Sayfa 557/568 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567 ... SonSon
Arama sonucu : 4540 madde; 4,449 - 4,456 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Anladım, kafam karıştıı burda enerjiden bahsederken, elektrik, doğalgaz ve kömürden elde edilen enerji şeklinde bir değerlendirme yaoılmış olabilir diye düşünüyorum, sadece elektrik değildir diye düşünüyorum...ben de bir araştırma yapayım kömür enerjisi ve doğalgaz enerjisi mwh cinsinden gösterilebiliyor mu diye...
    Dostum elektrik ve enerji kavramlarını farklı kullanıyor olabiliriz.

Erdemir' in tablosunda verilen rakamlar, kullanılan enerjinin elektriksel karşılığı şeklinde olabilir. Sonuçta adamlar fırında kömür yakıyor, bunu elektrik birimi olarak çevrim yapmalı ki tasarruf, Ges..vs konuları/hesapları olaya dahil edilebilsin. Yani 3 milyon ton kömür kullanıp elde ettiği enerjiyi, ben yatırımcı olarak hesaplarımda nasıl kullanabilirim ki? Mesela senin yaptığın gibi bir hesabı nasıl yapabiliriz?

Şöyle de bakabilirsin. Eğer erdemirdeki fırınları hesap dışı bırakarak yıllık 3,5milyon mwh enerji tüketiyor dersen de bir gariplik olur. Türkiye' nin toplam elektrik tüketimin %1' ini ereğli/isdemir mi kullanıyor? Fırınlar hesapta olmadan bu kadar elektrik nerede kullanılabilir ki?

2.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Dostum elektrik ve enerji kavramlarını farklı kullanıyor olabiliriz.

Erdemir' in tablosunda verilen rakamlar, kullanılan enerjinin elektriksel karşılığı şeklinde olabilir. Sonuçta adamlar fırında kömür yakıyor, bunu elektrik birimi olarak çevrim yapmalı ki tasarruf, Ges..vs konuları/hesapları olaya dahil edilebilsin. Yani 3 milyon ton kömür kullanıp elde ettiği enerjiyi, ben yatırımcı olarak hesaplarımda nasıl kullanabilirim ki? Mesela senin yaptığın gibi bir hesabı nasıl yapabiliriz?

Şöyle de bakabilirsin. Eğer erdemirdeki fırınları hesap dışı bırakarak yıllık 3,5milyon mwh enerji tüketiyor dersen de bir gariplik olur. Türkiye' nin toplam elektrik tüketimin %1' ini ereğli/isdemir mi kullanıyor? Fırınlar hesapta olmadan bu kadar elektrik nerede kullanılabilir ki?
    İşte o yüzden bilançoda maliyetler kısmında yer alan enerji giderlerine baktım o da yaklaşık 500 milyon dolar yapıyor (2023 ortalama kuru 23 civarı almışlar)...kömür maliyeti ayrı bir kalem de gösteriliyor yani buna dahil değil...dahil olan satın alınan elektrik ve doğalgazdır ki doğalgaz da jeneratörler de elektrik üretmek için kullanılıyor olabilir...yüksek fırın haricinde diğer işlemler nihai ürün üretimi için elektrik kullanıyorlardır muhtemelen...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. https://kojenturk.org/tr/kojen-turk-...dayan%C4%B1yor.

Burda da sadece Erdemir in yıllık elektrik tüketiniminin 1,6 milyon mw olduğu söyleniyor...İsdemir in biraz daha fazladır doğal olarak...ikisi için toplam 3,5 milyon mw değeri normal gibi...

İşte o yüzden bilançoda maliyetler kısmında yer alan enerji giderlerine baktım o da yaklaşık 500 milyon dolar yapıyor (2023 ortalama kuru 23 civarı almışlar)...kömür maliyeti ayrı bir kalem de gösteriliyor yani buna dahil değil...dahil olan satın alınan elektrik ve doğalgazdır ki doğalgaz da jeneratörler de elektrik üretmek için kullanılıyor olabilir...yüksek fırın haricinde diğer işlemler nihai ürün üretimi için elektrik kullanıyorlardır muhtemelen...
    Konu uzadı ama çalışmalarına katkıda bulunmak adına aşağıdaki tabloyu da ekliyorum. Bakanlık raporlarında paylaşılmış. Tablonun en altında Mcal enerji birimi verilmiş. Ereğli 8 milyon ton üretiyor. Muhtemelen rakam ve birimler üzerinde çalışıldığında, ereğlinin entegre faaliyet raporunda verilen toplam tüketim rakamına ulaşılacak. (Enerji - Elektrik dönüşümü)

Tabloda 1 ton çelik üretmek için kullanılan enerjinin kaynak dağılımı var. Ereğli' nin entegre raporunda görülen toplam tüketimin dağılımını da bu oranlara göre yapabilirsin.

Konular birbirine girdi ama en nihayetinde anladığım kadarıyla sen ereğlinin mevcut elektrik faturasını (enerji değil) çıkarıp, GES yatırımlarına harcanan para ve amortisman süresi ile birleştirip elde edeceği kârı hesaplıyorsun.

5.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Konu uzadı ama çalışmalarına katkıda bulunmak adına aşağıdaki tabloyu da ekliyorum. Bakanlık raporlarında paylaşılmış. Tablonun en altında Mcal enerji birimi verilmiş. Ereğli 8 milyon ton üretiyor. Muhtemelen rakam ve birimler üzerinde çalışıldığında, ereğlinin entegre faaliyet raporunda verilen toplam tüketim rakamına ulaşılacak. (Enerji - Elektrik dönüşümü)

Tabloda 1 ton çelik üretmek için kullanılan enerjinin kaynak dağılımı var. Ereğli' nin entegre raporunda görülen toplam tüketimin dağılımını da bu oranlara göre yapabilirsin.

Konular birbirine girdi ama en nihayetinde anladığım kadarıyla sen ereğlinin mevcut elektrik faturasını (enerji değil) çıkarıp, GES yatırımlarına harcanan para ve amortisman süresi ile birleştirip elde edeceği kârı hesaplıyorsun.

Teşekkürler, güzel veri...konu uzasın bence sonuçta doğruyu bulacağız konuşa konuşa tabloya bakınca doğalgaz da azımsanmayacak kadar kullanıyor...aslında GES lerin sadece karbon azaltma ile kalmayıp üretilen elektrik kadar kâra katkı yapacağını söylemek istiyordum, Üretilen elektriği Ereğli kullansın veya kullanmasın sonuçta bedava vermeyeceğiz ve yatırım maliyetini karşıladıktan sonra kâra azımsanmayacak miktarda destek olacaktır...sonuçta Türkiye toplam elektrik tüketiminin yüzde 0,5 ini üretiyor olacağız...az değil...

6. Sn Kaan son gönderdiğin tabloya göre bir hesap yaptım ve yaklaşık 3 milyon mw elektrik tüketimi buldum kapasiteyi 9,5 milyon ton üretim olarak düşündüm...

Teşekkürler, güzel veri...konu uzasın bence sonuçta doğruyu bulacağız konuşa konuşa.
    Tabloya bakınca doğalgaz da azımsanmayacak kadar kullanıyor...aslında GES lerin sadece karbon azaltma ile kalmayıp üretilen elektrik kadar kâra katkı yapacağını söylemek istiyordum, Üretilen elektriği Ereğli kullansın veya kullanmasın sonuçta bedava vermeyeceğiz ve yatırım maliyetini karşıladıktan sonra kâra azımsanmayacak miktarda destek olacaktır...sonuçta Türkiye toplam elektrik tüketiminin yüzde 0,5 ini üretiyor olacağız...az değil...
    Ben de senin gibi şirketi incelemeyi seviyorum. Canım sıkıldıkça 2022 Entegre Faaliyet raporunu açıp 48-53 sayfalarını okuyorum

2023 raporunu yayımlamalarını merakla bekliyorum.

Bu arada şu Hasançelebi cevher zenginleştirme/peletleme tesis yatırımı ile ilgili sendeki güncel bilgi nedir. Bir ara o konu alevlendi ama sonra iptal olmuş gibi bir hava oluşmuştu. 2022 entegre raporunda aşağıdaki not vardı.

Sn Kaan son gönderdiğin tabloya göre bir hesap yaptım ve yaklaşık 3 milyon mw elektrik tüketimi buldum kapasiteyi 9,5 milyon ton üretim olarak düşündüm...
    Eline sağlık.
    Tüm bu dataları bir excel tablosunda birleştirmek lazım.
    Mesela;
    - 1 ton çelik üretmek için kullanılan elektrik, kömür, hurda, doğalgaz miktarlarını ve birim fiyatlarını
    - 1 ton çelik üretirken salınan karbon (2,2 ton) ve toplam salınım miktarı. Ayrıca yatırımlar ile elde edilecek karbon kredisi (GES) ve 2026 sonrası avrupa ton başına karbon vergisi (ihracatımız az olsada bu rakam takip edilmeli)

2025-2026 Ereğli yılları olacağı ve biz de temettü emeklisi olacak kadar çok uzun bir ilişki içinde olacağımız için bu dataları derlemek lazım

Sayfa 557/568 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •