Sayfa 722/1044 İlkİlk ... 222622672712720721722723724732772822 ... SonSon
Arama sonucu : 8351 madde; 5,769 - 5,776 arası.

Konu: Sistem Takibi - II

1. Saatlik görüntü istiyorum diyorsun yani. Buyur hedefi sen seç.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,006
    Ne güzel günlerdi o pandemi günleri, malum kimse dışarlarda gezemiyor diye herkes evlerinde sımsıcak ortamlarında yazıyor fikirlerini açıklıyordu. Hasbihal ediyorduk. Durum değerlendirmesi yapıyor, olayları ve yaşananları analiz edebiliyorduk.

Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Kimseler yok ortalarda, ben bir şeyler karalamaya çalışıyorum ama gördüğün gibi tükkan kapalı.
    Demişsin abi 16-11-2022 tarihinde;

Pek bir şeyler değişmemiş, yine sen nöbetçi grafikçi olarak grafik destek yapıyorsun, eh üstad desen o da zaten diğer başlıkta yaşanan nahoş olaylardan sonra pekte insanlara sımsıcak baktığını düşünmüyorum. Haksız da sayılmaz. Bana kalırsa diğer başlıkta ona söylenen, yazılanlardan sonra ben ana avrat söver de giderdim. Nezaketli naif birisi olduğundan pekte bir şey dememiş. En doğrusunu seçmiş görünüyor. ADAM haklı bence dağılabiliriz.

Beyaz atlıma gelsek; onun mazeretleri vardır ya şimdi elleşmeyelim ona.
    Peki bu izcan a nooldu abi. O da mı kötü yola düştü acep. Yoksa "yahu bu başlıkta kimse yazmıyor artık deyip eklediği listesinden mi kaldırdı bizi. Bilemeyeceğim. gelince soralım haşmetmeaplarına.

Dandan abi, ortam gergin aslında. Herkesler birşeyler bekliyor. Ama ne beklediklerini de bilmiyorlar. Yani durum stabil gibi görünsede cıh.. Değil abi.

Bana kalırsa; ortamdaki havanın Ukrayna - Rusya savaşı üzerinden değerlendirilmesi gerekebilir. Rus ayısı (bu bir deyim hakaret değil) savaşırken Ukrayna ile savaşmadığının farkında, arkasındaki diğer sümsük beyinlilerin sevk ve idaresinden sıkıldı çünkü onların planladıkları tuzağa düşmek üzere. Savaşın uzaması Rusya nın işine gelmeyecek, diğer sahalarda olan etkinliğinin azalmasına sebep olacak gelişmeler olmaya başladı. Bu yüzden bizim ayı kardeş taktik değiştirebilir. Bu ne demek. Rusya kibar ve onurlu bir şekilde savaştan geri çekilmeyi planlıyor diye düşünüYORUM . Diğer taraftan Rusya yı oyuna itenlerde planladıklarından farklı gelişmeler olunca taktik değiştirip işin uzamasına sebep olacak gelişmelere imza atmaya başladılar. Yani tam bir satranç tahtası olmaya başladı durum. Bu meselede asıl hedeflenen konu enerji ile olan ilgili gelişmelerdi . Dolayısıyla heedeflenen gerçekleşti. Pandemi döneminde petrol teslim kontratları sıfır (o) dan işlem görürken daha sonraları inanılmaz yükselişlere sahne oldu. Şimdi kurguladıkları oyunu anlayabilirsek yol haritasını daha düzgün çizebiliriz belki. Emtiaları da yerlerinden oynattılar. En son taze bilgi. Yüksek fiyatlar da işlem gören konteyner fiyatlarında ve deniz ulaşım fiyatlarında düşüşler yaşanmaya başlamış. Bundan sonra izlenecek yol haritası şu yönde olabİlir diye düşünüYORUM

Artan ürün fiyatlarına karşın maaşlarda yaşanan erime yüzünden satınalma gücü, yani halkların satınalma gücü eridiği için biraz durgunluk yaşanacak. Bu durgunluğun etkilerini bizler TR de nasıl hissederiz ona bakmak lazım.
    En son biilgiye göre Türkiye den patates ihracına onay verilmiş. Bu yüzden çarşı pazarda patates fiyatlarını yükselişin sebebi bu.
    Adamlar haklı yaklaşık 2-3 euro /dolar fiyatlarından dışarı satmak daha mantıklı . Ülkede bu fiyatlara zaten halk alamıyor. Adamlarda mecburen daha fazla ürünü dışarı yolluyorlar. Kısmen de olsa aslında Başkanın dediği gerçekleşiyor. Yanlız burada başka sorunlarımız var. Sadece patates değil. Et-süt_peynir fiyatlarında da tuhaf bir dengesizlik var. Peynir fiyatları et fiyatları ile yarışır hale geldi. Buradan şu çıkıyor. Ayarlarımız bozuldu. Nasıl olacak. Bu düğümü nasıl açacağız.
    ....
    bana kalırsa gene daha önceki senaryo öne çıkıyor.
    SEÇİM....

Mutlu pazarlar
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

3. İlk mevzuyu akşama irdeleyelim. İkincisi bu enflasyonist ortamın uzun bir müddet devam edeceğinden bahsetmiştik arka sayfalarda.
    Çin, artan covid vakaları sebebi ile tekrar bir kapanma yaşayabilir gibi bir ortam var. Bu durumda tedarik zincirinde sıkıntı ve navlun fiyatlarında artış söz konusu olur. Böyle durumda bizim ihracatımız artabilir, fakat sıkıntı ihraç mal girdilerinin büyük kısmının ithal olması, bu sebeple cari açığın artması büyük sıkıntı. Bir diğer sıkıntı ihracın artması ile ülke içerisindeki mal ve hizmetlerin azalması veya temininin zorlaşması fiyat artışlarını da beraberinde getirip enflasyon artışına sebep olacak olması.
    Buna birde olası bir kur artışı eşlik ederse eyvah eyvah filmi olur.
    Sonuç olarak talep düşmeden enflasyon düşmez mantığından gidersek bu işin tek çaresi durgunluk olabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,006
    Bana kalırsa 2 ye ayırmak gerekecek
    1- Dış etkenler,
    2- İç Etkenler

DIŞ ETKENLER
    Ukrayna -Rus savaşı olası etkileri . Savaş devam ederse ne olur? Savaş biterse neler olabilir ?
    Bunu cevaplayabilmek için savaşa sebep olanlar ve savaşı destekleyen davranışları nedir diye bakmak lazım. Savaş devam ederse tahıl ve diğer gıda ürünlerindeki aşırı fiyat artışı devam eder. Enerji fiyatları yükselişe devam eder. Bu ise Avrupa nın üretimini yaptığı ürünlerde fiyat artışına sebep olur. Dolayısıyla Avrupa nıın en büyük ihraç ürünleri neler ? Mercedes-Audı-Wolksvagen (Zaten Avrupa demek Almanya demek bence. İtalya ve Fransa sadece rol kapmaya çalışıyor. İngiltere nin durumu tartışılır. Oyunu kuranlardan biri ama oyunda hiç adı geçmiyor. Hep aynı kurnazlık )
    Bu markalar size neyi anlatıyor.
    TOGG desem yeterli mi?

hikaye başka yerlere evrilecek bir duruma gelebilir. O yüzden okumayı iyi yapabilirsek yönümüzü bulabiliriz.
    Enerji fiyatlarının artışınına paralel olarak bizde borsamızda etkilerini hissettik. Enerji rallisi yaşandı. Benim yakışıklı TRCAS da epey show yaptı. Daha devam eder mi bilemeyeceğim. Ben oradan ayrılalı epey oldu. Biraz dinlenmesi, geldiği fiyatları sindirmesi gerekli. Ben dönmem. (Başlık sakinleri kızacak bana ama..Ne yapalım hayat devam ediyor.)

GIDA başlığı da; dediğim gibi, artan fiyatlar yüzünden satınalma gücü düşmeye başladı/başlayacak, bu ise GIDA şirketlerinde bilançolarında biraz gelirlerin düşmesine sebep olabilir. Diğer taraftan artan maliyetlerde bilançoların aktif pasif dengesini sarsabilir. Dikkatli olmamız gereken bir süreç olacak. Bu haftayı dikkatli takip etmek gerek. Bu hafta belli eder kendini.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,006
    Türk markası Arçelik
    alt marka Beko Almanya'da da satılıyor. Almanya'nın %10 civarı asgari ücretli olsa
    Türkiye'nin ise tam net rakam bilemiyorum ama herhalde nüfusun yarısı vardır .

Aynı Beko buzdolabını almak için asgari ücretle ne kadar çalışmak gerekiyor?

Türkiye fiyatı 11.249 TL. 2 ay çalışmak gerekiyor
    Almanya fiyatı 549avro. 45 saat çalışmak gerekiyor.

Basit bir örnek üzerinden gitmek istedim. Satınalma gücü derken bunu kastediyorum. Yani bu yaşadığımız şey enflasyon rallisi idi. Bitti mi? Şirketler bazında fiyatlamalar yaşandı. Peki bilançolar açısından şirketler böyle mi ? Bunu görebileceğimiz yer ise bilançolar. Dolayısıyla q3 daki satışların yada bilançoların iyiliği q2 den iyi olmasının sebebi fiyatların artmış olmasından kaynaklı. Adetsel artışlar olmamış gibi görünüyor. Kabaca baktıklarımdan benim anladığım bu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,006
    Du bakem. Şu haberide iliştireyim kenardan

https://www.patronlardunyasi.com/hab...meyecek/271962

Haberin içeriği :

Koç Topluluğu’nun yurt içindeki ve yurt dışındaki bayileri ve yetkili servisleri ile bir araya geldiği geleneksel Anadolu Buluşmaları’nın 30’uncusu gerçekleştirildi. 10 bini aşkın iş ortağını dijital ortamda bir araya getiren etkinliğe Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Koç Holding Grup Başkanları katıldı.

Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği oturumda ise Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet Gürkaynak ile Kamuoyu Araştırmacısı ve Siyasal İletişim Uzmanı Dr. İbrahim Uslu ekonomi ve politika gündemini değerlendirdi.
    Ömer M. Koç, konuşmasına, “Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un Cumhuriyetle neredeyse eş zamanlı olarak temellerini attığı Koç Topluluğu, dört sene sonra ülkemizin az sayıdaki asırlık kurumlarından birisi olacak. Bir asır boyunca, Vehbi Bey’in ‘Ülkem varsa ben de varım, demokrasi varsa hepimiz varız’ ilkesi doğrultusunda, memleketimizin ekonomik ve toplumsal gelişimine öncülük etmeyi vazife bildik. Ne mutlu ki, geriye dönüp baktığımızda, artık memleketimizin tarihine mâl olan, milletimize büyük faydalar sağlayan pek çok girişimde ve projede Koç Topluluğu’nun izi, çalışanlarımızın ve sizlerin emeği var" sözleriyle başladı.

'Nakit akışlarınızı yakından takip edin'

Konuşmasında küresel ve ulusal ölçekteki ekonomik ve politik gelişmelere de dikkat çeken Ömer M. Koç, “Tüm işlerimizde son derece hesaplı olmamız ve basiretle davranmamız gereken bir dönemde bulunduğumuzu vurgulamak istiyorum. Masraflarınıza dikkat etmenizi, çok elzem olmayan harcamalarınızı ertelemenizi ve nakit akışlarınızı yakından takip etmenizi bilhassa rica ederim. İçeride ve dışarıda ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri artık açıkça hissedilen belirsizlikler süreci maalesef yakın zamanda sona ermeyecek†dedi.

“Koç Topluluğu olarak, tüm bu belirsizlikler içerisinde risklerimizi basiretle yönetirken, sağlam ve iddiâlı bir gelecek vizyonuyla uzun dönemli hedeflerimize de odaklanıyoruz†diyerek sözlerini sürdüren Ömer M. Koç, şöyle devam etti:

"Topluluk olarak ülkemizin geleceğine olan inançla yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Sadece son 5 yılda 9,4 milyar dolar yatırım harcaması gerçekleştirdik. Kombine gelirlerimiz, Türkiye milli gelirinin yüzde 8'ine eşdeğer. Şirketlerimiz, ülkemiz ihracatının yüzde 7'sini gerçekleştiriyor. Ciro büyüklüğüne göre en büyük 10 şirketin 4’ü, en çok ihracat yapan ilk 10 şirketin 3’ü ise Koç Topluluğu’ndan."

"Son 10 yılda, topluluk olarak ödediğimiz vergiler, ülkemiz vergi gelirlerinin yüzde 7,5’ine tekabül etmektedir. Özel sektör Ar-Ge yatırımının yüzde 7'sini gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin en büyük fikri haklar portföyüne sahibiz. Borsa İstanbul'da halka açık şirketlerimizin piyasa değeri, toplam piyasa değerinin yüzde 21’i. Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Global 500’de bu yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olduk. Bu neticeler elbette bize gurur veriyor. Ancak, Koç Topluluğu için en değerli gösterge paydaşlarımız nezdindeki itibarımızdır. Ne mutlu ki, uzun yıllardır ülkemizin en itibarlı markası gösterilmenin de gururunu yaşıyoruz."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,006
    Bu da çok önemli..

Kasım ayının yarın yapılacak olan son kabine toplantısında ana gündem sözleşmeli personele kadro ve EYT çalışmaları olacak.

NTV'nin haberine göre; kamuda çalışan 600 bine yakın sözleşmeli personel bulunurken, yarın yapılacak olan toplantıda ele alınacak konulardan birisi sözleşmeli personele kadro gündemi olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamasında, "Kamudaki tüm sözleşmeli personeli kapsayan düzenleme pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda ele alınacak" dedi.
    Kabine toplantısında EYT çalışmalarına ilişkin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşülecek. EYT'nin kimleri kapsayacağı, borçlanma ve yaş kriterlerine ilişkin gerçekleştirilen çalışmalarda gelinen son durum Kabine'nin gündeminde olacak.

Fahiş fiyat uygulaması yapan büyük marketler başta olmak üzere ticarete ilişkin yaptırımlar da kabine toplantısında ele alınacak.

8.  Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku

Koç koçtur
     Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    Günaydın çizgilerin efendisi...
    İt itliğini, yiğit yiğitliğini, .... ....luğunu yapacak ki devran dönsün...

" Sen bir destek/direnç çiziyorsun ve oradan dönüyor fiyat..
    bildim diyorsun....

O fiyat oradan dönüyorsa sen bildiğin için değil,sana " bildim " dedirtmek için dönüyor aslında.
    Sana bildim dedirtecek ki seni oyununa daha iştahlı sokabilsin. "

Üstteki paragraf sana ithafen değil Dandan abi. Sadece durum tesbiti yapmaya çalıştım. Yoksa senin çizgilerin efendisi olduğunu bilmeyen yok şu alemde sevgiler saygılar abim
    Ocak ayında bu grafı atmışım, sende bunları yazmışsın.

Sayfa 722/1044 İlkİlk ... 222622672712720721722723724732772822 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •