Sayfa 567/1002 İlkİlk ... 67467517557565566567568569577617667 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 4,529 - 4,536 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1. 0.15 den biraz daha az kazandırmış yani hisse tarafı ekşi yazmış olarak yorumladım ben

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    2018 yılında sub un elindeki öst patlamıştı ve 1 günde %20 düşmüştü.
    öst fonlarında fona yüksek oranda satış gelmesi durumunda günlük %1-2 lik düşüşler görülebilir. Çünkü öst lerin 2. el piyasası sığ bir piyasadır ve fon vadesinden önce öst satmak durumunda kalırsa ciddi zararına satar.
    yakın yıllarda patlayan bimeks in tahvilleri ve aynes gıda öst lerini hatırlıyorum.
    bu öst leri nitelikli yatırımcı olarak alan bireysel yatırımcılar paralarını sıfırladılar.
    öst alanı yüksek risk ve yüksek getiri imkanı sunuyoru.
    2020'de gözaltı pazarı delice bir ralli yapınca gidip ordan hisse alan hsyf'ler de oldu ona bakarsan, aldıkları hisseler kottan atıldı akıbetlerini hatırlamıyorum bilen varsa yazsın, yada daha güncel örnek işbankasının bist100 dışı hisseler fonu var mesela ıdh, şimdi tcd gmr mps rpd dururken ben gidip bu fonu alırmıyım? bu fon piyasaya çıkıp da millet saldırınca investingde kafayımı yediniz siz demiştim: ) borçlanma araçları piyasasında da benzer durum söz konusu bence, misal aylık, yıllık ve 5 yıllık bazda şirket seçiminde hata yapmamış osd dururken gidip grafiği korku filmine benzeyen sub alırmıyım? dayanamayıp alan oluyor demekki o da onun sorunu, fren yerine gaza basan insanlar örneğini onun için verdim. siz de böyleyseniz ppz'den şaşmayın kesinlikle. o zaman haklısınız o anlamda size katılırım. gerçi öyleyseniz hisse işlerine de bulaşmayın derim.
    Son düzenleme : friendly_1980; 04-10-2021 saat: 22:27.

3. Nzh hep böyle gidecekse günlük 0.0566 dan yıllık bileşik faiz yüzde 22.9 a denk geliyor
    Vergi de 0 da mevduat üstü getiri için çok iyi

4.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Nzh hep böyle gidecekse günlük 0.0566 dan yıllık bileşik faiz yüzde 22.9 a denk geliyor
    Vergi de 0 da mevduat üstü getiri için çok iyi
    Batan olmazsa öyle.
    Umarım o tür bir sıkıntı doğmaz.
    Çünkü adını duymadığım şirketlerin bonoları var.Doğrudan bunların bonolarını al deseler hiçbirimiz cesaret edip alamayız.
    Fazla açılmadan girilmeli bence.
    Yüksek riski göze alırım diyenler dilediği kadar girebilir tabi.

Benim bu uyarılarım bu tür fonları ppf gibi düşünen yeni arkadaşları uyarmak için, böyle bir risk olduğunu bilsinler diye, yoksa herkes kendisine göre en doğrusunu bilir ve uygular.

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Batan olmazsa öyle.
    Umarım o tür bir sıkıntı doğmaz.
    Çünkü adını duymadığım şirketlerin bonoları var.Doğrudan bunların bonolarını al deseler hiçbirimiz cesaret edip alamayız.
    Fazla açılmadan girilmeli bence.
    Yüksek riski göze alırım diyenler dilediği kadar girebilir tabi.

Benim bu uyarılarım bu tür fonları ppf gibi düşünen yeni arkadaşları uyarmak için, böyle bir risk olduğunu bilsinler diye, yoksa herkes kendisine göre en doğrusunu bilir ve uygular.
    Peki parayı sadece NZH degilde OSD , OSL ,PPZ arasında dağılım yoapsak riski azaltirmiyiz?

6.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Peki parayı sadece NZH degilde OSD , OSL ,PPZ arasında dağılım yoapsak riski azaltirmiyiz?
    Biz birşey diyemeyiz, herkesin risk algısı farklı.
    Benim amacım bu işe yeni başlayanların ne olur ne olmaz diyip, bu riski görmeleri.
    Yoksa tüm portföyü de öst fonuna yatırmak isteyen yatırır, belki de hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

Ama ne kadar fona yayarsanız riski de o ölçüde dağıtmış olacağınız kesin.Sizin takdirinize kalmış bir şey.

7. Bana nzh alınabilir bir risk gibi geliyor hele yıllık faiz 23 olunca

Fon risk derecesi 4

8.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Biz birşey diyemeyiz, herkesin risk algısı farklı.
    Benim amacım bu işe yeni başlayanların ne olur ne olmaz diyip, bu riski görmeleri.
    Yoksa tüm portföyü de öst fonuna yatırmak isteyen yatırır, belki de hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

Ama ne kadar fona yayarsanız riski de o ölçüde dağıtmış olacağınız kesin.Sizin takdirinize kalmış bir şey.
    Evet yaptığım en büyük hatalardan biridir. Çok doğru bir kaç fona dağıtmalısın. Zira tek fona bağlandın mı ve oda düşerse yada yataya bağlarsa çok zorlanırsın

Sayfa 567/1002 İlkİlk ... 67467517557565566567568569577617667 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •