Sayfa 568/988 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon
Arama sonucu : 7903 madde; 4,537 - 4,544 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1. Yatrımcı duygusaldıra örnek çok.
    Ağustos 10 civarıydı sanırım buraya yazdığım bi paylaşımım oldu. Otokar marttaki çöküşten sonra 175 e çıkıp 135 e düştüğü zamanlarda yazmıştım. Ortada daha kulp yokken kulbun dibinde 133 leri dip yaparsa çanak kulp yapmaya hazırlık yaptığını sonrasında sırasıyla kulp yukarı çanak katlama görülerek farklı fiyatlara gidebileceğini belirtmiştim. Bunları yazmamın sebebi ben dedim oldu bildim ettim demek değil kesinlikle. Henüz asıl çıkışını yapmamış büyük ölçekli bazı şirketlerin forum sayfalarında olumsuz karamsar duygusal paylaşımlar olduğu için yazıyorum. Yatrımcının en kararsız olduğu seviye enfazla psikolojisiyle oynandığı dönem çanağı tamamlanan bi hissede kulbun dibidir. Çanak tamamlandığında görülen o zirvede satmadığına pişmanlık duyacağı şekilde düşüş ve sonrasında yatayda oyalanır hisse zaten sabırsız yatırımcıyı eniyi döktükleri yerdir. Zaten buralarda zararına satmayıp dökülmeyen yukardan almış olan yatrımcı hisse maliyetine gelince verir bu hareketlerden sonra. İşte o kulbun dibinde asıl alım yapılması gereken yerde foruma girip bakarsanız teknikten anlamayan bilanço okumayı bilmeyen sırf fiyatı yükseliyor diye çanağı tamamlama seviyelerdeyken alan ve düşüş sonucunda pişman olan yatrmcının duygusal yorumlarıyla karşılaşırsınız. Yazdıklarımı yatrm tavsiyesi olarak almayın zaten otokar için yazmadığım farklı bi şirkette gördüğüm bir fincan kulp durumundan bahsettim. Herhangi bir hissede hisse fiyatı yukarı giderken coşkuyla yapılan paylaşımlara aynı şekilde düşerken yapılan olumsuz yorumlara çok kanmayın. Not olarak bilançoları tabiki önemsiyoruz fakat bu yılki yükselişin asıl hikayesi bilançolar değil ucuz bol para döneminin başlamış olmasıydı. Yükselişin asıl hikayesi bilançolar olsaydı hisselerin fk değerleri normal değerlerine daha yakın olurdu bu günlerde. Ama bakıyoruz ki ortalama olarak 10-15 fk da fiyatlanan çoğu hisse 30-35 fk da fiyatlanır olmuş güzel gelen bilançoya rağmen. Selametle kalın

2.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Otokar ın son düşüşünde canı yanan arkadaşlar var muhakkak ki fakat teknik olarak güzel oluşumlar var. Biraz zamana ihtiyacı var.
    https://twitter.com/BorsaDipAvcisi/s...857018370?s=19
    Twitterda bi arkadaş böyle bişey çizmiş.
    Bunun dışında pandemii öncesi 172 pandemi de 100 ve tekrar 175 yaparak büyük bi çanak yaptı. Son çıkışın yarısını aldı 133 e düşerek. 133 ü dip yapabilirse 175 e tekrar gidip fincan kulp yapmış olur ve farklı fiyatlamalar görebilir. Sonrasında önce küçük çanak yukarı katlanır haber akışına göre de büyük çanağı yukarı katlayabilir diye düşünüyorum. Vade belirtmek çok doğru olmasa da otokar asıl çıkışlarını genelde ekimden sonraki 4 ayda yapar. Yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak almayın. Borsada her fiyat mümkün
    Burda kulbun dibinde yazmıştım bu yorumu 26 ağustosta kulbun dibinde. Burdan başlayıp ne kadar duygusal paylaşımlar yapmışız geriye doğru okuyabilirsiniz. Bugün pekçok yatrmcı keşke o günlere dönüp daha çok alsaymışın diye düşünüyordur

3.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    2013-14 lü yıllar sanırım elimizde fiziki altın var biraz 2010-2012 yıllarında aldığımız. Ev almayı düşünüyoruz çıkmıyor bir türlü. Bizim aldığımız fiyatların altında fiyatı. 2009 da bi arkadaşın düğününde hediye için 167 liradan çeyrek almıştım. O fiyatın bile altında aradan 5 yıl geçmiş. Altın bize 5 kuruş getiri sağlamamış. Zaten bu sürecin sonunda da borsa da hisse almaya başlamıştım. O gün altında yaşadığım hislerle bugün borsada yaşanan çok farklı değil. Pekçok şirket döviz bazlı dibinde. Örneğin bankalar örneğin tüpraş. Tofaş 2016 da 23 lira bugün 21.5 lira. Otokar 2017 şubat zirvenin altında. Dolar bazlı ise yarı fiyatın altında gördüğü zirvenin. Pekçok kişi yabancının hergün satış yaptığını söylüyor ve karamsar. Bu işleyiş bir şekilde tersine dönecek ne zaman bilmiyoruz. İşte o zaman en çok kazanan uzun vade yatırımcısı olacak ve çoğu kısa vade alsat yapan kişi yüzde 25 kazanıp sattığı hissenin çok farklı fiyatlara gittiğini söyleyip üzülecek. Otokarda da beklentim çok farklı değil. Bahsettiğim günler ne zaman gelir bilmiyorum. Dünyada ucuz bu kadar çok fazla para varken çok ta uzakta görünmüyor bana. Döviz bazlı zirveyi hesaplayıp benim hayallerime kapılmayın. Ve yazdıklarımı baz alarak alış satış yapmayın. Yazdıklarım kişisel avuntularım olup yatırım tavsiyesi değildir.
    O günlerde döviz bazlı zirve bile hayal gibiydi. Döviz bazlı zirveyi yukarı taşıdık. Çok değil 25 ağustosta yazmışım bugün 7 ay geçmiş. Borsada kimi zaman 3-4 ay bile çok büyük hareketlere gebe olabiliyor. İi geceler

4. https://www.youtube.com/watch?v=jhhtLVtktdI
    Sektörünün Yıldızı Hisseler, Şubat
    37.881 görüntüleme•19 Şub 2021

5.  Alıntı Originally Posted by kartopu Yazıyı Oku
    https://www.youtube.com/watch?v=jhhtLVtktdI
    Sektörünün Yıldızı Hisseler, Şubat
    37.881 görüntüleme•19 Şub 2021
    günaydınlar, videoyu izledim, burada mekanik bir inceleme söz konusu geleceğe yönelik bir yatırım referans alınmamış , basit dd ve fk üzeri de filtreleme yapılmış, oysa otokara 2 yıl yetecek ihalesi mevcut , 120 mil. dolar + 20 mil. dolarlık kesinleşen işleri mevcut , izmir belediyesi işi var , anakara belediyesi ihalesi vardı... ? en nihayetinde iveco ile kurulacak 20 mil. euroluk ortaklık var , hisse fk olarak 15 civarında olabilir ancak geleceğe yönelik beklentileri düşündüğünüzde fk tek başına ölçü alınmamalı, otokar da 15 an jants ta 40 , froto için daha ucuz diyor oysa otokarin 279 mil tl döviz fazlası varken dostta bu rakam negatif ve yüklü borç var... ilave olarak bedelsiz hisseler grubuna dahil olan otokar yabancıların takoz koyması sonucu gevşiyor %20 olan payları 13 civarına düşmüş insaAllah tez zamanda biterde kurtulur otokar ve bizler ...
    hayırlısı olsun bakalım

6. Otokar son büyük yükseliş 200 liralardan başlamış görünüyor. 200 liradan başlayan yükseliş 460 liraya kadar devam etti. 460-200=260 liralık yükselişin yüzde 50 düzeltme seviyesi 130 lira. Zaten 460 dan 130 lira düşerek 330 liraları gördü ve döndü. 330 dan başlayan yükselişse 430 liraya kadar devam etti. Burdaki 430-330=100 liralık çıkışın yüzde 50 düzeltmesi 50 lira. 430-50=380 lira. Yani bize bi süre destek olan ve güncel fiyattayız. Yükseliş devam edecekse buralardan yukarı gitmeli artık. 380 bu açıdan önemli görünüyor. Güniçi kaç gördüğü önemli değil kapanış rakamı 380 üstü olmalı yola devam demek için. Yazdıklarım yatrm tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Otokar son büyük yükseliş 200 liralardan başlamış görünüyor. 200 liradan başlayan yükseliş 460 liraya kadar devam etti. 460-200=260 liralık yükselişin yüzde 50 düzeltme seviyesi 130 lira. Zaten 460 dan 130 lira düşerek 330 liraları gördü ve döndü. 330 dan başlayan yükselişse 430 liraya kadar devam etti. Burdaki 430-330=100 liralık çıkışın yüzde 50 düzeltmesi 50 lira. 430-50=380 lira. Yani bize bi süre destek olan ve güncel fiyattayız. Yükseliş devam edecekse buralardan yukarı gitmeli artık. 380 bu açıdan önemli görünüyor. Güniçi kaç gördüğü önemli değil kapanış rakamı 380 üstü olmalı yola devam demek için. Yazdıklarım yatrm tavsiyesi değildir.
    teşekkürler çok güzel, matematiksel teknik analiz budur işte. 14 tl temettü var. 3,5 mil. ciro bu yil için, 2022 5,5 milyar ciro öngörüleri var... otokar sıradan firma değil, arge harcamaları en yüksek firmalardan ,

Sayfa 568/988 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •