Sayfa 601/1003 İlkİlk ... 101501551591599600601602603611651701 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,801 - 4,808 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Ktm %-0,177
    mac %-0,249
    opb %-0,319
    sua %+0,150
    nnf %+0,633
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

2.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Dolar Eurobond fonlarında abd tahvilleri, cds ve kur etkisini biliyoruz.

Birde benim gördüğüm, uzun vade eurobond taşıyan fonlara yüksek giriş çıkışlar yapılması, yani fon büyüklüğünün volatil olması bence eurobond fonlarının performansını olumsuz etkiliyor. Ortalama vadesi daha kısa olanlar daha istikrarlı sanki.

Ayrıca fona giren katılımcıların büyük kısmı, fonun içeriğindeki eurobondların ortalama vadesini beklemeden çıkarsa bu durumdada performans olumsuz etkileniyor gibi. Böyle bir durumda 2. El piyasasinda satış fiyatlamalarında zararına işlemler oluyor gibi. Vade sonuna kadar beklenmediği için kupon/itfa ödemelerinden de oluyor fon.

Çokta bildiğim bir konu değil, bu konular hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?
    Nacizane yanitlamak isterim sn tradestop.

Tahvil vadesi uzadıkça risk primi de daha etkili oluyor. Yani bir nevi betası. Bizim gibi yüksek riskli ve kredi notu düşük ülkeleri hazine ve şirketlerinde daha hissedilir oluyor.

Kupon gelirinden kayip olmaz. Çünkü "kirli fiyat" ile ikincil piyasada satılır. Yani son donem birikmis kupon faiz bakiyesi matematiksel olarak fiyatın içine yansıtılır.

Ama likidite sıkıntısı yüzünden ucuza satma gibi bir durum olabilir mi? Olabilir ama bunlarin çoğu bankalarin şirketleri olduğu için alıcı bulmakta sıkıntı yaşama durumu olacağını sanmıyorum. Likidite riskini bir sekilde yönetiyorlardir NŞA'da.

3. Teşekkür ederim bilgilendirmeler için sn hellistheothers ve sn matac.

4. Bu arada Kırmızı bankanın Değişken bir Eurobond fonu var türünün tek örneği basarili mi tartışılır

AGC

5. MKK e-yatırımcı verilerine göre:

EIB 0,074615 0,09%
    SUC 2,499089 -0,01%
    OPH 1,930859 0,07%
    AFO 0,097227 -1,14%
    FIB 0,036135 -1,19%
    RBH 2,722738 0,28%

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Uzun süre eurobond fonları taşıdım. Ancak sonunda vardığım sonuç şu. Stopaj vs. çıkınca eurobond fonları çok uzun vadede üç aşağı beş yukarı usdtry kadar getiriyorlar. Doların uzun vadede enflasyon kadar artacağı bilindiği için, yastığın altına dolar koyup beklemekten farkı yok. Bu yüzden benim için anlamsız hale geldi, reel getirisi olmayan fonlarda beklemek. Bu yüzden , dolar bazında uzun vadede getiri yapması muhtemel döviz değişken ve yabancı hisse fonları ile değiştirdim döviz bazlı fon sepetimi.

Öncelikle herkese merhaba. Uzun süredir bu başlığı takip ediyorum yaklaşık 1.5 ay önce fon yatırımına başladım. Burada paylaşılan bilgilerden bir çok kez faydalandım. Burada bilgi paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim.

Tefastaki ilk 6 eurobond fonunu inceledim. Uzun vadede (son 5 yıl) bakıldığında eurobond fonları dolara göre daha fazla kazandırmış gözüküyor.

eurobond-1.jpg
    Orjinal resim linki: https://share.getcloudapp.com/qGulmR8A

Grafiği yorumlarsak doların çok hızlı artış gösterdiği bi dönemde, 2018 dolar şoku, eurobond fonları doların arttığı kadar artamamış. Dolar düşerken de dolara kıyasla çok daha az değer kaybetmişler. Örneğin 1 ay önce alınan eurobond fonları dolara karşı %3-4 arası değer kazandı. Dolar yatay gittiğinde de değer kazanmaya devam ediyorlar.

2018 yılı hariç hepsi dolardan daha çok değer kazanmış. 2018 yılında performanslarının düşük olmasının nedeni dolar şoku ve doların çok fazla artmış olması. Eurobond fonların doların bu denli hızlı artışına ayak uydurmamamış.

Eurbond fonlarının da birer karakteristiği var. İçeriklerini detaylı incelemedim ama bunu içinde bulundurdukları eurbondların vadesinin belirlediğini düşünüyorum. DBH'ı örnek alırsak dolar yükselirken çok hızlı yükselmiyor fiyatı ama dolar düştüğünde de fiyatı çok düşmüyor.

Örnek olarak 8.5 zirvesinden günümüze kadar olan dönemi inceleyelim. Dolar ~%14 kadar değer kaybederken DBH yalnızca ~%2 kadar değer kaybetmiş, dolara karşı değer kazanmış.

eurobond-2.jpg
    Orjinal resim linki: https://share.getcloudapp.com/v1u4pY1X

Bir de 2018 başı ile 2018 dolar zirvesine kadar olan dönemi inceleyelim. Bu son 5 yıl içinde eurbond fonlarının en kötü performans gösterdiği aralık. Dolar zirvesi sonrası dolar düşüş trendine girdiğinde aradaki farkı yavaş yavaş kapatıyorlar.

eurobond-3.jpg
    Orjinal resim linki: https://share.getcloudapp.com/4guOBl5A

Son dönemdeki verileri incelediğinizde IPV ve TPE gibi eurobondların da DBH'ın tam tersi bi karakteristiğe sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Dolar artışına ve düşüşüne hızlı ayak uyduruyorlar.

Uzun vadeli özellikle pasif getirinin olduğu bir yatırım düşünüyorsanız CDS priminin yüksek olduğu dönemde eurobondun kendisini almak daha karlı olabilir.
    Son düzenleme : One-X; 15-01-2021 saat: 01:23. Sebep: Resim linkleri eklendi
    Yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by One-X Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhaba. Uzun süredir bu başlığı takip ediyorum yaklaşık 1.5 ay önce fon yatırımına başladım. Burada paylaşılan bilgilerden bir çok kez faydalandım. Burada bilgi paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim.

Tefastaki ilk 6 eurobond fonunu inceledim. Uzun vadede (son 5 yıl) bakıldığında eurobond fonları dolara göre daha fazla kazandırmış gözüküyor.

eurobond-1.jpg
    Orjinal resim linki: https://share.getcloudapp.com/qGulmR8A

Grafiği yorumlarsak doların çok hızlı artış gösterdiği bi dönemde, 2018 dolar şoku, eurobond fonları doların arttığı kadar artamamış. Dolar düşerken de dolara kıyasla çok daha az değer kaybetmişler. Örneğin 1 ay önce alınan eurobond fonları dolara karşı %3-4 arası değer kazandı. Dolar yatay gittiğinde de değer kazanmaya devam ediyorlar.

2018 yılı hariç hepsi dolardan daha çok değer kazanmış. 2018 yılında performanslarının düşük olmasının nedeni dolar şoku ve doların çok fazla artmış olması. Eurobond fonların doların bu denli hızlı artışına ayak uydurmamamış.

Eurbond fonlarının da birer karakteristiği var. İçeriklerini detaylı incelemedim ama bunu içinde bulundurdukları eurbondların vadesinin belirlediğini düşünüyorum. DBH'ı örnek alırsak dolar yükselirken çok hızlı yükselmiyor fiyatı ama dolar düştüğünde de fiyatı çok düşmüyor.

Örnek olarak 8.5 zirvesinden günümüze kadar olan dönemi inceleyelim. Dolar ~%14 kadar değer kaybederken DBH yalnızca ~%2 kadar değer kaybetmiş, dolara karşı değer kazanmış.

eurobond-2.jpg
    Orjinal resim linki: https://share.getcloudapp.com/v1u4pY1X

Bir de 2018 başı ile 2018 dolar zirvesine kadar olan dönemi inceleyelim. Bu son 5 yıl içinde eurbond fonlarının en kötü performans gösterdiği aralık. Dolar zirvesi sonrası dolar düşüş trendine girdiğinde aradaki farkı yavaş yavaş kapatıyorlar.

eurobond-3.jpg
    Orjinal resim linki: https://share.getcloudapp.com/4guOBl5A

Son dönemdeki verileri incelediğinizde IPV ve TPE gibi eurobondların da DBH'ın tam tersi bi karakteristiğe sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Dolar artışına ve düşüşüne hızlı ayak uyduruyorlar.

Uzun vadeli özellikle pasif getirinin olduğu bir yatırım düşünüyorsanız CDS priminin yüksek olduğu dönemde eurobondun kendisini almak daha karlı olabilir.
    Merhaba,

Geçmiş 5 yıl boyunca en iyi performans gösteren eurobond fonunun 5 yıl sonra en iyisi olacağını bilemeyeceğiz.
    Dolayısıyla bu fonların geçmiş 5 yıllık primlerinin ortalamasını almak makul bir öngörü için daha mantıklı olabilir.
    Bu değer 5 yıllıkta %175-180 civarında.. Bundan stopaj çıkıldığında %160 gibi bir net getiri var. Aynı dönemde usdtry artışı %150 civarında. Aradaki fark 5 yılda %10, yıllığa vuruldğunda %2 gibi anlamsız bir rakama dönüşüyor. ( 5 yıl önce 2016 başındaki cds 320, hemen hemen şu andaki 324 ile aynı ) Dolayısıyla, cds'ten arındırılmış bir getiri gibi düşünebiliriz.

Elbette eurobondlar yapısı gereği dolar bazlı faiz kazanmakta ve usdtry'yi geçmeli. Ancak bu fonların bir çoğu portföyün zaman zaman %10'una kadar likit enstrüman taşıdığı , yönetim ücretleri, ve muhtemelen başka giderleri yüzünden bunu pratik getiriye yansıtamıyor.

Bahsettiğiniz fonlardaki reaksiyon farklılığı, ellerinden ortalama bond vadesinden kaynaklanıyor. Elbette vadeleri uzadıkça beta ve volatiliteleri artıyor. Ancak bu eurobond fonların tümü elindeki bondları çoğunlukla hatta neredeyse her zaman itfaya kadar taşıdığı için, bu fonların hepsinin getirisi bir vadede medyana yakınsıyor.

Sadece bir kere dbh, ( o da kendi beyanlarına göre bir youtube kanalında ) aktif bir trade ile dolar pahalı iken eurobondları satıp ucuz fiyattan tekrar girmiş. Bu 5 yıllık sürede aktif takip etmeme rağmen bu tür başka bir aksiyona rastlamadım ben bu fonlarda.
    Aktivite eksikliğini eleştiri anlamında söylemiyorum, bu içerikte fonlarda bu durum oldukça zor. Hisse fonalr gibi bir aktivite beklemek anlamsız olabilir.

Aslen bu kategorideki fonların kısa periyotta getirileri arasındaki ayrışma artarken vade uzadıkça getirilerinin birbirine yakınsaması da bunu gösteriyor.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

8. hellistheothers teşekküler paylaşımınız için, size katılıyorum.

Yaptığınız hesaplamalar ile benim paylaştığım oranlar arasında farklar var. Benim elimdeki veriler 6 ocak 2016'ya kadar uzanmakta (Bazı fonların bu kadar uzun verisi yok). Bu veriler ışığında ortalama eurobond fonu getirisi %200, stopaj düşüldüğünde ise %180. Doların 6 ocak 2016 dan bu yana artışı ise %145 kadar. Aradaki farkın yıllık birleşik faiz karşılığı ise %6.2.

Güncelleme:
    Sizin de dediğiniz gibi en iyi getiri sağlayan fonları alıp bi oran çıkartmak ta sağlıklı bi öngörü olmuyor. Oranlar birbirine yakın olduğu için tüm eurobondları paylaşmadım. Şuan Tefas'ta bulunan 9 eurbond fonunun 2016 yılından bu yana olan başarıların ortalamasını aldığımızda artış %192, stopaj düşülmesi halide getiri %172 yapıyor. Bunun da dolara karşı yıllık birleşik faiz oranı ~%5 civarında.
    Son düzenleme : One-X; 15-01-2021 saat: 02:48.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 601/1003 İlkİlk ... 101501551591599600601602603611651701 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •