Sayfa 570/785 İlkİlk ... 70470520560568569570571572580620670 ... SonSon
Arama sonucu : 6279 madde; 4,553 - 4,560 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    inşaatta yeni işlerde sadece güvenli emniyet marjı olan işlere talip olacaklarını beyan etmişlerdi. yani ciro değil; "kar odaklı" işleri alacakların belirtmişlerdi. Bu beyan samimi ise; yeni gelecek inşaat işlerinde artık artık son 3 yılda olduğu gibi major gider ve zarar karşılıkları, hesapsız kasaplık masrafları vb olmamalı. makul olan budur. bekleyen iş rakamı zaten oldukça küçülmüş durumda ve yazılmış 300-400 mo usd zarar karşılığı var.

dolayısıyla; inşaat işinden gelecek olumsuz sürprizlerin önemli ölçüde izole edildiğini "tahmin" ediyorum..

ola ki inşaat işi alırlarsa bu alınna işin de yüksek marjlı, sözleşme koşulları ile olabildiği ölçüde mücbir sebep kaynaklı zararları dahi
    karşılayan işler olmasını bekliyorum.. şirketin beyanlarının bende oluşturduğu beklenti budur..

bununla beraber; güçlü finansalları ve "sürpriz çıkarmayan inşaat işini" bir kaç çeyrek daha (ve özellikle 2022 yıl kapanışında da) görmeliyiz ki yatırımcıda güven seviyesi artsın...
    Yorumunuz doğru da

Şirket CEO ‘ sunun “artık kar odaklı işlere bakacağız” yorumu ne kadar doğru bilemiyorum

Ciro yapmak uğruna zarar etmeyi göze almak gibi bir strateji olabilir mi ?

2.  Alıntı Originally Posted by balikci2 Yazıyı Oku
    Yorumunuz doğru da

Şirket CEO ‘ sunun “artık kar odaklı işlere bakacağız†yorumu ne kadar doğru bilemiyorum

Yani diyorlar ki eskiden belki vardı ama, artık inşaat işini bizde bilen adam kalmadı yani teklif verecek hesaplamaları yapamıyoruz yapsak da yalan yanlış oluyor, velev ki doğru yapıldı bu seferde akçeli işler nedeniyle zarar ediliyor. Ama kar marjı çok olursa %40-50 onu da bulursak tabi alırız, aldığımızda da tüm olumsuzluklara rağmen hem keyifle kahvemizi içeriz hem de eskisi gibi (bir şekilde düşmüş yada düşürülmüş ) %4-5 kar marjları ve holdinge katkısı minimize edilmiş bir inşaat ile idare ederiz. Yani Toros size inşaat bize çalışmaya devam eder diyorlar.

3.  Alıntı Originally Posted by balikci2 Yazıyı Oku
    Yorumunuz doğru da

Şirket CEO â€ËÅ“ sunun “artık kar odaklı işlere bakacağız†yorumu ne kadar doğru bilemiyorum

menkul kıymet piyasasında nasıl ki "stop loss" (zarar kes) varsa, ticaret ve işde de öyledi.. kar edemiyorsan; tasfiye et(sanırım 5-6 ay evvel de bunu yazmıştım).. ciro uğruna iş yapılmaz (velev ki o ciro gelcek zamanda paraya ve kara tahvil edilen bir ciro olmasın.. inşaat işinde öyle bir konu yok.. yani; pazara yeni penetre ettim; 6 ay zarar olsun sonra kara geçer vb yok)..

buna göre; inşaat işinde hiç iş almasa da olur.. kalan iş (toros + yenilikçi işler + mankul varlıklar vb) bist fiyatlamasını zaten 2-3 katına götürmeye gücü olur (olması gerekeni belritiyorum.. tahmin değil).. yatırımcıyı korkutan konu inşaat işidir.. socardaki değerleme konusu ise tekrarı olması zor olan konudur..

yani; inşaat işi izole edildiği ölçüde gübre işimiz diğer bist firmalarına yakın fiyatla fiyatlanabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by balikci2 Yazıyı Oku
    Yorumunuz doğru da

Şirket CEO ‘ sunun “artık kar odaklı işlere bakacağız†yorumu ne kadar doğru bilemiyorum

Tam tersini anlamak helal

5. çıkarken de düşerken de......

Yeterki istesinler...

6. Butun yazilanlara katilmakla birlikte benim patronlara ve YK hic guvenim yok . Torosu yabanci bir ortaga ucuza peskes cekmelerinden korkuyorum.

7. Benim sirket yonetimi ve patronlari ile alakali goruslerim hisse fiyati hareketinden bagimsiz artsa da degismez . Benim icin hepsi hirsizdir. Kotu gunlerinde yatirimcisinin yaninda olmayan sembolik de olsa hisse geri alimi yapmayan santiyelerinde calan , mallarini ucuza peskes ceken firma agziyla kus tutsa benim gozumde hirsizdir . O alacaklar en az yuzde 60-70 oraninda alinirsa o zaman gorusum degisir

8. 100 ü hak eden bir şirket
    Tavan serileri başlayacak gibi

Sayfa 570/785 İlkİlk ... 70470520560568569570571572580620670 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •