Sayfa 596/1000 İlkİlk ... 96496546586594595596597598606646696 ... SonSon
Arama sonucu : 7998 madde; 4,761 - 4,768 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Konu zaten mevzuattaki -varsa- boşluk. Yoksa iş olsun diye CİMER'e gidilmez değil mi ? Çok muhtemelen kanun koyucu ve denetçi kurumların bu uygulamalardan haberi yok. Bakalım ne diyecekler müracaatımıza. Neticeyi buraya yazacağım.
    T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 07.09.2019 tarihinde yapmış olduğunuz başvurunuz 03.10.2019 tarihinde SERMAYE PİYASASI KURULU BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

İlgi:09.09.2019 Tarihli Başvurunuz

İlgi’de kayıtlı e-postanızda özetle, Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nda (TEFAS) işlem gören fonların fiyat bilgilerinin kapanış gününün ertesi günü kamunun bilgisine sunulduğu, ancak fon kurucusu şirketlerin fon alış ve satışıyla ilgili platformlarında kurucusu olunan fonların fiyat bilgilerine aynı gün ulaşılabildiği, fon katılma paylarını kurucular aracılığıyla temin eden yatırımcıların fon fiyat bilgisine aynı gün sahip olduğu ve söz konusu durumun katılma paylarını TEFAS aracılığıyla temin eden yatırımcılar için eşitsizlik yarattığı ifade edilerek, TEFAS'ta işlem gören fonların fon fiyatlarının açıklanmasına ilişkin mevzuatta düzenleme yapılması talep edilmektedir.

Kurulumuzun III-52.1 sayılı Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nin 14. maddesinin dördüncü ve beşinci fıkralarında;

“(4) Fonların birim pay değerinin günlük olarak hesaplanması ve ilan edilmesi esastır. Bilgilendirme dokümanlarında hüküm bulunmak kaydı ile aynı gün içinde iki fiyat açıklanabilir. Kurul katılma payı fiyatının günlük olarak hesaplanmasına ve açıklanmasına bu Tebliğde belirtilen haller dışında da istisna getirebilir.

(5) Para piyasası fonları ile kısa vadeli borçlanma araçları fonları dışındaki fonlarda, katılma payı alım satım emirleri, emrin verilmesini takip eden ilk hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden yerine getirilir. Para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonlarında ise, alım satım emirleri en son ilan edilen birim pay fiyatı üzerinden gerçekleştirilir.”

hükümleri yer almaktadır.

Bu kapsamda, Oyak Portföy İkinci Değişken Fon izahnamesinde de belirtildiği üzere, yatırımcıların BIST Borçlanma Araçları Piyasasının açık olduğu günlerde saat 13.00’a kadar verdikleri alım ve satım talimatları talimatın verilmesinin takip eden ilk hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden 13.00’dan sonra verilen talimatlar ise ilk hesaplamadan sonra verilmiş olarak kabul edilir ve izleyen hesaplamada bulunan pay fiyatı üzerinden yerine getirilir. Bununla birlikte, TEFAS’ta gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin usul ve esaslar İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin (Takasbank) internet sitesinde (https://www.takasbank.com.tr/tr) yer alan Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu Uygulama Esasları (Uygulama Esasları) ile belirlenmiştir. Uygulama Esasları’nın “İşlem Saatleri” başlıklı 11. maddesinin birinci fıkrasında talimat kabul saatleri (ilgi’de kayıtlı e-postanızda belirtilen fon türünün değişken fon olduğu dikkate alınarak) ileri valörlü işlemler için tam günlerde 09:00-17:45, yarım günlerde 09:00-12:30 olarak düzenlenmiş olup, söz konusu saatler dışında TEFAS üyeleri tarafından zaten TEFAS’a katılma payı alım satım talimatı iletilememektedir. Anılan Uygulama Esaslarının 13. maddesi uyarınca her işlem gününde işlemler için geçerli olacak fiyatın kurucular tarafından saat 09:30’a kadar Takasbank’ın sistemine tanımlanması gerekmektedir. Söz konusu fiyat aynı gün valörlü işlemlerde işlem fiyatı, ileri valörlü işlemlerde ise bloke edilecek miktarı hesaplamak için kullanılmaktadır.

Bu çerçevede, fon birim pay fiyatının kurucunun internet sitesinde açıklandığı saat ile TEFAS sistemine tanımlandığı saat arasında zaman farkı olmakla birlikte anılan zaman diliminde verilen alım satım talimatları aynı fiyat üzerinden ve aynı tarihte gerçekleştirilmektedir.

Bilgi edinilmesi rica olunur.
    Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.
    Koyu yazılı olan yerde ortada bir eşitsizlik olduğu net bir şekilde kabul edilmiş vaziyette. Kamu Denetçiliği Kurumu'na gideceğim. Sonucunu yazarım dostlarım. Olmazsa İdare Mahkemesi. Bu açıklamadan sonra ben bu davayı % 100 kazanırım.

2. Reklam gibi olacak ama bireysel emeklilik fonları ile ilgilenenler için önemli olabilir. Ayrıca yatırım stratejisi de açıklanmış...

Fiba Emeklilik’in kurucu, Osmanlı Portföy’ün yönetici olduğu “Fiba Emeklilik Osmanlı Portföy Değişken Emeklilik Fonu (FIR)” nun 2019 3.Çeyrek getirisi

% 10,93 olmuştur.

Aynı dönemde tüm emeklilik fonlarının ortalama getirisini gösteren Rasyonet Bileşik Emeklilik Endeksi’nin getirisi ise %5,53’tür.

Fiba Emeklilik Osmanlı Portföy Değişken Emeklilik Fonu (FIR), 2019 yılbaşından bu yana %28,84 getiri ile tüm emeklilik fonlarının ortalama getirisinden daha iyi bir performans göstermiştir. Aynı dönemde tüm emeklilik fonlarının ortalama getirisi %19,02 dir.

Son dönemde, emeklilik fonlarının varlık dağılımına paralel oranda eurobond ve hazine bonolarına yatırım yapmamıza rağmen, bu enstrümanlarda uzun vadeyi tercih etmemiz sebebiyle faiz düşüşünden fonumuz relatif olarak daha çok nemalanmıştır.

Ayrıca düşen enflasyon ortamında enflasyona endeksli bonolara yatırım yapmama stratejimiz ve fon portföyündeki hisse senetlerindeki başarılı seçimlerimiz ile BIST endeks üzeri performansımız tüm emeklilik fonlarının ortalamasına göre daha iyi getiri sağlamamızın arkasındaki sebeplerdir.

3. Birşey soracam şimdi bu jale yüzde 80 hisse oranı ile gün içerisinde al sat yapıyor mu, ya da gün içerisinde hisse değiştiriyor mu? Sadece pair trade oranında mı yapıyor?

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. 4 Ekimden itibaren BIST Pay Piyasasinda gun ortasi ara bolumu kaldirilarak 10:00-18:00 saatleri arasinda kesintisiz islem yontemi uygulanacaktir.Saygilarimizla B002 ne demektir bu

RMX1851 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Param yok kafam rahat

5.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Koyu yazılı olan yerde ortada bir eşitsizlik olduğu net bir şekilde kabul edilmiş vaziyette. Kamu Denetçiliği Kurumu'na gideceğim. Sonucunu yazarım dostlarım. Olmazsa İdare Mahkemesi. Bu açıklamadan sonra ben bu davayı % 100 kazanırım.
    Bu yazıya dayanarak, kurucunun internet sitesinde herkese ilan edilmesi talep edilebilir.

6.  Alıntı Originally Posted by mogola Yazıyı Oku
    4 Ekimden itibaren BIST Pay Piyasasinda gun ortasi ara bolumu kaldirilarak 10:00-18:00 saatleri arasinda kesintisiz islem yontemi uygulanacaktir.Saygilarimizla B002 ne demektir bu

RMX1851 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Öğle yemeği yok demek ara artık sürekli işlem 10 - 18 arası

7.  Alıntı Originally Posted by Mel1005 Yazıyı Oku
    Birşey soracam şimdi bu jale yüzde 80 hisse oranı ile gün içerisinde al sat yapıyor mu, ya da gün içerisinde hisse değiştiriyor mu? Sadece pair trade oranında mı yapıyor?

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Onu bilemiyoruz mutlaka al sat değişim yapıyorlardır anladığımız belirli portföy oluşturup duruma göre ağırlığını artırıp azaltıyolar gerekince de değiştirip yeni oyuncuya forma veriyorlar tüm fonlar gibi...

Duruma göre iyi al sat yapıyorsunuz karı gördünüz mü fonlara

8.  Alıntı Originally Posted by Semadirekppf Yazıyı Oku
    Osmanlı menkul kıymetler. Pazartesi satış emri verdiğim t+2 fon tutarı ile Çarşamba 13 öncesi emir verdim.
    Osmanlı'da, pazartesi sabah satış emri verdiğiniz T+2 fondan gelecek tutara karşılık, salı sabahı T+1 fon alış emri verilebilir mi ?

@admustafa hocam, böyle oldu mu ?

Osmanlı'da hesabım var aslında, ama senet satışından gelen parayla otomatik repo vs yapamayız dedikleri için çok az bir bakiye ile devam ediyorum.

Sayfa 596/1000 İlkİlk ... 96496546586594595596597598606646696 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •