Sayfa 746/930 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796846 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 5,961 - 5,968 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

2020 projeksiyonunu kağıdı 2020 de de elinde tutmak isteyenler yapsın..
    Ben 2019 a oynuyorum..temettuye kadar nerelere gideceğini görmek istiyorum..
    Kağıtla evli değiliz..ister satarız ister tutarız..
    Bu 2020 projeksiyonu safsatası mali kaptiranlarin ve artık bu fiyatlardan almaya cesaret edemeyeceklerin Hüsnü kuruntusu..
    Devamlı yükselen ,fiyatına göre çok iyi bilançolar açıklayan yüksek temettü verecek bı kagidin 2019 keyfini yaşayalım..

Alıntı Originally Posted by kim bilir ki Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim cevabiniz icin ben sessiz sessi takip ederim genelde cok yazmam malim bilmiyorsan sus düsturu ama cozemedigim seyler var ornegin; “”Çünkü bu tür fonlar her zaman portföylerini mark-to-market (MTM) olarak değerlemesini yapar. Portföyin getirisi doğal olarak piyasadaki faiz oranı kadar olacak”” tamda ogrenmek istedigim burasi iste neden faiz orani ile bu kadar dogrudan iliskili burayi biraz aciklarmisiniz.. birde hisse senedi yatirimi icin sinirlari mi var yada prosedurleri nedir? İste boyle kusura bakmayin amac kimseyi yormak degil ama desteksizde olmuyor. Yardimci olanlara olmak isteyenlerw simdiden tesekkurlwr

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    MTM nedir?
    Mark-to-market demek... elinizdeki tüm varlıkları piyasa fiyatına göre değerlemesini yapmak demek.
    Nitekim ISYAT da elindeki portföyü her gün akşam değerlemesini yapıyor ve https://www.spk.gov.tr/SiteApps/Port...akliklari/MKYO sitesinde yayınlanıyor.
    Portföyün içinde ne var görmek istiyorsanız da haftalık olarak KAP'ta portföy içeriği yayınlanıyor.
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/796402 (en son bildirimin linki)

1 Kasım Cuma akşamı itibari ile portföyün büyüklüğü 267,010,912 TL
    Hisse başı varlık değeri ise 1.66 TL
    Portföyde hisse senedi hemen hemen hiç yok.
    TL Tahvil nominal 62 milyon TL
    Eurobond 12 milyon USD
    100 milyon TL'ye yakın da bir para günlük REPO yapılıyor.
    Yani bu portföyün getirisi güncel tahvil faiz oranları kadar.
    Kurdaki değişimden olumlu-olumsuz etkilebilir. Çünkü portföyün %40'lık kısmı Eurobond.

Ben ISYAT 'tan sadece bugün değil 4-5 yıldır para kazanıyorum.
    Ama dönemlerini doğru inceleyerek.
    1 yıl önce kimse ISYAT'ın yüzüne bakmazken 2019 yılı karının çok iyi olacağını söyleyen ve bunu analizler ile burada yazan kişi benim. Bunu öngörürken de enflasyonun (bu forumdaki birçok mualife rağmen) tek haneye düşeceğini ve sebeple tahvilde çok ciddi karlar yazacağımızı söyleyen kişiyim.

Öngöremediğim bir şey var mı? Var. O da iskonto oranının bu kadar yükselmiş olması. Yani %85 oranına gelmesi.
    Ben maksimum 70-75'lerde kalır gibi değerlendirdim.
    Bununla birlikte ISYAT'ın yükselmelerinin tamamına yakınını yakaladım.
    Arada ISYAT'tan çıkıp daha yüksek fırsat sunan kağıtlara da girdim.
    Garanti Bankası, Tüpraş, Ford Otosan, Dogan Holding, Petkim, Türk Telekom

Tereddüt ettiğim kısım bugün değil. Yarın?

Tahvil oranlarının düşmesinin etkisi ile gelecekte portföyün getirisi (yani 2020'de) ne oluru sorguluyorum.
    Bugün 267 milyon TLlik portföyün 55 milyon TL'ye yakın kar var.
    Bazı çok bilmişlerin söylediğine göre yıl sonu 65 milyon TL kar olacakmış.
    (buraya not düşüyorum. yıl sonu karı 60 milyon TL'yi geçemez gözüküyor)
    Diyelim ki 65 milyon TL kar tuttu. Aynı mantıkla 2020 1.çeyrek karı da bu tahmincilere göre aynı 2019-4Ç tahminleri kadar olacaktır. Yani onlar 2019 'da 65 diyorlarsa, 4Çde de 12 milyon ve 2020-1Ç'de de 12 milyon değer kazanacak.
    Yani portföyün değeri 30/9/2019'da 265 milyon TL'ydi.
    31/12/2019'da 277 milyon TL
    31/3/2020'de 289 milyon TL olacak ve bunun 65 milyon TL'sini kar olarak dağıtacak diyorlar.
    yani hisse başı 40 kuruş kar.
    Sonrasına da bakmaya gerek yok... o temettüyü aldıktan sonra da hayatımızın geri kalanına bakarız modu ile bir gaz verme çabası.

Hissenin fiyatını belirleyen tek unsur finansal durum değil maalesef. Aynı zamanda bu tür spekülatif içeren, dolduruşa getiren yorumlar. Ama uzun vadede her şey doğru yolu bulur.

Öte yandan hisse ile ilgili olumsuz değil aynı zamanda olumlu yorum ve değerlendirme de yapayım.
    Benim 31/12/2019 portföy büyüklüğü tahminim 272 milyon TL (yani 4. çeyrekte 12 değil max 7 milyon TL kar elde edileceğini düşünüyorum (yani yıllık 60 milyon TL).
    2020-1Ç'de de 8 milyon TL
    Dağıtılacak temettünün de 65 milyon TL (yani hisse bazında 40 kuruş) değil, maksimum 35-40 milyon TL aralığında (yani max 25 kuruş) olacağını düşünüyorum. Böylece hem portföyün büyümesinin sağlanacağını hem de hisse başı operasyonel giderlerin düşürülmesinin sağlanacağını.
    Varsayalım 31 Mart 2020'de hisse 150 kuruş ve temettü sonrası 125 kuruş olsun.
    Benim tahmin olan portföy büyüklüğüne göre ise +272+8-40= 240 milyon TL lik (hisse başı 1,50 TL) portföy olur.
    Bu portföy 1 yıl içinde yıllık %12 lik faiz getirisini sağlasa bile hisse başı 18 kuruş kazanmış olur.
    Bu 18 kuruş ile 125 kuruşluk fiyatı karşılaştırdığınızda %14,4 oranında bir getiri elde etmiş olursunuz.
    Enflasyonun %10'un altında, faizlerin %12'lere indiği bir ortamda %14,4 kötü bir oran olmayabilir.

Ama benim için bu oran kötü bir oran.
    İşte benim takıldığım nokta da TAM BURASI.
    Çünkü piyasa da bu oranı beğenmezse, fiyat aşağı gelebilir mi riski.

Farklı düşüncesi olan kim varsa lütfen saygısız ya da okuryazarlıktan uzak cahilce yorum yapmak yerine hangi rakamda hata var, neresi farklı olmalıydı sorularını yanıtlasın ya da beni düzeltsin.
    Diğer türlü iftira vs gibi saçma sapan yorumlar yapmasın.

Çok kurcaliyorsun mrasen, kağıdı alacaksan al almayacaksanda başka kağıtlara yonel..devamlı kağıdın yokken kağıt hakkında yazilmazki...
    İnsanların kafasında karistirmana gerek yok..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    tahvil faizi ve ISYAT korelasyon grafiği

herşey daha net anlaşılıyor..

syg..

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Portföydeki Türk Eurobond nominal değerleri azalmaya devam ediyor. Geçen haftaya kadar 14milyon 900bin adet olan miktar bu hafta itibarıyla 12milyon adet. Böylelikle Eurobondların portföydeki oranı %32'den %26'nın altına geriledi.

Öte yandan diğer varlıklar bölümündeki TL nakit karşılığı 112,4milyondan 129,3 milyona yükselmiş durumda. Bu kalemin portföydeki oranı ise %48'i aşmış durumda.

G3421 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "Kaybetmekten kaçınmak yerine kazanmayı amaçlayan her stratejinin sonucu kesinlikle yenilgidir." Von Neumann

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    tahvil faizi ve ISYAT korelasyon grafiği

herşey daha net anlaşılıyor..

syg..

That's what I mean.

Alıntı Originally Posted by nostromo Yazıyı Oku
    Portföydeki Türk Eurobond nominal değerleri azalmaya devam ediyor. Geçen haftaya kadar 14milyon 900bin adet olan miktar bu hafta itibarıyla 12milyon adet. Böylelikle Eurobondların portföydeki oranı %32'den %26'nın altına geriledi.

Öte yandan diğer varlıklar bölümündeki TL nakit karşılığı 112,4milyondan 129,3 milyona yükselmiş durumda. Bu kalemin portföydeki oranı ise %48'i aşmış durumda.

adet değil USD

8.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    adet değil USD
    TL karşılığını ayrıca belirtelim:Bu haftaki 69,3milyon. Geçen haftaki ise 86,6milyon idi. Adet kavramını Nominal Değer karşılığına ithafen kullandım.

Son düzenleme : nostromo; 05-11-2019 saat: 16:20.
    "Kaybetmekten kaçınmak yerine kazanmayı amaçlayan her stratejinin sonucu kesinlikle yenilgidir." Von Neumann

Sayfa 746/930 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796846 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •