Sayfa 70/639 İlkİlk ... 2060686970717280120170570 ... SonSon
Arama sonucu : 5112 madde; 553 - 560 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. @denlis100,

eline sağlık, harika tablo oldu. twitter hesabın varsa oradan da paylaşırsan daha çok insana ulaşmış olur, beni de eklersen, ben de retweet ederim..hesabın yoksa senden alıntı yaptığımı belirtip ben de paylaşabilirim.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sanırım artık temettü hayal kırıklığı bitti bunu zaten satıp alttan almak için kullanmışlardı,şimdi arkadaşlarında belirttiği gibi 1.Ç bilanço nun ayak seslerini göreceğiz.YTD,kendi heyecanlı beklentimdir.

30 dakıkalıklarda barları boncuk gibi dizdi.. haftalıkta 31.56 üzerinde kalamadığı sürece 30.00 desteği aktif olacak.. kırılırsa
    29.48-68 aralığı önem kazanır..
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve grafikler ''Yatırım Danışmanlığı'' kapsamında değildir ve kesinlikle al-sat tavsiyesi içermez.

4. İlk ceyregin bitmesine 20 gün kaldı . Şimdiden kur 2 lira yükseldi ceyreği buralarda kapatsa 200 milyon kur karı yazacak .
    İlaç satışlarındaki ivme ve 20 Şubat sonrası zammı ile 350milyon faaliyet karı gelse

Toplamda 550 milyon ceyreklik kar olusur.

Yıllıklandirilmis kar 1.5 milyar olur
    Şimdiki hisse fiyatını referans alsak prospektif 4 fk olur şirket.

ELİMİZDEKİ EN BÜYÜK SİLAH SABRIMIZ BEKLEMEYE DEVAM...

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by garipy Yazıyı Oku
    İlk ceyregin bitmesine 20 gün kaldı . Şimdiden kur 2 lira yükseldi ceyreği buralarda kapatsa 200 milyon kur karı yazacak .
    İlaç satışlarındaki ivme ve 20 Şubat sonrası zammı ile 350milyon faaliyet karı gelse

Toplamda 550 milyon ceyreklik kar olusur.

Yıllıklandirilmis kar 1.5 milyar olur
    Şimdiki hisse fiyatını referans alsak prospektif 4 fk olur şirket.

ELİMİZDEKİ EN BÜYÜK SİLAH SABRIMIZ BEKLEMEYE DEVAM...

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    defter değerimiz yıl sonunda piyasa değerine çok yaklaşmış olacak.. bu durumda 1-2 yıla; şirket dışına nakit çıkarma durumunu (yüksek oranlı temettü dağıtımı) zorlar (satış vb ayrı konudur).

bireysel yatırmcıya faaliyetler hakkında doyurucu bilgi vermeyip, üstelik onca kardan sadece 100 milyon pay alıp, bizi ve kendisini de büyük temettüden mahrum bırakan büyük ortakla biz bireysel ortak arasındaki "sinir harbi" devam ediyor..

bu arada; şu konuda yönetimin hakkını da teslim edelim: ortadaki bu kusursuz finansal fırtına varken, nakitte olması da doğru harekettir ama durum bu iken de 100 milyon da olsa imtiyazlı payı alması da centilmenlik dışı harekettir..

foncuların sabrına da hayran olmalıyız bu arada.. onların da beklentisi ya şirketin satışıyla ya da yüksek oranlı temettü ile ceplerine adam gibi paranın bir an evvel girmesidir, diye tahmin ediyorum. iş hikayesi olarak çok enteresan bir vaka olduk..

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    defter değerimiz yıl sonunda piyasa değerine çok yaklaşmış olacak.. bu durumda 1-2 yıla; şirket dışına nakit çıkarma durumunu (yüksek oranlı temettü dağıtımı) zorlar (satış vb ayrı konudur).

bireysel yatırmcıya faaliyetler hakkında doyurucu bilgi vermeyip, üstelik onca kardan sadece 100 milyon pay alıp, bizi ve kendisini de büyük temettüden mahrum bırakan büyük ortakla biz bireysel ortak arasındaki "sinir harbi" devam ediyor..

bu arada; şu konuda yönetimin hakkını da teslim edelim: ortadaki bu kusursuz finansal fırtına varken, nakitte olması da doğru harekettir ama durum bu iken de 100 milyon da olsa imtiyazlı payı alması da centilmenlik dışı harekettir..

foncuların sabrına da hayran olmalıyız bu arada.. onların da beklentisi ya şirketin satışıyla ya da yüksek oranlı temettü ile ceplerine adam gibi paranın bir an evvel girmesidir, diye tahmin ediyorum. iş hikayesi olarak çok enteresan bir vaka olduk..
    Sn Maslak , finansallara gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum.

Her ne kadar firmanın nakit tarafı 700 mio tl 2020 finansallarına göre artış gösterse de , bunun karşılığında banka kredileri+tahvil borçlanmalarının , 2020 de 1,1 mia tl iken, 2021 de 1,7 mia tl net 600 mio tl net artış gösterdi. Yani firma banka kredisi kullanmaya devam etti.

Yine esas faaliyetlerden diğer gelirler kaleminin kur gelirlerinin etkisiyle 559 mio tl ulaşması, firmanın esas faaliyet karının 2021 de 1,3 mia tl ulaşmasına ve faaliyet kar marjının %58 seviyesine ulaşmasına neden oldu. Kur karından arındırıldığında ise, 816 mio tl , faaliyet karının marjı %35 seviyesinde gerçekleştiği görülmektedir. (2020 finansallarında kur karından arındırılmış faaliyet karı %33 seviyesindeydi.)

Finansman gideri düşülürse , vök net karın 604 mio tl , kar marjının %26 seviyesinde sonuçlandığı görülmektedir. (2020 yılında ise vök %27 seviyesinde sonuçlandı )

Yani 2020 finansallarına göre kur karı dikkate alınmadığında marjlarda bir değişim olmadığı , bu senede tl cinsi banka kredilerini arttırarak yine kurun yükselişine yönelik oyun planları olduğu , (elinde duran yp cinsi nakit ve stoklardaki artış.) gözlemlenmektedir.

Faaliyetinden elde ettiği getirideki marjların yüksek oranda 3-4 yıl içince sıçradığı, artık stabilize olduğu gözlemleniyor. Artık kur karından bağımsız yeni yatırımların ciroya etkisi , marjlarda değilde hacimsel karlardaki etkisini takip etmek gerek diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

7.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku

Her ne kadar firmanın nakit tarafı 700 mio tl 2020 finansallarına göre artış gösterse de , bunun karşılığında banka kredileri+tahvil borçlanmalarının , 2020 de 1,1 mia tl iken, 2021 de 1,7 mia tl net 600 mio tl net artış gösterdi. Yani firma banka kredisi kullanmaya devam etti.

Yine esas faaliyetlerden diğer gelirler kaleminin kur gelirlerinin etkisiyle 559 mio tl ulaşması, firmanın esas faaliyet karının 2021 de 1,3 mia tl ulaşmasına ve faaliyet kar marjının %58 seviyesine ulaşmasına neden oldu. Kur karından arındırıldığında ise, 816 mio tl , faaliyet karının marjı %35 seviyesinde gerçekleştiği görülmektedir. (2020 finansallarında kur karından arındırılmış faaliyet karı %33 seviyesindeydi.)

Finansman gideri düşülürse , vök net karın 604 mio tl , kar marjının %26 seviyesinde sonuçlandığı görülmektedir. (2020 yılında ise vök %27 seviyesinde sonuçlandı )

Yani 2020 finansallarına göre kur karı dikkate alınmadığında marjlarda bir değişim olmadığı , bu senede tl cinsi banka kredilerini arttırarak yine kurun yükselişine yönelik oyun planları olduğu , (elinde duran yp cinsi nakit ve stoklardaki artış.) gözlemlenmektedir.

Faaliyetinden elde ettiği getirideki marjların yüksek oranda 3-4 yıl içince sıçradığı, artık stabilize olduğu gözlemleniyor. Artık kur karından bağımsız yeni yatırımların ciroya etkisi , marjlarda değilde hacimsel karlardaki etkisini takip etmek gerek diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
    sayın value şirket 1,3 milyar kredi taşır iken 1,3 milyar döviz pozisyonu taşımasının bir amacı var bu amaç aldığı hammaddeki kur kaynaklı riskleri hedge etmektir kur geliri her ne kadar faaliyet dışı gibi görünse de şayet kur artışı olmasa ve kur geliri yazılmasa idi döviz ile satın alınan hammaddenin de maliyeti artmayacak ve bu seferde kur farkı geliri yerine daha yüksek bürüt marjı ve bürüt kar ve haliyle daha yüksek faaliyet karı yazacaktı kur arttı ve hedge amacı ile tutulan döviz pozisyonu amacına ulaşmış oldu.

8.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku

Saygılarımla.
    Sayın Value investor, şirketin finansalları, 1.2 milyar karın ifade ettiği kadar iyi değildir. bu doğrudur ve bu nedenle de şirketin kar rakamından bu kambiyo giderini hariç tutmak, "tek seferlik olaylar hariç olan durum"u görmek bakımından faydalıdır. Bununla beraber, siz de eski bir bankacı olarak takdir edersiniz ki finansallardaki 1 parametreyi değiştirince, karşılığında başka parametre de değişir. örneğin, şirket o kadar döviz tutmasaydı, bize temettü olarak onun sadece 500 milyon Tlsini verseydi, hisse başına 2.5 tl temettü almış olurduk ama şirket doğal hedge pozisyonundan mahrum kalırdı ve hatta kriz daha da derinleşseydi (kur=30 tl) belki de likidite sorunu yaşayabilir ve temerrüde düşebilirdi. eski bir bankacı (bankacı olduğunuzu hatırlıyor ve yazılarınızdan yararlanıyorum) olarak eminim bunu biliyorsunuzdur. ya da o nakti taşımak yerine banka kredisini kapatsaydı, kredi finansman masrafımız olmazdı.. ya da kur artmamış olsaydı ve aldığımız bu zamla (ki belki kur bu denli artmasa zam da %25-30 civarında kalırdı) 2022de 2 miyar kar planı yapardık. örnekler çoğaltılabilir..

özetle; dediğiniz şu bakımdan doğrudur: kur hariç esas faaliyet karı bakımından 2-3 yıl evvelki gibi bizi şaşırtan ve "şapka çıkartan bir performans" olmamıştır ama şunu başlardık:

1-fiyat artışının açık ara önünde ilaç ciro artışı ile bitirdik.

2-net nakit pozisyonumuz ilk kez pozitife döndü (196 milyon tl);

3-ucuz maiyetle ve yüksek stokla ve yüksek döviz pozisiyonu ile kur bakımından sorunlu bir döneme girdik.. yani, bilançoda hem stokta hem de nakitte kuvvetli hedge pozisyonumuz var..

4-tarihi değerde makina yatırımı yaptık ve bunlar pahalı segmentlerin işleri (biyotech ve yeni nesil onkoloji).. makinaya yatırılan 550 milyon tl bize dağıtılsaydı, hisse başına 2.75 tl temettü alacaktık (bu ek 550 milyon tl eşik üzeri rakam olduğu için tamamındna ana ortak gibi pay alacaktık..).

5-ar-ge işi devam etti (ilk kez %8 harcadık.. küresel jenerik ortalaması %7dir), departman büyüdü (400 kişiye yaklaştık. TRdeki toplam ilaç argeci sayısı 1650dir), binası yenilendi, 12 tane yeni sentezlenmiş molekül lansman bekliyor.. çok iyi rakam.. umalım içinde biyoteknoloji de olsun..

listeyi daha uzatmak mümkün ama özetle; bilançoyu (aktif kalitesini), borç/özkaynak oranını, faiz karşılama gücümüzü daha da iyileştirdik.. bu 2022de aynı karı (1.2 milyar tl) tekrarlarsak, nakit zengini şirketler arasına girmiş olacağız

6-son 4 yılda kur sürekli arttı ama buna rağmen brüt kar marjı %50den %58e geldi (bkz sayın denlis100ün verdiği tablo). bunun 4 puanını bu sene kazandık. rekor artış.. işimizin finansal kalitesinin devamı için çok değerlidir..

geçen sene bu tarihlerde de temettü vermeyip, parayı kasada tutmalarına bozulmuştum ama aradan geçen 5-6 ayda ne kadar doğru bir şey yaptığını görmüştüm ki eleştiri yazısını yazarken de derin kriz hariç, "kredi varken nakit taşıması anlamlı değil", demiştim ama şirket haklı çıktı. bize neredeyse sıfır çekerken kendisinin 100 milyonu almasını da centilmenlik dışı bulduğumu yazmıştım. bu da ayrı konu (hisse fiyatı üzerinde psikolojik baskı unsurudur)..

saygılar, selamlar
    Son düzenleme : Maslak1; 09-03-2022 saat: 22:30.

Sayfa 70/639 İlkİlk ... 2060686970717280120170570 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •