Sayfa 568/1000 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,537 - 4,544 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,923
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    çok güzel bir özet olmuş sn epicurist.

şimdiye kadar şahıs olarak beyanda bulunmamı gerektiren bir durumum olmadığından cahilce şunu sormak isterim..

oldu ya.. saydığınız maddelerin bir kısmına muhatap olacak (yerli yabancı hisse al-sat, temettü, eurobond gelirleri dahil) yatırımlara girdik..

bunların beyanını şahıs olarak kendimizin yapması zorlar mı, mali müşavir gerekir mi?

açıkçası çoğu hakkında kabaca bilgi sahibi olmakla beraber detayda çuvallayabilirim korkusu var. o yüzden kendi adıma m.m. daha mantıklı olur diye düşünüyorum ancak hisse, eurobond konuları da dahil tecrübeli güvenilir m.m. nereden bulunur, kaç para ister, beyandan beyana mı, aylık mı para alır.. hiç bilgim yok.

öyle bir mali müşavir bulursanız bende tanışmak isterim
    ben benimkini artık eğitemiyeceğimi anladığım ve sık maliye ye gönderemediğim için bu sene
    çok daha amatör ama laf dinleyen gidip vergi dairesinden bilgi alabilecek biri ile çalışmaya başladım

bu iş sallamaya gelmez
    çünkü ekranlarına düşüyor sizin geliriniz.
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    çok güzel bir özet olmuş sn epicurist.

şimdiye kadar şahıs olarak beyanda bulunmamı gerektiren bir durumum olmadığından cahilce şunu sormak isterim..

oldu ya.. saydığınız maddelerin bir kısmına muhatap olacak (yerli yabancı hisse al-sat, temettü, eurobond gelirleri dahil) yatırımlara girdik..

bunların beyanını şahıs olarak kendimizin yapması zorlar mı, mali müşavir gerekir mi?

açıkçası çoğu hakkında kabaca bilgi sahibi olmakla beraber detayda çuvallayabilirim korkusu var. o yüzden kendi adıma m.m. daha mantıklı olur diye düşünüyorum ancak hisse, eurobond konuları da dahil tecrübeli güvenilir m.m. nereden bulunur, kaç para ister, beyandan beyana mı, aylık mı para alır.. hiç bilgim yok.
    Estağfurullah,

Bizim aile olarak mali müşavirimiz var ama konuların çoğuna hakim değil, çünkü bunları talep eden müşteri az ya da hiç yok. Bundan sonra bu durum farklılaşabilir çünkü bu ürünlere yatırım yapan yatırımcı sayısı oldukça arttı.

GİB'in hazır beyan sisteminden beyan verilebilir diye düşünüyorum. Vergi rehberlerinden örneklere bakılmalı, Mehmet Bingöl'ün konuyla ilgili yazıları okunmalı. Temel kavramlar bilinmeli istisna nedir, beyan sınırı nedir gibi. Soru işareti kalırsa telefonla vergi dairesinden bilgi alınabilir. Ben eskiden kendim verirdim ufak tefek sorunlar çıkardı ancak hiç büyük problem olmadı.

Siz yazdınız diye tekrar söylüyorum, Borsa İstanbul'dan alınmış hisselerin alım-satım kazancı bu hesaba eklenmiyor. Eskiden çok vardı şimdi var mı bilmiyorum, Borsa İstanbul ile alakası olmayan anonim şirketler hisse bastırıp satabilirdi, burada kastedilen hisseler onlar. Bastırmadan satarsa vergisi farklı gibi ayrıntılarda var. Bu forumdaki arkadaşların %99'unun böyle hisseleri yoktur diye tahmin ediyorum ama listede olduğu için yazdım.
    Saygılar.

3. Merhaba arkadaşlar,

Bien arkadaşlar zaten mevzuyu özetlemişler ama bir katkı da benden gelsin:
    İş bankasının vergi konusunda hazırladığı kılavuz da belki fayda sağlayabilir. Bir göz atmayı herkese tavsiye ederim.

https://www.isbank.com.tr/vergi-kilavuzu
    Yatırım tavsiyesi değildir! Yanılma ihtimalim her zaman vardır!

4. teşekkürler sn kentuf, sn epicurist..

tahmin ettiğim gibi, dertli anlaşılan işin bu kısmı. bir yerden sonra iş başa düşecek belli. mantıklısı sizin de yaptığınız gibi nazı olmayan bir m.m. bulup, eksik olduğu konularda yol gösterip, dersini çalıştırmak anlaşılan.

bir de ücretlendirme nasıl oluyor soruma cevap verebilirseniz sevineceğim. google da biraz baktım ama net bilgiye ulaşamadım. benim gibi sürekli muhasebesi olmayan biri için, senede bir kez, beyan zamanı m.m. hizmeti almak mümkün müdür? kabaca maliyeti ne civarlarda olur acaba?

5. merhaba bütün forumdaşlara iyi pazarlar...AY60 ve BG58 eurobond biriktirmekteyim...prensip gereği 100 nominal değer üzerinde almamaya çalışıyorum...lakin bu günlerde fiyatlar uçuk 114 nominal kirli fiyat gibi oysa ki ben 97 - 98 lerden almıştım,amacım kendime pasif bir gelir yaratmak ve satmak gibi bir niyetim yok...sorum şu yerli eurobond fonları ciddi eksi yazarken...eurobondun kendisi nasıl ve neden primleniyor...eurobond fonu düştüğünde eurobond da düşmeliydi diye düşünüyorum...bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yorum rica ediyorum

EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by stingray Yazıyı Oku
    merhaba bütün forumdaşlara iyi pazarlar...AY60 ve BG58 eurobond biriktirmekteyim...prensip gereği 100 nominal değer üzerinde almamaya çalışıyorum...lakin bu günlerde fiyatlar uçuk 114 nominal kirli fiyat gibi oysa ki ben 97 - 98 lerden almıştım,amacım kendime pasif bir gelir yaratmak ve satmak gibi bir niyetim yok...sorum şu yerli eurobond fonları ciddi eksi yazarken...eurobondun kendisi nasıl ve neden primleniyor...eurobond fonu düştüğünde eurobond da düşmeliydi diye düşünüyorum...bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yorum rica ediyorum
    Eurobond fonu tl cinsinden mi düşüyor dolar cinsinden mi ?
    Dolar cinsinden düşüyorsa sorun var. TL cinsinden düşüyorsa gayet normal zira dolar düşüyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Eurobond fonu tl cinsinden mi düşüyor dolar cinsinden mi ?
    Dolar cinsinden düşüyorsa sorun var. TL cinsinden düşüyorsa gayet normal zira dolar düşüyor.

tl cinsinden düşüyor...ancak dolar da yaklaşık bir aydır stabil 7,35-7,50 bandında hareket ediyor...bu düşüşün nedeni fonların içindeki diğer türevlerden olabilirmi ?

Alıntı Originally Posted by stingray Yazıyı Oku
    tl cinsinden düşüyor...ancak dolar da yaklaşık bir aydır stabil 7,35-7,50 bandında hareket ediyor...bu düşüşün nedeni fonların içindeki diğer türevlerden olabilirmi ?
    Buradan iki fonun dolara karşı getirisini inceleyebilirsiniz. Ben aylık baktım. Dolara göre iyi performans göstermişler.

Yanlışsam forumdaşlar düzeltsinler
    Eurobond faizi yaklaşık olarak aynı vadedeki amerikan tahvil faizi + ülke risk pirimi ile fiyatlanıyor. Bizim tahvillerin değerlenmesi için bu iki parametreden birinin düşmesi gerekiyor.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=YOA

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IPV

O egeli ben değilim

Sayfa 568/1000 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz