Sayfa 77/1023 İlkİlk ... 2767757677787987127177577 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 609 - 616 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bence atladığınız, hatalı olduğunuz husus şu: Denizbank gibi hisseleri ağırlıkla bir yabancı kişi ya da kuruma ait olan bankalar Türk yasalarına göre kurulmuş ve tabi olan Türk şirketleridir.

Bu kurumların sahip olduğu ve bilançolarında görülen sabit kıymetler, yabancı ortakların malı değil, Türk şirketlerinin malıdır.

Diyelim ki Deniz bank ya da Finansbank ipoteklediği gayrımenkulü borç ödenmedi diye sahip oldu.

Yabancı ortak bunları orijin ülkesi lehine nasıl kullanacak...

Onun sahip olduğu sadece bankanın mülkiyetini gösterir hisse senedi.

Şimdi bunda tehlike nedir?

Ben anlayamıyorum...

Biri anlatsa...

2.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Bence atladığınız, hatalı olduğunuz husus şu: Denizbank gibi hisseleri ağırlıkla bir yabancı kişi ya da kuruma ait olan bankalar Türk yasalarına göre kurulmuş ve tabi olan Türk şirketleridir.

Bu kurumların sahip olduğu ve bilançolarında görülen sabit kıymetler, yabancı ortakların malı değil, Türk şirketlerinin malıdır.

Diyelim ki Deniz bank ya da Finansbank ipoteklediği gayrımenkulü borç ödenmedi diye sahip oldu.

Yabancı ortak bunları orijin ülkesi lehine nasıl kullanacak...

Onun sahip olduğu sadece bankanın mülkiyetini gösterir hisse senedi.

Şimdi bunda tehlike nedir?

Ben anlayamıyorum...

Biri anlatsa...
    Sn BORA YAŞAR,

Önce can sonra canan..

Atıyorum ben kredimi ödeyemedim evimi finansbanka kaptırdım, o da evi benden aldı, Ahmet'e sattı, Ahmet'ten gelen parayı da ülkesine transfer etti, gayrimenkul burada kaldı ama bu ülkede kıt olan dolarcıklar uçtu gitti..
    "İyi insanlar cennete gider değil, İyi insanlar nereye giderse orası cennet olur."

3. Bence bu noktadan sonraki asıl tehlike bankaların yurt dışı sahiplerinin bankaları satmak istemesi VE bu satışı karşılayacak bir yabancı yatırımcı olmaması nedeniyle *yurt içi* yatırımcılara satmaları.

Böyle bir durum gerçekleşirse şu ana kadarki tüm sorunlardan da daha büyük bir sorunla karşılaşabiliriz.

Yani durum tam tersi, bu tür bankaların sahipliklerinin yerlileştirilmesi yurt içi döviz likiditesini çok kısa bir süre içinde geri dönülemez bir negatif dengeye itecektir.

Eğer ileride bu bankaların yabancı sahipleri bu bankaları satmak ister ve yine yabancı alıcı bulamaz ise yerli bir yatırımcı ile anlaşmaları durumunda ben devletin böyle bir satışa kesinlikle izin vermeyeceğini düşünüyorum.

Geniş resme baktığımda ben bunu görüyorum.

Bu bankalar devlet iradesiyle ne pahasına olursa olsun yabancıların elinde tutulmaya çalışılacaktır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by latino Yazıyı Oku
    Sn BORA YAŞAR,

Önce can sonra canan..

Atıyorum ben kredimi ödeyemedim evimi finansbanka kaptırdım, o da evi benden aldı, Ahmet'e sattı, Ahmet'ten gelen parayı da ülkesine transfer etti, gayrimenkul burada kaldı ama bu ülkede kıt olan dolarcıklar uçtu gitti..
    Aynen Uzanlar gibi diyorsunuz...

O zaman şu an Türk mudilerin hesap açarak Finansbank'a verdiği kasasındaki (!) paraları Yunanistan'a kaçırmalarını önleyen nedir sizce?

5.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Aynen Uzanlar gibi diyorsunuz...

O zaman şu an Türk mudilerin hesap açarak Finansbank'a verdiği kasasındaki (!) paraları Yunanistan'a kaçırmalarını önleyen nedir sizce?
    BBDK denen kurum... Gayri resmi olarak transfer edilecek paraların Katar'a transferini önler....

Ama aynı BBDK, resmi olarak transfer edilecek (benim ev örneği) kar rakamlarına sadece bakarak onay verir..
    "İyi insanlar cennete gider değil, İyi insanlar nereye giderse orası cennet olur."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by latino Yazıyı Oku
    BBDK denen kurum... Gayri resmi olarak transfer edilecek paraların Katar'a transferini önler....

Ama aynı BBDK, resmi olarak transfer edilecek (benim ev örneği) kar rakamlarına sadece bakarak onay verir..
    Sayın latino...

Satış fiyatı nedir?

Kar nedir?

Her satış, kar oluşturur mu?

Her banka dönem karını istediği gibi yurtdışına transfer edebilir mi?

7.  Alıntı Originally Posted by latino Yazıyı Oku

Bankaların karlarını değil yurt dışına yurt içine dahi çıkarmaları yasak. Banka karları 2009 yılından itibaren çıkarılan bir kanun ile zorunlu olarak banka sermayesine ekleniyor. Çok ufak bir kısmının (sanırım sermayenin %5 i kadar bir limit var ama bu dahi izne tabi) dağıtımı ayrıca *izin alınarak* mümkün oluyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bankaların karlarını değil yurt dışına yurt içine dahi çıkarmaları yasak. Banka karları 2009 yılından itibaren kanun ile banka sermayesine ekleniyor. Çok ufak bir kısmının (sanırım sermayenin %5 i kadar bir limit var ama bu dahi izne tabi) dağıtımı ayrıca *izin alınarak* mümkün oluyor.
    Peki kârı cebine atamıyorsa neden yatırım yapıyor bankacılık sektörüne?
    Bankayı bir gün ilerde daha pahalıya satarım niyetiyle mi?
    Örneğin ispanyollar Garanti yi neden aldılar?
    İlerde iyi fiyata satarız diye mi?

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Sayfa 77/1023 İlkİlk ... 2767757677787987127177577 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •