Sayfa 588/1230 İlkİlk ... 884885385785865875885895905986386881088 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,697 - 4,704 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Benim icin de bir tuketim araci..
    Ne kadar az tuketirsen o kadar iyi..
    Fiyatlar biraz toparlansin ev konusunda da "downsizing" yapacagim...

Syg,
    kesinlikle. tüketimi ne kadar azaltırsak nakit akışımız esneklik kazanır.
    1+1 için bu ay: gas 130 , su 60 elektrk 90 geldi ...
    ev ne kadar büyürse bu sabit giderler artar.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    şimdi risk olmasa da , kaçınılmaz bir son gibi duruyor. bizim dolarlarda kuzu gibi bankada duruyor, birkaç ay idare edecek kadar da banka kasasında. kaotik ortam planım; bir miktar kaybı göze alarak , dolardan sağlam hisselere geçmek, o zamana kadar dolarda devam.
    kaotik ortam için yada uzun vadeli yatırım için altın almak istedim. kaotik ortamda bankada gram altın bende güven uyandırmadı. fiziki altın tümden rahatsız edici. sanki en iyisi altın fon gibi.
    Bence de en sağlamı altın fonu...hatta bes altın fonu..4 yıldır yatıyor fonda...devlet emeklilik fonlarına nasıl salça olacak...ülkenin tümden batması lazım...ama dth larda bazı düzenlemeler yapabilir işler çığrından çıkarsa...ama dediğim gibi o zamana kadar çok sinyal gelir.

İşler o kadar kötüye giderse dolarları sat hisseye göm de güzel bir alternatif olabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    [/B]

Katılmıyorum size sayın cauti.
    2000 de doğrandı dediğiniz ky temel verileri sağlam hisselerin hangisinde olursa olsun durabilmiş olsaydı batık değil zengin olmuştu.
    temelsiz hisseye zaten yatırım yapılmaz bunu en iyi bilenlerdensiniz. ky artık o yıllardaki gibi bilinçsiz değil, yeni nesilde piyasayla ilgilenmiyor, piyasa da pahalı değil.
    albrk'ye gelince filizler görüldüğünde geç kalınmış olma ihtimali göz ardı edilemez.

saygılar.
    Sorun şu...ky çoğu zaman çoşkuda girer, işler sarpa sarınca çıkar...yani tepeden alır dipten satar...yoksa çok kötü hisse seçmedikçe sürekli hissede kalan birinin uzun vadede batması mümkün değil.

Geleceği parlak diye 6 ayda 10 a katlamış hisseyi almak demek, sonuç yine hüsranla bitecek demektir.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sorun şu...ky çoğu zaman çoşkuda girer, işler sarpa sarınca çıkar...yani tepeden alır dipten satar...yoksa çok kötü hisse seçmedikçe sürekli hissede kalan birinin uzun vadede batması mümkün değil.

Geleceği parlak diye 6 ayda 10 a katlamış hisseyi almak demek, sonuç yine hüsranla bitecek demektir.
    haklısınız tabi.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bence de en sağlamı altın fonu...hatta bes altın fonu..4 yıldır yatıyor fonda...devlet emeklilik fonlarına nasıl salça olacak...ülkenin tümden batması lazım...ama dth larda bazı düzenlemeler yapabilir işler çığrından çıkarsa...ama dediğim gibi o zamana kadar çok sinyal gelir.

İşler o kadar kötüye giderse dolarları sat hisseye göm de güzel bir alternatif olabilir.
    DTH lara (aslında dövize) düzenleme sürekli yapılıyor zaten bu da en sonuncusu

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonom...ukler-5554645/

BES Fonlarına da borsadan hisse alma zorunluluğu getirilmişti

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonom...nleme-4969877/

bunları bilmiyor olamazsınız bazen fazla iyimser olduğunuzu düşünüyorum.

diyelim ki x bir hükümetin acil paraya ihtiyacı oldu ve diğer senaryolar büyük oranda tükendi.

iki senaryo var emekli maaşlarını reel veya nominal olarak dramatik şekilde düşürmek ve BES fonlarını olması gereken faizin yarısına devlet tahvillerine itelemek.

benim bildiğim tüm türk politikacıları ikinci seçeneği seçer, ikinci liknte olan uygulamada bunun deneysel çalışması.

pratik çalışmaları nema vb. konularda defalarca yapıldı.

6.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    DTH lara (aslında dövize) düzenleme sürekli yapılıyor zaten bu da en sonuncusu

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonom...ukler-5554645/

BES Fonlarına da borsadan hisse alma zorunluluğu getirilmişti

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonom...nleme-4969877/

bunları bilmiyor olamazsınız bazen fazla iyimser olduğunuzu düşünüyorum.

diyelim ki x bir hükümetin acil paraya ihtiyacı oldu ve diğer senaryolar büyük oranda tükendi.

iki senaryo var emekli maaşlarını reel veya nominal olarak dramatik şekilde düşürmek ve BES fonlarını olması gereken faizin yarısına devlet tahvillerine itelemek.

benim bildiğim tüm türk politikacıları ikinci seçeneği seçer, ikinci liknte olan uygulamada bunun deneysel çalışması.

pratik çalışmaları nema vb. konularda defalarca yapıldı.
    Sevgili Thron,

Lafı eğip bükmeyeceğim...bu başlık Bilgi eksiklerini gidermek için var yeter ki bu kötümserlik, kronik bir hastalık türünde olmasın...ya da siyaset tabanlı önyargı ile hareket edilmesin.

Ben de siyasi görüşümden bağımsız...bir ekonomist olarak doğruya doğru eğriye eğri demeye çalışıyorum.

Gelelim bes fonlarına...hisse alna zorunluluğu altın fonunda yok..adı üstünde altın fonu...gram altın getirisini bire bir yansıtmak zorunda...örnek altın fonları olarak vakıf emeklilik VGA ve allianz emeklilik AMZ fonlarının açıklamalarına bakabilirsin...bu ikisini de 5 Yıl almış satmış birisi olarak, performanslarını bizzat biliyorum.

Devlet kendi katkısının yönetimini kendı yapıyor ve orada değişik düzenlemeler yapabilir.. ben bu fonlarda %10 hisse kararını da yanlış bulmuyorum..art niyetli olsa, piyasa faizi %10 iken %5 faizli bonoları kakalayabilir mesela...ileride çok zorda kalınca bu tür şeyler de olabilir...zaten devlet katkısı reel olarak çok eksi yazmadın yeter..bundan çok beklentim yok şahsen..önemli olan benim yönettiğim kendı yatırdığım paranın performansı

Gelelim hükümetlerin zorda kalınca vatandaşı yolmasına..para pul işlerinde kimseye güvenmem, hükümetlere asla..aktif risk yönetimi ve çeşitlendirme yaparak varlıklarımı yeterince koruduğumu düşünüyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili Thron,

Lafı eğip bükmeyeceğim...bu başlık Bilgi eksiklerini gidermek için var yeter ki bu kötümserlik, kronik bir hastalık türünde olmasın...ya da siyaset tabanlı önyargı ile hareket edilmesin.

Ben de siyasi görüşümden bağımsız...bir ekonomist olarak doğruya doğru eğriye eğri demeye çalışıyorum.

Gelelim bes fonlarına...hisse alna zorunluluğu altın fonunda yok..adı üstünde altın fonu...gram altın getirisini bire bir yansıtmak zorunda...örnek altın fonları olarak vakıf emeklilik VGA ve allianz emeklilik AMZ fonlarının açıklamalarına bakabilirsin...bu ikisini de 5 Yıl almış satmış birisi olarak, performanslarını bizzat biliyorum.

Devlet kendi katkısının yönetimini kendı yapıyor ve orada değişik düzenlemeler yapabilir.. ben bu fonlarda %10 hisse kararını da yanlış bulmuyorum..art niyetli olsa, piyasa faizi %10 iken %5 faizli bonoları kakalayabilir mesela...ileride çok zorda kalınca bu tür şeyler de olabilir...zaten devlet katkısı reel olarak çok eksi yazmadın yeter..bundan çok beklentim yok şahsen..önemli olan benim yönettiğim kendı yatırdığım paranın performansı

Gelelim hükümetlerin zorda kalınca vatandaşı yolmasına..para pul işlerinde kimseye güvenmem, hükümetlere asla..aktif risk yönetimi ve çeşitlendirme yaparak varlıklarımı yeterince koruduğumu düşünüyorum.
    sn. cautionary
    aslinda farkli seyler soylemiyoruz
    -yatirimlarda mutlaka sepet yapin
    -para konularinda hukumete guvenmeyin

siz bes degisikligi sadece devlet katkisinda oldu diye daha iyimsersiniz

bense bugun devlet katkisi yarin niye normal fon olmasin

veya

bunu engelleyecek birsey var mi

veya

gecmiste kotu ornek var tekrari olabilir diyorum.

yoksa ben de fon icerik ve getirisini gayet iyi biliyorum daha oncede defalarca yazdim bir turlu hisse alma isine motive olamadim portfoyumun ciddi kismi bes kapsaminda dolayisi konuya hakimim ve belki biraz hassasim.

onun disinda bir yanlisim varsa herkes duzeltebilir memnun olurum

tym arkadaslara onerim mutlaka az da olsa fiziki altin alin

8. BES KONUSU: Biz de 2 adet BES vardı. Birini kesintisiz alma hakkına kavuştuğumuz an aldık ve nakte döndük. Hayırlısı ile 2. si de 4 sene sonra olacak. Son dönem performanstan memnun değildim. Devlet katkısı (-) getiri de idi. Lakin düşük enflasyon ve mevduat döneminde ise %25 getiri çok ciddi bir getiri. İyi olduğu dönemde %25 Devlet Katkısı + %15-20 Fon getiri ile yıllık %40-45'leri yakalamanız mümkün oluyor. Bu da çok iyi bi getiri.

ALTIN: 160-170 TL'lerden beri alıyorum. İster %10, ister %50 olsun, portfoyunuzde kesin olması gereken bir enstruman. Ben Gram Altın alıyorum.

BORSA: Bu sene ilk çeyrekta borsanın yüksek kazanç sağlayacağını düşünüyorum. Ama uçacak kaçacak hisselere dikkat, endeks düşmeye başladığında çok insan kötü yakalanacak. (İnşallah onlardan biri olmam)

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 588/1230 İlkİlk ... 884885385785865875885895905986386881088 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •