Sayfa 773/2240 İlkİlk ... 27367372376377177277377477578382387312731773 ... SonSon
Arama sonucu : 17920 madde; 6,177 - 6,184 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    http://www.fao.org/worldfoodsituatio...ricesindex/en/

Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü FAO'ya göre Mart ayında gıda fiyatlarındaki yıllık artış %24.6'ye ulaştı.

Bu artış oranında tahıl fiyatları %26.5,şeker %30.2,bitkisel yağlar %85.5 yıllık fiyat artışlarıyla başı çekti.
    Enflasyon hakkinda cikar cikar konusurlar simdi, bu dunyada da boyle diye.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    http://www.fao.org/worldfoodsituatio...ricesindex/en/

Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü FAO'ya göre Mart ayında gıda fiyatlarındaki yıllık artış %24.6'ye ulaştı.

Bu artış oranında tahıl fiyatları %26.5,şeker %30.2,bitkisel yağlar %85.5 yıllık fiyat artışlarıyla başı çekti.
    Fiyat artışlarının temelinde stok amaçlı talep artışı olduğu belirtiliyor. Eğer gerçek neden buysa, önümüzdeki yıldan itibaren fiyatların düşüşe geçeceğini varsayabilir miyiz ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Enflasyon hakkinda cikar cikar konusurlar simdi, bu dunyada da boyle diye.
    Tarımda net üretici olsaydık şuan öncelikle bu enflasyondan daha az etkilenir ve hatta ihracat geliri elde ederdik. Biz ise bu ürünlerdeki arz eksiğimiz ve yüksek kur nedeniyle daha fazla enflasyon, cari açık ile karşıladık bu durumu. Şekerde olmasa da bitkisel yağlar ve birçok tarımsal üründe net ithalatçıyız.
    Tarımda ileri olan ülkeler enflasyonu kontrol etmede her zaman birkaç adım önde olurlar.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    7,052
    SN Deniz43 , önümüzdeki PPK beklentileriniz nedir ?

Teşekkürler
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    SN Deniz43 , önümüzdeki PPK beklentileriniz nedir ?

Teşekkürler
    Politika faizinde bir değişiklik yapılmasını beklemiyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Politika faizinde bir değişiklik yapılmasını beklemiyorum.
    İlk faiz değişikliği hangi ay ve hangi yönde olur Deniz bey? Her ne kadar herkese indirime banko dese de; de facto süreçlerin bizi artırıma zorlayabileceğini düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Doğru,ben o ifadeyi,dolar 7 TL'nin altına geldiğinde,forumda 6.2-6.5 TL'ler telaffuz edildiğinde "bu durumun geçici olduğunu ,makroekonomik göstergelerimizde bir iyileşme olmadığını,yıllık dış finansman ihtiyacımızda bir değişiklik olmadığı,küresel şartların TL'yi destekleyici olmadığı,bu nedenle döviz kurlarındaki seviyenin suni olduğu en geç Haziran ayında yine 8'li seviyeleri görürüz" şeklinde ifade etmiştim.

Şu anda ABD ekonomisinden -sayfanın başında yazdığım gibi- istatistik tarihine geçecek çok kuvvetli veriler geliyor,bu da ekonomide çok yüksek hızda büyüme,istihdamda büyük oranlı artış,aşırı ısınan ekonomi,yüksek enflasyon,yüksek faiz,paranın gelişmekte olan ülkelerden ABD'ye akması,yükselen dolar endeksi,ve değer kaybeden gelişmekte olan ülkeler parası manasına geliyor.Bu nedenle zaten döviz kuru öngörümü yukarı yönlü revize etmiştim.

Cuma gününden başlayarak ABD'de 3 ay boyunca enflasyon verilerinin yıllık bazda keskin bir yükseliş dönemine girdiğini göreceğiz.İlk veri Cuma günü gelecek üretici fiyat endeksi:

Friday April 09 2021ActualPreviousConsensus
    03:30 PM
    US
    PPI MoM MAR0.5% 0.5%
    US
    PPI YoY MAR2.8% 3.8%

Beklenti aylık %0.5 artması yıllık ise %2.8'den %3.8'e zıplaması.Gelecek ay ise ,geçen yılın Nisan ayı (-)%1.3 düşüş olduğu için,seriden çıkınca ,üretici fiyatlarındaki yıllık artış %5'e zıplayacak.

Enflasyon verisi ise haftaya bugün(Salı) gelecek.

Tuesday April 13 2021ActualPreviousConsensus
    US
    Inflation Rate YoY MAR1.7% 2.4%
    US
    Inflation Rate MoM MAR0.4% 0.5%

Enflasyonda aylık %0.5 artış bekleniyor,veri bu şekilde beklendiği gibi gelirse yıllık enflasyonun %1.7'den %2.4'e zıplaması bekleniyor.Gelecek ay ise ,geçen yılın Nisan ayı (-)%0.7 düşüş olduğu için,seriden çıkınca ,enflasyondaki yıllık artış %3.3.-%3.6 bandına gelecek muhtemelen.
    Şu anda benchmark ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi, yılık enflasyon %1.7 'lar civarında dolanıyor,bakalım 2 ay içinde yıllık enflasyon muhtemelen 2 katına çıkınca 10 yıllık tahvil faizleri nerede dengelenecek,küresel ölçekte borsalarda,döviz paritelerinde ne tür yansımalar olacak.
    Benim tahminim %6.5-%8 civarında büyüyeceği tahmin edilen bir ABD ekonomisi varken,paranın dünyanın geri kalanından ABD'ye akacağı,gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları nedeniyle paralarının değer kaybedeceği şeklinde.

https://wolfstreet.com/2021/04/05/pr...higher-prices/

Friday April 09 2021 Actual Previous Consensus
    US
    PPI MoM MAR 1%
    0.5% 0.5% 0.4%
    US
    PPI YoY MAR 4.2%
    2.8% 3.8%

Aşırı ısınan ekonomide(imalat ve imalat dışı ISM PMI verileri öncü işaretleri vermişti) Üretici fiyat endeksi Mart ayında aylık %1 gibi çok sert bir şekilde yükselerek,yıllık %2.8'den %4.2'ye fırladı,Gelecek ay ise ,geçen yılın Nisan ayı (-)%1.3 düşüş olduğu için,seriden çıkınca ,üretici fiyatlarındaki yıllık artış muhtemelen %6 civarı artışa zıplayacak.

Şimdi sıra Salı günü gelecek enflasyon verisinde,onda da yıllık bazda sert bir yükseliş,bunun da benchmark tahvillerin faizlerini ve dolar endeksini yükseltmesini bekliyorum.

deniz hocam emeği,nize klavyenize sağlık. şu forumda milletin fanatiklik yaptığı insanlar vardır. kuzu gibi yada bu forumda yazıpta şu anda twiterda kendilerine sayfa açmış orada yazan kişiler bunların fanatikleri var borsa uçacak doalr kaçacak altın yuvarlanacak dedikçe şakşakçılıklarını yapıyorlar yaşa varol diyorlar. 20 yılın üstünde forumlarda yazar okurum şu forum dahil tüm borsa sitelerinde en aklı başında yazan en doğru bilgileri paylaşan kişsiniz. öngörülerinizde yanılma paylarınızda var ki o kadarda olsun. şu forumda bu topiği tek geçerim bide alicemal var ama o inatçı keçinin tekidir kendinden başkasıuna faydası yoktur ama klavyesi güzeldir onunda okutur kendini.

pek kimseye söylemediğim bir cümledir ama şu forumdaki en büyük şanslardan biride sizin burada yazmanızdır. hani yönetim imkan verse yazdığınız tüm emsajlara itibar puanı veridim.sağolun varolun
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 773/2240 İlkİlk ... 27367372376377177277377477578382387312731773 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •