Sayfa 78/89 İlkİlk ... 2868767778798088 ... SonSon
Arama sonucu : 711 madde; 617 - 624 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Bu arada bence konuda yanılgı var. Temettü evet fiyattan düşürülür ve grafikte o şekilde görülmektedir. Bu doğru. Ama grafikteki getiri ile temettü ve geri alım yapılirsa oluşacak getiri farklıdır. Cunku temettü ile tekrar aldığınızda aslında ortaklık oranınız artmaktadır. Ve seneye daha yüklü temettü alacaksınız. Grafikten bunu hesaplayamayiz. Grafik sadece temettü miktarını düşüyor.
    kümülatif getiriden türev getiri mi icat ediyorsunuz ?
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

2. Merhaba, temettu emekliligi için portfoyumdeki hisseler; EREGL... ISDMR...TTRAK...SARKY

Temettusunu gecek yıllarda buyutecegini dusundugunuz sirketler hangileridir acaba

AL SAT TUT YTD

3.  Alıntı Originally Posted by uvy Yazıyı Oku
    Merhaba, temettu emekliligi için portfoyumdeki hisseler; EREGL... ISDMR...TTRAK...SARKY

Temettusunu gecek yıllarda buyutecegini dusundugunuz sirketler hangileridir acaba

AL SAT TUT YTD
    seçimleriniz gayet mantıklı benım görüşüm yksln ileri dönük potansiyel taşıyor
    vesbe-eregl-bıoen-kmpur-mıatk

4. Şirketlerimizin bu kadar değersiz olduğu başka bir dönem hatırlamıyorum

5. Temettü veren şirketlerin patronları ali cengiz oyunları ile verdikleri temettüleri ky'den geri almayı hedeflemedikleri bir ortamda temettü şirketlerine yatırım yapabiliriz....aksi durumda o temettüyü misli ile alırlar ky'den ve bu şirketlerin temettü veriminin bir önemi kalmaz!

Ben bu temettü olayını anlayamadım, temettücüleri hiç anlayamadım. 🥳36 kademe temettü veriyorsun ama 40 kademe düşüyorsun, bir de elindeki toplam % hisse küçülüyor❓ Resmen tekrar alım yapmazsan elindeki hisseleri çalma operasyonu. Var mı bu durumu açıklayabilecek temettücü❓

7.  Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Ben bu temettü olayını anlayamadım, temettücüleri hiç anlayamadım. ��36 kademe temettü veriyorsun ama 40 kademe düşüyorsun, bir de elindeki toplam % hisse küçülüyorâ“ Resmen tekrar alım yapmazsan elindeki hisseleri çalma operasyonu. Var mı bu durumu açıklayabilecek temettücüâ“
    hiç bir mantığı yok.. sözde bölününce fiyat küçüldüğü için temettü parasıyla hisse sayısını artırıyorsun da sonraki sefer daha çok temettü alıyorsun.. o zaman direk bölününce, yani temettü sonrası al, işin sırrı o ise.. kendi kendini avutmacadan başka bir şey değil.. daha temettü alınca hisse neden bölünüyor sorusunu bile anlamlı cevaplayamayan ama temettü yatırımcısı olduğunu sananlar bile var.. alınan her temettünün şirketin öz kaynaklarını azalttığını düşünemiyorlar demek ki.. şimdi EM dolayısıyla gündemden düştü, ama bir de hem temettü alıyorum hem f/k ucuzluyor diye sevinenler de vardı.. F/K elbette ucuzlar, bölününce senin fiyatın ve dolayısıyla da piyasa değerin düşüyor teknik olarak, ama gelir tablonda yazılı olan yıllıklandırılmış net kârın sabit kalıyor ve bu nedenle f/k düşüyor.

mantıklı temettü yatırımcısındaki genel beklenti şunun gibi bir şey: yeterince birikim yapmışsındır, onu bir yatırıma çevirip yatırımından düzenli kira almak istersin, yatırımın kendi değerinin artıp artmadığı umrunda değildir, sadece o düzenli kira ilgilendiriyordur seni.. işte öyle bir örnek durum arayışında çoğu temettü yatırımcısı.. ancak farkında olmadıkları ya da görmek istemedikleri bir şey bir şey var: temettü bekledikleri şirket temettü vermekten vazgeçebilir, yahut verecek durumda olmayabilir, yahut daha az verecek durumda olabilir.. buna bir çözüm yok.. aynen kira gelirinde yaşanan sorunlar gibi.. elindeki yatırım artık beklediğin gibi kira getirmeyebilir, ortam değişmiştir.. ya da kiracının ödeme gücü tükenmiştir.. ya da yatırımın durumu berbat hale gelmiştir, kiraya verecek adam bulamazsın vesaire vesaire..

yatırımcı olaya şu şekilde bakmalı: eğer şirket bana verdiği her 1 TL'yi bana vermese ve kendi uhdesinde tutsa o 1 TL'den daha fazla katma değer / (kâr ya da ilerde kâr üretebilecek bir varlık) oluşturabilecek durumda ise temettü vermesi saçmalık.. yok eğer verdiği her TL'den daha az katma değer üretebilecek durumda ise o zaman o parayı çarçur edeceğine ya da saçma bir yatırıma yönlendireceğine bana versin, onunla ne yapacağıma ben karar vereyim..
    bu da şirketi iyi tanımakla ve getiri verimliliğini ölçebilme yeteneğine sahip olmakla ilgili bir durum. bu yetide ne kadar temettü yatırımcısı var, büyük bir soru işareti..
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

8. Temettü veren şirketler aslında bileşik büyüme ihtimalini yani kartopu etkisini kendi elleriyle azaltıyorlar ya da tamamen ortadan kaldırıyorlar teknik olarak. Bunu 2 farklı senaryo ile izah edeyim:

Bir Şirket 1 yılda sahip olduğu varlıkların % 20'si kadar ekstra kazanç sağlıyor diyelim. Yani 100 liralık varlığı olan şirketin 1 sene sonraki varlığı 120 lira olacak.

1. Senaryoda şirket hiç temettü vermiyor ve kazançlarını kendisinde tutarak yine varlıkları ile her yıl % 20 ekstra kazanç sağlıyor.

2. Senaryoda şirket toplam Varlıklarının % 20'sini Temettü veriyor ve sonrasında kalan varlıkları ile her yıl % 20 ekstra kazanç sağlıyor tekrar.

Şimdi 10 yıl sonra 1. senaryonun ve 2 senaryonun sonuçlarını görelim şirket adına:

Tabloyu izah edeyim:

1. Senaryoda temettü yok, şirket kazançlarını varlıklarına ekliyor ve elde edilen toplam varlıkla % 20 ekstra kazanç sağlıyor ve bu döngü devam ediyor.

2. Senaryoda şirket elinde oluşmuş olan 100 liralık varlığın % 20'sini temettü olarak dağıtıyor ve kalan varlıklar ile % 20 ekstra kazanç sağlıyor. Sonra ertesi sene oluşan toplam varlıkların % 20'sini tekrar temettü olarak dağıtıyor, sonra kalan varlıkları ile yine % 20 kazanç sağlıyor ve bu döngü 10 yıl boyunca devam ediyor..

Şimdi şirket temettü vererek 1. senaryoda olan bileşik büyüme fırsatını kaçırmış, 2. senaryoda bunun üstüne bir de toplam varlığını azaltmıştır.

Örnek biraz ekstrem oldu, ama mantığını anlamanız için böyle bir örnek verdim.. Temettü veren şirket büyüyebilmek için her yıl varlık getiri yüzdesini bir önceki yıla göre bayağı bayağı artırmak yani verimliliğini önceki yıla göre epey artırmak zorunda ki varlıklarını muhafaza edebilsin, büyümeyi geçtim.

Şimdi bu senaryolara bakıldığında büyüme yetisi olan şirketlerin daha da hızlı büyüyebilmesi için temettü vermemesi elzem. Yoksa şirket büyümeyi bırakın küçülmeye başlar.

Artık büyüme yetisini yitirmiş şirket için yapacak başka bir şey kalmayabilir.

Ayrıca temettüden bağımsız olarak, şirketlerin de sonsuza kadar devam etmeyeceğini, günün birinde tarih olacağını unutmamak lazım. Bunun bir sürü nedeni olabilir: Büyüme evresini tamamlamış ve düşüşe geçmiş olabilir, yeni oyuncular karşısında yeni rekabet şartlarına dayanamayıp iflas edebilir, ürettiği ürünün artık gerekliliği kalmamış olabilir ve yerine başka satılabilir ürün ikame edemeyebilir, işletmeyi yönetenler vefat edince geride kalanlar arasında miras kavgaları olabilir, bu da şirketlerin sonunu hazırlayabilecek nedenlerden birisidir.. Yani hesap yaparken şirketlerin sonsuza kadar sorunsuz şekilde devam edeceğini öngörmek biraz safdillik olur.
    Son düzenleme : deva-i dert; 28-07-2024 saat: 20:21.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Sayfa 78/89 İlkİlk ... 2868767778798088 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •