Sayfa 727/853 İlkİlk ... 227627677717725726727728729737777827 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 5,809 - 5,816 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Pek çok yerde gördüm Ukrayna-Rusya savaşında kimler kazandı kimler kaybetti görüşlerini.
    Dünya medyasının %85 i siyonist elinde veya kontrolunde. O sebeple bu tür yorumların %80 den fazlasının abd taraflı olacağını unutmayın.
    TR de aynı. Bizde %90 ı geçer herhalde.

Bence henüz ortada kazanan kaybeden diye net bir şey yok.

Fikir vermesi açısından birşeyler yazmak zorunda hissettim kendimi.

ABD nin maddi kazancı kaybı ne.?
    Kısa vadede ABD nin maddi kaybı olmaz. Çünki kullandığı parayı matbaada basıyor. Ukrayna için 2014 den beridir 30 küsür milyar dolar harcamış. Onlar için sıfır maliyet demek. abd doları tüm dünyada geçerli ve kullanılıyor. 1970 den beridir karşılıksız para basıyorlar. Bastıkları paralarla hem orduyu CIA yı finanse ediyorlar, hemde kârlı dünya şirketlerini, arsalarını, madenlerini satın alıp(sıfır maliyetle), halkları kendi işçileri haline getiriyorlar.

Sonuçta Ukraynaya trilyon dolar yardım yapsa, abd ye maliyeti SIFIR.
    Kısa vadede Maddi kaybı yok, peki maddi kazancı varmı.? abd nin para kazancına ihtiyacı yok çünki matbaada karşılıksız istedikleri kadar basıyorlar. Diğer maddi kazançları ne olabilir. Ukrayna yönetimini elinde tutmak maddi bir kazançtır. Bu iş tehlikede veya abd planı dahilinde. Ukrayna daki savaşın uzun sürmesi abd için maddi kazançtır. Yıllarca süren bir savaş, abd nin rakibi Rusya yı yıpratır çünki Rus parası, abd parası gibi dünyada koşulsuz şartsız geçerli değil. abd savaşı uzatarak Rusyayı zayıflatmak istiyor olabilir.

Şu an Ukrayna'ya abd nin taşıdığı gerilla grupları var. Suriye, Lübnan, Libyada yapılanlar, Ukrayna dada yapılmaya çalışılıyor. Dünyadan Paralı askerleri Ukrayna ya yığıyorlar ve silahlandırıyorlar. Hava araçlarını düşüren bolca füze veriyorlar. Rus ordusu bu sebeple zorlanmaya başladı. Sivil öldürmek istemiyorlar ama sivil yerlerden kendilerine füze ve bomba atılıyor. SİHA teknolojileride bizimki kadar gelişmiş olmadığından, sivil bölgelerde paralı askerleri bulup vurmayı sanırım pek başaramıyorlar. Biz o konuda uzmanlaştık. (tabi bu konu biraz muallak. Bizim rakipler zayıftı ve ellerindeki teknoloji SİHA vurmaya yeterlimiydi ben net bilmiyorum. Ukraynada ise batı füze teknolojisi verilmeye başlandı. Suriyede ve pkk da ne kadar vardı emin değilim. ermenistana vermediler diye biliyorum.)

abd nin planı bu olabilir. Savaşı uzatabildiği kadar uzatıp, Rusları ekonomik çöküntüye sokmak. SSCB yede aynısını yapıp batırdılar. İçeriden ekonomik olarak on yıllarca yıprattılar.(Bunu hangi bilgime dayanarak söylüyorum. TR nin gelişimine bakarak. Aynı ibrani-yahudi azınlık bizdede var, Rusya dada var, Ukrayna dada var. Bizim 1938 sonrası geçirdiğimiz evreler net. SSCB kapalı kutuydu ama benzer evre geçirdikleri bence açık.)

Rusya nın maddi kazancı kaybı ne.?
    2014 de abd darbesi ile Ukrayna yönetimi abd uşaklarının eline geçti. Rusya Ukrayna yı geri almak istiyor. Ukrayna hem sınır komşusu, hemde aynı soydan geliyorlar. Ruslar ve Ukrayna lılar Slav soyundan gelmeler. Aynı dili konuşuyorlar, aynı kültüre sahipler. Ukraynayı kaybetmek Ruslar için büyük kayıp olur. Sınırına abd liler nükleer füzeleri ile yerleşmiş olur. Şu an için Ukraynayı kazanamadılar ve kaybetmedilerde. Tüm Ukraynayı almaya çalışacaklardır. Yarısı ile yetinmeleri mantıksız.

Ruslar savaşı kazanırlarsa, savaş daki maddi kayıplarını Ukrayna dan çıkarırlar. Ukrayna'ya petrol ve gaz satıyorlar. abd Irak'a savaş açıp orayı harabeye çevirdiğinde, maddi kayıplarını tazminat olarak Irak tan aldı, halada alıyor. Petrol gelirlerinin bir kısmı abd ye akıyor. Iraka sahte delillerle girdiğini abd başkanları söylediği halde tazminat alıyor. Halbuki Irak, abd den tazminat almalıydı. Böyle bir anormal durum var ve dünyadaki hiç bir ülke ses çıkarmıyor.

Rusya savaşı kaybederse. Büyük maddi kaybı olur çünki abd gibi karşılıksız para basamıyor. İthalatını Ruble ile değil USD ve AVRO ile yapıyor. Bu paraları kazanmak zorunda. Rusya matbaada trilyon rubleler basıp gidip abd de Ford fabrikasını satın alamaz, Fransada Reno fabrikasını satın alamaz. "USD yada AVRO getir hemşerim" derler. Ama abd gidip Rusyadaki Lada fabrikasını USD ile alabilir. Aldıda. Lada otomobil fabrikaları şu an abd, fransız, italyan ortaklı bir firmanın elinde. Rusya nın tüm özelleştirilen dev kamu şirketleri, dışarıdan getirilen USD ile, boris yeltsin döneminde ibrani-yahudi azınlıkça satın alındı.

Türkiye'de aynı, şu an bildiğiniz tüm ünlü Türk markalarını sayın. Ya içimizdeki ibrani-yahudi kökenlilerin einde veya özal'dan sonra özellikle akp döneminde hepsi yabancılarca satın alındı. ben bile bazen şaşırıyorum, yaw bu marka Türk tü diyorum. Hepsi gitmiş. yabancıların işçisi durumuna geldik ve abd liler matbaada bastıkları ve adına USD dedikleri kağıtlarla bu işi yaptılar. 1950 den beridir abd lilerin kurdurduğu siyasi partilerce yönetiliyoruz. medyada ibrani-yahudi elinde-kontrolunde. Bu hale gelmemiz normal.

Sonuçta, Rusyanın kısa orta vadede kaybı, eğer savaş uzarsa veya kaybederse büyük olur. Kazanırsa kaybı olmaz. Orta uzun vadede kazancı büyük olur çünki Global çapta psikolojik üstünlüğü abd den devir alır.

abd nin ise savaş ne olursa olsun kısa vadede kaybı olmaz. Savaşı kaybederse orta uzun vadede kaybı büyük olur.

Türkiye ise her hâlukârda kaybediyor, kaybedecek. Ankarada dünyanın en büyük rezervli petrolünü bulsak yine kaybederiz. O gelir, bazı şirketlerce paylaşılıp iç edilir. Ukrayna savaşı bize şimdilik enflasyon olarak yansıdı. Yaz aylarında ise turizm gelirleri azalması olarak yansıyacak. Ukraynaya ve Rusyaya ihracatımızda azaldı, azalacak. Şu an sebze mevede hafif fiyat düşüşü olduysa sebebi bu. tayyip ailesi Suriye, Azerbaycan ve Ukrayna savaşlarında servetlerine servet kattılar, katıyorlar. tayyip aile sinin ürettiği silahları satıyorlar.
    tayyip'in damadı bayraktar, İHA fabrikasını akp döneminde devletden elde ettiği gelir ile kurdu. bayraktar'a devlet İHA şirketi TUSAŞ ın teknolojisi aktarıldı ve yabancı ülkelere damat bayraktarın İHA larını satıyorlar. Halk kaybediyor, tayyip ailesi servetlerine servet katıyorlar. Yasal yolla. Bana göre değil ama kanunlarımıza göre yasal diyorlar.

Ülkeler için kısa vade üç beş 10 yıldır. Uzun vade 50 yıl 100 yıl.
    Son düzenleme : alicemal; 06-03-2022 saat: 12:46.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geleceği 10 - 15 yıl önceden söyleyen efsane keçi, yine geleceği gördü.

Geldiler, yazmam lazım.

Buğusu üstünde delil. Ukrayna - Rusya savaşı.

Batı ambargo koydu. Koyduğu ambargolardan biri ne idi.?

Batının kredi kartlarını kullanamayacaksın. Hangi kartlar bunlar.? visa, mastercart vb.

Peki Rusya bundan nasıl etkilenir.

Valla Rusya da yerel kartlar kullanılıyormu bilmiyorum ama kullandıkları savaş teknolojileri hariç teknolojiye bakarsan, yerel kredi kartları kullanılmıyordur. Onlarda TR gibi batıya sömürülüyorlar.

Çin'e bakın. Yoğun kullanılan Ödeme sistemleri Çin ürünü. Telefonla banka destekli ödeme, Alipay vb çok yaygınmış.
    E-ticaret siteleri Çin ürünü. Alibaba siteleri Çinde en çok kullanılan. Ayrıca diğer ülkelerdeki yerel e-ticaret sitelerini alıp dünyaya yerelmiş gibi yayılıyor. Bizdeki trendyol gerçekte Çinli nın.

Sosyal sitelerine bakın. Çin ürünü. Çin li sosyal siteler, batının sosyal sitelerinden çok daha yaygın. tikTok gibi Çin siteleri ise dünyaya yayılıyor.

İşte bu yüzden Çin, abd sömürgesi olmuyor. Kendi ülkesinde abd şirketleri değil Çinli şirketler kullanılıyor. Halka bıraksan direk abd sitelerine ve teknolojisine yönelir. Ama bırakmıyorlar. Ne batı medyasını serbest bıraktılar(en önemlisi bu ayak), ne batı bankalarını serbest bıraktılar nede batı internet sitelerini serbest bıraktılar. Kendi ürün ve şirketlerini destekleyip, dışarıdan gelenleri olabildiğince engellediler. Sert önlem aldılar.

Bize bakın. Hücuuum faceBook, instagram, twitter. TV de bu şirketlerden bahsetmek reklama girmiyor. Sabah akşam bedava reklamları yapılıyor.
    Yerel TROY kredi kartı şirketimiz var, devlet bile kullanmıyor.
    Yerel toplu görüşme yazılımımız var, devlet bile kullanmıyor, zoom kullanılıyor.
    Yerel sosyal sitelerimiz varmı bilmiyorum. Diyelimki var, TV de adını geçirsen reklam yaptın diye direk yakana yapışırlar. abd siteleri ismini istediğin kadar geçir, reklama sayılmıyor.
    Yerel işletim sistemimiz var pardus, devlet ne kadar kullanıyor bilmiyorum. Çok eskiden kamuda çalışırken abd sistemlerini kullanıyorduk.
    Yerel e-ticaret sitelerimiz var. Bu konuda çok kötü değiliz ama önemli kısmını yabancıya sattık. Korumadık.

Yarın batı ile soğuk veya ılık bir savaşa girsek. Herşeyimiz batı ve içeride bile olsa batı sahipli şirketlerce üretildiğinden, dımdızlak kalacağız ortada. Bakın rusya ya, kredi kartları iptal.

1938 den sonra batıya şartlandırıldık. Benim bu yazıya sinirlenip "ne diyo lang bu zibidi" diyerek batı ürünlerini sahiplendiyseniz. Tamda sömürgecilerin istediği kıvama getirilmişsiniz demektir.

10 yıl önce genelde vasıfsız işçilik yapmış olan 55 yaşlarında bir adamla konuştum. "Şu mesleği filan edinsen, biraz öğrensen, maddi açıdan şöyle rahat edersin, kendi patronun olursun." gibi bir konuşmaya giriyordum.

Adam lafımın gideceği yeri gördü ve kesti. "Bana biri iş verecek, parası önemli değil karnım doysun yeter. eğitime gelemem, iş kurup riske giremem." benzeri bir açıklama yaptı. Vatandaş tam köle zihniyetine sahipti. "Ben düşünmeyeyim, sadece beden işçiliği yapayım, karnım doysun, barınağım olsun yeter. Benim yerime patron düşünsün."

Üstteki açıklamalarıma kızdıysanız, ÖZDE bu kafadasınızdır.

Bu dayının kendi yaşında bir karısı var, bir kaçda çocuğu. Çoğunlukla İşsiz geziyordu. Erkek çocukları çalışıyordu. Benim kadın arkadaşlarımdan iyi eğitimli bir kadın vardı. Onada abayı yakmıştı ve gizleme ihtiyacı hissetmiyordu. Benden çaktırmadan bilgi almaya çalışıyordu, ikinci "karı" olarak göz koymuştu.

Çocukluktan itibaren ağır eğitimle beyni geliştirilmemiş kişi bu şekildedir. Paket olarak gelir. Bir huyu kötü diğerleri iyi gibi olmaz. Çalışmaz ama her ay yeni bir genç kızı koynunda ister. İyi yemek ister iyi araba ister. Kısa yolları sever, hemen ister, herşeyi yapmaya hazırdır. Kolaycada kandırılırlar çünki beynin olması gereken yer boştur.

Kendi suçu değil. Eğitmezsen hepimiz gerçekte hayvanızdır. Önce karnımızı doyururuz, sonra uçkurumuzu düşünmeye başlarız. Hayvanın temel özellikleridir.

(aile ve mesleki eğitiminide kast ediyorum, sadece okul olarak ele almayın)

Pardon yaw. Konuya farklı yerden girip buradan çıkmışım. Oldu artık, yazıyı ayırmak için uğraşmayayım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2022 Şubat - Türkiye motorin yaklaşık 18 TL Asgari ücret net 4250 TL
    2022 Şubat - Almanya motorin yaklaşık 1.87 AVRO Asgari ücret net ortalama 1300 AVRO brüt 1621 AVRO

2022 Şubat Türkiye, asgari ücretle alınabilecek toplam motorin 4250/18 - 236 LT
    2022 Şubat Almanya, asgari ücretle alınabilecek toplam motorin 1300/1,87 - 695 LT

Bir Alman, maaşı ile bizden 3 kat daha fazla yakıt alabiliyor.
    BU TÜR hesaplamaya SATIN ALMA GÜCÜ deniyor.

Hangi ülke vatandaşı zengin, hangisi fakir, bu şekilde hesaplamak gerekir. Satın alma gücü ile.

"Almanyada motorin 29 TL bizde 18 TL. Biz ucuza alıyoruz" demekle olmaz. Çok düşük maaş veriyorsun, köle maaşı. Tabi köleliğe alıştığımızdan 4250 TL size çok yüksek geliyordur. Bu ülke kötü yönde evrildi. İnsanlıktan çıktık. karın doyurmayı insan yaşamı olarak algılamaya başladık. Ambalajlı köftenin, aroma sıkılmış soya fasulyesi olduğunu anlayamayacak hale geldik. Köfte alabiliyorum diyoruz. Lang ninen haftada 3 gün katkısız halis etle köfte yapardı. O zaman köylüyüz fakiriz sanırdınız dingil.

Hani Almanlar bizi kıskanıyor ya. Ki bizde asgari ücrete %50 gibi dev zam yeni yapıldı. Almanyada ise Temmuz da %25 gibi bir zam gelecek. Temmuzda fark dahada büyüyecek.

Tarımımızın bakanı demiş ya "Rusya dan saman alıyor diyorlar. paramız varki alıyoruz." (Rusyamıydı başka ülkemiydi.?)
    Yaw o para senin değilki halkın, çalışanın parası. senin paran yok. Milletin parası o. Tarımı bitirdin, çalışanın parası ile Rus köylüsünü zengin ediyorsun.

Bunu niye hesapladıysam. Konuya neden girdim hiç hatırlamıyorum. En son zombi dizisi seyrediyordum, bi baktım motorin hesaplıyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün y.özdil ile Ege Cansen hocamın, yazılarından dolayı enselerini tokatlamam lazım ama canım istemiyor.

Az önce y.özdil'in yazısına sinirlendim ve kendisine mail attım.
    Bazı köşeden yazarlar okuyup yanıtlıyorlar, çoğunluk okumuyor, yanıtlamıyor, mail adresi koymuyorlar.

Ege hoca okuyor bazen cevap veriyor. Abdurrahman Yıldırımda okuyor ve yanıtlıyor.
    y.özdil i bilmiyorum. Bugünki yazısını esprili bir dille eleştridim. Bakalım cevap gelecekmi.

2006 ve 2018 de akp li bakanlarca çıkarılan tarım kanunları sebebi ile ülke tarımının yabancı şirketlere yönlendirildiğini yazmıştım. Bu bilgiyi köşeden yazarlarda veriyor ancak bakan ismi vereni görmedim. Maaşımı kaybederim korkusu vardır veya aynı çıkar grubu içinde olduklarından fazla ileri gitmemeye çalışıyorlardır.

Sorunu yazayım, millet okusun ama suçluyu yazmayayım milletin kafa karışık kalsın, suçluyu yanlış yerde arasın ki ben ballı maaşımı ve olanaklarımı kaybetmeyeyim.

Vekiller ve gazetecilerin, kömür madeni işçileri gibi ağır mesleki şartlar kategorisine sokulup erken ve yüksek emekli maaşları aldıklarını biliyormuydunuz.? Bilmiyordunuz, o zaman niye yaşıyonuzki.?

2006 da tarımın bakanı akp li mehdi eker.
    Yerli tohumun ortadan kalkmasını sağlayacak kanunlar çıkarıyor. Köylüde yerli tohumu bırakıp, fabrikalarda üretilen kısır hibrit tohumlara geçmek zorunda kalıyorlar. Şu an tohum sanayinin %70 i yabancı şirketlerin elindeymiş. sözcü yazarı Serpil Yılmaz bugün yazmış, bakan ismi vermemiş.

1938 den beridir yerliyi köreltip yabancıyı yüzelten yüzlerce kanun çıkarıldı, her parti tarafından. mehdi eker bunlardan sadece bir tanesi.

Kimin imzası var bilmek gerekiyor.

Örneğin suçlulara af olayı var.
    Afla erken çıkanların işlediği tonla suç var. O suçların tazminatını, affı çıkaran siyasetçiler ödemeli. bak o zaman akıllarına af geliyormu.

Bugünki haber. Cinayet suçu ile içeri atılmış, afla çıkan bir adam 2 kişiyi daha öldürmüş. Öldürülenlerin mirasçısı olsam, o afda imzası olanlara dava açarım. AİHM e kadar giderim. Bir şey çıkmasada, oy için af kanunu çıkarmak isteyecekler, tekrar düşüneceklerdir midir.? Bilemiyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de yabancılar çıkmaya devam ediyor ama BIST endeksi aynı oranda düşmüyor.
    Hatta savaş hattından arada kötü haber gelmese bayağı bir yükselecek gibi duruyor. Yabancı hafiften çıkmaya devam ediyorsa kim alıyor.?

akp yine tonla KOBİ kredisi dağıttı, dağıtıyor. Geçmi 2020-2021 den hatırlıyoruzki, pandemi kredileri sanayiye, ticarete, tarıma vb. gitmedi, büyük çoğunluğu borsa, doviz ve kripto paralara gitti.

Acaba yeni dağıtılan kredilerin bir kısmı BIST e mi girdi. yabancı payı düştüğüne göre öyle olmalı.

Bir kaç hafta önce BIST %9 civarı düştüğünde, 2bin in epey altındaydı ve düşüşler uzun vade için alım fırsatı demiştim. Seçim sonrasını hedefleyin ve senet alın, viop değil demiştim. 1950 altına inişler senet alım fırsatıdır. BIST hızlı yükselmesede dediğim gibi gidiyor. Savaş yoğunluğu değişebilir o sebeple hızlı bir çıkış beklemiyorum. Savaşta çok ekstra şeyler olursa BIST de kartlar yeniden dağıtılır, o tür istisnalar söylediğim tahmini geçersiz kılar.

ONS altında ise yılbaşında yazdığım tahmin aynen işliyor. BIST ve dovizde bu yıl için net tahmin yapamam demiştim. ONS da ise tahmin yapabilirim demiştim.

1800 ün hafif altında iken. Yıl içinde FED sebebi ile 1750 altına yönelir, yıl sonunu 2300-2600 aralığında kapar demiştim. Sonra Ukrayna-Rusya savaşı çıkınca 1750 nin altına inmeden,1780 den yukarı yöneldi ve şu an 2bini geçti. Savaşa bağlı olarak tekrar 2 bin altına biraz iner, tekrar çıkar filan kısa vade önemli değil. Yıl sonu tahminimin tutacağını düşünüyorum.

Doviz de fiyatlar suni bilek güreşi ile belirlendiğinden, bu yıl tahmin yapamıyorum. Bankalar dovizin inmesine izin vermedi. EUR/USD paritesi dolar lehine işlemeye başlayınca USD ye 14 ü geçirdiler. Şu an ise aleyhine işliyor ama yine dovizi yükseltiyorlar çünki algıyı değiştirdiler. Algı değişince millet doviz satmıyor, alıyor.
    @NeAcaipDunya

7.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    BIST de yabancılar çıkmaya devam ediyor ama BIST endeksi aynı oranda düşmüyor.
    Hatta savaş hattından arada kötü haber gelmese bayağı bir yükselecek gibi duruyor. Yabancı hafiften çıkmaya devam ediyorsa kim alıyor.?

akp yine tonla KOBİ kredisi dağıttı, dağıtıyor. Geçmi 2020-2021 den hatırlıyoruzki, pandemi kredileri sanayiye, ticarete, tarıma vb. gitmedi, büyük çoğunluğu borsa, doviz ve kripto paralara gitti.

Acaba yeni dağıtılan kredilerin bir kısmı BIST e mi girdi. yabancı payı düştüğüne göre öyle olmalı.

Bir kaç hafta önce BIST %9 civarı düştüğünde, 2bin in epey altındaydı ve düşüşler uzun vade için alım fırsatı demiştim. Seçim sonrasını hedefleyin ve senet alın, viop değil demiştim. 1950 altına inişler senet alım fırsatıdır. BIST hızlı yükselmesede dediğim gibi gidiyor. Savaş yoğunluğu değişebilir o sebeple hızlı bir çıkış beklemiyorum. Savaşta çok ekstra şeyler olursa BIST de kartlar yeniden dağıtılır, o tür istisnalar söylediğim tahmini geçersiz kılar.

ONS altında ise yılbaşında yazdığım tahmin aynen işliyor. BIST ve dovizde bu yıl için net tahmin yapamam demiştim. ONS da ise tahmin yapabilirim demiştim.

1800 ün hafif altında iken. Yıl içinde FED sebebi ile 1750 altına yönelir, yıl sonunu 2300-2600 aralığında kapar demiştim. Sonra Ukrayna-Rusya savaşı çıkınca 1750 nin altına inmeden,1780 den yukarı yöneldi ve şu an 2bini geçti. Savaşa bağlı olarak tekrar 2 bin altına biraz iner, tekrar çıkar filan kısa vade önemli değil. Yıl sonu tahminimin tutacağını düşünüyorum.

Doviz de fiyatlar suni bilek güreşi ile belirlendiğinden, bu yıl tahmin yapamıyorum.
    ali cemal abi o zaman tahminlerinize göre senet almaktansa altın almak daha iyi durmuyor mu ? bugün bile alınsa dolar bazında %15-%30 kazanç bekliyorsunuz Bıst aynı oranda kazandırır mı belki ama riski çok daha fazla sanırım.

Saygılar.

8. 2006 da tarımın bakanı akp li mehdi eker.
    Yerli tohumun ortadan kalkmasını sağlayacak kanunlar çıkarıyor. Köylüde yerli tohumu bırakıp, fabrikalarda üretilen kısır hibrit tohumlara geçmek zorunda kalıyorlar. Şu an tohum sanayinin %70 i yabancı şirketlerin elindeymiş. sözcü yazarı Serpil Yılmaz bugün yazmış, bakan ismi vermemiş.

Yasal olarak mümkünatı ve imkanım olsa Yüce Divanda yargılanmasını talep ederdim.

Sayfa 727/853 İlkİlk ... 227627677717725726727728729737777827 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •