Sayfa 64/201 İlkİlk ... 1454626364656674114164 ... SonSon
Arama sonucu : 1605 madde; 505 - 512 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1. Şu dönemde, paramızı korusak başarı olarak görüyorum. Eğer seçim olana kadar olan süreyi borsada geçireceksek tek derdimiz her türlü senaryodan en az etkilenecek hisselerde kalmaktır. Depremin alt üst ettiği dengeler düzelmedi. BES fonlarının desteği ve geri alımda vergi avantajının Bist'i ne kadar ayakta tutacağı tam belirgin değil. Geçen haftaki hareket var olan durum ile uyuşmayan hızlı bir düzeltme oldu. Bazı forumlarda dile getirilen 1-2 ay sonra 1999 depreminde olduğu gibi yükseliş olacağını öngörmek, fikrimce isabetli olmayabilir. Türkiye o dönem ki şartlarda değil. Yüksek bir dış borcu var. Sürekli artan bir dış açık problemi var. Yabancı yatırım oranlarının çok azaldığı bir dönemdeyiz. Bütçe açığının devasa boyutlara çıkma riski var. Para emisyonu artmaya devam edecek. Hiper enflasyon rakamlarda görülmese bile reel olarak yaşanacak. Dış borçlanma maliyetleri çok yüksek. Büyük ihtimalle serbest piyasa diye bir ortam kalmayacak.Var olan yönetim geniş kitleleri kucaklayarak, toplumsal bir heyecan ve sinerji yaratılabilecek özelliğini çoktan kaybetti. Halkın borçluluk düzeyi geçmişe göre çok yüksek.
    Velhasıl;Riskleri yüksek bir dönem yaşanıyor. Riski azaltabilecek şartlar ise, seçimlerin zamanında yapılması. Halkın güven duyacağı liyakatli ve sayısal gücü ile iktidar erki kurabilecek bir Meclisin ve yürütmenin seçilmesi.Halkın provakasyonlara karşı dingin ve irfanlı kalabilmesi. Gelen iktidarın kısa sürede tüm kurumlara liyakatli ve dürüst vatansever kadrolar atayarak kurumları dinamik hale getirmesi ve buna bağlı bir sinerji oluşturulabilirse riskler azaltılır.
    Tersi durumda Bist ile ilgili olumlu öngörüm yok. İsviçre'den 50 ton altın ithalatının olması, halkın parasını sistemden çekmeye başladığının bir göstergesi olabilir. Tahminen söylüyorum elbette. Koşullar böyle bir tahmini destekliyor. 20 yıldır tasarruflarını borsada tutan biri olarak ben bile ikircikli durumdayım. Bist şirketleri bizi enflasyondan ne kadar korur. Tam emin değilim.Benim takip ettiğim dönemde Bist'te yabancı oranının bu kadar düştüğü uzun bir dönem hatırlamıyorum. Şu an Bist belli grupların çiftliği konumunda. Adam istediği gibi at koşturtuyor. Onlarla hareket eden yancılarla beraber hacim oluşturuluyor. Bu durum bazı şirketlerin işine de geliyor.Serbest fiyat oluşumu falan yok. Bu durumda beklediğin hissenin istediği kadar bilançosu düzgün olsun. Mutlak kontrol altında anlamı yok. Ülkenin bir değişime,denetime,düzenlemeye ihtiyacı vardır. Koşullar hukuki ve şeffaf şartlar altında düzenlenmeli, tekelleşme engellenmelidir. Birileri bizleri burnumuzdan halka geçirip ipini elinde tutmayı çok istiyor. Bunu vatan,millet güzellemesiyle razı olmak, büyük hata olacaktır.

Alıntı Originally Posted by loruhlano Yazıyı Oku
    Holding hantal, her şeyleri hantal, aylardır hisseyi geri toplamaları bile , siz bile 246 yerine 46 TL den bahsediyorsunuz hala....bunu demek istiyorum >> hatalı fiyatlama var...kasıtlı olarak.. Aynısı KCHOL de de var ama o kadar değil, en azından Defter değerinin % 30 üzerinde işlem görüyor...Onda bile baskı var, bir çok hisseye kıyaslanınca...
    Ben farklı düşünüyorum sizden diğerleri gibi zirvesine göre ciddi düşüş yaşamadı Sahol ayrıca 30 civarlarına yada 25 civarlarına da düşüş yaşayabilirdi örnekleri var Odaş,Menderes,Ayen elektrik daha yazarım gerek yok.Beğenmiyorsan satıp gideceksin brisa vardı bende sattım gitti o da Sahol gibi büyük düşüş yaşamadı. Siz nasıl teknik analiz yapıyorsunuz ?

Tezol hissesi şelalenin kralını yaşamış aç bak son borsa düzeltmesinde.Daha yazarım

Alıntı Originally Posted by anadolulu alp Yazıyı Oku
    Ben farklı düşünüyorum sizden diğerleri gibi zirvesine göre ciddi düşüş yaşamadı Sahol ayrıca 30 civarlarına yada 25 civarlarına da düşüş yaşayabilirdi örnekleri var Odaş,Menderes,Ayen elektrik daha yazarım gerek yok.Beğenmiyorsan satıp gideceksin brisa vardı bende sattım gitti o da Sahol gibi büyük düşüş yaşamadı. Siz nasıl teknik analiz yapıyorsunuz ?

Tamamen Temel Analizle kıyaslıyorum hisseleri..........Örneğin GWİND ile ODAŞ ı kıyaslamak gibi...üretimde farklı olayları olmasına rağmen...

20 TL lik bir kar payı ya da 20-25 bedelsiz verebilecek güçteki hisselerin fiyatları borsadaki endekse göre nerelerdeler?? Hangileri çok yüksek ?? hangileri zayıf kalmış gibi.....

Alıntı Originally Posted by loruhlano Yazıyı Oku
    Tamamen Temel Analizle kıyaslıyorum hisseleri..........Örneğin GWİND ile ODAŞ ı kıyaslamak gibi...üretimde farklı olayları olmasına rağmen...

20 TL lik bir kar payı ya da 20-25 bedelsiz verebilecek güçteki hisselerin fiyatları borsadaki endekse göre nerelerdeler?? Hangileri çok yüksek ?? hangileri zayıf kalmış gibi.....
    Ben bekliyecem Sahol da diğerlerinden az düşüş yaşadığı için önemli kriter.Ayıca patronlar baskı yapmaz hissede niye yapsın ya kafasından sorunludur yada psikolojik sorunları vardır sonuçta kendi malının kötülüğünü niye istesin.

1,5 aylık grafik diyor ki, daha bir süre uçamaz, kaçamaz, yapabileceği maksimum hareketler belli diyor...Bunu nasıl belli ediyor ?? Ichi-moku Up-Kumo//Down-Kumo bulutlarla..Ocak ayı başında görmüş olduğu en tepe seviyeyi, yeni bir formasyonda en fazla % kaç oranda aşabilir sorusuna cevap olarak...

7. Sürekli tahtayı izliyorum hareketler ne yapsak ne etsek de bu yatırımcıların moralini bozsak ve bezdirsek şeklinde ilerliyor. Yani şirketin şu zor günlerde alımları kesmesi de ayrı bir konu.
    Hele hele Akbank hiç alım yapmıyor, zaten doğru dürüst temettü vermiyorlar, yatırımda yok ortada , o kadar parayı k.çlarına mı sokacaklar belli değil, Holding halbuki Akbank 'ta da, hem banka hem de holding değerini artırmak için alım kararı verebilir. Balon olmuş öz sermaye kimin ne işine yarayacak, parayı kendine yatırım gibi kullanma fırsatı varken kullanmıyorlar, ( piyasadaki tüm Akbank senetlerinin ederi 48milyar, karı 60 milyar). Bu anlamda buradaki bazı arkadaşların aile istemiyor fiyatın yükselmesini sözüne katılmamak mümkün değil.
    Son düzenleme : veysel karani; 22-02-2023 saat: 13:07.

Düşen borsada Sahol kapanış nasıl olacak gene bozdu hava

Sayfa 64/201 İlkİlk ... 1454626364656674114164 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •