Sayfa 669/992 İlkİlk ... 169569619659667668669670671679719769 ... SonSon
Arama sonucu : 7935 madde; 5,345 - 5,352 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - I

1. Ben de şöyle bir OKT'ye bakmak istedim bu uyarı sebebiyle. Ve finansman bonosu+öst miktarı, % 60 'a dayanmış. 😕

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Öst'ler konusunda yasal boşluk var. Ödeme yapılmadığında firma varlıklarına haciz ve icra uygulanamyor. Statü gereği sermaye benzeri kredi olarak görüldüklerinden sağlam bir teminata sahip değiller.

Çok canı yanan oldu. Ödemesini geciktiren bir sürü firmanın yanında 1-2 sene önce ödemesi gereken tahvili hala daha ödeyemeyen ve belki ödemesi mümkün olmayacak şekilde batmış firma sayısı çok fazla.

ÖST'ler için yasal mevzuat çıkmadan ve sağlam bir teminat şartı koyulmadan bu ürünler bana göre çok çok riskli.

Kimseye yatırım tavsiyesi veremem ama eğer aramızda çok yüksek riskli ve görece yüksek getirili yatırımlar yapmak isteyenler de varsa bunu toplam varlıklarının ufak bir kısmı ile yapmaları daha doğru olabilir.

NOT: Grafiklerde gözükmemesinin nedeni fonların bunu yüzdürmeyi seçmiş olması ve o şekilde muhasebeleştiriliyor olması, ancak kısım kısım zarar maliyetini tüm fon yatırımcılarına dağıtmaya başladılar.
    Bu anlattıklarının birçoğunu biliyorum ama fonlarimin ilgili sirketleride önemli kurumlar sağlam basmaya çalışırlar diyordumda tekrar dusununce geri adım atasim geldi

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by mertkucukuncu Yazıyı Oku
    Ağzımın tadı kaçtı satış verdim, ciddiyim.
    Mert OKT ve TOT iyi bu fonlarda.
    Yatırım tavsiyesi değildir.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Mert OKT ve TOT iyi bu fonlarda.
    Getiri bakımından ais ve yfv en iyisi, devlet kira sertifikalarida daha fazla hem, hem 4-5 senedirde bişey olmamış piyasada bişey olacak kadar sıkışık değil şuan, zaten çıkasim vardi rxpu böyle yazınca iyice koptum

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Getiri bakımından ais ve yfv en iyisi, devlet kira sertifikalarida daha fazla hem, hem 4-5 senedirde bişey olmamış piyasada bişey olacak kadar sıkışık değil şuan, zaten çıkasim vardi rxpu böyle yazınca iyice koptum
    OKT ve TOT'un kağıtlarına bakıyorum.
    Sıkıntı görmedim.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

6.  Alıntı Originally Posted by mertkucukuncu Yazıyı Oku
    Ağzımın tadı kaçtı satış verdim, ciddiyim.
    Bu anlattıklarının birçoğunu biliyorum ama fonlarimin ilgili sirketleride önemli kurumlar sağlam basmaya çalışırlar diyordumda tekrar dusununce geri adım atasim geldi
    Benim aslında burada anlatmak istediğim mevduat ürünü ile bu ürünlerin aynı statüde olmadığıydı.

Yoksa ben de çok yüksek riskli ama çok yüksek zarar/kar potansiyeli taşıyan bazı işlemler yapıyorum.

Ama benim temel stratejim şu: bu tür işlemlerin toplam miktarının toplam varlığımın %10'u çok stratejik bulduğum başka diğer konularda da %20'sini geçmemesine dikkat ediyorum.

Sonuçta bu ürünler yüksek riske karşılık aynı getiriyi sunmuyor, Eğer kendi tanımınıza göre Getiri / Risk oranı mevduat ile eşlenik ise kendi kriterleriniz doğrultusunda yatırım yapmakta sakınca olmaz.

Örneğin:

Mevduat net getiri : %10 Kendi ağırlıklandırdığınız risk tahmininiz: 0.98 yatırım sabiti = 0.1 x 0.98 = 0.098

ÖST net getiri : %16 Kendi ağırlıklandırdığınız risk tahmininiz: 0.76 yatırım sabiti = 0.16 x 0.76 = 0.01216

Burada kendi risk tahmininizi matematiksel olarak doğru ve riskin dengeli dağıtıldığı bir modele oturmalısınız.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Benim aslında burada anlatmak istediğim mevduat ürünü ile bu ürünlerin aynı statüde olmadığıydı.

Yoksa ben de çok yüksek riskli ama çok yüksek zarar/kar potansiyeli taşıyan bazı işlemler yapıyorum.

Ama benim temel stratejim şu: bu tür işlemlerin toplam miktarının toplam varlığımın %10'u çok stratejik bulduğum başka diğer konularda da %20'sini geçmemesine dikkat ediyorum.

Sonuçta bu ürünler yüksek riske karşılık aynı getiriyi sunmuyor, Eğer kendi tanımınıza göre Getiri / Risk oranı mevduat ile eşlenik ise kendi kriterleriniz doğrultusunda yatırım yapmakta sakınca olmaz.

Örneğin:

Mevduat net getiri : %10 Kendi ağırlıklandırdığınız risk tahmininiz: 0.98 yatırım sabiti = 0.1 x 0.98 = 0.098

ÖST net getiri : %16 Kendi ağırlıklandırdığınız risk tahmininiz: 0.76 yatırım sabiti = 0.16 x 0.76 = 0.01216

Burada kendi risk tahmininizi matematiksel olarak doğru ve riskin dengeli dağıtıldığı bir modele oturmalısınız.
    Aylık 2-2.5 benim için yeterli yfv ve ais önemli bankalara ait olduğundan parayida rastgele dahitacaklarini sanmiyorum, 4-5 senelik grafikte bunu aşşagi yukarı kanıtlar durumda

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Aylık 2-2.5 benim için yeterli yfv ve ais önemli bankalara ait olduğundan parayida rastgele dahitacaklarini sanmiyorum, 4-5 senelik grafikte bunu aşşagi yukarı kanıtlar durumda
    Mert yine kaç milyon bastın?
    Biraz telaşlı gördüm.

Sayfa 669/992 İlkİlk ... 169569619659667668669670671679719769 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •