Sayfa 717/1000 İlkİlk ... 217617667707715716717718719727767817 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,729 - 5,736 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Birde 2-3 sene sonra dunyada faizler artarsa eurobond almak karli olmayabilir.4 faiz mevduatta olursa ugrasmaya değmez
     Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Eurobondlarin fiyatinin dusmesi bir risk degilmi sizce?mesela 2040 100 den 70 e duserse eger %30 zarar.ha 2040 ta 100 olacak fakat risk.
    Yazdıklarınız doğru ama daha iyisi var mı?
    Mevduata sıfıra yakın faiz veriyorlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    https://bondevalue.com/news/turkey-c...-trade-weaker/
    Turkey Cuts Rates Again, Bonds Trade Weaker
    by Amruth Sundarkumar | Nov 19, 2021 | Macroeconomic news, Sovereigns

Turkey’s central bank cut its one-week repo rate again on Thursday, this time by 100bp to 15% in line with the median estimate in a Bloomberg poll of 24 economists. This further underscores President Erdogan’s clout in pushing for cheaper borrowing costs despite rising inflation – consumer inflation rose to 19.9% YoY in October. The latest rate cut follows a 300bp cut over two consecutive and unexpected moves earlier, in contrast to other central banks that are mulling rate hikes to curb a rising inflation. This has had a bearing on the Turkish lira, which has now weakened by over 30% against the US dollar this year with 15% of the depreciation seen this quarter itself. Piotr Matys, a senior currency analyst at InTouch Capital in London said, “Today’s decision provides more evidence that the central bank simply doesn’t care about the value of the lira and rejects the notion that substantial depreciation will have serious negative consequences.”

Turkey’s 6.875% 2036s and 6.5% 2033s traded 1.86% and 1.81% weaker to 96.05 and 94.44 yielding 7.32% and 7.2% respectively.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Yazdıklarınız doğru ama daha iyisi var mı?
    Mevduata sıfıra yakın faiz veriyorlar.
    +1 .......

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Daha önceleri de konuşulmuş idi , eurobond'un başka birine virmanı ile ilgili vergi hususu tartışılırken.

Eurobond'un illaki banka-borsa vs aracılığı ile satılması gerekip gerekmediği hususu,...

Bence ; aşağıdaki örnek, bir menkul kıymetin muvazza yaratmadan başka birine devri (virman) ile ilgilidir.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/978291

''Piyasada bir satış işlemi yoluyla değil. ''
    Hocam virmanlamaktan bahsetmemiştim

Vergiden kurtulmak için eşimizi bu eurobonda ortak etmek mümkün değil mi

Sanki normal bir hesaba ortak etmek gibi

Yoksa eurobondu ilk alırken yalnız oldugumuz için bu mümkün değil mi ?

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,924
    Eurobonda yatırım yapmış bir kişi başka bir şeye yatırım yapmaz. Hele bizim piyasada ise hiç yapmaz. Vergi bizde değil her yerde var.
    Olduda yurt dışında faizler 2.5 dayandı diyelim bunun %35 vergi olacak. Kimse vergi kısmından bahsetmiyor.
    Hele 100 usd kimlik isteyen bir yönetim var iken dikkat edin beyanlara. Öperler fena.
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

6. Ben asla EB faizleri 8-9 olursa zarardayım diye düşünmem. % 4 üzerinde her zaman alırım. Heleki % 6 ve üzeri olursa benim için süperdir. Hedefim yıllık 6000 dolar kupon faizi alıncaya kadar biriktirmek. Bu da aylık 500 dolar TL karşılığı 5500 TL yapar. Emekli maaşı ile birlikte arada hisse temettüleri ile nakit sıkıntısı çekeceğimi sanmıyorum. Yıllık 6000 dolar kupon faizinden fazla olanlarda temettü hisselerine takviye olarak gidecek.

7. Ben kendi yatırımımı paylaşayım, somut veri olarak almayı planlayanlara belki faydası olur:

İlk eurobondumu aralık 2018'de, sonuncuyu da geçen hafta aldım. Öncesinde pek bir dolarım yoktu, bu üç yıllık sürede uygun yerlerden dolar, sonra da o dolarla uygun yerlerden eurobond toplamaya çalıştım. Genel olarak iyi zamanlama yaptım diyebilirim.

Toplam 100 TL yatırdım kabul edelim.
    Eğer o parayı para piyasası fonu veya mevduat gibi sabit getirili bir araca yatırsaydım bugün değeri 131 TL olacaktı, eurobond hesabımın değeri ise şu an 220 TL. Bu aradaki 89 TL reel farkın 50 TL'si dolar/TL kur artışından, 31 TL'si yatan kuponlardan, 8 TL'si eurobondların değerindeki değişimden geliyor.

Ben yatırım yaparken itfaya kadar tutacağımı planladım o nedenle eurobond değerindeki değişim önemli değil, o sıfırlanacak. Dolar/TL kurunun da anaparayı korumak için enflasyon kadar artacağını varsaymıştım, sadece kupon gelirlerini dikkate alarak girmiştim. Kurdaki artış sürpriz oldu ama satıp tekrar TL'ye çevirme planım olmadığı için o artış da realize olmayacak.

TL değil de dolar bazında hesap isteyenler için:
    Toplam 100 dolar yatırdım diyelim. Şu an 122 dolar. Bunun 17.5 doları kuponlardan geldi, 4.5 doları da eurobond değer artışından.

8. Arkadaşlar temettü hissesi biriktiriyordum ama eurobondsuz olmayacağını gördüm. O yüzden çok basic 2 soru soracağım, acemiyim, mazur görün.
    Benim gibi KY'nin mal alabileceği yani 2000-3000 usdla işlem yapabileceği bankalar hangileri (YK ve Qnb investten yapamadım)
    Bir de vergiye karşı biriktirirken, belirli bir limite gelince eşimin üzerinden devam etmek geçerli bir koruma sağlar mı?
    Şimdiden tşkler.

Sayfa 717/1000 İlkİlk ... 217617667707715716717718719727767817 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •