Sayfa 63/1023 İlkİlk ... 1353616263646573113163563 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 497 - 504 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    "Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yakın zamanda Türkiye ve dünya piyasalarında kriz yaşanacağını ve bu kriz gelmeden önce tedbir alınacağını söyledi. Türkiye’de borçların yönetilemediğinin altını çizen Şimşek en büyük sorunun enflasyon ve cari açık olduğunu belirtti"

Kriz gelmeden tedbir alacaklarmış...

Rahatladım.
    Ne zaman alınacakmış bu tedbirler ? Yumurta makata dayandığında mı ?

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Eskiden sepet yapmanında bir mantığı vardı..şimdi sepet yaptığın zaman para miktarı azaldığı için genelde faiz oranında düşüyor..mevduatta durulacaksa ya tam TL yada tam dövizde durmak bana göre daha mantıklı duruyor..ha eskidende benzer bir durum vardı ama en azından farklı olarak reel faiz alabiliyordun..borsa ayrı bir konu, ben pek kaşımıyorum..
    Sn. Cumartesi sağolsun yukarıdaki yazıya şöyle bir yorum geçmiş:

Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Döviz ve TL hesabı aynı bankadaysa sorun olmuyor.Mesela 100K TL ve 100K dövizin varsa, TL ni vadeli bağlarken 200K TL üzerinden oran alabiliyorsun. Sepetten memnunum,yükseleni realize edebiliyor veyabir tarafın ağırlığını arttırmak daha kolay oluyor,neticede stresi azaltıyor
    Aynı bankada yukarıdaki gibi %50-%50 vade yapacağınızda,.örneğin TL mevduat bağlama zamanı geldiğinde, MT merkezden onay alacağı zaman, hmmmm şu kadarda dövizi varmış deniyor , ama pek dövizin o kadar etkisi olmuyor zannediyorum(tamamının TL mevduat yapılmasına göre)..

Yanlış mı düşünüyorum..fikri olan?

Ocağın 23'ünde TL'deki paramın vadesi doluyordu..bir kaç sefer vade bitiminde niyetlenmiştim dolar almaya..nedense o gün kafaya koymuştum dolar almaya..çarşıya indim, meretinde yükseldikçe yükselesi geldi o gün..ve sabır yokya bende, 3,806'dan hemen hemen o günlerin en tepe noktasından almış oldum..malum ondan sonra sanırım 3,730'lara kadar düşmüştü dolar..bir iki gün daha beklesem, vade bozulsa ne olacak ki..doların tekrar aynı seviyelere gelmesi için bir aydan fazla zaman geçti..
    Arkadaşımda sizinle aynı ay içinde Doları 3.77 den maliyetlendi , 2 gün sabredip aynı fiyattan sattı ve sonraki 2 ay içinde iyikide sattım aylık 3.80 kuruş TL faiz kaybım olacaktı dedi. Taki Cuma gününe kadar, eğer satmayıp tutsaydı Dolar faiz getirisini de eklersek Tl faizden daha fazla getiri elde etmiş olacaktı. Kısacası Dolar iyi maliyetle alındığında belli bir sürede en az TL faizi kadar getiriyor , hem insan bu ülkede kendini daha güvende hissediyor hemde bazen kısa zamanda yaptığı atakla Tl den daha fazla kazanmanıza olanak sağlıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    bir anlama özürlü daha, bir kaç sayfa önceyi oku da biz neyi savunuyoruz onu anla önce..!!
    Okumamış olabilirim,dikkatimden kaçmış olabilir benim yazımı alintilamissin.Anlama özürlü demeden cevap yazamıyor musunuz?
    Bir ülkede yalakalığın getirisi, dürüstlüğün getirisinden fazla ise, o ülke batar. Montesquieu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Sn. Cumartesi sağolsun yukarıdaki yazıya şöyle bir yorum geçmiş:

Aynı bankada yukarıdaki gibi %50-%50 vade yapacağınızda,.örneğin TL mevduat bağlama zamanı geldiğinde, MT merkezden onay alacağı zaman, hmmmm şu kadarda dövizi varmış deniyor , ama pek dövizin o kadar etkisi olmuyor zannediyorum(tamamının TL mevduat yapılmasına göre)..

Yanlış mı düşünüyorum..fikri olan?
    Ben de cumartesi gibi düşünüyorum.

Zaten 3 lü hesap kullanıyorum çok uzun zamandır.

15 gün önce 500 k üzeri (TL döviz) TL 14,25 Dolar 3,5 oran almıştım.

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Arkadaşımda sizinle aynı ay içinde Doları 3.77 den maliyetlendi , 2 gün sabredip aynı fiyattan sattı ve sonraki 2 ay içinde iyikide sattım aylık 3.80 kuruş TL faiz kaybım olacaktı dedi. Taki Cuma gününe kadar, eğer satmayıp tutsaydı Dolar faiz getirisini de eklersek Tl faizden daha fazla getiri elde etmiş olacaktı. Kısacası Dolar iyi maliyetle alındığında belli bir sürede en az TL faizi kadar getiriyor , hem insan bu ülkede kendini daha güvende hissediyor hemde bazen kısa zamanda yaptığı atakla Tl den daha fazla kazanmanıza olanak sağlıyor.
    Daha önceleride yazdım bir kaç sefer, her zaman kazanç olacak diye bir şey yok..gidişatta bir sakatlık varsa bir kaç puan az getiriniz olsa ne olacak ki..bırakın her şeyi %10'un üzerinde enflasyon olan bir ülkede bekleyen için doların hiç artmamasıda mümkün değil zaten..en basit o günlerde (Ocak veya Şubat) şunu alıntılamıştım..

Şekil kırılgan beşlinin cari açık arakamları diye verilmiş;

Yukarıdaki şekil Aralıkta yayınlanmış..yani 2018 ile bir alakası yok..kaldıki ben yapılan bir takım revizyonlardan sonra büyüme ve cari açık rakamalarınada pek inanmıyorum..

Daha önceleride yazdım bir kaç sefer, her zaman kazanç olacak diye bir şey yok..gidişatta bir sakatlık varsa bir kaç puan az getiriniz olsa ne olacak ki..bırakın her şeyi %10'un üzerinde enflasyon olan bir ülkede bekleyen için doların hiç artmamasıda mümkün değil zaten..en basit o günlerde (Ocak veya Şubat) şunu alıntılamıştım..

Şekil kırılgan beşlinin cari açık arakamları diye verilmiş;

Şekil Aralıkta yayınlanmış..yani 2018 ile bir alakası yok..kaldıki ben yapılan bir takım revizyonlardan sonra büyüme ve cari açık rakamalarınada pek inanmıyorum..
    Bıraktık Tl yatırımı Döviz yatırımı kıyaslamasını bazı kafalar var diyorsun ki betonda 40 yıl kira çarpanlı yerler var diyorki bunda şaşılacak ne var beton en iyi hep en çok o kazandırır...

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Bıraktık Tl yatırımı Döviz yatırımı kıyaslamasını bazı kafalar var diyorsun ki betonda 40 yıl kira çarpanlı yerler var diyorki bunda şaşılacak ne var beton en iyi hep en çok o kazandırır...
    Walla herkesin kendi tercihi..ben millet betonda yesin diye tasarruf yapmadım paracıklarımı..

Gerekirse kuluçkaya yatarım..yinede yedirmem, boş beleşe..

Siyahla çevrilmiş alana bakarmısınız..

Sonra dolar alan hainmiş, zart zurt..külahıma anlatsınlar, o dinler..

Sayfa 63/1023 İlkİlk ... 1353616263646573113163563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •