Pennsylvania'da da muhtemelen Biden'ın kazanıp ,alacağı 20 delege ile seçiciler kurulunda rahat bir çoğunluk sağlayacağı gözüküyor.
    Michigan'da ise yine simülasyonlara uygun olarak ,Biden farkı 2.2 puana çıkartarak %48.1'e karşılık %50.3 ile kazandı.Tüm dünya medyası seçimi Trump kazandı diye yazarken ,bu forumda dün 14.57'de fark 4.6 puan Trump lehine iken Michigan'da Biden'ın kazanma ihtimali olduğunu sanırım ilk ben yazdım.

Simülasyonlara göre;Temsilciler Meclisinde demokratların 226-209 çoğunluk sağlayacağı gözükürken,Senatoda ise Cumhuriyetçiler 51-49 çoğunluk sağlayacak gibi gözüküyor.
    ABD seçimlerinde son durum:

Sabah kalktık ama yine sonuç yok,sayımlarda az ilerleme olmuş.Pennsylvania'da oy sayımı %95'e yükselmiş ve simülasyonlarıma uygun olarak da fark %7.9'dan %0.4'e kadar inmiş durumda,simülasyonlarıma göre muhtemelen oyların %97'si sayıldığında Biden öne geçmiş olacak ve seçimi kazanacak.Burayı Biden kazanırsa , Pennsylvania 20 delegeyle temsil edildiğinden, diğer eyaletlerin sonucunun bir önemi kalmıyor,Biden 270'in üzerinde seçici kurul üyesi kazanarak başkanlığı garantiliyor.

Ayrıca Georgia'da da postadan gelen oyların açılmasıyla aradaki fark kapandı sayılmayan %1 oy kalırken 2 aday da %49.4 oy ile son tura başa baş durumda girdi, Georgia'da da Biden'ın kazanma ihtimali ortaya çıktı.
    Ve tam da Pennsylvania'da oy sayımı %98'e ulaştığında simülasyonlarıma uygun şekilde Biden 7.9 puan geriden gelerek,postadan gelen oylarla seçimi kazanmayı garantiledi ve ABD'nin 46. başkanı oldu.Diğer sonucu belli olmayan eyaletlerin sonucunun ne olacağı önemini kaybetti.

Ve tam da Pennsylvania'da oy sayımı %98'e ulaştığında simülasyonlarıma uygun şekilde Biden 7.9 puan geriden gelerek,postadan gelen oylarla seçimi kazanmayı garantiledi ve ABD'nin 46. başkanı oldu.Diğer sonucu belli olmayan eyaletlerin sonucunun ne olacağı önemini kaybetti.
    Tebrik ederim. Doğru tahminde bulundunuz. Bu sonuçla Çin’in yükselişinin başlayacağı noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Tüm dünyayı finanse etmeye çalışan amerikanın Çin’in yükselişine karşı durması zor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Bundan sonra sürecin nasıl yürüdüğünü merak edenler için:

ABD'de Türkiye'de olduğu gibi ,YSK benzeri bir merkezi seçim kurulu yok,her eyaletin seçim kurulu bağımsız hareket ediyor.ABD anayasasına göre Aralık ayının ikinci Çarşamba gününü takip eden Pazartesi günü(14 Aralık oluyor),her eyaletin merkezinde seçici kurul üyeleri başkan için oy veriyor.6 Ocak tarihinde ise senato ve temsilciler meclisinin ortak oturumunda oylar toplanarak sonuç tescil ediliyor ve başkan'ın ismi resmi olarak duyuruluyor.2 Hafta sonra 20 Ocak tarihinde ise ,yeni başkan yüksek mahkeme başkanı huzurunda yemin ederek göreve başlıyor.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yüklü long kaldın galiba...iyi senaryo yazıyorsun.
    yo yüklü long değilim ama senaryo işler tl bazlı yeni zirve bekliyorum borsada.........

7. Abd secimleri ile ilgili ciddi iddialar var. https://www.zerohedge.com/political/...tallying-votes

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Abd secimleri ile ilgili ciddi iddialar var. https://www.zerohedge.com/political/...tallying-votes

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tek şu konu kafama yatmıyor. Amerikada millet bu kadar trumpu sevmiyorsa neden mektupla oy kullandılar. Sandığa gitmediler. Sonuçta posta konusunda son dönemde oldukça spekülasyon yapılmış. Hatta posta idaresi başkanı sanırım kongreye çağrılmıştı.
    neyse günün sonunda amerikanın seçimi hayırlı olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 556/2243 İlkİlk ... 5645650654655455555655755856660665610561556 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •