Sayfa 769/946 İlkİlk ... 269669719759767768769770771779819869 ... SonSon
Arama sonucu : 7566 madde; 6,145 - 6,152 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Siz yabancı yatırımcı olsanız. Türkiyeye yatırım yapar mıydınız. Yoksa daha öngörülebilir bir ülkeyi mi seçerdiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yatırımcıların farklı tipleri var.

1-Uzun vadeli istikrar arayan yatırımcı.
    2-Kısa-orta vadeli ama istikrar arayan yatırımcı.
    3-Kısa vadeli yüksek spekülatif yatırımcı.
    4-Çok kısa vadeli spekülatörler ve arbitrajörler.

1,2 olsaydım kesin çıkardım, 3 olsaydım pozisyon azaltırdım ya da değiştirmezdim.

4 olsaydım yüksek risk yüksek getiri/kayıp stratejisi ile pozisyon arttırmayı düşünebilirdim.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by stonhand Yazıyı Oku
    Kimden alacak o doları sorması ayıp.
    Konunun bu kısmına takıldım. Alabileceği yerler var. En büyük kaynak ise DTH mudileri.

Bankalarda 5-6 milyar dolar civarı serbest döviz likiditesi olmalı. Merkez bankasında ise altın dahil çok kabaca 80-90 milyar dolar olmalı.

Yuvarlayalım acil durumda erişebilecekleri döviz miktarı 100 milyar doların çok haifif altındadır.

Evet merkez bankaları brüt döviz rezervlerini de açığa satabilirler. Kanunen buna hakları var. Yasal olmayan bir durum yok.

Ancak brüt rezervden açığa sattığı her adımda faiz silahından yardım almak isterse normal koşullara göre (brüt rezervin eksiye dönmediği koşullara göre) çok daha yüksek bir faiz müdahalesi yapması gerekebilir. Yani yapacağı müdahalelerin verimi düşük olacaktır.

O nedenle eğer mutlaka rezerv satışı ile müdahale ediliyorsa gerek rezervlerin daha az tükenmesi gerekse kullanılan diğer silah olan faizin daha az arttırım ile daha fazla etki etmesi için bu iki silahı eş güdümlü kullanması çok daha verimli olabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Siz yabancı yatırımcı olsanız. Türkiyeye yatırım yapar mıydınız. Yoksa daha öngörülebilir bir ülkeyi mi seçerdiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yabancı yatırım için daha öngörülebilir kaç ülke var sizce?
    YAZDIĞIM YORUMLAR KİŞİSEL DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİMİ İFADE EDER.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Simdi tekrar grafige baktigimda

5.75 - 5.83 bolgesinin alim olarak makul bir seviye oldugunu dusunuyorum

5.95 - 6.05 arasi silahsiz bolge ve bu aralikta dikkatle izlenebilir

Secime gordugum kadariyla 5.85 - 6.10 arasinda girmek istiyorlar gibi

Ne kadar basarili olacaklarini gorecegiz

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Simdi tekrar grafige baktigimda

5.75 - 5.83 bolgesinin alim olarak makul bir seviye oldugunu dusunuyorum

5.95 - 6.05 arasi silahsiz bolge ve bu aralikta dikkatle izlenebilir

Secime gordugum kadariyla 5.85 - 6.10 arasinda girmek istiyorlar gibi

Ne kadar basarili olacaklarini gorecegiz
    Daha temkinli gördüm seni .

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Konunun bu kısmına takıldım. Alabileceği yerler var. En büyük kaynak ise DTH mudileri.

Bankalarda 5-6 milyar dolar civarı serbest döviz likiditesi olmalı. Merkez bankasında ise altın dahil çok kabaca 80-90 milyar dolar olmalı.

Yuvarlayalım acil durumda erişebilecekleri döviz miktarı 100 milyar doların çok haifif altındadır.

Evet merkez bankaları brüt döviz rezervlerini de açığa satabilirler. Kanunen buna hakları var. Yasal olmayan bir durum yok.

Ancak brüt rezervden açığa sattığı her adımda faiz silahından yardım almak isterse normal koşullara göre (brüt rezervin eksiye dönmediği koşullara göre) çok daha yüksek bir faiz müdahalesi yapması gerekebilir. Yani yapacağı müdahalelerin verimi düşük olacaktır.

O nedenle eğer mutlaka rezerv satışı ile müdahale ediliyorsa gerek rezervlerin daha az tükenmesi gerekse kullanılan diğer silah olan faizin daha az arttırım ile daha fazla etki etmesi için bu iki silahı eş güdümlü kullanması çok daha verimli olabilir.
    Bu bir savas gibi, geri plan yada destek kuvvet mutlaka olusturulmali

Benim gordugum kadariyla son 2 gun bir senaryo cizilmis

1> TCMB nin ustu ortulu faiz mudahelesi
    2> Gece bankalarin dolar satisi
    3> Cuma seans kapanisinda haber servisi

Simdilik basarili olmus gorunuyorlar ama ozellikle senaryonun 3. adiminda dikkatli olmak gerekiyor. Bu haberin tamamen yanlis oldugu ortaya cikarsa 1. ve 2. adimlar yanimiza kar kalir.

Isin ilginc yani BILD in yaptigi haberi bir gun once ASLI AYDINTASBAS kendinden cok emin bir sekilde twitter sayfasinda yazdi ve ABD de habercilikte cok deneyimli olan CANSU CAMLIBEL de bu haberin dogrulugunu desteklercesine yorumda bulundu. Bu belki onlarin kafasinda bir suphe olusturdu ve BILD in haberi ile tamam herhalde gercek dediler

Peki CB danismani yalanladiginda kur neden dusmeye devam etti. Cunku onlarda politikanin durumu idare etme, dun soylediginin bugun farkli olabilecegini biliyorlar. Yatirimcilar muhtemelen ates olmayan yerden duman cikmaz biz yine de onlemimizi alalim diye dusunduler.

Simdi daha once nasil S400 icin olumsuz beklenti fiyatlara girdiyse vazgecilme olasiligi da fiyatlarin icine girip bir miktar daha dusus olabilir.

Bu donemin dezavantaji cok ani hareketler gorebilecegimiz bir donem. Barlar uzayabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    Dilipakı ciddeye almayalı 22 yıl oluyor. SENE 97 idi çok iyi hatırlıyum çünkü o yıl çalıştığım işten ayrılmıştım. aktüel yada tempo dergisi bir röpörtaj yapıp yayınlamıştı. ŞÖYLE aslında olmayan bir hastalık ismi uydurlmuş o hastalık hakkında ünlülerle röportaj yapıyorlardı.diilipaka da sormuşlardı,(doktorya beyimiz) herşeye maydanoz olacakya olmayan hastalık hakkında (yanına resmini koyduktan sonra) yarım sayfa bilgi vermişti.
    Size önerim, Dilipak orucuna son vermeniz.

Bugün medya konusunda bir yazı döşemiş, benim diyen bir muhalif durumu bu kadar güzel tasvir edemezdi. Kaçırmayın derim.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Daha temkinli gördüm seni .
    Dusmanin kim olursa olsun saygi gostereceksin.

Tekrar 10 gunluk hareketli ortalama uzerine atarsa pozisyon alabilirim.

Her zaman dedigim gibi direnc uzerinde ucuz, altinda pahalidir benim icin.

Sayfa 769/946 İlkİlk ... 269669719759767768769770771779819869 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •