Sayfa 684/2146 İlkİlk ... 18458463467468268368468568669473478411841684 ... SonSon
Arama sonucu : 17162 madde; 5,465 - 5,472 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hayır,Fed kısa vadeli faizleri kontrol edebilir,uzun vadeli faizleri piyasa belirler,zaten uzun vadeli faizleri de merkez bankaları belirlese piyasa diye bir şey kalmaz.Piyasa ise uzun vadeli faizi;kısa vadeli faizlerin üzerine+risk primi+enflasyon beklentileri ekleyerek belirliyor.Enflasyon beklentileri yükseldikçe de faizler yükseliyor.Dolayısıyla Powell'in sözlerinin bir etkisi olmaz,Fed politika faizinde bir değişiklik yapmasa da uzun vadeli faizler enflasyon beklentilerine göre hareket eder.
    Powell Salı senato'da ,dün de temsilciler meclisinde konuştu,borsalarda ciddi satış varken Salı günü borsaları "mavi boncuk " dağıtarak döndürdü,ama etkisi yarım gün sürdü,dün tekrar borsalarda satışlar geldi,dün de temsilciler meclisinde konuşarak yeniden borsaların yönünü durdurdu ama artık konuşmaları bitti,muhtemelen dünkü konuşmasının etkisi de kısa sürecek,borsalar yeniden satışa dönecek.Çünkü enflasyon beklentilerinde ve uzun vadeli faizlerde yükseliş devam ediyor.

1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin geçmesi enflasyon beklentilerini yükseltecektir.Özellikle asgari ücretin saatlik kademeli olarak 7.25 usd'dan 15 usd'a çıkarılması hem maliyet hem de talep enflasyonu tarafında etkili olacaktır.
    Tasarı yarın ya da Cumartesi temsilciler meclisinde oylanacak,senato'dan geçip onaylanması ise muhtemelen 15 mart civarında olacak.

https://en.as.com/en/2021/02/23/late...39_210574.html

Bu yıl dünyada baz etkisinin de desteğiyle, muhtemelen geçen yılın kayıplarının bir bölümünü telefi eden ortalama üstü bir ekonomik büyüme göreceğiz.Enflasyon ve faizlerde yükseliş,çok şişmiş dünya borsalarında ise ABD borsaları öncülüğünde bir düzeltme bekliyorum.
    Siz düzeltme dediğinizde, düzeltme olmayınca size tepki geliyor ama sorun şu, sizin bahsettiğiniz düzeltme gelmedikçe sorun azalmıyor, tam tersi sorun büyüyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

U.S. 10 Year Treasury US10Y:U.S.
    RT Quote | Exchange
    Yield | 8:31 AM EST
    1.393%+0.029

U.S. 30 Year Treasury US30Y:U.S
    Yield | 8:33 AM EST
    ]2.264%+0.065

ABD uzun vadeli tahvilleri faizlerindeki yükseliş hızlanıyor,özellikle 30 yıl vadeliler kopacak izlenimi veriyor.

https://www.cnbc.com/quotes/US30Y
    Merkez Bankasının döviz rezervlerinde kısa vadede bir toparlanma beklemiyorum.Bunun olabilmesi için sadece ekonomi için değil,hukuk ve eğitim alanlarında yapısal reformları da kapsayan ,kapsamlı bir üretim,yatırım,istihdam programının hayata geçirilmesini takiben yoğun doğrudan dış yatırım gelmesi ve güven ortamının oluşması ile yerlilerin de yatırımlarını yeniden arttırmaları ve yerli paraya dönüş ile olabilir.Muhtemelen yönetim son ana kadar "sözlü yönlendirme" ile durumu idare etmeye çalışacak,ancak bir ödemeler dengesi krizi olursa,-zorunlu olarak- bu operasyonu yapmaya ikna olacaktır.
    Hocam 2001 krizinde oluşan mali tablodan daha kötü bir tablo olarak yorumluyorum günümüz durumunu. Ve özellikle Berat Albayrak döneminde yapılanlar Çiller'in yaptığı hatalara çok benziyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hayır,Fed kısa vadeli faizleri kontrol edebilir,uzun vadeli faizleri piyasa belirler,zaten uzun vadeli faizleri de merkez bankaları belirlese piyasa diye bir şey kalmaz.Piyasa ise uzun vadeli faizi;kısa vadeli faizlerin üzerine+risk primi+enflasyon beklentileri ekleyerek belirliyor.Enflasyon beklentileri yükseldikçe de faizler yükseliyor.Dolayısıyla Powell'in sözlerinin bir etkisi olmaz,Fed politika faizinde bir değişiklik yapmasa da uzun vadeli faizler enflasyon beklentilerine göre hareket eder.
    Powell Salı senato'da ,dün de temsilciler meclisinde konuştu,borsalarda ciddi satış varken Salı günü borsaları "mavi boncuk " dağıtarak döndürdü,ama etkisi yarım gün sürdü,dün tekrar borsalarda satışlar geldi,dün de temsilciler meclisinde konuşarak yeniden borsaların yönünü durdurdu ama artık konuşmaları bitti,muhtemelen dünkü konuşmasının etkisi de kısa sürecek,borsalar yeniden satışa dönecek.Çünkü enflasyon beklentilerinde ve uzun vadeli faizlerde yükseliş devam ediyor.

1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin geçmesi enflasyon beklentilerini yükseltecektir.Özellikle asgari ücretin saatlik kademeli olarak 7.25 usd'dan 15 usd'a çıkarılması hem maliyet hem de talep enflasyonu tarafında etkili olacaktır.
    Tasarı yarın ya da Cumartesi temsilciler meclisinde oylanacak,senato'dan geçip onaylanması ise muhtemelen 15 mart civarında olacak.

https://en.as.com/en/2021/02/23/late...39_210574.html

Bu yıl dünyada baz etkisinin de desteğiyle, muhtemelen geçen yılın kayıplarının bir bölümünü telefi eden ortalama üstü bir ekonomik büyüme göreceğiz.Enflasyon ve faizlerde yükseliş,çok şişmiş dünya borsalarında ise ABD borsaları öncülüğünde bir düzeltme bekliyorum.
    Mevcut gorunumu ekonomik kurallara gore yorumlarsak, soylediklerinize katiliyorum Deniz hocam. Ozellikle piyasanin belirleyici rolu hakkinda cok haklisiniz. Ancak kisisel gorusum, dunyadaki cogu merkez bankasi asil rollerinden uzaklasarak en buyuk piyasa yapicisi olma rolune burunduler. Bunun sonucu olarak da ekonomide bircok farkli enstrumanda iki yonlu asiri hareketler goruyoruz. Endise verici olansa merkez bankalari kendini bu yeni role o kadar kaptirip, piyasayi o kadar manipule etti ki simdi ben artik birakiyorum derse bunun yikici etkisi daha buyuk olabilir.

değerli bilgilendirmeleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler Deniz bey sevdiklerinizle birlikte sağlıklı mutlu günler dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Güne başlarken

RT Quote | Exchange
    Yield | 11:00 PM EST
    1.406%+0.017

Yield | 11:00 PM EST
    2.273%+0.031

RT Quote | Exchange
    Yield | 06:21 AM EST
    1.446%+0.057

Yield | 06:21 AM EST
    2.301%+0.059

Küresel "Benchmark" ABD uzun vadeli tahvil faizleri çok hızlı bir şekilde yükselişte,belki yarın 10 yıllıklarda %1.5'yi görebileceğiz.

NOT:Bu yükseliş hızıyla muhtemelen Mayıs ayında ABD 10 yıllıklarında %2'nin,30 yıllıklarda %3'ün üzerinde faizler göreceğiz.

Belki de burada devrilen bir tren vardır
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Merkez Bankası istatistiklerine göre(19 Şubat haftasında):

-Merkez Bankasının -altın hariç- brüt döviz rezervleri 144 milyon dolar arttı.

-Yabancılar 122.8 milyon dolarlık hisse senedi sattılar, 194.5 milyon dolarlık devlet tahvili aldılar.

-TL mevduatlar haftalık %0.97 arttı.

-Yerlilerin döviz tevdiat hesapları 893 milyon dolar azaldı.(593 milyon doları altın hesaplarındaki azalmadan)

Parite ve ounce altın fiyat değişiminden arındırılmış(milyon dolar):

ABD Doları Cinsi Mevduatlar: -38 (stok) 0(parite etkisi) -38 (parite etkisinden arındırılmış)

Euro Cinsi Mevduatlar: -251 (stok) 70(parite etkisi) -321(parite etkisinden arındırılmış)

Diğer para cinsinden mevduatlar:-11(stok) 0(parite etkisi) -11(parite etkisinden arındırılmış)

Kıymetli Maden Depo Hesapları(altın) -593(stok) -936(ounce değişim) 343(ounce değişim arındırılmış)

Toplam Yabancı Para Mevduat Değişimi (Yurt İçi Yerleşikler):-893 (stok) -866(parite etkisi) -27 (parite etkisinden arındırılmış)

Parite ve ounce hareketlerinden arındırılmış haftalık DTH değişimi 27 milyon dolar azalma.

Sayfa 684/2146 İlkİlk ... 18458463467468268368468568669473478411841684 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •