Sayfa 666/853 İlkİlk ... 166566616656664665666667668676716766 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 5,321 - 5,328 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün bizden daha pahalı olan EM ler(Emerging Market- Gelişmekte olan ülkeler) %1.7 yükselmişler. Borsalar yemyeşil. abd yeşil.

Ama BIST de operasyon yaptılar. Hemde en ucuz bankalar üzerinden. Bir dayak daha attılar BIST oyuncularına.

Dün işleri bitmedi, bugünde devam etmek isteyeceklerdir. Ama şartları uygun değil. abd nin düşeceğini hesaplıyorlardı herhalde. Dün akşam 17:30 abd hisse borsasının açılış saatini hedef almışlardı. O saate kadar psikolojik yıpratma harekatı yaptılar. O saate yaklaşırken bir daha düşürdüler, ama sürpriz. abd borsası yukarıda açtı. Düşmedide. abd endeksi eksi açsaydı, BIST de şelale görecektik büyük ihtimalle.

Bakalım bugün ne yapacaklar.

Ralli den sonra bunu yaptıkları için fazla kızmıyorum. Manipulasyon olması için bir kaç finans kurumunun aralarında anlaşıp bu hareketi yapmaları gerekir. Yoksa spekülasyon diyeceğiz. BIST yönetimi manipulasyonu büyük oyuncular yapınca sorun etmiyor. Küçük oyuncularıda yakalayıp parasını almadan bırakıyor. İşlem yasağı koyuyor. yasaklılarda başkaları üzerinden oyuna devam ediyorlar. Çünki parasını almadın, çaldığı kişilere dağıtmadın. Kaç para almış, kimden almış hepsi belli.

Elimde çok az kalan long kontratları bu sabah kapatıp, vir veya bir kaç gün kenarda durmayı planlıyorum. abd yüksek faiz verisi sonrası oluşan kararsızlık ve belirsizlik ortadan kalksın. Sonra long veya short girerim.

Bol şans.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün akşam BIST deki Katar'ı yazmıştım. Son 1 yıldır satıp çıkıyorlar.

akp nin seçimlerde kaybedeceğini düşünüyor olmalılar. Son 1 yıldır satıp çıkıyorlarsa, ülkedende çıkıyorlarsa, USD nin yükselişinin ana sebeplerinden biride bu olabilir. Ayrıca akp li iş adamaları ve siyasetçilerinde yurtdışında servetleri var. akp eski başbakanı binali yıldırımın 26 milyar dolarlık serveti Hollandada görünüyor, tayyip ailesi abd de gökdelen yaptı, İngiliz man adasında paraları çıktı, Ukrayna da fabrika açıyorlar.

İhalelerle servet yapan iş adamlarıda ülkeden gitmeye başlamışlar. İşlerinide taşıyorlar.

Biri fransaya gidiyor, biri Ukraynaya, biri nereyeydi sanırım Katar'a.

akp kazanamazda yeni siyasi partilerle sorun yaşarsak diye şimdiden hazırlık yapıyorlar.

Kuralımız neydi? "Üretmeden zenginleşiyorsan, kalabalıklar fakirleşiyordur, onların cebinden alıyorsundur.".

akp den önce 7 milyon kişi devlet yardımına muhtaçtı, şu an 20 milyon kişi devlet yardımı alıyor. 3 kat fakirleşmişler. Ev sahibi oranı %73 dü, şu an %59. Evlerini arsalarını tarlalarını satmışlar. Milyoner milyarder sayımızda üçe beşe katlandı. Üretim artmadığı için hepsi bu fakirleşenlerin sırtından çıktı.

Masa üzerinde hesaplama yöntemlerini değiştirip üretimi artmış gösterdiler gerçekte artmadı. Halkın besini tarım hayvancılığı berbat ettiler üretim çakıldı, yerine otomobil beyaz eşya üretimi arttı. Onların çoğunu da fakirleşen yerli halka satamıyorlar ihraç ediyorlar.

"Ülkeden çıkan akp ile ortak iş yapan iş adamlarına sesleniyorum" Korkmayın sorun yaşamazsınız. tek sorun yaşayan uzan ailesiydi, onlarda tayyip'in ayağına basmışlardı.
    Son düzenleme : alicemal; 12-11-2021 saat: 09:30.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    TOGG yine karşımıza çıktı. Süper delikanlı fatih altaylı dünki yazısında TOGG fabrikası ziyaretini anlatıyor.

%70 i ithal olan arabayı yerli diye kakalıyorlar, altaylı da buna aracılık ediyor. Süper milliyetçi ya kendisi. Ahmak ve beyinsiz olanın(kendisi bana bu hakareti ettiğinden bende onun için kullanabilirim.) milliyetçiliğide böyle oluyor.

Örnek vermiştim. Delinin birine düdük verip trafiği yönet derseniz, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, ne kadar çabalarsa çabalasın, o işi beceremez batırır.

altaylının durumu bu.

Yazıda arabanın üretim maliyeti 40bin avro deniyor. Bugün bakıyorum herkes 40bin avro yu satış fiyatı olarak açıklamışlar. Halbuki fabrikaya maliyeti 40bin avro deniyor eğer ben yanlış anlamadı isem. Üzerine %100 vergi, fabrika kârı, perakendeci kârı konacak satılacak. 1 milyon TL yi geçer.

Ama devlet destek verirse ancak 40bin avroya satarlar. Kalanı bizim cebimizden çıkacak demektir. Hiç togg almasan bile parasını ödeyeceksin. Geçmediğin yolun, geçmediğin köprünün, gitmediğin hastanenin, kullanmadığın doğalgazın parasını ödüyorsun, bunuda sen ödüyorsun-ödeyeceksin.

Fabrika kursunlar diye nakit parayı ve 10 milyonlarca TL lik arsayı biz verdik, altyapısı bizden, prototip hazırlasınlar diye parayı biz verdik. Tahminimce TOGG üretecek olan iş adamlarının şu ana kadar kuruş çıkmadı ceplerinden. Hepsi bizden. Hiç bir iş adamı kendi parasını bu işe yatırmaz.

Üzerine BÜYÜK İHTİMALLE en az 10 yıl boyunca tüm vergileri ve çalışanların maaşlarınıda biz vereceğiz. wolksvagen eski teknoloji fabrikasını TR ye taşısın diye bu vaatleri vermiştik.

O arabaya hiç binmeyecek olan 80 milyon kişi o arabayı üreten ve binenlerin parasını ödeyecek.

Arabanın en az %90 ı yerli olabilirdi. Aynısını üretirdin hatta daha iyisini ve çok daha ucuza. Türkiyede o arabanın %90 parçasını çok iyi şekilde üreten fabrikalar var.

Tasarımını da yerliye yaptırırdın çünki herkes, tutan arabanın gövdesini kopyalayıp alıyor, ufak değişiklikler yapıp üzerine kendi markasını basıyor.

TR de li ion pil üretiliyor, elektrik motoru üretiliyor, otonom yazılımlar üretiliyor, otomobil çeliği, lastiği, camı, boyası, plastiği, kumaşı, parçaları üretiliyor. Otonom yazılımları devlet şirketleri İHA lar için geliştirdiler, otomobile uyarlayacaksın. Zor biliyorum ama dünyada yazılım konusunda en ileri ülkelerden biriyiz. Otomobilde tam otonom olan dünyada henüz yok. Eminim otonom yazılım konusunda avrupa ve asya ile yarışırız ve ileride geçeriz. Yeterki başlayalım. Üniversiteler zaten üretiyorlar ama TR de en ilerisi savunma sanayii firmalarında. Tabi yanılıyor da olabilirim belki özel sektörümüz arayı kapayıp geçmiştir ben henüz bilmiyorum. Devlet firmaları TUSAŞ, Havelsan ve Roketsan otonom konusunda çok çok ileriler. baykar da ileri ancak onların yazılımıda tusaş dan devşirme diye biliyorum. Vestel in Karayel İHA sı ise yazılımı dahil teknolojisinin israilden alındığını düşünüyorum.

Bir tek pil konusunda biraz geri kalırdın. O eksi değeride tamamına yakın parça yerli üretileceğinden arabayı ucuza satarak kapatırdın. Önce iç pazarı tutardın. Pili geliştirdikçe araba fiyatınıda artırır dünyaya açılırdın.

Daha öncede yazdım. Global markaların elektrikli otomobile girdiklerinde ilk işleri pil(batarya) ve otonom yazılımlarını üretmek. Kendileri üretiyorlar. Pil ve otonom yazılım servisleri yoksa hemen o tür bir şirketi satın alıyorlar.

Şirketi satın alıyorlar ürünü değil.

TOGG fabrikası çalışanların sırtına yük olacak bir projeden başka bir şey değil. Binmeyeceğin arabanın parasını ödeyeceksin.

Hoş şu an TR deki diğer araba fabrikalarıda aynı. Yerli üretmedikleri halde o kadar büyük teşvikler alıyorlarki, arabayı satın almasanda parasının bir kısmı sürekli senin cebinden çıkıyor.
    Son düzenleme : alicemal; 12-11-2021 saat: 12:04.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu sabah yazdığım gibi, elimde sabit tuttuğum longları öğle öncesi kapattım. Huzur varmış yaw. Çok rahat ettim bildiiniz gibi değil.

abd de bizde çakılmadık. Tabi şu ana kadar. Bankalar dünki stresi bugünede taşımışlardı. Eğer abd bugün kırmızı olsaydı, bizdede bankalara vereceklerdi gibi görünüyor. Bu konuda yanılıyor olabilirim. Bu dediğim planlı operasyona girer. Ama katar sermayesi geçen yıldan beridir çıkıyor, belkide banka satıp USD alıyorlardır. USD de zıpladı.

Sadece satış şekli tahtadan çıkıyor gibi değildi. Konunun uzmanı değilim ama bir tahtada yüklü malım varsa ve çıkacaksam, yükselişlerde yavaş yavaş vererek mal çıkardım. Toplu satıp panik yaptırmazdım. Panik yaptırarak satıyorsam, amacım silkelemedir. her neyse bu görüntü tartışmaya açık. Spek yada manipulatör olsaydım, veya onların ekibinde olsaydım, görüntüden, arkada yatanı bilirdim.

Bir sonraki seans açılışa kadar abd düşmezse, ufaktan long alıp satma işine girebilirim. Yarında elimde sabit kontrat tutmayacağım, alıp satacağım.

Yarın derken bir sonraki iş günü.

Bol şans.
    @NeAcaipDunya

69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Tarihi rakamı ayhan yayınlamış.

10 TL dede durmaz devam eder. Çünki tayyipin davranışlarında hiç bir değişiklik yok. Davranışlar aynı, aynı kötü sonuçları alıyor ama kendi seçmenini yeni yeni masallarla kandırmayıda başarıyor. Adamın oyları çok yavaş azalıyor.

O yahudi medya, akp den önceki hükümeti, biraz az para kazanan biri kasa attı diye veya cumhurbaşkanı ile tartışma çıktı diye hemen devirdi. O zaman medya tamamen yahudinin elindeydi. aydın doğan, turgay ciner, dinç bilgin, simaviler, karamehmetler vb...

abd nin desteklediği akp yi başa getirdiler. Şu an akp nasıl kuruldu yazamıyorum ama akp giderse herkes yazacak öğreneceksiniz.

Yazılacak ta bir faydası olacakmı.?

Olmayacak.

Yeni nesil iyi eğitilmeden hiç bir şey olmaz. abd nin başımıza getirdiği %10 cu özal ailesi gitti akp geldi, akp gider halk makepe yi seçer. Yeni nesil çok iyi eğitilmeden olmaz. Yeni neslin kötü bilinçlendirilmiş, yanlış yönlendirilmiş ebeveynlerinide, çocuklarına engel olmasınlar diye halletmek lazım. Nasıl hallederiz çok güzel projelerim var. Keyfim yerine geldi yaw. hayali bile güzel.

Ne diyordum, para piyasalarında yön belirleyen yerli yabancı bankalar, yüksek dovizden kazanmayıda öğrenmiştir. Onlarıda rahatsız etmiyor gördüğüm kadarı ile.

Daha öncede yazdığım gibi, bu devirden faydalanamayan kalabalıklar ayvayı yiyecek ki onların önemli kısmı akp mhp iyi parti gibi sağcı partilerin seçmeni.

Her süzme beyinli gibi diceksiniz ki, "oh olsun, ettiklerini buluyorlar. Artık akılları başlarına gelir."

Yanlış... Toptan yanlış.

Komşunun kedileri var. Sokaktan aldı büyüttü yavruları oldu filan. Çok insana alışık değiller, kucağa gelmiyorlar, çok zor sevdiriyorlar.

Bazen komşu uzun yola gidiyor, kedilerine sabah akşam yemeği ben veriyorum. Benimde işlerim oluyor, bazen yemeklerini geç veriyorum aç kalıyorlar.

Aç kaldıkları anda bana daha çok bağlanıyorlar.(Bakın burası çok çok önemli bir yazıdır çok iyi anlamak lazım. tarihi bir anı yaşıyorsunuz, hayırlı olsun.) Hem kolayca sevdiriyorlar hemde kucağa geliyorlar. Ne kadar aç bırakırsam, bana o kadar çok bağlanıyorlar. Onları açlıktan kurtardığımı sanıyorlar. Halbuki aç bırakan benim. Ev onların, yemek onların, benim görevim onların evinde onların yemeğini vermek. Ama vermeyince bana kızacakları yerde bağlanıyorlar.

Neden.?

Çünki bunlar kedi, yani hayvanlar. Henüz ne dolap döndüğünü anlayacak kadar evrilmemişler. Onları beslesin diye tutulan adamın onları aç bıraktığını anlayacak kadar beyinleri gelişmemiş. İyi eğitilseler beyinleri gelişecek. Bilinçli olarak geri bırakılmışlar. İyi eğiten köy enstitüleri kapatılmış yerine abd tarafından din eğitimine yönlendirilmişiz. Bilimden uzaklaşmışız, uzaklaşıyoruz. Şu an teknolojimiz varsa, abd nin emri ile suudi arabistana ait tarikatların öğrettiği din eğitimini almamış, bilim öğrenmiş insanların eseri.

Her zaman söylerim, kendinizi insan diye ayrı bir varlık sanıyorsunuz ama değilsiniz. Ben dahil herkes hayvan. Hayvan içgüdülerine sahibiz. Yanlız %80 inimiz daha az evrilmiş, %20 farklı maymundan geldiği için çok az daha fazla evrilmiş. (Bu benim 3 farklı maymun grubundan evrilmişiz teorim, dayanak benim. İster inan, ister inanma.)

Bu az evrilenleri evire çevire dövmekmi lazım.? Hayır.
    "Niye evrilmiyon lan zibidi" mi demek lazım. Hayır.

Bunları maalesef kötü liderler kullanıyorlar. Kalabalıkların malı mülkü emeği ile köşeyi dönüyorlar.
    Bunlara iyi lider lazım, Atatürk gibi, Gandhi gibi, tabi en iyisi efsane keçi.

Her neyse.

Daha az evrilmiş olan %80, onları aç bırakırsanız size daha çok bağlanıyorlar. Hali ile akepe gidecek makepe gelecek. Veya USD 15 TL olsun sonra 10 TL ye düşsün. Bu az evrilenler yine akepe ye verecek. 10 TL ye düşürdü diye. akepe o dönem kalmamışsa, bu sefer yine abd nin desteklediği makepe ye oy verecekler. Hoş arkasında abd olmayan partide mecliste kalmadı. baykal dan beridir cehape liderleride abd den emir aldığından eminim. Tonla delil de var.

BUNUN ÖNÜNE GEÇEMEZSİN. Doğa böyle.

Ancak sahiplenirsen geçersin ama cehape ye bakıyorum, sahiplenmek yerine "kömürcü, makarnacı" diye aşağılıyorlar. İnsan doğasını, anlamamışlar, anlamıyorlar, anlayamayacaklar.

Ben anlarım. Oyları bana verin, hepinizi sırayla anlamazsam keçi değilim.

Kaç oyum vardı bakayım.! 10 oyum varmış. Ama bazıları vaz geçmiştir.
    Doktorları, ilaç firmaları ile bir olup halkı soyuyorlar diye eleştirdim. Doktor oylarını kaybetmişimdir.
    Esnafı, fatura kesmeyip halkın kültürünü bozuyor diye eleştirdim, esnaf oylarını kaybetmişimdir.
    Hemen 2 dönüm arsa veremediğim için kadın oylarını kaybettim. Onları 1 kutu fıstıklı çukulata ile geri kazanırım.

Halbuki düzgün okusalar, "iyi insanlarda bu sistemde kötü olmak zorunda kalıyorlar, yoksa hayatta kalamayacaklar" diye defalarca yazmışım. Örneklerle açıklamışım. Kafe örneği vermişim ki o örnekten sonra dünya liderleri arayıp tebrik ettiler. "Böyle örnek olmaz, gözyaşları içinde okuduk." dediler.

İyi insanlarsınız ama sistem sizi bozmuş maymuna çevirmiş. İnsana döndürmek benim için çok kolay. Önce odunla yumuşatıyorum... öhhö detayları boş verin, önemli olan gelecek nesiller sizin gibi olmasın...

İmdi oylar yağsın. Artık eski oylarıda kaybetmemişimdir herhalde.

.
    Son düzenleme : alicemal; 13-11-2021 saat: 09:43.
    @NeAcaipDunya

7.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku

Komşunun kedileri var. Sokaktan aldı büyüttü yavruları oldu filan. Çok insana alışık değiller, kucağa gelmiyorlar, çok zor sevdiriyorlar.

Bazen komşu uzun yola gidiyor, kedilerine sabah akşam yemeği ben veriyorum. Benimde işlerim oluyor, bazen yemeklerini geç veriyorum aç kalıyorlar.

Aç kaldıkları anda bana daha çok bağlanıyorlar] Hem kolayca sevdiriyorlar hemde kucağa geliyorlar. Ne kadar aç bırakırsam, bana o kadar çok bağlanıyorlar. Onları açlıktan kurtardığımı sanıyorlar. Halbuki aç bırakan benim. Ev onların, yemek onların, benim görevim onların evinde onların yemeğini vermek. Ama vermeyince bana kızacakları yerde bağlanıyorlar.

Neden.?

Çünki bunlar kedi, yani hayvanlar. Henüz ne dolap döndüğünü anlayacak kadar evrilmemişler. Onları beslesin diye tutulan adamın onları aç bıraktığını anlayacak kadar beyinleri gelişmemiş. İyi eğitilseler beyinleri gelişecek. Bilinçli olarak geri bırakılmışlar. İyi eğiten köy enstitüleri kapatılmış yerine abd tarafından din eğitimine yönlendirilmişiz. Bilimden uzaklaşmışız, uzaklaşıyoruz.

.

Çok iyi bi yazı olmuş. Özellikle alıntı yaptığım kedi olayındaki değerlendirme ve sonuca varma efsane. Alanım olmadığı için daha önce yapılmış mı bilemiyorum ama Adeta psikolojik veya sosyolojik bir kuramın keşfini yapmışsınız. Tebrik ederim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    kelebekx sağol. Tüm yazılar okunsa 10 tane nobellik tez çıkar.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 666/853 İlkİlk ... 166566616656664665666667668676716766 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •