Sayfa 62/1312 İlkİlk ... 12526061626364721121625621062 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 489 - 496 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

2001 krizi sonrası deprem istanbulu yeni vurmuş,dolar arttı ben istanbul çekmeköyden bir siteden iki artı bir ev aldım.Emlak dipteydi,çekmeköy diye bir semt yoktu yeni kuruluyordu.26 bine aldım 20 bin dolara tekabül ediyordu,gram altın 6 liraydı yani 4.5 kilo altına karşılık geliyordu.İstanbulda emlak patladı,çekmeköy coştukça coştu ,yani en şanslı emlak yaırımlarından birinin hikayesine sahip.Ev şimdi 520 falan eder 20 yılda o kadar alamamışımdır ya hadi 300 de kira almış olayım 820 bin olsun,dolara göre nerdeyse voli vurmuş gibiyim ama altına gelince heyhat 4.5 kilo altın işi bu yatırımı külliyen çöp yaptı gitti.Herneyse yıllarca ek gelir oldu şimdi hakkını yemeyeyim de bu işler karışık işte.

Ama yaşı genç arkadaşlar şu hesabı yapsın.Eve verdiği peşinatları ve her ay verdikleri taksitleri kadar gram altın aldıklarını farzederek bir yere yazsınlar.Kredi taksiti bitince kaç kilo altınları var ev kaç para kirayı da ekleyip baksınlar kardalar mı zarardalar mı.Benim iddiam en az beş yıl o hesapta dayak yerler.Neyse elbet yemesinler de dayak gereksiz bir kelime oldu alınan olmasın da o hesaplar sıkıntılı arkadaşlar ,zamanın ruhu var, bazen o taraf karlı olur bazen bu taraf.

3. Tabiki cok daha detaylı hesaplamak, kayıt tutmak ve karşılaştırma yapmak mümkün. Ev hesabında anormal fiyatlamaların görüldüğü kriz dönemleri referans aldığımızda uçuk rakamlar görmek olası. Güzel yanı ise kredi bittikten sonra deprem vs olmadıktan sonra sonsuza kadar nakit akışı sağlayabilcek olması yada kira derdinden bizi kurtarması.

Alıntı Originally Posted by Mcfadden Yazıyı Oku
    Tabiki cok daha detaylı hesaplamak, kayıt tutmak ve karşılaştırma yapmak mümkün. Ev hesabında anormal fiyatlamaların görüldüğü kriz dönemleri referans aldığımızda uçuk rakamlar görmek olası. Güzel yanı ise kredi bittikten sonra deprem vs olmadıktan sonra sonsuza kadar nakit akışı sağlayabilcek olması yada kira derdinden bizi kurtarması.
    Misal hemen hemen kesin olarak beklenen istanbul depremi tüm parametreleri alt üst eder.Aynı salgın gibi.O yüzden benim tavsiyem oturacağın evi alacaksın,veya evin yoksa bir ev mutlaka alacaksın kirada otursan bile cebinde bir anahtarın olacak,sana ait bir evin anahtarı ruhen şart.Yatırım işi için ev tamamen gereksiz,eve gelene kadar neler neler var,illa emlak alınacaksa dükkan al arsa al daha mantıklı.

5. Dükkanın da riskleri var.
    Ekonomik krizden çok çabuk etkilenir.
    Arsa da da kira geliri yok.
    Hepsinin avantajı dez avantajı farklı.
    Sizin ev aldığınız tarihlere yakın babam da ev almıştı.
    Çok karlı bir yatırım olmuştu.
    Çok göreceli bir sektör bu.
    Tıpkı aselsan hissesini son 1 yılda alan kişilere istatistik yapsak kimisi çok kazandım der kimisi kaybettim der gibi bir durum.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Misal hemen hemen kesin olarak beklenen istanbul depremi tüm parametreleri alt üst eder.Aynı salgın gibi.O yüzden benim tavsiyem oturacağın evi alacaksın,veya evin yoksa bir ev mutlaka alacaksın kirada otursan bile cebinde bir anahtarın olacak,sana ait bir evin anahtarı ruhen şart.Yatırım işi için ev tamamen gereksiz,eve gelene kadar neler neler var,illa emlak alınacaksa dükkan al arsa al daha mantıklı.

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Dükkanın da riskleri var.
    Ekonomik krizden çok çabuk etkilenir.
    Arsa da da kira geliri yok.
    Hepsinin avantajı dez avantajı farklı.
    Sizin ev aldığınız tarihlere yakın babam da ev almıştı.
    Çok karlı bir yatırım olmuştu.
    Çok göreceli bir sektör bu.
    Tıpkı aselsan hissesini son 1 yılda alan kişilere istatistik yapsak kimisi çok kazandım der kimisi kaybettim der gibi bir durum.
    Zaten illa emlak yatırımı yapılacaksa dedim.Görece benim aklıma göre dükkan ve arsa daha rantabl yatırımlar.Elbet her dükkan değil elbet her arsa değil,o işi bilen birileri rehberliğinde yatırım yapılabilir ,zamanında çok ev aldım sattım ,vardığım sonuç kira için yatırım olsun diye ev almam,uğraşamam cidden.

Ama bu ara emlak işine hepten soğuk bakıyorum o da başka,bir krize girdik giriyoruz emlak işi için çok erken.

8. Kredi ilizyonu sizin hesaptada var.
    Sadece yatırdığınız peşinatı 6 aenede %20 den değerlendirseniz. Peşinat 3 katına çıkıyor. Ödediğiniz kredi yerinede kira verebiliyorsunuz. Krediden kalan miktarı saymıyorum bile.
    Ama yatırım yapma alışkanlığı olmayan kişiler kredi ile ev alma konusunda haksız değil. Hiç yoktan iyidir.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 62/1312 İlkİlk ... 12526061626364721121625621062 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •