Sayfa 60/469 İlkİlk ... 1050585960616270110160 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 473 - 480 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Kendi seçtiğiniz fonlar kazandırsada sistem sonunda alacağınız devlet katkılarının değerlendirildiği fon eksi yazıyor. Bu eksi nereden gidiyor. Siz doğru fonları seçtiyseniz o fonların getirisinden. Yok kötü fon seçtiyseniz sizin birikiminizden gitmiş gibi oluyor. Yani işin sonunda sitemden emekli olacağınız gün devlet katkılarından gelen %25 i kimse göremeyecek. Bes gesaplarınızı biraz kurcalarsanız görür sünüz.

Diğer konu doğru fonları seçebilmeniz için doğru fon paketine ait sözleşmenizin olmadı gerek.

Örnek. 3 adet ayrı sözleşmem var ve 2 sinde dış borçlanma fonları varken diğerinde yok.

8 ay önce tüm bes hesaplarımda altın ve bu dış borçlanmalara dönmüştüm. 1 ay önce konrol ettiğimde toplam birikimim aylık yatana göre 8 ay daha faxla yatmış kadar bir anda artı. Kazan doğurdu. İnşallah kazan ölmez.

Fonlarımın getirisi iyi iken. Devlet katkılarının getirisi toplamda 1 aylık yatan paramı geçmişti.

Bu bes i yönetmek borsada yatırım yapmaktan daha kolay görünsede siz kazandırmaya çalışırken devamlı kaybeden bir taraf var ve siz kazandırmak için size sunulan paketteki sınırlı fon ile yılda sınırlı sayıda değişiklik yapabiliyorsunuz.

Şu da bir gerçek. K kartınıza sizi üzmeyecek bir meblağ ile oluşturulmuş bir bes unutmayı başarabilir ve kafayı fazla takmayıp altın vs gibi getirisi götürüsü az buçuk stabil fonları seçilir ise ve devlet katkısını almayı ümit etmeden para biriktirmiş olursunuz. Günü geldiğinde yada ihtiyacınız olduğunda örneğin bir ev almak gibi peşinat yada üzerini tamamlamak gibi kulanarak mutlu olabilirsiz.

SM-C9000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Gelecek gece alınan yol gibidir. Yol aldıkça aydınlanır. (T2)
    Buradaki paylaşımlarım yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kendime faydam yok.

2. Devlet katkılarının getirisi toplamda 1 aylık yatan paramı geçmişti. Burası yanlış oldu götürüsü 1 aylık yatırdığımdan fazla demek istemiştim

Buradaki paylaşımlarım yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kendime faydam yok.

3. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Devlet katkısı eksiye gitmiyor veya devlet katkısı senin kendi ana paranı yatırdığın fonu eksiye götürmüyor değerli arkadaşım.

Sen 100 TL yatırınca Devlet sana 25 TL veriyor. Devletin kendi verdiği katkıyı yönlendirdiği fonda bu 25 TL 20TL’ye düşünce, o 5 TL senin 100TL ana parandan gitmiyor.

Devletin verdiği 25 TL 20 TL’ye düşmüş oluyor sadece. Devlet sana 25 yerine 20 vermiş gibi oluyor. Yine 20TL daha önce senin olmayan paran var yani.

Yapmayın Allah’ınızı severseniz yahu.
    Birde bu son 3-4 ayda oluşan olağanüstü ekonomik oluşumu baz alıp Devlet katkısı ekside hep demekte günahtır ya.

Faizlerin düşük olduğu, doların stabil olduğu borsanın kazandırdığı onlarca yıl tam tersi idi. 3-4 ayı baz alıp örnekleme yapmak doğru sonucu vermez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Sisteme otomatik katılım davranışsal iktisat kullanılarak alınmış bir karardır, buna "nudge" - "dürtme" denir. 3 yıl zorunlu bulunma kararı da finansal okuryazarlığı olmayan insanımızın uzun vadede getiriyi görebilmesi amacıyla alınmıştır.

Dolayısıyla ikisi de olumludur fakat özellikle sonuncusu negatif tepkiye neden oldu, daha iyi açıklanabilirdi.

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Devlet katkısı eksiye gitmiyor veya devlet katkısı senin kendi ana paranı yatırdığın fonu eksiye götürmüyor değerli arkadaşım.

Sen 100 TL yatırınca Devlet sana 25 TL veriyor. Devletin kendi verdiği katkıyı yönlendirdiği fonda bu 25 TL 20TL’ye düşünce, o 5 TL senin 100TL ana parandan gitmiyor.

Devletin verdiği 25 TL 20 TL’ye düşmüş oluyor sadece. Devlet sana 25 yerine 20 vermiş gibi oluyor. Yine 20TL daha önce senin olmayan paran var yani.

Yapmayın Allah’ınızı severseniz yahu.
    Birde bu son 3-4 ayda oluşan olağanüstü ekonomik oluşumu baz alıp Devlet katkısı ekside hep demekte günahtır ya.

Faizlerin düşük olduğu, doların stabil olduğu borsanın kazandırdığı onlarca yıl tam tersi idi. 3-4 ayı baz alıp örnekleme yapmak doğru sonucu vermez.

Devlet katkısınıda ben istediğim fonda değerlendirebiliyim. Zarar edersem kendime kızarım.

O zaman bana sen 100 yatır 25 de benden demesin. Toplamda 125 im olmuyorsa benim paramdan gitmiş olur. Ben öyle kabul ederim. Bana vadii 125 ise 125 görmem gerek.

Az öncede yazdığım gibi bu sistemi para biriktirmek olarak görürseniz sorun yok. Ama vadedileni ümit ettiniz mi sonuç hüsran. Sisteme girdipimde 52 yaşında emekli olurken şimdi 57 yaşında oluyorum. Buda benim için 4 yıl sonra yerine 7 yıl sonra oldu. Bu yedi yılda inşallah ben yaklaştık ça emeklilik benden uzaklaşmaz.

Oyunun ortasında kural değiştirmeye çok alıştılar sgk da da aynısını yaptılar bari burada 10 yıl konusuna karışmasalar dı. Çünkü planlarımı buna göre yapmış ve birikimi ve katkıyı alıp kullanmayı planladığım yere aktaracaktım.

Sonra sistemde eğer ciddi aylık katkınız yoksa emeklilik tarihi geldiğinde sunulan seçenekler zaten pek iç açıcı değil. Yakınımda emekli olanlardan biliyorun.

Ya onların belirlediği çok düşük bir meblağ 10 yıl yada sizin belirlediğiniz süreye göre ortalama bir maaş yada yine sizin belirlediğiz meblağa göre yettiği kadar ay.

Hayel kurduracak bir sistem değil. Para biriktiremeyenler için bir çözümden öte bir şey değil bana göre bes

6.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    100 liranın 50 liraya düşmesi %50 düşüş demektir..

50 liranın tekrar 100 liraya çıkması için %100 artış gerekir..

BES çiler bu noktalara dikkat etsinler..arada kaçırılan fırsatları yazmıyorum ama orada da ciddi kayıplar var elbet.. ayrıca emirlerin geç gider (t+1,t+2 gibi konular) fırsattan optimum faydalanamazsın mesela.. bu konularda önemli..

kimse size verilen kısıtlı fon değiştirme hakkını ve bu alım satım esnasında t+2, t+3 gibi, kavramlarla uğraşırsanız para kazanamayacağınızı söylemiyor. kazanırsın ama optimum olmayacaktır..

esas söylenen şey şu: devlet katkısı bir havuçtur.. hukumet açısından ideal olan bunun kuşa dönmesidir.. ki oraya doğru gidiyor..

iyi bir şey olsaydı 3 yıl zorunlu katılım gibi garabet şeyleri ortaya atmazlardı.. hukumeti ucuza fonlamak için icat edilmiş bir şey. ama nasılsa bunu herkes bir gun anlayacak..
    Merhaba
    “iyi bir şey olsaydı 3 yıl zorunlu katılım olmazdı” gibi bir ibareniz var. Size şöyle bir örnek vereyim. Sscb kurulurken çiftçilerin ellerindeki topraklar birleştirilerek kooperatif oluşturuluyor. Ortak bir şekilde ekilsin biçilsin bölüşülsün diye. Çok büyük isyan çıkıyor ve güç kullanarak bastırıyor. Bir devlet için çokta uzun olmayan bir süre sonra 2-3 kuşak sonra bu sefer Sscb yıkılınca kooperatif toprakları üyelerine dağıtılmaya başlıyor. Çiftçiler yine büyük bir isyan başlatıyor. Devlet yine zorla mülkiyet hakkını getirmiş oluyor. Yani kısaca insanoğlu değişimlere direnç gösterir. Zorunlu olması kötü olmasını gerektirmez konjonktür gereği de olabilir.

Ülke olarak tasarruf oranlarımız çok düşük. Kazanmadan harcamaya çok alıştık tüketim toplumu olduk. Devlet bu yüzden tasarrufları artırmak için getiriyor bunu. Yoksa devletin senin 3-5 kuruşuna ihtiyacı yok. Zaten vergi alıyor her türlü. Yetmezse kaşının üstünde gözün var vergisi çıkarır olur biter.

Ben Beste değilim. Kendimce tasarruf yapıp hisse/altın biriktiriyorum. Sayfalarca Bes iyi kötü diye yazanlar olmuş.
    Daha önce de söylenmiş ama Bes kime lazım?
    -Faiz enflasyon ilişkisini bilmeyen, enflasyonu fiyat artışı sanan enflasyon düşünce fiyat ucuzladı sanan, altın dolar arasında korelasyonu bilmeyen kısaca ekonomik okuryazarlığı olmayan kişilere
    -Maaşı aldığım gibi gidiyor, nereye harcadım bilemiyorum, ayın sonu gelmiyor diyen tasarruf/birikim yapamayan kişilere (maaş azlığını kastetmiyorum tasarruf yapmakta bir yetenektir)
    -Benim gibi satış sektöründe çalışıp iyi kazanan ama 45-50 yaşından sonra iş bulması çok zor olan veya geliri ciddi düşecek kişilere
    İşte bunlara lazım. Herhangi birisi bunların dışındaysa girmesin zaten.
    Ancak otomatik Bes ilk çıktığında kötü propaganda o kadar çok yapıldı ki yukarıda bahsettiğim gruba dahil olup buna rağmen Besten çıkan çok insan oldu. Hatta kimi firmalar çalışanına bile sormadan tüm çalışanlarını çıkardı sistemden. Yani devlet zorunlusun dedi şirket ben çıkarıyorum seni dedi. Bu şekilde bazılarının söz hakkı bile olmadı. Yeterli katılım olmayınca doğal olarak devlet önlem almak isteyebilir.
    Dediğim gibi Beste değilim ama zorunluluk gelirse mecburen katılacağız ve bu sefer iyi kötü tartışmasından ziyade nasıl daha çok kazanç elde ederiz olacak konunun odak noktası. Umarım ben katılana kadar forumun konusu bu yönde gelişir.

Bes beş para eder mi, etmez mi ?, yıllardır sıcak gündem,

hem de öyle bedava gündem bile değil resmen milletin alınteri parasıylan..

Mesele Bes bile değil aslında,

doğal olarak bu hadisede de özne olan iktidarımsı şey mesele..

Her ne kadar teknik açılımları ve boyutları olsa da..

Gerisi berisi lafı güzaf..

Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba
    “iyi bir şey olsaydı 3 yıl zorunlu katılım olmazdı†gibi bir ibareniz var. Size şöyle bir örnek vereyim. Sscb kurulurken çiftçilerin ellerindeki topraklar birleştirilerek kooperatif oluşturuluyor. Ortak bir şekilde ekilsin biçilsin bölüşülsün diye. Çok büyük isyan çıkıyor ve güç kullanarak bastırıyor. Bir devlet için çokta uzun olmayan bir süre sonra 2-3 kuşak sonra bu sefer Sscb yıkılınca kooperatif toprakları üyelerine dağıtılmaya başlıyor. Çiftçiler yine büyük bir isyan başlatıyor. Devlet yine zorla mülkiyet hakkını getirmiş oluyor. Yani kısaca insanoğlu değişimlere direnç gösterir. Zorunlu olması kötü olmasını gerektirmez konjonktür gereği de olabilir.

Ülke olarak tasarruf oranlarımız çok düşük. Kazanmadan harcamaya çok alıştık tüketim toplumu olduk. Devlet bu yüzden tasarrufları artırmak için getiriyor bunu. Yoksa devletin senin 3-5 kuruşuna ihtiyacı yok. Zaten vergi alıyor her türlü. Yetmezse kaşının üstünde gözün var vergisi çıkarır olur biter.

...
    ...
    ülkede tasarruf oranları düşük değil, halk fakir ve perişan.. birikim yapamıyor çunku geçinemiyor..halk fakirleşti..

bu konu yerine size tavsiyem toplanan yuksek vergilere rağmen neden akp ye para yetmediğini araştırmanız..

evet.. "3 yıl zorunlu" kararı kötü niyetli bir karardır.. tasarrufa akp başlasın.. halkın parası yok..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Sayfa 60/469 İlkİlk ... 1050585960616270110160 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •