Sayfa 715/1002 İlkİlk ... 215615665705713714715716717725765815 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,713 - 5,720 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    dövizde hareket de başlamasa yabancı borsalardaki bekleme maliyeti iyice belimizi kıracaktı. ta eylülde girdik 4 ay oldu sıfıra sıfır elde var sıfır. dolar 20'nin üstüne atsaydı bari..powel beyi beklersek işimiz yaş. satsak fırlar gider adım gibi eminim satamıyorum da.
    aynı şekilde benim elimdekiler çok daha eskiydi artık bıkıp çoğunu satmıştım, geçen ay yabancı borsalar ve dolar artık artabilir diyerek tekrar aldım, yine hiç hareket yok, dolar olumsuz bir durum olmazsa belki seçime kadar fazla çıkmayabilir ama yabancı borsalar artık yükselebilir diye umuyorum.
    altın ve gümüş fonlarını da çıkmıyor diye satmıştım onlar çıkıyor, geçen haftaki düşüşte bist fonlarının yarısını bozdurmuştum orası da tekrar çıkmaya başladı alım zamanını iyi belirlemek, düşüşlerde satmak yerine ekleme yapabilmek ve bekleyebilmek bu işin sırrı da bunları yapamıyoruz her zaman.

2. Uzun bir dönem fonlara ara vermiştim.
    Elimde sadece yenilenebilir enerji ve tarım fonları var.
    Şimdi yeniden döviz bazlı bir yatırım aracı arıyorum. Fikir verecekler olursa çok memnun olurum.

Geçen sene ocak ayından bu yana yenilenebilir enerjilerin getirilerini çıkardım.
    Usd %40 gitmişken bunların bu seviyelerde kalması fırsat mı bilemedim.

3. Hazır dosya üzerinde çalışırken yabancı hisse senedi takip ettiğim fonların analizini de çıkardım.
    İlgilenen arkadaşlar varsa işlerine yarar diye düşünüyorum.
    Analiz isteyen olursa seve seve yaparım.

4.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Hazır dosya üzerinde çalışırken yabancı hisse senedi takip ettiğim fonların analizini de çıkardım.

güzel analiz olmuş teşekkürler. benim yabancı fonlarımın 1/6'sı aoy. rusya-avrupa krizi bitmedikçe alternatif enerjiler gelişmeye mecbur başka çaresi yok. onların barışması için de tek yol putinin gidip yerine gelen rus liderin ukraynadan çekilmekle kalmayıp bütün zararları tazmin etmesi, ki kendini 18.yy'da sanan rusyanın o olgunluğa ulaşması onyıllar sonra bile zor.

5.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    aynı şekilde benim elimdekiler çok daha eskiydi artık bıkıp çoğunu satmıştım, geçen ay yabancı borsalar ve dolar artık artabilir diyerek tekrar aldım, yine hiç hareket yok, dolar olumsuz bir durum olmazsa belki seçime kadar fazla çıkmayabilir ama yabancı borsalar artık yükselebilir diye umuyorum.
    altın ve gümüş fonlarını da çıkmıyor diye satmıştım onlar çıkıyor, geçen haftaki düşüşte bist fonlarının yarısını bozdurmuştum orası da tekrar çıkmaya başladı alım zamanını iyi belirlemek, düşüşlerde satmak yerine ekleme yapabilmek ve bekleyebilmek bu işin sırrı da bunları yapamıyoruz her zaman.
    hocam biz hatayı ekrana fazla bakmakla yapıyoruz galiba. kendine bi hedef koyup bekleyeceksin. fonlara 3 ayda 1'den fazla asla dokunmayacaksın. benim çıkardığım ders bu. altının fazla gideceğine kesinlikle inanmıyorum, emtianın asla 2'ye katlama potansiyeli yok, yabancı borsalarınsa bal gibi var. bist satışı abartmışsın, ben de bozdurdum %15 hatta burda yazdım. bence seçim bitmeden tekrar girme.

6. yabancılara dokunmayı düşünmüyorum da bistle ilgili fikirlerim üç mevzu yüzünden yılbaşından beri değişmeye başladı, ilk olarak devletin destek falan atmadığı belli oldu cayır cayır 1000 puan düştü yani, ikincisi fonlar çok kötü sınav verdi, çıkarken endeksin yarısı getirenler düşüşte endeksle resmen yarıştı, yav hiç değilse 5000'deki majör desteği aşağı kırınca biraz şort beceremediniz mi arkadaş yav, ben bile yaptım, yuh yani. aha endeks zirvesine geri geldi fonlar zararın yarısını ancak kurtarabildi. üçüncüsü ekonomi kanallarındaki malsız kalmış çakma ekonomist tayfası kıskançlıktan çatlıyor bisti yıpratmak için atmadıkları takla yok..seçim havası da başlamadan artık bu seviyeden satıp rpd mi yapmak lazım acaba...

7.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    güzel analiz olmuş teşekkürler. benim yabancı fonlarımın 1/6'sı aoy. rusya-avrupa krizi bitmedikçe alternatif enerjiler gelişmeye mecbur başka çaresi yok. onların barışması için de tek yol putinin gidip yerine gelen rus liderin ukraynadan çekilmekle kalmayıp bütün zararları tazmin etmesi, ki kendini 18.yy'da sanan rusyanın o olgunluğa ulaşması onyıllar sonra bile zor.
    sn friendly_1980
    Uzun zamandır gzh taşıyorum. Sanırım çocuklara bırakacak kadar taşıyacağım.
    AOY,GZH ve USDTRY nin 2021 den bugüne durumu alttaki gibi.
    usd alıp kenarda tutsak daha iyi.

8.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Hazır dosya üzerinde çalışırken yabancı hisse senedi takip ettiğim fonların analizini de çıkardım.
    Çalışma için teşekkürler.

Ben döviz bazında ve kur artışı dışında ve % 10 stopaj dışında hiç değilse net %5 kazanç sağlayabilecek fon arayışındayım.
    Hisse dayanaklı olmayacak.
    Euro yada dolar bazlı olabilir.
    Böyle bir fona rastlamadım henüz.

O yüzden dövizi döviz olarak alıp faize koymak daha cazip gözüküyor.

Tefas'a şemsiye fon türü olarak "borçlanlama araçları " ve "katılım"
    Fon ünvan tipi olarakta " döviz" ve "yabancı" yazınca çıkanlardan "özel" olanları eliyoruz.

Elimize TLE, ARE, TDG, IPV, FPE, FUB, GPA, TPL, DBH , KIS,ZPF, TPZ kalıyor. Buna değişkenlerden KUB'u da ekleyelim.

Aynı işlemi serbest fonlarada yapabiliriz.

Şimdi bu bulduğumuz fonlardan yıllık getiri bazında kur artışını düşüp, %10 stopajı düştüğümüzde getiri sağlayan varmı varsa % kaç getiri sağlamış durumda.

Bunu kısa yoldan hesaplamak mümkünmü?

Sayfa 715/1002 İlkİlk ... 215615665705713714715716717725765815 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •