Onemli Gunler Banner
Sayfa 641/1230 İlkİlk ... 1415415916316396406416426436516917411141 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,121 - 5,128 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Misal egeendüstri kriz sonrası 14 liraydı,arçelik 1.5,ford 4 lira falandı.Bunlardan herhangi birine 500 bin lira yatırdığınızı varsayalım. 2009 dan bu yana ayda 3000 lira çekin,3000 liralık lotu her ay sattığınızı varsayın her yıl da aylığınıza enflasyon üstü bir zam yaptığınızı varsayın .Yani gelecek yıl misal kafanıza gör maaşınızı 4000 yapın falan.Bakın bakalım her ay satmanıza rağmen paranız ne oluyor ,bitiyor mu artıyor mu neticede.Tabi bunlar çok uç örnekler ,mantığımı izah için verdim bu örnekleri,yoksa elbet dediğim gibi yatırım yapmak kolay değil.Bu hesaba temettüleri dahil etmedim ,aslında temettü veren iyi şirketlerde de aynı iş yapılabilir.Neticede herkes TL cinsinden maaş nevi bir gelir derdinde.Adam gibi şirketlerde sermaye satarak bitmez.Kelek şirketde ne yapsan boş

Aynı gayrımenkul gibi,evin değeri son 4 yıldır artmıyor,kira gelse ve gelen kiramı yesem ne yemesem ne,ev orda taş gibi duruyor diye düşünmem mantıklı mı,külliyen zarar belli işte )))))))))

3.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Misal egeendüstri kriz sonrası 14 liraydı,arçelik 1.5,ford 4 lira falandı.Bunlardan herhangi birine 500 bin lira yatırdığınızı varsayalım. 2009 dan bu yana ayda 3000 lira çekin,3000 liralık lotu her ay sattığınızı varsayın her yıl da aylığınıza enflasyon üstü bir zam yaptığınızı varsayın .Yani gelecek yıl misal kafanıza gör maaşınızı 4000 yapın falan.Bakın bakalım her ay satmanıza rağmen paranız ne oluyor ,bitiyor mu artıyor mu neticede.Tabi bunlar çok uç örnekler ,mantığımı izah için verdim bu örnekleri,yoksa elbet dediğim gibi yatırım yapmak kolay değil.Bu hesaba temettüleri dahil etmedim ,aslında temettü veren iyi şirketlerde de aynı iş yapılabilir.Neticede herkes TL cinsinden maaş nevi bir gelir derdinde.Adam gibi şirketlerde sermaye satarak bitmez.Kelek şirketde ne yapsan boş
    Üstad 'bunlardan herhangi birine kriz dönemi 500k yatıran insan' 3-5 dolardan Bitcoin de almıştır zaten, temettüyle geçim sağlama derdinde değildir :D

Ben gibi 'bunlardan herhangi birine kriz dönemi 500k yatırabilme' gücü, iradesi ve öngörüsü olmayan normal insanlar için sağlam şirkette temettü yatırımcılığı en mantıklısı gibi duruyor.

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Üstad 'bunlardan herhangi birine kriz dönemi 500k yatıran insan' 3-5 dolardan Bitcoin de almıştır zaten, temettüyle geçim sağlama derdinde değildir :D

Ben gibi 'bunlardan herhangi birine kriz dönemi 500k yatırabilme' gücü, iradesi ve öngörüsü olmayan normal insanlar için sağlam şirkette temettü yatırımcılığı en mantıklısı gibi duruyor.
    Sn delta mantığı açıklamak için o örnekler,yazdım zaten zor o yatırım,ama borsada para kazanmanın kolay olduğunu zanneden arkadaş varsa tavsiyem hemen yarın bütün lotlarını satıp borsadan çıksın,borsa baya baya kurtlar sofrasıdır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
     Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku

Sağlam şirkette temettü yatırımcılığı kavramı mantıksızdır. Aslolan şirketin piyasa değerindeki yıldan yıla kayda değer artıştır..

Cautionary abi zorlu enerji 2014 yılında Zorlu Holding'e borç vermiş ve bu sene sonunda verilen borç geri dönecekmiş.
    Bu borç şirkete geri döndüğü zaman finansal tabloları olumlu yönde etkiler mi acaba ? Haberi paylaşıyorum.

06 Ağustos 2014 Haberi
    İSTANBUL- Zorlu Enerji Zorlu grubu içindeki borç ve alacaklarının yapılandırılması sonrasında Zorlu Holding'den net 338 milyon dolar tutarında alacaklı olduğunu ve holdingin borcu 2020 yılı sonunda tek seferde ödeyeceğini açıkladı.

Şirket tarafından KAP'a yapılan açıklamada Zorlu Holding'in 338 milyon dolar borcunu, yıllık yüzde 7.5 faiz oranı üzerinden birikmiş faizleriyle 2020 yılı sonunda tek seferde ödeyeceği
    belirtildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,489
    Adam hafta sonu biraz kafa dinleyeyim, bahce ile ugrasayim dedi, siz de bi rahat birakmiyorsunuz, temettu versin mi vermesin mi diye
    Versin de yiyelim iste das mi yiyecegiz biz?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8. Arkadaşlar şunu unutmamak lazım şirketlerde insan gibidir doğar, büyür ve ölür. Kimisinin ömrü kısadır kimisinin ömrü çok uzundur.
    500K basmaktan bahsedilmiş mesele burada zaten toplu para yatırımı ile yıllar içinde biriktirme işi bambaşka şeyler ve birbirinden çok farklı stratejiler gerektiriyor.
    Karı dağıtmayıp sürekli şube açarak, sürekli ticaret yaparak büyüyeceğini savunan birinin elindeki parayı borsaya yatırmasını değil 1 elma alıp onu satmasını ve 2 elma yapmasını daha sonra gelen karla bunu 4 elmaya çıkarmasını böyle böyle bir imparatorluk sahibi olmasını bekliyorum.
    İnsan nasıl doğuyor büyüyor ancak büyürken ben çok daha hızlı büyüyeceğim diyemiyorsa bu işin doğası bellidir. Örneğin Türkiye'nin büyüme gücü bellidir üzerine çıkmaya çalışırsan başka sorunlar çıkıyor altına düşersen bambaşka sorunlar. Şirketler de aynı bu şekilde. Kontrolsüz büyümenin şirkete ne zararlar getirebileceğini biliyor muyuz acaba?
    Ne diyoruz şirket yönetimine güvenmek ilk şart hisse seçerken. O zaman güvendiğiniz şirket yöneticilerinin de temettü verme ya da vermeme kararında bildikleri bir şey olduğunu unutmayalım.

Sayfa 641/1230 İlkİlk ... 1415415916316396406416426436516917411141 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •