Sayfa 557/671 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567607657 ... SonSon
Arama sonucu : 5364 madde; 4,449 - 4,456 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
    Sonunda ben de bir IBKR li oldum.
    Minik bir dolar miktari ile sistemi deniyorum.
    Simdilik her sey gusel gidiyor.
    Vergi isi cikmasin diye miktarlari dusuk tutup sistemi deneme amacli kullaniyorum.
    Ileride ne yaparim belli olmaz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Hayırlı olsun, ben de açtım ama ölürüz kalırız, hesap bloke olur bir daha erişimde zorluk çekeriz düşüncesi ile bir türlü cesaret edip yüksek miktarda para koyamadım. Cevap için teşekkürler. Ak yatırım yurt dışı hisse fon alınsa vergi kısmı daha kolay oluyor sanki.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Sonunda ben de bir IBKR li oldum.
    Minik bir dolar miktari ile sistemi deniyorum.
    Simdilik her sey gusel gidiyor.
    Vergi isi cikmasin diye miktarlari dusuk tutup sistemi deneme amacli kullaniyorum.
    Ileride ne yaparim belli olmaz.
    Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
     Alıntı Originally Posted by baydisiplin Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun, ben de açtım ama ölürüz kalırız, hesap bloke olur bir daha erişimde zorluk çekeriz düşüncesi ile bir türlü cesaret edip yüksek miktarda para koyamadım. Cevap için teşekkürler. Ak yatırım yurt dışı hisse fon alınsa vergi kısmı daha kolay oluyor sanki.
    Oyle tabii.
    Fon katilma belgesi satisinda getiriden %10 kesiliyor ve bu nihai vergi oluyor.
    Ancaaak bizde fon yonetim gideri cok fazla.
    Bir de biz do it yourself isini severiz.

Syg,

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Alis ve satis dolar kurlari tcmb doviz alis kurundan TL ye cevrilecek.
    Alis maliyetine enflasyon endekslemesi uygulanarak satis gunune kadar getirilecek.
    Bu sekilde matrah cikacak.
    Gecmis yil zararlari ayni yil icindeki karlardan mahsup edilir.
    Fifo yontemi ile maliyetler belirlenir.
    Matrah cikinca bu sene icindeki egitim ve saglik giderleri matrahin %10 i ile sinirli dusulur.
    Vakif unilerinin ucreti dusulemez.
    Ozel saglik sig primi ayri olarak dusulur. Siniri saniyorum matrahin %10 u ama emin degilim arastirmak gerekir.
    Varsa bagis ve yardimlar da belli bir sinir ile dusulur.
    Kalana guncel vergi tarifesi uygulanir.
    Mart ve temmuz aylarinda iki esit taksitte odenir.

Kolay gelsin.

Syg,
    Dudu abi,

Güzel anlatmışsın, tşk.

Birde rakamsal örnek vererek açıklasan da elimizin altında bulunsa. Çok hora geçer.

2023 te yabancı borsalarda yeni bir çıkış trendi başlamasını bekliyorum. Ona göre poz alacağım.

Bist deki TL temettüleri devalüasyon ile eriyor, yolumuza bakacağız artık...

Tşk.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
     Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Dudu abi,

Güzel anlatmışsın, tşk.

Birde rakamsal örnek vererek açıklasan da elimizin altında bulunsa. Çok hora geçer.

2023 te yabancı borsalarda yeni bir çıkış trendi başlamasını bekliyorum. Ona göre poz alacağım.

Bist deki TL temettüleri devalüasyon ile eriyor, yolumuza bakacağız artık...

Tşk.
    Yaparim sizin icin bir calisma da orada kesilen stopajlarin burada mahsubuna bir care bulamadim daha.
    Temettu dagitmayan bir SP500 etf en iyi cozum sanirim.

Syg,

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yaparim sizin icin bir calisma da orada kesilen stopajlarin burada mahsubuna bir care bulamadim daha.
    Temettu dagitmayan bir SP500 etf en iyi cozum sanirim.

Syg,
    Stopajın mahsuplaşma olayı zor görünüyor, belki abd gezisi ile çözülebilir. Onu da tecrübe eden bir arkadaş yazar, bilgilendirir bizi belki.

Sayısal bir örnek çok hora geçer sayın Dudu, hap misali:-)

Döviz cinsi temettü daha çok ilgimi çekiyor, döviz cinsi getiriye geçme vakti geldi de geçiyor bile. TL devalüasyonu elimizdeki süpürüp götürüyor.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

7. Var mı öyle bir etf acaba?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
     Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Stopajın mahsuplaşma olayı zor görünüyor, belki abd gezisi ile çözülebilir. Onu da tecrübe eden bir arkadaş yazar, bilgilendirir bizi belki.

Sayısal bir örnek çok hora geçer sayın Dudu, hap misali:-)

Döviz cinsi temettü daha çok ilgimi çekiyor, döviz cinsi getiriye geçme vakti geldi de geçiyor bile. TL devalüasyonu elimizdeki süpürüp götürüyor.
    %3 ortalama bir temettu verimi alsak, daha yuksek de olabilir ama o zaman fiyat artisi olmayabiliyor veya temettu duzenli olarak her yil artirilamiyor cunku yatirima ve buyumeye pek kaynak kalmyor, 500K dolarlik bir portfoyun kabaca 15K dolar temettu getirisi olur bunun %30 u orada stopaja gitse eder 4.5K.
    Bunu burada mahsup etmek icin yapmamiz gereken masraf nedir?
    Abd vizesi?
    Ucak bileti?
    Otel ucreti?
    Orada yapilacak harcamalar?

Toplam kac para gider?

Kac dolar temettuden sonra bu ise deger diyebiliriz?

Fikirlerinizi beklerim.

Syg,

Sayfa 557/671 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567607657 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •