Sayfa 588/637 İlkİlk ... 88488538578586587588589590598 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 4,697 - 4,704 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Herkesin derdi yatmak.
    Bu topigin acilmasi bile ondan degil mi?
    Yatarak calisan ureten gibi yasanir mi?
    Bunun bedelini kim odeyecek?
    Syg,
    Derdimiz yatmak değil. Sistemin çarklarından özgür olmak. Çalışanların ücret ve sosyal hakları düşerken çalışma süreleri uzuyor. Eğer gelir yaratabilirsek başkasının koyduğu kurallara göre değil kendi kurallarımıza göre yaşarız.
    İlave olarak bugün basit bir anket yapın işverene 60 yaşında personel çalıştırmak istermisiniz. İşçiyede 60 yaşında sizi çalıştırırlar mı diye sorun. Cevap evetse ben bu ülkeye dair birşey bilmiyorum

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

2. 9 ay oldu, kendi isteğimle kurumsal bir firmadan ayrılalı...hafta içi 6-7 arası, hafta sonu 8-9 arası kalkmaya devam ediyorum...yeri geliyor gece 11-12 lere kadar çalıştığım oluyor...çalışma saatlerim belki azaldı, ama verimliliğim 2-3 katına çıktı...aileme, çevreme çok daha fazla zaman ayırıyor, bağ bahçe işleriyle daha fazla ilgileniyorum. yaptığım işten ve hayatımdan çok daha fazla zevk alıyorum..şükürler olsun çok daha mutluyum eskiye göre.

yani bu başlığın amacını erken emekli olup, daha çok yatmak olarak algılayan büyük yanlıştadır (umarım bu şekilde anlayan yoktur)...zaten erken emeklilik derken kurumsal bir firmadan emekli olmak, ya da kurumsal bir firmada kal- ya da - git kararını kendinin vermesi kastediliyor...zorunluluktan değil, öyle isityorsan kal..ama mutsuzsan, lanet ederek işe gidiyorsan, yeni bir başlangıç için hem maddi, hem manevi gücün olsun..cesaretin olsun...amaç bu.

eğer hayat boyu çok çalıştıysan, hakkınla kazandıysan, birilerine yalakalık yaparak yaşamadıysan...40 ından sonra da karakterinden, öz saygından taviz vermeden yaşayabilirsin...elinde pek çok alternatif olur..her ne yaparsan yap, büyük ihtimal başarılı olur ve mutlu bir şekilde yaşamaya devam edersin...son nefesine verene kadar azimle çalışmaya, üretmeye, verimliliğini arttırmaya çalışırsın.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yani uzun lafin kisasi babalara geldik mi?

Syg,
    hayır...kürkçü dükkanına geldik...hani şu tilkinin dönüp dolaşıp geldiği yer var ya hani.

öyle hep al, ne bulursan hisse portföyüne yatır, portföyü çeşitlendirmeye gerek yok, sadece zayıf kalan hisseyi yeni hisseyle değiştir..başka hç bir enstrümanla ilgilenme...hep borsa, sadece borsa...ölen bu ilkedir.

tabii ki, 100x tl ile 2008 kriizne yakalanmak ile, 1000x tl ile 2018 düşüşüne yakalnamk büneyde farklı etki yapıyor olabilir...üstelik henüz düşüşün yarısında olabiliriz...yani bir %20-30 düşüş daha oluşabilir.

bu nedenle, 10 katına gelmiş hissenin tıkandığını düşünüyorsan satmak mantıklı olabilir...dönem dönem portföydeki hisse oranının %50 nin altına indirmek uygun olabilir...portföyde döviz-altın gibi defansif ürünler de tutmak güzel sonuçlar verebilir.

şahsen bu son dönemlerde gerek siyasilerin tavırları, aksiyonları..gerekse borsamızın performansı beni hiç şaşırtmadı, hayal kırıklığı yaşamadım...ihtimal dahilinde olan şeyler..sürpriz yok.

4. İsviçre'de kakao yetişmiyor ...

Çikolataları dünya çapında!!!

İsviçre saatleri neden meşhur?

''14, ve 15. yüzyıllarda İsviçre kuyumculukta çok önemli bir yerdedir. Bölgede yaşayan, tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemeyen köylüler, pırlanta ve altın ticaretiyle uğraşmaktadırlar. Ancak Rönesans hareketinin başlamasıyla cahil olan köylülere kuyumculuğun ve özellikle pırlanta ticaretinin suç olduğu ve bunun ticaretini yapanların cezalandırılacağı söylenir.Tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemeyen bu bir kısım köylü nüfus, geçimlerini nasıl sağlayacaklarını düşünürken, içlerinden çıkan 24 yaşındaki Jean Marc Vacheron evinin bahçesindeki ahırı bir atölyeye dönüştürerek saat üretmeye başlar.''
    https://www.radikalsaat.com/isvicred...nasil-basladi/
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5. eğer yeni yeni yatırım yapmaya başladıysan...yani portöydeki tutar senin için çok büyük bir rakam değilse...farklı enstrümanları düşünmene gerek olmayabilir...sürekli al ve biriktir aşamasında devam edebilirsin.

ama erken emeklilik dönemine yaklaştıysan ve portföyün mesela bir yıllık maaşını geçti ise...yavaş yavaş portföyü çeşitlendirmek senin için kritik bir öneme gelmiş demektir...hele hele aktif maaaşlı çalışma hayatın bitmiş ve temettü geliri ile yaşamaya başladıysan...portföy çeşitliliği, malın mülkün tamamının hisse portföyünde OLMAMASI krtiik önemdedir..aksi büyük hata olur.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    daha çok yazılabilir bu konuda...ama şimdilik bu kadar yeterli sanırım...eğitim durumu ne olursa olsun, eğer bir görüşü savunmak isterseniz (ekonomi politikalarında mutlak doğrular olmadığı için) her zaman bir argüman bulabilirsiniz..etki etmeyi arzuladığınız kesimin değil ekonomi, hemen hiç bir konuda bir görüşü analiz edebilme kabiliyeti olamadığı için (ortalama vatandaşın durumu belli), işin içine biraz da dış güç, iç düşmanlar vs sosu eklerseniz...her görüşü kabul ettirebilirsiniz.

bir de kraldan çok kralcı olan dalkavuklar var...onların görevi de ne olursa olsun kralın görüşlerini savunmaktır...kralın yanlış yöne gittiğini görseler bile, dalkavukluk gereği desteklemeye devam ederler...ve şöyle derler, "kral yanlış yapıyor gözüküyor, ama belki de bir bildiği vardır, yanlış yapmasında bile bir hikmet olabilir"..meşhur bir dalkavuğun dediği gibi, "ben kralın dalkavuğuyum, patlıcanın değil".
    Sizin çevreniz, düşük oksijenli alanlarda çalışmaktan analiz kabiliyeti kısıtlanmış kişilerden oluşuyor olabilir. Çevrenize bakarak bütün adına çıkarımda bulunmayın. İdeolojik farklılıklar gözetilmeksizin, bu coğrafyada yaşayan insanların büyük kısmı; analitik yetenekleri son derece gelişmiş, sağ ve sol lobunu doğuştan aktif kullanabilen kişilerdir.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ikide birde af, yapilanma, vergi barisi, imar barisi v.s cikartmayacaksin.
    Insanlarin adalet duygularini, adalete olan guvenlerini sarsmayacaksin.
    Yasalara, kurallara uyanlari enayi yerine koymayacaksin.
    Uymayanlari odullendirmeyeceksin.
    Sinav yapiyorsan gostermelik olmayacak.
    Sorulari caldirmayacaksin.
    Daha cocuk yasdan bireylerin adalet duygularini yok etmeyeceksin.
    Bunlari yaparsan ne olur?
    Simdi oldugu gibi ulkenin iyi egitimli, rekabet edebilen, siki calisan ureten cocugu, genci toplu halde ceker gider.
    Geri kalanlar da biribirinden calarak hayatta kalmaya calisir.
    Syg,
    ozetin ozeti olmuss, nokta...

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Sizi bu karlar yanıltmasın, bu karların çoğu hormonlu bir büyümenin sonucu..bistteki birçok şirketin karlılığı önemli ölçüde azalacaktır..Düşük faiz yüksek kur sarmalının doğal bir sonucu olarak bunu göreceğiz.Türkiye 480 milyar dolar dış borcu olan bir ülke....mutlaka ama mutlaka şirketlerimniz etkilenecek....sadece ve sadece döviz fazlası olan ve stratejik şirketler kendini daha sağlama almış olacak..Fakat buna rağmen bir fırtına koparsa onlar dahi ciddi oranda sarsılır....amacım siyaset yapmak değil..ilerde olabilecekler konusunda öngörüde bulunmak...zira ufukta sagflasyon gözüküyor...yani yüksek enflasyonda durgunluk..resesyon...Enflasyon maliyet enflasyonu olğu zaman kaçınılmaz bir sondur bu durum..Zaten dövizin durumu sonucu CDS lerin hali de ortada.....Bilançolarra mutlaka yansıyacak...Bistte yükselen hisseerde olacaktır..ama malesef çok fazla olmayacak...2001 de devlet borçluydu şimdi ise özel sektör ve hane halkı borçlu...ister istemez talep kısılması ve durgunlukla karşı kaşıya olacağız..
    Sorum basitt
    Ez cümle hisse senedi piyasalarında alım için çok daha uygun zaman ne zaman? 3ay sonra mı 1yıl mı 2, 5 yıl mı?

400küsür şirket var borsa da kılı kırk yararak seçiyoruz zaten , bir senaryo çizelim 100tanesi battı tahtayı kapattı diyelim 1-2de giden banka olsun, devlette memur maaşlarında kesintiye ve bir khk işe 100bin mevduat garantisini 10bine düşürsün....

Benim yatırım yaptığım şirkette malının %75ini avrupaya satıyor olsun gelir euro, hammadde gider euro, işcilik TL borcumda euro bir alman bankasına olsun

Eğer kağıt üstteki yazdığım olumsuzluklardan dolayı yarı fiyatına 4te bir fiyatına düşerse ben gönül rahatlığıyla paçal yaparım.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Sayfa 588/637 İlkİlk ... 88488538578586587588589590598 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •