Sayfa 628/1230 İlkİlk ... 1285285786186266276286296306386787281128 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,017 - 5,024 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn Tradeshark,

"The biggest risks in life are not in the stock market. If you want real risk, get married. And if you want more risk, have children."
    Bu risklerin hepsini aldık çok şükür

2.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Biraz da eğitim...
    Twitterda @e507'nin paylaşımı:

"When the Market Drives You Crazy:
    Stock Market Returns and Fatal Car Accidents"
    http://ftp.iza.org/dp11720.pdf
    ABD'de 1990-2015 dönemi için yapılan araştırmada; borsanın 1 standart sapma ve üzerindeki düşüş günlerinde, ölümlü trafik kazaları %0.5 artıyormuş (diğer kazalara bakmamışlar).

Davranışsal Finans e-kitap
    https://www.cfainstitute.org/-/media...eneration.ashx
    1. İnsanlar rasyonel değil, normaldir.
    2. İnsanlar yatırım yaparken sadece risk-getiriye değil, sosyal statü ve sorumluluk da isterler.
    3. Birikim ve harcama kararları teorideki gibi değil, zayıf irade gibi engellere göre şekillenir.
    4. Piyasalar her zaman "değer eşittir fiyat" etkinliğinde değildir ama onu yenmek yine zordur.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn Tradeshark,

Çok güzel bir kitapmış. Paylaşım için teşekkürler.

Özellikle alttaki cümle hoşuma gitti

"The biggest risks in life are not in the stock market. If you want real risk, get married. And if you want more risk, have children."
     Alıntı Originally Posted by burak13 Yazıyı Oku
    Bu risklerin hepsini aldık çok şükür
    Umarım getirilerini de alırız
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3. Sayın Cautionary,

Kelebek için beklentiniz nedir? Genel değerlendirmenizi de alabilir miyiz?

Bir de önceki sayfalarda ani çıkışlarda satıp alttan yerine koyuyorum demiştiniz. Bu uzun dönem yatırım için kar reelizasyon yönteminiz midir? Ben uzun dönem portföyümde olumsuz bir durum olmadıkça hisselere hiç dokunmuyorum. Fakat portföy değerleniyor ama temettü dışında reel getiri yok😃Önerileriniz nedir?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
    Beyaz yakalar izlemelidir.

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Ben borsada bi çöküş beklemiyorum. Hala ucuza fiyatlanan Bist30 hisseleri ufak adımlarla gidecek, uçan kaçan beş para etmeyen bebek hisseleriniz yerle bir olacak. Size akıl veren üstatlarsa “ben bebek demiştim 10 sene bekleyin diyecek” peki 10 sene sonra ne olacak söyleyeyim mi aldığınız hisse değerine ulaşacak ama enflasyondan dolayı o paraya ancak simit alırsınız.

Yakin çevremde böyle çok insan var hisseyi 3 liradan almış suan 10 lira. “E sat o zaman ne güzel kazanmışsın” diyorum “yok kardeşim 25 olacak bunun yolu uzun” diyor şirket ne şirketi diye bakıyorum 50fk ile fiyatlanan lojistik şirketi. Napacak uzaya taşımacılığı mi buldu bu şirket ?

6.  Alıntı Originally Posted by kampey Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary,

Kelebek için beklentiniz nedir? Genel değerlendirmenizi de alabilir miyiz?

Bir de önceki sayfalarda ani çıkışlarda satıp alttan yerine koyuyorum demiştiniz. Bu uzun dönem yatırım için kar reelizasyon yönteminiz midir? Ben uzun dönem portföyümde olumsuz bir durum olmadıkça hisselere hiç dokunmuyorum. Fakat portföy değerleniyor ama temettü dışında reel getiri yok��Önerileriniz nedir?
    Bu soru daha önce de sorulmuştu..hangi arkadaştı hatırlamıyorum...beklentim x fiyat seviyesi değil...KDV indirimi, markalaşma adımları..özellikle yurtdışı mağaza açılışları vs...temel olarak ucuz buldum ve 1,16 dan almaya başladım...ortalamam da 1,5 larda filandır.

Neden hedefim yok...gelecek bilançolarda belki çok güzel sinyaller verecek...ya da üst üste iki kötü bilanço getirecek ve mecburen erken vedalaşacağım...yani benim için pozisyonu kapama kriterleri var...gerçekleşirse, fiyat bağımsız uygularım.

Agresif ve aşırı hareketlerde ek alım ya da satım yapıyorum dedim...ama al satçı olduğum sonucu çıkmasın...mesela cuma ve bugün kelebek de satış yaptım %20 kadar...sattığım seviyenin altında diye geri koymadım...çok düşerse belki, yoksa kalanlarla yola devam ederim...bunu ttrak ta da yaptım, cuma günü Ulusoy un da da yaptım...ama miktarları hep ölçülü oldu.

Bir de ben aşırı oynak ve deli hareketler yapan hisseleri sevmiyorum...bazen spek mokunu çıkarıyor...sırf bu yüzden klimasan ve bağfaş gibi hisselerimi erken elden çıkardım..bağfaş ı bir ayda %50 karla sattım, sonra kağıt %100 daha gitti.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
    Sayın Cautionary, ulusoy unun bilançolarını incelediğimde yabancı para pozisyonlarını koruma altına aldıklarını gördüm. Siz bu kısımda farklı bir durum gördünüz mü?

Bunun yanısıra faaliyet raporunda da yer alan net kar marjı %1 gibi çok küçük bir oran olarak gözüme çarptı. Bu olumsuz bir oran mıdır sizce? Açıkcası karar veremedim.

Yine son çeyrekte faaliyet raporundaki bilgilere binaen kuvvetle muhtemel iyi bir kar oluştu ve buna mukabil 12/2019 bilançosunda iyi bir kar gelecek. Buna rağmen Ulusoy Un da kısmi satış yapmanıza sebep olan durum karlılıkta azalma beklentiniz mi yada fiyatın hızlı yükselmesi midir? yada başka birşey mi

8.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary, ulusoy unun bilançolarını incelediğimde yabancı para pozisyonlarını koruma altına aldıklarını gördüm. Siz bu kısımda farklı bir durum gördünüz mü?

Bunun yanısıra faaliyet raporunda da yer alan net kar marjı %1 gibi çok küçük bir oran olarak gözüme çarptı. Bu olumsuz bir oran mıdır sizce? Açıkcası karar veremedim.

Yine son çeyrekte faaliyet raporundaki bilgilere binaen kuvvetle muhtemel iyi bir kar oluştu ve buna mukabil 12/2019 bilançosunda iyi bir kar gelecek. Buna rağmen Ulusoy Un da kısmi satış yapmanıza sebep olan durum karlılıkta azalma beklentiniz mi yada fiyatın hızlı yükselmesi midir? yada başka birşey mi
    Firma temelde Buğday ticareti yapıyordu...buğday alıp satıyordu...aradaki kur riskini de hedge ediyor...büyük rakamlarda al sat yapıldığı İçin kar marjı düşük,,,riski de çok az zaten.

Esas beklendiği yatırımı tamamlanan yeni un fabrikası ve lisanslı depolarının devreye alınması...yani nispeten riski az marjı düşük buğday ticareti yanında marjları olumlu etkileyecek işleri de büyütüyor...esas performans 2020 bilançolarında ortaya çıkacak.

Azar azar çıkması sorun olmuyor...ama %20 lik yükselişler, devre kesmeler filan..ben de ister istemez satışı tetikliyor..bir yılı geçti sanırım pozisyonu , %100 e yakın bir kar var ortalama maliyete göre...üstelik tarihi zirvesi 4,8 lerde...yani tarihi bir çanak tamamlanmış...%20 satışı her türlü haketmişti uluun.

Sayfa 628/1230 İlkİlk ... 1285285786186266276286296306386787281128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •