Sayfa 724/821 İlkİlk ... 224624674714722723724725726734774 ... SonSon
Arama sonucu : 6565 madde; 5,785 - 5,792 arası.

Konu: TTRAK - Türk Traktör

1. Ülkemizin yapısal pek çok sorunu var. Öncelikle geleneksel tarım ürünleri ithalatını düşürmeliyiz. Bu konuda mevcut yönetimin yaklaşımı olumludur. Öte yandan, önceki iletimde yer almayan bir hususu daha dile getirmek istiyorum. Temettü yatırımcılığı hatta hatta emekliliği, finansal okur yazarlığı olmayan kafası boş yığınları motive etmeye yönelik bir illüzyondur; koskocaman bir palavradır

2. Sayın indigenos neye göre ilizyon- neye göre palavra diyorsunuz ? Sebep-sonuç ilişkisini, analizini paylaşırsanız ona göre değerlendirelim. Temettü emekliliğini savunduğumdan değil. Fakat geçmiş verilerek bakınca olabilecekleri incelendiğinde bu olmaz demek için bir tahlil koymak gerekir ortaya bence. Elbette geçmişte olan gelecekte de aynı seyredecek diye bir husus yok. Elbette her şirket her sene muhteşem oranlarda temettü verecek diye bir durum da yok. Ancak bir havuz oluşturup buna yönelik yatırım yapma plânı yaptığımızda geçmiş verileri incelediğimizde olabildiğini görüyorken gelecekte bu olmaz demek için dayanak nedir ? Somut örnek/analiz nedir ? "Temettü emekliliği olmaz", "BES olmaz", "Devletten emeklilik beklemeyin" vs vs. o zaman napacaz emeklilik için ? Herkes olmazı söylüyor da oluru söyleyen nerede ?

Ayrıca 100 günden uzun yatırım olmaz demişsiniz. Neden olmasın ? Grafiklere bakınca uzun vade dediğiniz 10 sene ve üzerinde güçlü hisselerin getirileri ortada. Birçok duayen yatırımcı 10-15 sene tutmayacağı hisseye girmem derken üstelik.

Herkesin yatırım anlayışı farklıdır elbet, sizinkine olmaz veya yanlış düşünüyorsunuz demiyorum. Fakat sizin uzun vade ve temettü yatırımına olmaz demenizdeki arka plânı anlamaya çalışıyorum.

3. haklısınız ama o da bir strateji tabi. çok sabır isteyen bir strateji.
    her yerden demettü kazandırır mı?
    29.01.2024:brisa 900m$ , ttrak 2500m$ ,ons 2050usd ^^ ilk checkup: 29.07.2026

4.  Alıntı Originally Posted by indigenos Yazıyı Oku
    Ülkemizin yapısal pek çok sorunu var. Öncelikle geleneksel tarım ürünleri ithalatını düşürmeliyiz. Bu konuda mevcut yönetimin yaklaşımı olumludur. Öte yandan, önceki iletimde yer almayan bir hususu daha dile getirmek istiyorum. Temettü yatırımcılığı hatta hatta emekliliği, finansal okur yazarlığı olmayan kafası boş yığınları motive etmeye yönelik bir illüzyondur; koskocaman bir palavradır
    Sn. indigenos iyi trade edebiliyor sanırım.

"Temettü boş iş" diye sadece iyi trade edebilenler söyler diye düşünüyorum.

Ya da piyasayı çok iyi okuyor olabilir, hızlanabilecek sektörleri, şirketleri önceden tespit edebiliyordur. Öngörebiliyordur belki. Diğer türlü borsandan nasıl para kazanılabilir?
    Son düzenleme : temettuverimi; 09-11-2023 saat: 11:45.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

5. [QUOTE=Hunlu;6620645]Sayın indigenos neye göre ilizyon- neye göre palavra diyorsunuz ? Sebep-sonuç ilişkisini, analizini paylaşırsanız ona göre değerlendirelim. Temettü emekliliğini savunduğumdan değil. Fakat geçmiş verilerek bakınca olabilecekleri incelendiğinde bu olmaz demek için bir tahlil koymak gerekir ortaya bence. Elbette geçmişte olan gelecekte de aynı seyredecek diye bir husus yok. Elbette her şirket her sene muhteşem oranlarda temettü verecek diye bir durum da yok. Ancak bir havuz oluşturup buna yönelik yatırım yapma plânı yaptığımızda geçmiş verileri incelediğimizde olabildiğini görüyorken gelecekte bu olmaz demek için dayanak nedir ? Somut örnek/analiz nedir ? "Temettü emekliliği olmaz", "BES olmaz", "Devletten emeklilik beklemeyin" vs vs. o zaman napacaz emeklilik için ? Herkes olmazı söylüyor da oluru söyleyen nerede ?

Ayrıca 100 günden uzun yatırım olmaz demişsiniz. Neden olmasın ? Grafiklere bakınca uzun vade dediğiniz 10 sene ve üzerinde güçlü hisselerin getirileri ortada. Birçok duayen yatırımcı 10-15 sene tutmayacağı hisseye girmem derken üstelik.

Herkesin yatırım anlayışı farklıdır elbet, sizinkine olmaz veya yanlış düşünüyorsunuz demiyorum. Fakat sizin uzun vade ve temettü yatırımına olmaz demenizdeki arka plânı anlamaya çalışıyorum.[/QUOT

Merhaba! Değerli kardeşim akşam detaylıca aktarımda bulunacağım. Öncelikle ifade edeyim trader değilim. Borsa olağanüstü dinamik bir yapı, klişeleşmiş paradigmalarla fazla verim sağlayamazsınız.

6.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Sn. indigenos iyi trade edebiliyor sanırım.

"Temettü boş iş" diye sadece iyi trade edebilenler söyler diye düşünüyorum.

Ya da piyasayı çok iyi okuyor olabilir, hızlanabilecek sektörleri, şirketleri önceden tespit edebiliyordur. Öngörebiliyordur belki. Diğer türlü borsandan nasıl para kazanılabilir?
    Tek kelimeyle: proaktif olmak lazım. İncelediğiniz mali tablolardaki bazı rakamlar avazı çıktığı kadar bağırır, o sesi duyabilmektir önemli olan.

7.  Alıntı Originally Posted by Hunlu Yazıyı Oku
    Sayın indigenos neye göre ilizyon- neye göre palavra diyorsunuz ? Sebep-sonuç ilişkisini, analizini paylaşırsanız ona göre değerlendirelim. Temettü emekliliğini savunduğumdan değil. Fakat geçmiş verilerek bakınca olabilecekleri incelendiğinde bu olmaz demek için bir tahlil koymak gerekir ortaya bence. Elbette geçmişte olan gelecekte de aynı seyredecek diye bir husus yok. Elbette her şirket her sene muhteşem oranlarda temettü verecek diye bir durum da yok. Ancak bir havuz oluşturup buna yönelik yatırım yapma plânı yaptığımızda geçmiş verileri incelediğimizde olabildiğini görüyorken gelecekte bu olmaz demek için dayanak nedir ? Somut örnek/analiz nedir ? "Temettü emekliliği olmaz", "BES olmaz", "Devletten emeklilik beklemeyin" vs vs. o zaman napacaz emeklilik için ? Herkes olmazı söylüyor da oluru söyleyen nerede ?

Herkesin yatırım anlayışı farklıdır elbet, sizinkine olmaz veya yanlış düşünüyorsunuz demiyorum. Fakat sizin uzun vade ve temettü yatırımına olmaz demenizdeki arka plânı anlamaya çalışıyorum.

Öncelikle uymaya özen gösterdiğim bazı kriterler var onları paylaşmak istiyorum: 1-) Patronu güven telkin etmeyen, elini hissenin içine sokan, tipe dönüştüren, 2-) Az da olsa temettü vermeyen, , 3-) Fiktif işlemlerle vergisiz karını şişiren, 4-) Yatırımcı ilişkileri departmanı sağlıklı çalışmayan, 5-) Sektörün güncel olarak izlenmesini olanaksız kılan sayıda hiçbir şirkete paydaş olmam. Temettü yatırımcılığı kısmına gelirsek: A firması her sene düzenli temettü veriyor, bu sene vermedi. Ne yapacağız: uzun vadeli yatırımcı olmanın gereği olarak bekleyecek miyiz? 5 yıl düzenli temettü aldık diye vefa gösterip şirketin finansal tablolarının iyileşmesi mi bekleyeceğiz?.. Borsada vefaya yer yoktur değerli kardeşim, sert bir alan burası. Peki, uzun vadeli yatırımcı olunur mu, olunur elbet; lakin uzun vadeli yatırımcı olacağım ön kabulüyle değil, süreç sizi oraya götürür. Yurtdışı yatırımları olan bir enerji şirketinde 850 gün kaldım. 2022 Ekim ayının başlarında Dolar kurunun çıpalanacağı belli olunca hisseden çıktım. Anlatmaya çalıştığım şu; ancak süreç sizi uzun vadeli yatırımcı yapabilir. Bir kez daha belirtiyorum çok dinamik bir alan burası. Klişe söylemlere asla pim vermeyin. Warren Buffett ülkemizde yaşasaydı söylemleri çok farklı olabilirdi. Gelelim öneri kısmına. Nomadic İnvestor (göçebe yatırımcı) olup, bazı yerlerde kısa, bazı yerlerde uzun konaklayarak havuzu büyütmek gerek.

8. Bist 100 Özsermaye Karlılığı En Yüksek Şirketler

1-Türk Traktör (#TTRAK) %151
    2-Alfa Solar (#ALFAS ) %120
    3-Enerjisa (#ENJSA) %119
    4-Ford Oto (#FROTO) %118
    5-Tofaş Oto( #TOASO) %109
    6-Migros (#MGROS) %107
    7-İs Yat. Men. (#ISMEN) %105
    8-Doğuş Oto (#DOAS) %103
    9-Oyak Çimento (#OYAKC) %97
    10-Tüpraş Petrol (#TUPRS) %90
    11-Şok Marketler (#SOKM) %88