Sayfa 662/853 İlkİlk ... 162562612652660661662663664672712762 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 5,289 - 5,296 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1

Credit : xkcd https://xkcd.com/

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    50 centse satmadin kagidi, tursusunu kur emmi.
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku

Credit : xkcd https://xkcd.com/
    SM-J730F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    50 centse satmadin kagidi, tursusunu kur emmi.

SM-J730F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bekleriz sıkıntı yok. Eskiden alanlar düşünsün. Benim içerdeki param eski kâr lar zaten. Turşu kurmayı da severim.

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yeni haftaya başladık, umarım herkes için iyi gider.

BIST Uzun vade son tepesinde. Geçecekmi geçmeyecekmi.?

Geçen hafta son tepeye yaklaşırken, %51 aşağı düşünüyorum gerçekte kararsızım demiştim. BIST de kararsız olduğunu gösterdi.

Tepeden bir miktar geri gitti sonra tekrar toparladı tepeye geldi. Spekler çıkarma konusunda ısrarcı olduklarını gösterdiler. Bu kez %51 yukarı diyorum. Ancak iş ortada, bir kaç küçük düşüş daha görebiliriz.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
    Altın bazında 3x yapabiliriz. Benim altın bazlı hedefim eski sayfalarda var. Short yerine long flat gitmek daha mantıklı olabilir. Long girmek tereddüt getiriyor ise flat. Kaçabilir endişesi var ise spot.

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sorun küresel enflasyonda. abd ve AB de belli kesimlere dağıtılan trilyonlar o kadar çoktu ki, para piyasalarından taştı, hammadde piyasası ve en önemlisi gıda piyasasına girip fiyatları artırdılar. Pandemi koşulları ise zemini oluşturdu.

Şu an bakıyorum;

VIX aşağıda. EMTIA endeksi ise, zirveden aşağı dönüş yapmış ama hala yukarıda.
    Baltic Dry Index çakıldı. 5600 den 2700 e inmiş. Konteynerli taşınan yüklerin navlun fiyatında ise çakılma yok.

Bu bilgide ilginç. Navlun konusuna hakim olmadığımdan, bu çelişkili gibi görünen veriye açıklama yapamıyorum. Dökme yük taşıma fiyatları çakılmış, konteynerli taşıma fiyatları hala uçuk durumda. Zorlama yorum yaparsam, dökme yük hammaddeden oluşur, konteyner yük ise üretilen ürünlerden. Bu durumda hammadde fiyatları düşüyor, henüz ürün fiyatlarına yansımamış. Ürün fiyatlarınada önümüzdeki haftalarda yansıyacak. Bu açıklama zorlama oldu çünki endeks lerdeki fiyatlar nasıl hesaplanıyor bilmiyorum. Neyi neye bölüyorlar bilmem gerek. O detayla uğraşmadım. Aslında uğraşsam iyi olurduda, borsada milyonlarım yokki, olanlar uğraşsın değilmi.!

Global ve TR verileri hafif bir yükselişi destekliyor. Ancak uzun vade tepedeyiz ve bilançoların önemli olanlarının çoğu açıklandı. Küçük bir realizasyonda görebiliriz. Ortadayım.

Taktik devam. Az miktarda sabit longlar duruyor. Gün içi düşüşlerde az miktarda ilave al ve kazancı görünce ilave kısmı kapat.

Bol şans.

NOT: Ben yazarken uzun vade tepeyi geçmişiz. Kalıcı olacakmı bakalım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 08-11-2021 saat: 11:34.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    Altın bazında 3x yapabiliriz. Benim altın bazlı hedefim eski sayfalarda var. Short yerine long flat gitmek daha mantıklı olabilir. Long girmek tereddüt getiriyor ise flat. Kaçabilir endişesi var ise spot.
    Katılıyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün internetten aldığım bir ürünün iadesi ile uğraşacağım.

Sebebi, satıcı ürün faturasını göndermedi.

Bu konuya değinmiştim. Fatura almadığınız her ürün, kendinize ve gelecek nesillere attığınız kazıktır. Babalarımız dedelerimiz bu ülkeyi bu rezil haline getirip bize teslim ettiler. Her taraf dolandırıcı kaynıyor.

Örneklerle ne anlatmıştım.? Bir çürük elma zamanla tüm sepeti çürütür. Hırsızlar dolandırıcılar ceza almayınca, herkes dolandırıcı olmak zorunda hissetti. Her kes o yola girdi.

Fatura kesmeyen %18 KDV yi kendi cebine indirir. 100 TL lik mal aldın. 18 TL si KDV ve devlete ödenmesi gerekir. Satıcı sadece aracılık yapar. fatura kesmeyince 18 TL satıcının cebine girer. Senin cebinden çıkmıştı. Daha kötüsü kesilmeyen faturalarla devletin vergi geliri azalır. Devlet azalan gelirini tamamlamak için yeni vergiler çıkarır ve mevcut vergilere zam yapar.

Ne oldu, yine sana girdi. Almadığın faturalar sebebi ile vergilerin arttı.

Dahada kötüsü.. evet dahada kötüsü var üçüncü kazığı yiyeceksin.

Fatura kesmeyen, fiyatını daha fazla kırabilir. Rakipleri 100 TL ye satıyorken, fatura kesmemekten kaynaklanan 18 TL yi fiyattan kesebilir ve 82 TL fiyat koyabilir. Böylede yapıyorlar, fatura kesmeyenler daha çok fiyat kırıyor. Sonucunda fatura kesenler satış yapamamaya başlıyor ve onlarda fatura kesmemeye başlıyorlar veya batıyorlar.

Ne oldu, fatura kesen ahlaklı namusluları elemiş oldun. Fatura almadın bak ne oldu. Üç beş fatura kesmeyen satıcı ile başbaşa kaldın. Devlet her türlü vergiyi artırdı, fatura kesmeyenler çok satıp zenginleşirken, kesenler battı, senin vergilerinde arttı ve belin büküldü.

"Fatura kesmiyor o sebeple daha ucuza alıyorum." diyerek kurnazlık yaptın. Döndü dolaştı 3 kademe halinde sana ve gelecek nesillere girdi. ucuza aldım sanırken en pahalıya almış oldun. Çocuklarını torunlarını fakirleştirdin. Fatura kesmeyenler zenginleşti.

Zamanla herkes fatura kesmemeye başladı ve kafa yapıları aynı oldu ve iş normalleşti. Fatura kesmeyenlere kimse kötü gözle bakmamaya başladı.

Ne oldu.? Kültürün değişti, ahlaksızlık normal hale geldi.

Benim gibi halaa ahlak diyenler ise göze batmaya başladı. Çünki ben ahlak dedikçe ahlaksızlar kendilerini suçlu hissetmeye başladılar. Çoğunluk onlar olduğu içinde ben anormal duruma düştüm. Herkes bana kötü gözle bakmaya başladı çünki hırsızlıklarını yüzlerine vurdum. Kötü adam oldum. Hem anormal, hem kötü adam oldum. Çıplak krala "kral çıplak" dedim.

Bu hikayeyi unutun, hikaye sonunda kötü adam ben çıktım. Böyle olmaması lazımdı.

Hatırlatmayın biliyorum, devlet aldığı vergiyide ne yapıyor hepimiz biliyoruz. fatura alsanda vergilerin bu düzende yine artacak. Sistem bozuldu. Bozulma şeklinin özetini üstte anlattım, sebepse dış mihraklar. Bu ülkeyi sömürge haline getirenlerle içerideki azınlık yahudi-ibrani grubu. Olay geniş bildiiniz gibi deil.

.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 662/853 İlkİlk ... 162562612652660661662663664672712762 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •