Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 609/1002 İlkİlk ... 109509559599607608609610611619659709 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,865 - 4,872 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yazınızı okuyunca "aşırı ev arzını yaşamasaydık ev fiyatları ve kiraları ne olurdu acaba" diye düşündüm bir an.

Bugün yeni evlere ödemek istemediğimiz rakamları şu eski evlere "seve seve" ödüyor olurduk muhtemelen.

Keske istanbul yeşiliyle gelistirilmiş ornek bir kent olsaydi da kiralar ucuk olsaydi.
    O zamanda alamazdik istanbuldan bir ev ama en azindan Istanbulumuz olurdu.
    Ne yaşanılasi bir kent derdik.
    Şimdi hem sacma sapan kümesler ulaşilmaz fiyatlarda, hem de istanbulun icine ettiler diyoruz.
    Bu konuda kesinlikle cok suclu bu iktidar. Cunku gozle gorülür Londra Paris orda dururken bu hale getirdiler bu sehri.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Artık ev fiyatları borsa altın gibi işlem görüyor favori olarak işaretlediğim ilanlar her gün yukarı yönlü güncelleniyor arayan telefon sayısı artınca fiyat da artıyor galiba 😀 beğendiğim bir dükkan vardı 800k istiyordu o da bugün 1100k yapmış
    Faize tekme tokat girişilince arz talep denge hepsi birbirine girmiş

3.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    Cihangir, Sormagir sokak burası. Bu sokağın bir altı bir zamanların travestileriyle ünlü sokağı Pürtelaş'tır. Artık oralarda travesti falan da kalmadı. Eski olduğuna bakmayın, çok sağlam binalardır, iyi güneş alır, bodrum katlarda rutubet yoktur, iyi ısınır,tavan yükseklikleri ekseri 3m'dir falan filan.
    Oralarda tonla mimar daire restore etmek için yer arar,durur. Restore edildiğinde şimdi yeni dediğiniz kümeslerden çok daha oturulacak evler olur.

Oralarda fiyatlar da kiralar da çok pahalıdır. Cihangir, Sormagir sokak diye aratın,fiyatları görünce şaşırırsınız.
    Cihangirde değil ama şişlide ailemin bir dairesi var. Yine böyle eski bir apartmanda.
    İlk aldığımızda tadilatı için birkaç gün oradaydım. Duvarında bir yer kırmam gerekti, balyozu murça vurdukça murçun ucundan kıvılcımlar çıkıyordu. Çimentosunu epey bol koymuşlar.

Sağlam olmasına sağlam da, sıfır evin tadını ve kokusunu aldıktan sonra artık eski evler içime sinmiyor.
    İki kuruş kira alacağız diye hayatım eski evlerin tadilatıyla geçti.
    Şimdi yeni evlerden kiracı çıkınca badanadaki göze batan lekelere fırçanın ucuyla azıcık boya değdiriyorum, yerdeki tozu çeri çöpü 5 dakikada süpürüp anahtarı emlakçıya veriyorum. Ne tadilat istiyor ne bişey.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Keske istanbul yeşiliyle gelistirilmiş ornek bir kent olsaydi da kiralar ucuk olsaydi.
    O zamanda alamazdik istanbuldan bir ev ama en azindan Istanbulumuz olurdu.
    Ne yaşanılasi bir kent derdik.
    Şimdi hem sacma sapan kümesler ulaşilmaz fiyatlarda, hem de istanbulun icine ettiler diyoruz.
    Bu konuda kesinlikle cok suclu bu iktidar. Cunku gozle gorülür Londra Paris orda dururken bu hale getirdiler bu sehri.
    Merkezde zaten asla olmaz da, merkezlerin dışında bile hiç bir zaman öyle rüya gibi evler göremeyeceğiz.
    Çünkü amerikan suburban evlerine hepimiz bayılsak da, işe koyulduk mu hep komünist blokları çıkıyor elimizden.
    Elimiz varmıyor ötekini yapmaya.

Bizimkiler güya "şato" yapmaya kalktı, onlar bile komünist bloklarına benzedi.
    Zihniyet bu, çıkan mal bu..
    Değişmez..

Bu konuda geçen ay şunları yazmıştım. İki post arka arkaya.
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...72#post4474372

Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Haberinizin olmaması normal, öyle bişey yok zaten...
    Yuh bu ayrintiyi bilmiyorsaniz konut yatirimi vs bakmayin bile bu konuya.

Bu bilgi en temel konut yatirimi bilgilerinden biridir.
    Yeni alinan bir ev icin 5 sene ev bedelinin %5ini her sene gider gosterebilirsiniz.

Konut kredisi faizlerini kredi bitene kadar gider gosterebilirsiniz.

Ayrica 50 yil boyunca %2 sini amortisman gosterebiliyorsunuz.

Pratikte belki 6-7 sene bile kira vergisi odemezsiniz, bi tek damga vergisi verirsiniz yillik 70-80 tl olmasi lazim.

6. Evet son 10 yilda doviz kuru cok artti, hemen hemen butun tl varliklar ki buna, gelirlemiz de dahil, dolar karsisinda eriyip gitti.

Fakat unutmayalim bu aralar reel efektif doviz kuru neredeyse tarihi diplerde 2001-2002 krizi seviyesinde.
    Her sey cok daha kotuye gidecek venezuela, misir arasi bir ulke olacagiz diye dusununler tl varliklardan kesinlikle uzak durmali. Hatta mumkunse ulkeden kacip doviz geliri elde edebilecegi refah seviyesi yuksek ulkere yerlesmeli.

Fakatt! burasi Turkiye yarin bi gun secimlerde iktidar degisikligi olur Babacan gibi piyasa dostu birisi cbaskani olur, dunyadaki bu doviz bollugu ile aninda isler tersine donebilir!

7. Siz uzmana benziyorsunuz .

Eski ev küçüktü onu kiraya verip .

Yeni evde otursakta farketmiyor o zaman değil mi .

Aynı istisna oluyor birde kredileri de düşüyormuşuz .

Vergi iadesi de çıkar mı acaba

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Siz uzmana benziyorsunuz .

Eski ev küçüktü onu kiraya verip .

Yeni evde otursakta farketmiyor o zaman değil mi .

Aynı istisna oluyor birde kredileri de düşüyormuşuz .

Vergi iadesi de çıkar mı acaba

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Bana soruyorsaniz;
    Vergi iadesi olmaz, fakat fazlalik varsa onumuzdeki senelere devderedilir.
    Yalniz odenen kiralar icin olusan fazlalik devredilmez.

Yatirim icin konut alacaklar bu vergi konularini iyi arastirip ogrenmeli.
    Vergiden kacinmak icin yasalari bilmek cok onemli.

Mesele eurobond yatirimi olan biri konut geliri elde ederse birden bire eurobond icin istisna sinirini gecip vergi odemek zorunda kalabilir.

Sayfa 609/1002 İlkİlk ... 109509559599607608609610611619659709 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •