Sayfa 754/853 İlkİlk ... 254654704744752753754755756764804 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 6,025 - 6,032 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir kaç gündür motor tamircilerini dolaşıyordum. Şimdi borsa oyuncuları içindeki motor tamircilerini küstürme zamanı.

Bizim ülkenin erkeklerini bilirsiniz. Çoğumuz çocukluk yaşamayız. Kışları okul, yazları pek çok farklı işte çalışırız. Bende lise yaz arasında araba motor tamircisinde bir yaz çalışmıştım. Bu tür işlerde gençliğimde epey çalıştım, elim yatkındır. Ev ve arabanın tüm KOLAY tamir işlerinde eğer aletler varsa zorlanmam. Parça gerektiren veya derin mesleki bilgi gerektirenlere hiç girmem tamirciye götürürüm.

Neticede bir arabanın motoru kaç parçadan oluşur, nasıl sökülür takılır, her parçanın içinde neler var neler dönüyor aşağı yukarı tahmin ederim. O bilgim var. Bir parça arıza yapmışsa, içinde ki bir sürü parçadan biri veya bir kaçı kırılmış veya aşınmıştır. Belki ömrü dolmuştur. Ana parçanın arızalı kısmını değiştirirsin olur biter.

Benim gençliğimde öyleydi.

Şimdi ise diğer bildiğim çoğu meslek de olduğu gibi motor tamircilerinde de haramzadelik normalleşmiş. Bakın bu çok önemli ülkede hırsızlık normalleşmiş. Artık düzgün şeyleri savunanlar anormal hale gelmişler. Çoğunluğun yaptığına YANLIŞ da olsa normal denir. Azınlığın yaptığı DOĞRU da olsa o grup için anormaldir.

Gurupta herkes alçak sesle konuşuyor, sen bağıra bağıra konuşuyorsan o grubun anormali sensin. Herkes bağıra bağıra konuşuyor sen kısık sesle konuşuyorsan o grubun anormali sensin. Doğru ve yanlış ise farklı şeydir.

Hırsızlık, diğerini kazıklama bu ülkede normalleşmiş. Hepinizin payı var, siz hırsızlık yapmasanız da, tercihlerinizle, güçsüzleri savunmayıp kendi hallerine bıraktığınız için bu yola girdiniz. Güçsüzü kalkındırmayıp onların yanında kendinizi üstün hissettiniz. Ben başarılıyım onlar kaybeden dediniz. Sonunda hepimiz kaybettik. Hiç hırsızlık yolsuzluk yapmasan da katkın oldu. Sınıftaki o garibanı, mahalledeki o yoksulları dışlamayacaktın. Topluca onları kalkındırmanın yollarını arayacaktınız. Ama ne yaptın.? Onlar kalkınırsa benle eşit olurlar o zaman kendimi üstün hissedemem dedin. Ne oldu? Uzun vadede hepimiz kaybettik ve çocukların torunlarına yakında parçalanacak rezil bir ülke bıraktın. Babalarımız dedelerimizde aynısını yaptı ve bize miras bıraktılar, şimdi aynı rezilliği biz gelecek kuşaklara bırakıyoruz.

Du yaw, başka şey anlatıyordum.

Benim arabanın klima kompresörü tarafından ses geliyordu. Yetkili servisin en yakını 3 saat uzaklıkta olduğundan, yakındaki üç beş oto klimacıyı dolaştım. Hepside aynı şeyi söyledi. Kompresör arızalı değiştirmemiz gerekiyor. Buna şaşırdım, kompresörü detaylı incelemeden, biraz ses dinleyip sağına soluna laf olsun diye baktıktan sonra, sökmeden, parçalara ayırmadan, sorunu görmeden direk "değiştirelim" diyorlar.

Koca klima kompresörünü değiştirecekler. Tamir etmeyecekler.

O zaman arkasında yatan hırsızlığı anlamamıştım. Dün tam olarak anladım.

Gençliğimden ve sonraki tecrübelerimden biliyorumki, koca klima kompresörü motorunun içinde küçük bir demir veya plastik kırık. Açıp değiştirirsen düzelir. O sebeple kompresör değişikliğini kabul etmedim. En kötü ihtimal kendim açar değiştiririm dedim. İşin parasından çok AHLAKSIZLIĞINA KIZIYORUM. Olaya SADECE para gözü ile bakmayın.

Belkide 100 TL olacak arızalı parça için 10bin TL lik kompresörü değiştirelim diyorlar.

Klima arabanın gitmesini engelleyici olmadığından bir müddet zaman bıraktım.
    Sonunda fırsatını bulup 3 saatlik yol teptim ve yetkili servise gittim.

İlk komedi orada yaşandı.
    Ustaları iyi hemen arızayı buldular. Kompresör değil, kompresör önündeki kasnak arızalı. Kasnak dönen, orta boyda yuvarlak bir parça.
    Ses oradan geliyor. "Kasnak elimizde yok, kompresörü komple takım halinde değiştirelim" dediler.

Manyakmısınız siz demedim ama öyle baktım. Yetkili serviste kasnak olmazmı.? Olmadı merkezden getirtirsin. Getirtmiyorlar da. Kompresörü toptan değiştirelim diyorlar.

Her neyse. Servisten ayrıldım, merkezlerine mail attım "siz manyakmısınız, bu kafayla batarsınız, yedek parça bu markanın Türkiye distribütöründe nasıl olmaz. Yakında batarsınız" dedim. Cevap yazdılar, aradılar filan hikaye. Adamlarda kafa berbat. Daha önce bir kez battılar, satışa çıktılar sonra bi şekilde devam ettiler. Yine batacaklar. Araba markası süper, arabada sorun yok Japon mitsubishi. TR distribütörü Firmada sorun var. beyin yok.

Kasnağı internetten aradım, İstanbulda buldum. Bir oto klimacısında. Bu firma hakkında yorumları okudum, araştırma yaptım. Oto klimasının tüm parçalarını satıyorlar. Tonla foto da var. Gördüğüm ve anladığım kadarı ile kendilerine gelen otomobillerin klima parçalarını, gerekirse tüm kompresörü değiştirip başkasını takıyorlar. Eskisinide kendilerinde tutuyorlar. Eskiyi yenileyip yeni gelen müşteriye yeni diye kaktırıyorlar.

Tüm otomobillerin tüm klima parçaları var. Benim arabanın yetkili servisint de olmayan parçalarda var. Olacak işmi, yetkili serviste yok, sıradan oto klimacıda var.

Bu nasıl olur.?
    yetkili servis beyinsiz orasını anladık. Peki oto klima tamircisinde nasıl oluyor.? Onu da anladık tabiki.

Adamların mekanı büyük her hafta yüzlerce araba geliyor ve binlerce parça değişiyor. Adamların Ege bölgesinde şubeleride var. Anladığım kadarı ile tüm şubelerdende eski parçalar oraya yağıyor.

İşte o zaman benim gittiğim oto klimacılarının neden kırık parçayı değiştirmek yerine tüm kompresörü değiştirelim dediğini anladım.

ÇOK BÜYÜK BİR SOYGUN SİSTEMİ KURMUŞLAR.

Siz gittiğinizde sizin arızalı parçayı alıp İstanbula bu firmaya satıyorlar. Diyelim kompresörün sıfırı 10bin TL. Ama arabanızdan söktükleri eski ve içinde bir parçasıda arızalı. Atıyorum bin TL ye İstanbula satıyorlar. İstanbul kompresörü alıp içindeki belki 100 TL lik bozuk parçayı değiştiriyor. kompresörü temizleyip boyayıp yeni gibi hale getiriyor. yeni müşterilere SIFIR diye 5-6 bin TL ye satıyor. Yetkili serviste 10bin çünki Japonya dan geliyor, veya Avrupadan.

İstanbul daki bu firmayı kasnak için aradım, benim ses yapan arızalı kasnağa bin TL dediler. Fiyatına yurt dışı siteler Türk parası ile 500 TL diyor. Yani bu ülkede SIFIR araba alırken güzel kazık yediğimiz gibi yedek parçada da güzel kazık yiyoruz. Yurt dışı sitede gerçek sıfır parça 500TL, yurt içinde ikinci el yenilenmiş parça bin TL.

Ne yapayım, İstanbul'dan alırsam geldiğinde uymayabilir, üzerine işçilik filan.

Sanayide bir kaç oto klimacıya daha baktırayım belki kasnak vardır dedim.

Sanayi ye götürdüm. Üçüncü oto klimacı "bende bu kasnağın SIFIR ı var." dedi.
    Kaç para? "Takma dahil 2bin."
    500 işçilik desek çünki zor yerde, 1500 TL kasnağa istiyor.

Tamam dedim. istanbulla uğraşmak istemedim. 1800 e anlaştık ama 2bin den devam edeceğim, ilk fiyat bu, indirtmesem 2bin den devam edecektik. Kaçınız sağlam pazarlık ediyor.?

Her neyse.
    SIFIR parça takacak, benden çıkardığı Kasnağı bana geri verecek. "Eskisini alırım, ilerde yedek parça olarak kullanırım" dedim. Aslında benden çıkardığını başkasına SIFIR satacak diye ona bırakmak istemedim. Zaten kazık fiyat söylüyor, büyük ihtimalle faturada kesmeyip vergide ödemeyecek. Yani 1 saatlik işten NET 1500 TL kazanacak. Dükkanında en az 10 araba var birde gelen gidenler var. Önceki gün daha kalabalıkmış. Tek işten 1500 NET alıyor ve vergi de ödemiyor. Ülkenin hali bu. benim arabanın iş küçük tü, diğer arabaların işi daha büyük. Motorlar açılmış parçalar saçılmış filan. Gaz doldurmaya gelenleride sayarsak ortalama araba başı net bin TL alsa. Günde en az 30 araba ki ben 10 diyeyim.
    Günde 10 araba, araba başı NET 1000 TL=Günde 10.000 TL. Ayda 25 gün çalışsa = ayda net 250Bin TL. Maaşlar, elektrik, su ve sabit vergi hariç net 250bin TL kazanıyor ve fatura kesmeyerek KURUŞ VERGİ DE ÖDEMİYOR.
    Devlet bu adamların ödemedikleri vergileride, vergi kaçıramayan çalışan maaşlı insanlardan alıyor. Katmerli kazık.

Neticede benim kasnağı söktü. Arka tarafa götürdü. Peşinden gittim. Kasnağı açtı, baktım kapak kırık diğer kalan parçaların hepsi sağlam.

Gördünüz. Tüm oto klimacılar Komple kompresör motorunu değiştirelim demişti. kompresör motorunun küçük bir parçası olan kasnağın içinde kapak kırıkmış. Kasnak ana satıcıda gerçek fiyatı SIFIRI 500 TL. Kapak 100 TL diye tahmin edelim.

Tüm oto klimacılar, 100 TL lik bu parça için tüm kompresörü değiştirelim dediler. Benim kompresörü İstanbula bin TL ye satıp bir kazanacaklar, yenisi diye yenilenmiş çıkma parçayı bana 5bin e satacaklar, birde işçilik tam ahlaksızlık. Hiç bir yerinden tutulmaz ve bu SİSTEMSELLEŞMİŞ.

Tamirciden devam edelim. Kapak kırık, kasnağın diğer parçaları sağlam. Anlaşmamıza göre kasnağın sağlam parçalarını bana verecek, SIFIR kasnak getirip takacak, 2 bin TL sini alıp fatura kesecek. Söylenen fiyatlar KDV dahildir, yasa böyle.

Peki ne yaptı. Benim kasnağın sağlam parçalarını aldı gitti. Hesapta parçacıya gidiyor. Farklı renkte kasnak parçaları getirdi. Tüm kasnak getirmedi. İkinci el, eskimiş kasnak parçaları getirdi. Benimkileri bir yerde bırakmış. Getirdiği kasnak benimkinden daha kirliydi. Tüm yağını temizleyememişler. yeni gibi yapamamışlar. SIFIR diye bu parçaları birleştirip, yeni birde kapak getirip kasnağa taktı.
    Kasnağıda arabaya taktı.

Sonuçta, benim sağlam parçaları sakladı bana vermedi, eskiden gelmiş arabalardan söktüğü kasnak parçalarını birleştirip benim arabaya SIFIR diye taktı. Faturada kesmedi "fatura kesersem ilave KDV'yi ödersin" dedi. Zaten ağır kazık yiyorsun, işçilik dahil 600 TL lik işe 2000 TL ödüyorsun üzerine dahada isterim diye korkutuyor. fatura kesmeyip devletten vergi de kaçırdı. Vergi kaçıran bu insanların vermediği vergiler hepimizden çıkıyor. hazine dolmayınca ek vergi ve zamlarla devlet bu eksiği, hepimizden tamamlıyor.

Çok bariz ki benden aldığı parçalara yine depodan bir kapak bulup, başka bir arabaya SIFIR diye takacak.

Motor tamirinden anladığımdan vede arka tarafa gidip kasnağı sökmesini izlediğimden ne döndüğünü GÖRDÜM. Buna rağmen adam bildiği ezberlediği âhlâksızlığa devam etti.

Maalesef son yıllarda gittiğim tüm motor tamircilerinde benzer durumlar yaşıyordum. İlk defa bu kadar barizine denk geldim. Adam tam utanmaz bu kadar yüzsüzünü görmemiştim.

Dediğim gibi anormal olan benim, GÖREBİLİYORUM.

O oto klimacıda müşteri olanların hiç biri yedikleri kazığı bilmiyor veya biliyor ama öğrenilmiş çaresizlik sebebi ile kabulleniyor. İçlerinde bir kaç milyonluk arabalarda vardı onlara normal gelip ilgilenmiyorlardır.

Devlet denetlemiyor. Çok fazla bu türden dünyayı kazanıp sıfır gelir vergisi ödeyenler var. Şikayet etsenizde devlet gidip incelemiyor. Devlet bozuk. Vergi dairesi elemanına denk geldi bir şirketi şikayet ettim. Çok müşterisi var dolup taşıyor ama fatura kesmiyor diye. Memur gidip denetlemedi. Devlet bu.

Benim düşündüğüm vergi sisteminde, ülke vergi sistemi merkezileşecek, zarar eden ve az kazanandan sıfır vergi alınacak. Ama gerçek anlamda sıfır vergi. Şu anda şirketiniz zarar da gösterse devlet "bunlar yalan söylüyordur" diyerek sabit vergileri alıyor. Çok kazanandan vergi alınacak ama insaflı vergi alınacak, az bir oran olacak. Buna rağmen vergi kaçıran soysuzlar olacak onlarında tüylerini cımbızla yolduktan sonra uçurumdan atacaksın. Kafaları çot diye kırılacak.

Evet bu bayağı rahatlatıcı oldu.

.
    Son düzenleme : alicemal; 24-08-2022 saat: 13:03.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku

.
    .
    Şu an 1.tahmin tutarlı gitse de psikolojik yıkım daha sert de gelişebilir. (Dow)

Uzunca süredir paylaşım yapmamıştım. Dow ile görüşüm gerçekleşti bana kalırsa.

https://archive.md/6eOiQ arşiv

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
    Grafikte yukarıda kaldığı için gösteremiyorum.

Dow hedefim min hedefim 66055 . -+Delta%0.5 = -+ 165 puan

Bu mesaj kendini arşivlemiştir.

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
    Bu arada alicemal başta olmak üzere herkese selamlar .

Psikolojik YAS süreci

5. 1 yılı geçti 12 yıllık buderus kombinin eşanjörü bozuldu armuttan Ustalar buldum geldiler eşanjör arızası değil işte şöyle yapalım böyle yapalım baktılar ,evet akıtmadı gittiler ertesi sabah tekrar her yer su oldu Neyse tekrar geldiler eşanjörü kesin bozulmuş dediler yenisi 1600 lira eski çıkma bulalım 1200 lira dediler ona da garanti veririz, dedim kombiyi değiştireceğim siz gidin o paraya eski bir şey taktırmam dedim ,ondan sonra başka birini aradım o da çıkması 900 lira dedi eskisini de alırım dedi en sonunda herkes dedi ki değiştirmen daha mantıklı Sonra gittim kendi servisini aradım 1100 liraya kadar anlaştık sıfır eşanjörünü taktılar eskisini bıraktılar eskisi saf bakır olduğu için 360 liraya eskiciye sattım yani sıfırını 750 liraya değiştirmiş oldum Ne Acayip Dünya ülkenin adı patagonya wahşi kapitalizm cumhuriyeti.
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

6. Hep böylemiydik sonradan mi dönüştük bilemiyorum ,bilen söylesin ,bütün defolu tiplere inat , alanı bırakmıyoruz .
    Zafer Bayramımız kutlu olsun , şehitlerimiz nur içinde yatsın , cumhuriyet in kıymetini bilebilmek dileğiyle nice bayramlara.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    1 yılı geçti 12 yıllık buderus kombinin eşanjörü bozuldu armuttan Ustalar buldum geldiler eşanjör arızası değil işte şöyle yapalım böyle yapalım baktılar ,evet akıtmadı gittiler ertesi sabah tekrar her yer su oldu Neyse tekrar geldiler eşanjörü kesin bozulmuş dediler yenisi 1600 lira eski çıkma bulalım 1200 lira dediler ona da garanti veririz, dedim kombiyi değiştireceğim siz gidin o paraya eski bir şey taktırmam dedim ,ondan sonra başka birini aradım o da çıkması 900 lira dedi eskisini de alırım dedi en sonunda herkes dedi ki değiştirmen daha mantıklı Sonra gittim kendi servisini aradım 1100 liraya kadar anlaştık sıfır eşanjörünü taktılar eskisini bıraktılar eskisi saf bakır olduğu için 360 liraya eskiciye sattım yani sıfırını 750 liraya değiştirmiş oldum Ne Acayip Dünya ülkenin adı patagonya wahşi kapitalizm cumhuriyeti.
    Kesin emin değilim ama, insanların %80'i çok çabuk dönüşüyorlar.

cafe örneği vermiştim, kötü ye anında uyum sağlıyorlar. Eğer yönetici pozisyonundaki kişi düzeni sağlamazsa, topluca iyi veya kötü yöne hemen adapte olabiliyoruz. İnsanların %80 i için bu geçerli diye düşünüyorum ve elimde delillerimde var. Nerdeydi onlar yaw.?

---

secbul sanada selam.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Burada 5.2 şiddetinde deprem oldu. Depremlerin yeri ve büyüklüğünü alttaki link de görebilirsiniz. Burada deprem olduktan yaklaşık 17 dakika sonra bilgiyi girdiler.

http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst0.asp
    @NeAcaipDunya

Sayfa 754/853 İlkİlk ... 254654704744752753754755756764804 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •