Sayfa 560/1230 İlkİlk ... 604605105505585595605615625706106601060 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,473 - 4,480 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Sn. Cautionary

Ben harcama hakkı ile ilgili bilgiyi hatırlayamadım. Tekrar paylaşabilir misiniz?

Tasarruf olayı benim için ciddi bir problem. Ay sonu ekstreler gelince şok oluyorum. Bu ay az harcadık diye düşünürken hep aksi oluyor 😃 Hep mantıklı bir harcama çıkıyor Evet tatile gitmistik evet doktor ilac masrafları vardi bu ay, arabanın bakımı vardı doğru, kasko zamanı geldi 😃

2.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    @Cautionary abi zoren hakkında soru sormak istiyorum,bizim peruklu vestel ve vesbede yaptığı gibi kağıdı haberler ile beraber 10.00'lara yürütür mü dersin ?
    Babam yıllardır zorenden çok çekti. Aylıkta macd cross verdi ve son zamanlarda oldukça hareketli. Tahtada twitterdan kahramanharun var
    Zamanında klimasanı konuşuyordu güzel hedefler vermişti ama o çıktıktan sonra hisse uzun bir süre adam olmadı.Bu beni biraz düşündürüyor

Elektirikli arabalar için yapılacak olan şarj istasyonlarında büyük rol oynayacağını düşünüyorum. Yerli otoda zorlu grubunun imzası var. Geçenlerde bakan elektrik faturalarında artık yenilenebilir enerji faturası olacağını da söyledi. Zorlu enerjinin yenilenebilir enerjide büyük bir portföyü var. Yıllardır sürünüyor kağıt yaptığı bedelliler ile yatırımcısını perişan etmiş. Zamanı geldi diye düşünüyorum sen ne dersin zoren için?

Babam uzun vade tutuyor. Ben 1.63'ten aldım trade etme amaçlı.Öncesinde 1.15 al 1.25 ver 1.30 al 1.38 ver yapmıştım.

Doğal gaz santrallerinin satışı konusu var.Satış gerçekleşirse, yüksek borcu olduğu için pozitif etkisi olur mu ?
    Vestele geçmiş yıllarda vermiş olduğu bir miktar para var 2020'de geri dönecek sanırım, para geri dönünce bir etkisi olur mu ?
    Bir de 2020 sonuna kadar kayıtlı sermaye tavanını 2.000.000 tl'den 3.000.000 tl'ye çıkaracak. Buradan gelecek bir %50 bedelli verme ihtimali korkutuyor beni
    Seninle klimasan da paydaştık...benim tarzım bu tip, temel analiz açısından, dipten kalkış yapan hisseler...zararda olan, hatta kronik zararda olan hisselerle hiç ilgilenmiyorum..illa ki bu hisseler ederinin altında işlem gördüğü oluyordur...fiyat açısından, potansiyel getiri açısından alıma uygun hale geliyordur...ama ben tercih etmiyorum...biliyorum ki bu hisseler daha çok spekülatif para girişleriyle hareket ediyorlar...belki 3 yol yerinde sayıyor, hatta düşüyor...sonra bir ayda %50-100 primler yapıyor.

Açıkçası, tercih etmediğin gibi, uzun vade yatırımcıların hiç birine bu hisseleri önermem...bu başlıkta bşr arkadaş iyi de zararda hatta batık şirketler bile %100 yaptı demişti...cevabım net...düzgün bşr trend dahilinde, düzgün bşr bilanço ile bir yılda kazandığım %20 yi, batık bir şirkette kazandığım %100 e tercih ederim.

Açıkçası, her yatırım bir nevi kumar özelliği taşır..yatırımcı hareket tarzıyla bu işi ya tam kumar gibi yapar, ya da sağlam yatırım gibi.

Babanın yatırımına gelince...yeni girecek olana girme, yeni girmiş ve karda olana uygun yerlerden çok diyebilirim...ama yıllar önce alınmış ve enflasyon etkisiyle ciddi reel zararda olana diyecek bir şeyim olamaz...zaten bilgili olduğum, tecrübe ettiğim bir durum da değil.

Zoren özelinde, detayli bileğim yok...temel analiz açısından dipten dönüyor da olabilir...ama ben bilançoda somut gelişme görmeden uzaktan seyrederim.

3.  Alıntı Originally Posted by kampey Yazıyı Oku
    Sn. Cautionary

Ben harcama hakkı ile ilgili bilgiyi hatırlayamadım. Tekrar paylaşabilir misiniz?

Tasarruf olayı benim için ciddi bir problem. Ay sonu ekstreler gelince şok oluyorum. Bu ay az harcadık diye düşünürken hep aksi oluyor �� Hep mantıklı bir harcama çıkıyor Evet tatile gitmistik evet doktor ilac masrafları vardi bu ay, arabanın bakımı vardı doğru, kasko zamanı geldi ��
    harcamadan sonra kalan paradan tasarruf edilmez önce tasarruf edilir sonra harcanır

her zaman az veya çok bir tasarruf potansiyeli veya gelir potansiyeli vardır.

Örneğin arabanın bakımını yetkili serviste değil tanıdık bir yerde yaptırabilirsin.

kasko ve sigorta için sigortacı veya internetten teklif alabilirsin.

tatile gidince hunharca para harcamazsın alkol değil kola içersin.

benzin için kredi kartı kampanyalarını takip edip aylık 40-50 tl gibi tasarruflar yapabilirsin.

elbiseleri sezon sonu alırsın vs.. örneğin ben bu hafta sonu Sarar dan 50 tl ye gömlek aldım üç sezon öncesinin malıymış yeni
    sezonun fiyatı belki bunun 3 katı.

para harcamak için olduğu kadar tasarruf içinde fırsat var...

4.  Alıntı Originally Posted by kampey Yazıyı Oku
    Sn. Cautionary

Tasarruf olayı benim için ciddi bir problem. Ay sonu ekstreler gelince şok oluyorum. Bu ay az harcadık diye düşünürken hep aksi oluyor �� Hep mantıklı bir harcama çıkıyor Evet tatile gitmistik evet doktor ilac masrafları vardi bu ay, arabanın bakımı vardı doğru, kasko zamanı geldi ��
    Şöyle bşr konudan bahsetmiştim...harcama fonksiyonunu H=a+K (x-a)olarak düşünün...a minimum harcama tutarı, yoksulluk seviyesi olarak düşünün...ailedeki kişi sayısına göre olabilecek minimum tutar...3000 diyelim..,gelir de 5000 olsun...x=5000, x-a da 2000 olur...K da kalan bu harcamanın ne kadarının harcanabikeceği...gelir arttıkça bu çarpan düşmeli...her bin tl için %10 azaldığını düşünün...4000 alan İçin %90 (0,9)...5000 için %80 (0,8) gibi.

Bir örnekle açıklayalım. çocuklu, 4 kişilik bşr ailenin evine 10 bin tl girsin...kira dahil minimum, yoksulluk sınırında harcamalarının 5000 tl olduğunu düşünelim.h=5000+0,5*5000=7500 tl....yani bu aile en az ayda 2500 tl biriktirebilmeli...buna göre yaşamalı...çocuğunu özel okula vermemeli...her hafta dışarıda yemek yememeli...yani önce 2500 tl yi kenara ayırmalı, kalan miktarı harcamalara dağıtmalı..mesela kiraya 2000 tl vermemeli, 1500 ü geçmemeli.

5.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    harcamadan sonra kalan paradan tasarruf edilmez önce tasarruf edilir sonra harcanır

her zaman az veya çok bir tasarruf potansiyeli veya gelir potansiyeli vardır.

Örneğin arabanın bakımını yetkili serviste değil tanıdık bir yerde yaptırabilirsin.

kasko ve sigorta için sigortacı veya internetten teklif alabilirsin.

tatile gidince hunharca para harcamazsın alkol değil kola içersin.

benzin için kredi kartı kampanyalarını takip edip aylık 40-50 tl gibi tasarruflar yapabilirsin.

elbiseleri sezon sonu alırsın vs.. örneğin ben bu hafta sonu Sarar dan 50 tl ye gömlek aldım üç sezon öncesinin malıymış yeni
    sezonun fiyatı belki bunun 3 katı.

para harcamak için olduğu kadar tasarruf içinde fırsat var...
    Sadece benzin değil, gıda, giyim vs puan kampanyaları var...ayrıca Carrefour gibi büyük marketlerin kendi kampanyaları da var...iki çocuklu bşr ailenin aylık gıda, yakıt, giyim harcamalarının 3000 tl olduğunu düşünürsek, aylık ortalama 150 tl puan kazanıp, temel harcamalardan %5 tasarruf mümkün.

Garanti bonus paracard ve world kredi kartım var...bu ay yol sonu kampanyaları sayesinde 250 tl civarı bir puan kazancım oldu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,343
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Soda defansif bir hisse ve yeni büyük bşr yatırıma başladı...kısa ve orta vade endekse paralel bir performans beklerim...ama uzun vadede çok güzel yerlere gelir beklentisindeyim.,,bu bedenle alımlarda aceleci olmayacağım.
    sn cautionary
    SODA aş ile ilgili bilanço dipnotlarını okurken bir şey gözüme çarptı ve okumayı da bıraktım... şirket bir sürü tahvil almış ve faiz oranları iyi de denilebilir ama 2013 te ( %4,5 oranı idi yanlış hatırlamıyorsam 50 milyon dolar) ve 2019 da % 6,95 ten 46 milyon dolar şişecamın ihraç ettiği tahvillerden fon kullanmış...
    kendi paranızı % 5 e verip neden % 7 den fon kullanılır anlayamadım... tabii düz mantık benimkisi. ama bu durumun açıklanabileceği bir yol varsa öğrenmek isterim...

7.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sn cautionary
    SODA aş ile ilgili bilanço dipnotlarını okurken bir şey gözüme çarptı ve okumayı da bıraktım... şirket bir sürü tahvil almış ve faiz oranları iyi de denilebilir ama 2013 te ( %4,5 oranı idi yanlış hatırlamıyorsam 50 milyon dolar) ve 2019 da % 6,95 ten 46 milyon dolar şişecamın ihraç ettiği tahvillerden fon kullanmış...
    kendi paranızı % 5 e verip neden % 7 den fon kullanılır anlayamadım... tabii düz mantık benimkisi. ama bu durumun açıklanabileceği bir yol varsa öğrenmek isterim...
    İtfa tarihleri farklı olabilir...piyasa şartlarına göre bu borçlanmalar ya da boştaki parayla tahvil alımı vs yapılıyor...en nihayetinde, şirket yönetimine güvenmiyorsan hisseye girmemen gerekir...iş grubu, şirket hisseleri arasında para aktarma manasına gelebilecek bu tür bir usulsüzlük yapmaz bence...sonuçta denetçiler ve genel kurullarda büyük hissedarlar var...hesabı sorulur..zaten iş grubu hükümetin sıkı denetimi altında, bu tür bir olay olsa kıyamet koparılır...fazla evham yapmamak Lazım bu gruplar hakkında ( Koç, Sabancı, Oyak, iş)

Sayfa 560/1230 İlkİlk ... 604605105505585595605615625706106601060 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •