Sayfa 678/1006 İlkİlk ... 178578628668676677678679680688728778 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 5,417 - 5,424 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - II

1. nkolaydan 16 buçuğu koparmışız bakıyorum. :d neti 15 mi yapıyor hesaplayan var mı?

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bir de para otoritesinin ve maliye bakanlının yaklaşımında şöyle bir açmaz var:

Eğer bakan resmi ağızdan dövizin değer kazanacağını ve rekabetçi bir kur istediklerini söylüyorsa yurt içi yatırımcıyı TL almaya nasıl ikna edecekler?

Bu büyük bir açmaz. Adam parasını neden TL de tutsun resmi olarak ta TL'nin değer yitireceği tescilleniyorsa?

Bu detayı düşünmediler mi? Yoksa görmezden mi geliyorlar orasını anlayamadım.

Zira öyle görmezden gelinecek bir detay değil bu ve merkez bankasının işini epey zorlaştırıyor.

Eğer bakan söyleminde ısrarcı ise ki öyle görünüyor tcmb faiz yükselttiğinde de döviz kuru düşmeyebilir.

Sorun bu.
    Dertleri yumurta fiyatlarında olduğu gibi ülkeye döviz girişini tek yol olarak ihracata bağlamış olabilir.
    Tabii bir de yüksek kur ile cep telefonu, araba gibi tüketimi azaltma çabaları...
    Hedefleri yüksek kur ile Cari açığı azaltmaya çalışmak gibi geldi bana.
    Bu durumun geçici olduğu ve corona sonrası işlerin düzelme umudu var Bakanda...
    Aktifin bono faizinin vadesini 3-4 ayda tutması biraz ipucu veriyor.
    Ancak işler düşündükleri gibi olur mu, bilemem...
    İşte vatandaş da sizin daha önceki öngörüleriniz çöktüğünden sizin politikalarınaza güvenmiyorum ve kendini dolarda güvende hissediyorum diyor.
    Ne kadar fakirleşildiği yabancı ülkelerdeki dandik evlerin 300-500-800 bin doların TL ye çevirldiğinde görülüyor.
    O nedenle insanlar, servetlerini kaybetmelerinin paniğini yaşarken hükmetten gelen rekabetçi kur söylemleri dolarlarınızı satmayın mesajı gibi gelmiyor mu?
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

3. Tamam cari açığı rekabetçi kur ile kapatmaya çalışıyorsun anladık güzel fikir de, tavuk göğsünü toptancı 1 ay önce 14'e verirken şimdi 18'e çıkarttı.. Tavuk ihracatı başlamış.. İçerdeki bu sorun nasıl çözülecek

Alıntı Originally Posted by Tarila Yazıyı Oku
    Tamam cari açığı rekabetçi kur ile kapatmaya çalışıyorsun anladık güzel fikir de, tavuk göğsünü toptancı 1 ay önce 14'e verirken şimdi 18'e çıkarttı.. Tavuk ihracatı başlamış.. İçerdeki bu sorun nasıl çözülecek
    80li yılların meshur deyişi ,"nerde trac orda bırak"

cari açık artı vermedikçe kur düşmeyecek.oyun planları artık bu.yeni anladılar.jeton yeni düştü.çünkü köşeli...
    japonya ,almanya,guney kore nasıl başardı.ihracat.cari fazla......

6.  Alıntı Originally Posted by garantmevduat Yazıyı Oku
    nkolaydan 16 buçuğu koparmışız bakıyorum. :d neti 15 mi yapıyor hesaplayan var mı?
    Net 14,02 yapıyor, pul oluyor para cuma günü euro ve altın sepetine ekleme yapmıştım çoktan geçti bonoları satıyorum yavaştan, 23,75 olanlar kaldı onlarında baya düştü oranı.
    Bu arada aktif repo mobilde usd 2,50 euro 1,50
    Paylaşımlarım Yatırım Tavsiyesi Değildir

7.  Alıntı Originally Posted by NewsTR Yazıyı Oku
    Net 14,02 yapıyor, pul oluyor para cuma günü euro ve altın sepetine ekleme yapmıştım çoktan geçti bonoları satıyorum yavaştan, 23,75 olanlar kaldı onlarında baya düştü oranı.
    Bu arada aktif repo mobilde usd 2,50 euro 1,50
    Neti demişim mevduat faizine göre kaça denk geliyor diyecektim. Şimdi hesapladım 14.78 e geliyor.
    Diğer söylediklerinize katılıyorum, bende parayı 3 e böldüm altın dolar ve bono tutuyorum. En az getiri faizde.

8.  Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    cari açık artı vermedikçe kur düşmeyecek.oyun planları artık bu.yeni anladılar.jeton yeni düştü.çünkü köşeli...
    japonya ,almanya,guney kore nasıl başardı.ihracat.cari fazla......
    Cari fazla vermek için bu ülkeler gibi teknoloji ihraç ediyor olman gerek... Yani 1'e mal edip 10'a satıyor olman gerek...

Ara malı ithalatına bağlı ihracat ile bunu başaramazsın... Sadece vatandaşını diğer ülke vatandaşlarına göre ezdirmiş fakirleştirmiş olursun... Başka ülkelerin ucuz hammadde ve iş gücü bir bakıma kölesi durumuna gelirsin...

Sayfa 678/1006 İlkİlk ... 178578628668676677678679680688728778 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •